Ašita no kioku

• Japonsko

Ashita no kioku

Memories of Tomorrow

Japonsko, 2006, 122 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $140,200Tržby Celosvetovo $17,696,020(5.11.2008)

Další klenot mezi japonskými filmy. Sice na téma o Alzheimerově nemoci tu již je nezapomenutelný snímek, korejský Moment to Remember, pak tu je ještě podobně laděný japonský film 1 Litre of Tears, takže už sem na tenhle film byl docela přísný, neboť sem měl možnost porovnávat. Ale i tak mě film naprosto pohltil. Ve filmu předvedl bezchybný a přímo perfektní výkon Ken Watanabe, kdy vidět ho zahrát člověka zlomeného nemocí bylo naprosto ohromující, prostě je to pan Herec. Stejně tak jako Watanabe ve filmu podává vynikající výkon Kanako Higuchi, která hrála manželku. Film, který již tak je od začátku do konce perfektní, obsahuje díky hereckým výkonům nezapomenutelné scény, jako například proslov Watanebeho na svatbě. Film k tomu jako třešničku na dortě doplňuje nádherný soundtrack. Tohle vše zapříčiní, že vám tento film vleze pod kůži a totálně vás odrovná. Emočně opravdu našlapaný film, takže si nachystejte kapesníčky. Nádherně bolavý film, 100%.(25.12.2009)

Emočně našlapaný film to určitě je, ale je na něm na můj vkus až příliš vidět, jak moc jím být chce. Na japonské poměry hodně tlačí na pilu, což se odráží v tom, že divákovi podsouvá vše tak trochu "násilím" (viz přikrášlené ztvárnění choroby, o němž mluví profhubert, apod.), čímž se podle mého vzdává autenticity. Osobně bych uvítal "introvertnejší" pojetí. Sem jako by Ken Watanabe (hraje skvěle!) přinesl trochu Hollywoodu. Místy pak na mě film působil trochu jako jeho plakát - vyumělkovaně až kýčovitě. Ale pořád to byl film hezký a stojí za podívání.(23.1.2011)