Skutečný příběh zdravotníka amerického letectva U.S. Air Force, Williama H. Pitsenbargera, jehož statečnost zachránila ve Vietnamu desítky životů. V roce 1966 se poblíž Saigonu odehrála jedna z nejkrvavějších bitev vietnamské války. Během záchranné mise 11. dubna se jednadvacetiletý medik přezdívaný Pits rozhodl dobrovolně opustit relativní bezpečí záchranného vrtulníku, aby pomohl vojákům na zemi. S neobyčejnou odvahou a odhodláním osobně zachránil a dopravil do bezpečí více než 60 mužů 1. pěší divize americké armády. Poté, co mu bylo nařízeno využít místo v posledním vrtulníku, odmítl a zůstal se zbytkem armády uprostřed těžké palby. O 32 let později dostane ambiciózní byrokrat z Pentagonu Scott Huffman na starost dokončení posudku, který má rozhodnout, zda údajné hrdinské činy vojáka Pitsenbargera zaslouží nejvyšší ocenění za statečnost – Medaili cti. Huffman sbírá svědectví armádních veteránů, kteří byli přímými účastníky bitvy. Během jeho vyšetřování vyplouvají na povrch závažné utajované skutečnosti, jejichž zveřejnění může Scotta stát víc než jen kariéru… (Bioscop)

T2

Rozpočet $20miliónovTržby USA $2,949,212Tržby Celosvetovo $3,331,111▐ Námet a teda dráma o vojnových veteránoch zaujme, slušné obsadenie, občas to šuchne o emócie ale určite v zručnejších rukách by sa z toho dalo vyždímať viac. /60%/ ()

Fr

„MLUVIT O BILLOVI PATŘÍ K NAŠIM NEJVĚTŠÍM ŽIVOTNÍM RADOSTEM. UDRŽUJEME HO TÍM NAŽIVU A NÁS TO POSILUJE…“ ///    Vlasteneckej film. A připomínka války ve Vietnamu. Někdy je to pro našince trochu votrava. Hlavně když se mluví. Nebo když se rozjímá. Občas to všechno „zní“ jako balada: „O statečném a mrtvém…“. Víte co – ať dělají, co dělají, stejně ho kurva neznám! Povídaj vo něm, (furt dokola) ukazujou těch pár záběrů z války, umejvaj… Film má naštěstí jedno eso v rukávu (a nejsou to umírající vojáci)… Takže dva příběhy v jednom. A ten příběh, jestli mu dají nebo nedají medaili, je zajímavější. Závěr je vojensky dojemnej, což voceňuju.   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zeman mi nechce dát metál. 2.) Operace Abilene. 3.) Když vidím válku, cítím hanbu. /// Thx za titule „espectro“.     /// PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  ne ()

castor

„Patton řekl, že by se kvůli ní vzdal velení, Eisenhower zase Bílého domu. Proč si myslíte, že by tohle čtyřhvězdičkový generál a prezident řekli?” Nejprve mu byl nějaký požadavek na udělení Medaile cti pro zdravotníka William H. Pitsenbargera v oněch místech, poté se o tohle nejvyšší vojenské vyznamenání rval jako tygr. I za přispění manželky, která ho nikdy neviděla před ničím couvnout („Strach je dobrá věc. Strach je instinktem pro přežití.”). Jenže právě podobných „povzbuzení” uslyšíme mnoho. Stejně jako nespočet patetických gest. Projev Sebastiana Stana je stejně nezáživný jako tenhle předvídatelný příběh. Naštěstí má vedle sebe takové matadory, jako jsou Harris, Plummer, Fonda, Hurt či Samuel L. Jackson. Ve výsledku se k nám ovšem dostane jen vlastenecký patos, utahané momenty, umělé emoce a závěrečné tlačení na pilu. Docela dietní tři hvězdy. ()

gogo76

Z traileru to bolo trochu cítiť, no film je toho plný. Čoho? Patriotizmu, sĺz, cti, tlieskajúcich Američanov po stojačky...V podstate som dostal to čo som očakával, ale v kútiku duše som dúfal, že to snáď bude lepšie. Pripomína to rozprávku o dobrom úradníkovi z Pentagonu, ktorý našiel správnu cestu. Neveril som tomu čo vidím. Ja chápem, že musí byť niekto , kto to ocenenie musí overiť, ale aby sa s každým objímal, oplakával, púšťal večer lampióny..., to je možné len v americkom filme. Bojové scény boli celkom fajn, ale nebolo ich mnoho. U mňa bol vrchol trápnosti rozhovor úradníka s J. Hurtom tesne pred záverom, to bolo až otravné. Tlieskajúci záver po stojačky ma už neprekvapil, dal iba klinec do rakvy už aj tak slabého filmu. Dobrí a známi herci filmu nepomohli, toto by nezachránil ani Al Pacino. Váhal som v hodnotení, dve hviezdy by asi boli prísne, tak dávam také slabé tri. 50%. ()

