Nikdy nebylo líp

• Bosna a Hercegovina

Nikad bolje

Dokumentární

Česko / Bosna a Hercegovina, 2006, 65 min

Režisérka byla po deseti letech života v Praze postavena před volbu: přijmout české občanství a vzdát se bosenského. Takže i se štábem vyrazila zjistit, zda se stále cítí být více Bosňankou nebo už spíše Češkou. Mám za to, že tato osobní rovina je důležitější, než většina textu nahoře v obsahu. Jinak přiznávám, že jsem si ani neuvědomoval, jak politicky složitá je situace v této zemi, což pak samozřejmě vede k obecné nespokojenosti s tímto stavem a vyhlašování Hajducké republiky tu a Titoslávie tam. Takže výsledek režisérčina dilematu byl jasný, i když vlastně trochu smutný.(7.4.2017)

No jo. Dokument je sviňa. Bosna je tu ukázaná ako krajina na periférii, kde sa každý stará len o svoj národ, alebo mu je rovno všetko jedno. Dá sa povedať, že ide o "etno" film, kde pred nami defilujú pochybní típci a flákajúca sa mládež. Musím, sa priznař, že žáner dokumentu nemám rád práve preto, že zobrazuje len realitu, respektíve. Tú časť reality, ktorú si reýisér vyberie. Chcem tým naznačiť, že Bosna na tom iste nie je tak zle a nie je to ani taká diera, ako sa môže divákovi zdať. Na obhajobu tohto dokumentu musím ale povedať, že je miestami vtipný - myslím to v dobrom, čo odľahčuje atmosféru.(9.11.2007)