Kniha rekordů Šutky

Shutka Book of Records

Dokumentární

Srbsko a Černá Hora / Česko / Slovensko, 2005, 78 min

Jašar Destani

Tak nevím do jaké míry je Kniha rekordů Šutky ryze dokumentární a nakolik je inscenovaná. Podle mě ve filmu vystupují skutečné postavy a režisér je jen lehce poposouvá tam, kde by je chtěl mít. Každopádně jestli je to jen z poloviny pravdivé, tak je to úlet. Jen by to dokazovalo, že život je ještě barvitější, než fantazie. Už jen město samotné, takové kulisy by nikdo nevymyslel. Šampionát ve sběratelství kazet s tureckými zpěváky, brutální videoklipy, bojovník s upíry…To snad ani nemůže být pravda. A jestli není, tak se daří režisérovi dobře mást. Ve městě které je přelidněno samými ztracenými existencemi je přitom každý v něčem šampión. Je to takový veselý pohled do bídy.(22.7.2009)

Bizarní živočichopis a groteska v jednom.Dokument, u kterého jsem se výborně bavila. Pestrobarevné rázovité figurky, skvělá atmosféra, nekašírovaná radost. Spontánní balkánská jízda s tím správným hudebním doprovodem. Šutka je místo s největší koncentrací roztodivných šampionů, z pohledu úctyhodného středoevropana asi jedno z nejbídnějších míst na zemi.(6.6.2015)

Na knize rekordů Šutky je nejproblematičtější její žánrové vymezení. Hranice mezi dokumentem a hraným filmem sice může být poměrně volná. Dobře to dokládají například "inscenované" dokumenty Karla Vachka a nebo naopak mystifikační dokumenty Petra Zelenky. Ovšem téměř bytostně důležité je dát divákovi šanci přesně rozlišit jedno a druhé. Zatímco u Vachka intenzivně vnímáme, že ve svých dokumentech prostřednictvím inscenovaných situací a promluv hledá autentickou výpověď, že mu jde o jakousi pravdivost (samozřejmě zcela subjektivně vnímanou, chápanou a sdělovanou) u Zelenky naopak víme, že sdělované rozhodně pravda není, což nám ovšem nebrání hledat hlubší sdělení. Kniha rekordů Šutky má svá hlubší sdělení rozhodně také a dokonce lze tvrdit, že kvůli nim vznikla, ale už nedokážeme rozlišit, hrají-li jednotliví protagonisté na plátně sebe sama, nebo jen roli jim přiřknutou scénářem... Kde končí a kde začíná pravdivá výpověď? Těžká otázka... Přitom základní myšlenka filmu, totiž to, že Romové ve své bezelstnosti jen dobře demonstrují takřka odvěkou snahu většiny lidí (a mužů zvláště ;o) v něčem vynikat (přičemž mikroklima zapadlého a ničím nevynikajícího městečka je tím pravím místem pro předvádění takových osobních rekordů) je závažná a hluboce pravdivá. To vše navíc sdělováno navýsost vtipnou a originální formou. Jen se zdá, že zmíněná vtipná a originální forma má někdy až příliš navrch... Navíc se nám může snadno stát, že skrze všechny nánosy nezvyklosti, orientalismu a absurdity přehlédneme onu bazální složku výpovědi. Je přece tak snadné pochopit film jen jako svědectví o vzdálené, neskutečné a kdoví jestli pravdivé podivnosti a nikoli jako metaforu nás samých, úctyhodných obyvatel střední Evropy, jimž je všecha podivnost, absurdita a podivínství na hony vzdáleno... 70%(17.7.2009)

Borat meets Shutka aneb takových "magorů" na jednom místě aby člověk pohledal :) Objektivní hodnocení mi zastiňuje skutečnost, že nejsem schopen odlišit , do jaké míry se jedná opravdu o autentický dokument a do jaké míry o svéráznou hříčku na téma rómského etnika kdesi na Balkáně... Takže zbyla jen humorná podivínská koláž z místa, kde nikdo nemaká, ale všichni jsou šampióni...(14.9.2009)

Pohodový snímek, nebudete se smát tolik jako u Borata, jde tu o jiný typ humoru, ale některé figurky nemají v Makedonské vesnici moc daleko k těm z "Kazachstánu".Zazní tu tradičně zajímavé hudební motivy, typické pro balkánské "cikánské" filmy a dozvíte se, kdo je v Šutce největší odborník na Tureckou hudbu (pokud neshoří repráky...).Bavil jsem se dobře, a smál jsem se taky často, doporučuju těm, co se líbí například Černá kočka,bílý kocour, a těm co chtějí vidět, že na balkáně mají cikáni opravdu charizma, které v našich krajích není tak vidět.(22.5.2007)

• - Film získal Diváckou cenu na festivalu Jeden svět 2006 v Plzni. (M.B)

• - Slovo „šutka“ znamená v překladu „vtip“ či „žert“, což může dopomoci interpretaci dokumentu. (RoAsK)

• - Cigánska osada Šutka je predmestie macedónskeho hlavného mesta Skopje. (eldina)