Big Bear

,,Veteráni za nás všechny nesou kříž. Vzali na sebe hanby války, popírání, hněv... Proto jsou medaile tak důležité, pomáhají nás spojovat, vyprávět příběhy... '' ------ Nejvyšší pocta čpěla americkým patriotismem už na dálku stejně jako čpí liščí kotec. Z toho jsem měl strach, protože ačkoliv Amíky v jejich oddanosti vlajce a zemi respektuji (a leckdy i obdivuji), nějak vnitřně cítím, že je to u nich krapet za hranou. A všelijaké ty tleskající scény ve stoje pod rozvinutou vlajkou s hvězdami a pruhy (ideálně potrhanou tornádem, poleptanou emzáky či prostřílenou nepřátelskou palbou) ve filmech nesnáším. Film sám je natočený docela nezáživně a i když se v něm objeví herecká esa, divák tak nějak cítí, že ho to vlstně ani moc nezajímá. Podobně jako dnešní mileniály nezajímá konflikt ve Vietnamu a traumata těch co se z války vrátili. S radostí jsem ale ve filmu viděl Plummera, dědulu Harrise, Jacksona a Johna Savage, který snad nestárne. Člověk si zase uvědomil, že doba je jinde.. Že stejně s Vietnamem odchází pomalu tito skvělí herci a člověk se tak nějak v duchu ptá a co bude po tom ? Bohužel postavy nemají dost prostoru pro vysvětlení toho co a jak dělají a tak neznalému divákovi mladší generace může přijít, že se z Vietnamu vrátili jen vyšinutci, případně nervově úplně rozsekaní chlapi patřící někam na oddělení krizové intervence. Válečné scény ve filmu působí hrozně uměle, ale ten Huey potěšil. Bohužel dojde několikrát i na slzičky a samozřejmě na zlé byrokraty a prozření hlavního hrdiny zda se zachovat čestně, nebo jako kariérista. Tleskačka na závěr už nepřekvapila... Ale abych jen nehaněl, film měl sem tam i silnější moment, třeba předání dopisu ... Mně spíše zaujal svojí myšlenkou. Má to smysl? A proč? Proč zařizovat někomu desítky let mrtvému vyznamenání v tomto případě nejvyšší... K čemu to je? Pro příbuzné? Pro potomky? Že je to tak správné? Před rokem jsem se účastnil takového setkání, které organizoval potomek jedno z mužů bojujících v RAF. Statečně bojoval za války a zemřel v komunistickém žaláři. Vím o něm vše. Mám dokonce knihu vzpomínek jeho ženy. Díval jsem se po ostatních, většinou starších než jsem byl já a kladl si otázku zda mají taková setkání smysl. On je mrtev. Zemřel jak zvíře, nedoceněn, opuštěn, sám... Jemu by se mělo dostat poct tenkrát. K čemu jsou vyznamenání in memoriam? Druhá světová válka je ještě dál než Vietnam... Zemřeli již skoro všichni účastníci a vypravěči jsou ti co tam nebyli. Vyprávějí vyprávěné, ne své zážitky. Přesto jsem si tam uvědomil, že ty příběhy mají smysl. A trochu to padlo i na konci tohoto filmu. Ti lidé žijí dál v osudech ostatních. V osudech těch, které zachránili, kterým pomohli či těch, kteří se dnes jen čistě zajímají o jejich příběh. Tím skutečně žijí dál a svými odvážnými činy, svojí obětí mohou být inspirací i dnes. A nemusí to být jen ve válečném konfilktu. A tak si odpovídám. Ano smysl to má. Jen doufám, že tam nahoře těm všem odvážným, kterým tady dole často neřekl nikdo ani obyčejné -děkuji- to vše bude vynahrazeno. Nejsem věřící, ale jim bych to moc a moc přál. Dávám za 3 motýly. * * * () (méně) (více)

misterz

Nebudem sa venovať téme - "bojovali sme za vlasť a padli sme hrdinskou smrťou", keďže tá vlasť je vzdialená tisícky kilometrov od bojiska. To je každého osobná vec, pokiaľ chce ísť niekto do vojny (aj do vojny vo Vietname sa hrnuli dobrovoľníci, nielen chudáci ktorých vybrali a vylosovali a museli) tak nech si ide. Ale nech potom nefňuká.... V každom prípade tento film trhol asi všetky rekordy ohľadom patetických prázdnych kecov o hrdinstve a patriotizme, z ktorých sa slušnému človeku skrátka musí obracať kufor, aj dva krát. Hviezdu dávam jedine za tú hviezdu zostavu, ktorá tu figuruje, takže sa tu dá aspoň spočinúť zrak na pár hereckých velikánoch. Hlava mi však nepobrala, prečo sa dali nahovoriť na takúto sračku? Asi tomu veria či verili... smutné. A ten "hrdina" vo filme? Podľa môjho názoru nie hrdina, ale človek bez pudu sebazáchovy a samovrah. Ale rodičia po ňom nakoniec dostali pekný metál, to im ho určite vynahradí.... Na hranici odpadu, a po obsahovej stránke ešte horšie. 20/100 ()

liskam

Asi už začínám snižovat nároky... díky tomu že kina nefungujou skoro rok. Přesto si myslím, že tohle zase až taková kravina není. Možná i díky skvělému obsazení. Za mě 74% ()

SeBig

Okay, musím pochválit kameru, která byla skvostná, ale to je tak jediné. Ten film si mě absolutně nezískal a kapesníčky jsem neždímal. ()

Marze

Na radny valecny film to neni spatne.Ma to silny a nezapomenutelny pribeh z vietnamske valky a nasledujici prekvapeni.Z minulosti se vynoří pár silnějších motivů, třeba osudové předstírání smrti na bojišti nebo jeden chybný výpočet zrodivší masakr, zato však současnost včetně jímavého sblížení vyšetřovatelovy rodiny s rodiči mrtvého medika u společné modlitby už vyloženě atakuje hranici vyděračského kýče. ()

Chrustyn

Zapomenutí hodný film. Ne vyloženě špatný, jen nepřináší nic, čím by měl kohokoliv donutit k tomu ho shlédnout. A podobná témata jsem viděl v daleko lepších a výraznějších filmech. Potěší jen vidět herecké veterány. ()

Arsenal83

Ja keď počujem, že US Army a všetky jej odnože, ihneď sa vo mne otvárajú negatívne pocity. Ono vlastne v súvislosti s vojnou sa tie pocity vyvolávajú asi s každou armádou, ale toto sú za posledných 75 rokov určite najväčší teroristi. Už len tá premisa filmu, že "záchranná akcia vo Vietname", teda vec, ktorá sa nikdy nemusela stať, veď ich tam nikto nevolal. Celý film je o skúmaní, čo sa vlastne v tej vojenskej akcii stalo, aby sa stanovilo, či je onen človek hodný nejakej medaily za to, že zachraňoval ľudí, aby tí mohli ďalej zabíjať. Film o čistom americkom patriotizme, teda vlastenectve. Len škoda, že to vlastenectvo sa odohráva zvyčajne tisíce kilmetrov od hraníc USA. ()

rikitiki

Historické drama jak z učebnice - ničím neohromí, ničím nenaštve. Potěší Bukowski v roli válečného veterána a stejně tak bývalý hippie Peter Fonda - casting rozhodně měl vtip. SHRNUTÍ: Když se staneš hrdinou ve válce, která má proklatě špatné PR. ()

ARI50

Pěkný zpracovány příběh, dojemné vyprávění, jemné obrazy války smrti. Celé to bylo slušně natočené a na herce se dobře koukalo. Každá válka nese bolestivé příběhy. ()

Morholt

Pokud by to Robinson pojal jako thriller, ve kterém hlavní hrdina sbírá informace navzdory sílícímu nebezpečí, tak by to mohlo mít něco do sebe a nejspíš by všem bylo jedno, že se to neodpovídá skutečnosti. Takhle z toho vylezla patetická hra na city, ze které jsem měl pocit, že všichni přeživší veteráni potýkající se s minulostí by se ze svých traumat vyléčili ve chvíli, kdy Pitsenbarger obdrží Medaili cti. Paralelně tu jede druhá kýčovitá linka, kdy si vyšetřovatel postupem času uvědomuje, že jsou i důležitější věci, než slibně rozjetá kariéra. A to je na mě prostě moc. první třetina ještě docela ušla a zpočátku mě bavily i válečné sekvence, ale to všechno se postupně rozvařilo do do čím dál víc nepoživatelné patriotistické kaše. Škoda je to o to větší, že se tu sešla celkem skvostná herecká sestava. 40% ()

Lacike

Neskutočne nezáživný príbeh o posmrtnej zmene vyznamenania pre dávno mŕtveho vojaka. Je to síce natrieskané starými hviezdami vo vedľajších úlohách, ale samotný prípad mi pripadal rovnako nezaujímavý a jeho význam nepochopiteľný ako pre hlavného hrdinu, ktorý sa ním musí nedobrovoľne zaoberať. Po trištvrť hodine som to vypol. ()

berny2468

Vcelku slušný snímek, který především těží ze svého skvělého hereckého obsazení. Herci jsou zde hlavními tahouny, ale přesto snímek jisté mezery má. Předně musím říct, že od filmu producenta Petra Jákla jsem nic neočekával. Tudíž těžko jsem mohl být zklamán. Přesto mě snímek mile překvapil. O příběhu jsem si nic nezjišťoval a to možná bylo lepší. Spolu s hlavním hrdinou (Sebastian Stan) jsem postupně odkrýval pravdu o Pitsenbargerovi a jeho činu. Celkově mám rád filmy zabývající se traumaty z vietnamské války, a proto se mi líbilo, že toto téma snímek zdárně otevírá. Líbilo se mi postupné zjišťování pravdy o hrdinském činu, který Pitsenbarger provedl, kdy mladý medik navzdory okolnostem a bez bázně a hany šel na pomoc neznámým vojákům. A zaplatil za to životem. Celkově se mi líbilo vyznění filmu (i přes jistý závan patroitismu), kdy snímek zdárně nakousává základní témata Vietnamské války. Byť snímek po celou stopáž neudrží své tempo nastolené ihned v počátku a najde se zde i pár repetetivních scén bez většího významu a přínosu, tak musím říct, že jsem s filmem celkově spokojen. I když více scén z džungle Vietnamské by nebyly vůbec ke škodě, tak musím řict, že jsem se nenudil. Film drží slvělé herecké osazentsvo v čele se Sebastianem Stanem, který mi dal za pravdu, když jsem The Falconovi and the Winter Soldierovi vyčítal zbytečné upozadění jeho postavy na úkor nepříliš skvělého Falcona. I tak si však pro sebe ukradl všechny své scény Samuel L. Jackson. Velmi zajímavý film se vcelku netradiční zápletkou z dob Vietnamské války. 7/10. ()

NinonL

Mladý právník dostane za úkol kontaktovat veterány z vietnamské války, kteří byli svědky hrdinství jednoho amerického zdravotníka. Ten měl být vyznamenán nejvyšším vojenským vyznamenáním za statečnost, ale z nějakých důvodů se tak nestalo. Právník zjišťuje, co vyznamenání zabránilo a stopy vedou až mezi vysoce postavené senátory, kteří ve vietnameské válce veleli. Film je docela dobrý, válečné scény uvěřitelné. Jen toho typického amerického patosu bylo na konec zase moc. ()

Remedy

Největší problém vidím v obsazení Sebastiana Stana, jehož schopnost vyvolat v divákovi emoce je nulová. Ostatní herečtí veteráni tu působí jako pouhá stafáž a velmi by mě zajímalo, co je skutečně přimělo jít do tohohle přinejmenším prapodivného projektu. Všechny flashbacky jsou dokonale zaměnitelné s jakýmkoliv slušnějším válečným filmem a závěrečné tlačení na pilu (už jsem jenom čekal, kdy se postaví ještě uklízečka, recepční a zahradník) by mělo být trestné. Z nějakého mně nevysvětlitelného důvodu to ale poměrně rychle uteklo, takže ve výsledku vydřené 2*. ()

De Niro s Malkovichem v produkci Petra Jákla

De Niro s Malkovichem v produkci Petra Jákla

16.02.2021

Po skončení natáčení Jana Žižky se režisér a producent Petr Jákl začal více věnovat zahraničnímu filmovému trhu. Po svých producentských počinech Best Sellers s Michaelem Cainem, Axis Sally s Alem… (více)

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer