poster

Kniha rekordů Šutky

 • Srbsko a Černá Hora

  Knjiga rekorda Šutke

 • USA

  Shutka Book of Records

Dokumentární

Srbsko a Černá Hora / Česko / Slovensko, 2005, 78 min

Hrají:

Jašar Destani
(další profese)
 • d-fens
  *****

  Som prekvapený z nízkeho hodnotenia tu na csfd.... pritom je to veľmi svieži, vtipný film s množstvom pitoreskných uletených postavičiek, vytvárajúcich mozaiku (ako na plagáte :) malého autonómneho "sveta vo svete", v ktorom platia síce podobné základné pravidlá ako v tom našom svete (peniaze), ale v tomto "šutkovskom" vytvárajú úplne odlišné vzťahy, pocity, konotácie ako v tom našom, kde sa všetko berie vážne (aj keď nepochybujem že každý zo šutkovských "šampiónov" sa berie rovnako vážne :) ..... napr. scéna v ktorej celé predmestie súťaží o šampióna s najlepšími kazetami s rómskou hudbou, kde vyhráva ten čo najviac rozplače porotu, kde porazený vyzýva víťaza "na férovku", "len tvoje a moje kazety", alebo scéna kde chalanisko na metadone súťaží o majstra Šutky v boxe, alebo keď človek spozná aj šutkovského "homosexuálca", ktorý posiela prostredníctvom filmu pozdravy svojmu milému Olafovi do Nemecka, alebo hoc sa iba pozerať na zápasy gunárov Tysona, Van Dammeho :)) tak takéto veci ma vedia naozaj pobaviť, rozosmiať ale aj zahriať pri srdci..... niekedy má človek pocit, že v takej Šutke to žije viac ako na Manhattane :)) ..... v podstate je to aj taká boratovská kritika spoločnosti, tentokrát ale nie americkej, ale celkovo modernej spoločnosti založenej na peniazoch, úspechu, vyniknutí nad ostatnými..... len autor si vybral prostredie, v ktorom sú všetky ľudské vlastnosti, dobré, zlé, oveľa intenzívnejšie a neskrývané, a o to viac vzbudzujú sarkastický úsmev nad celým ľudským snažením, stať sa aspoň v niečom "šampiónom" a dosiahnuť uznanie iných :) jednoducho "najdôležitejšie nie je zúčastniť sa, ale vyhrať" ... veľká to pravda(29.7.2010)

 • Šandík
  ****

  Na knize rekordů Šutky je nejproblematičtější její žánrové vymezení. Hranice mezi dokumentem a hraným filmem sice může být poměrně volná. Dobře to dokládají například "inscenované" dokumenty Karla Vachka a nebo naopak mystifikační dokumenty Petra Zelenky. Ovšem téměř bytostně důležité je dát divákovi šanci přesně rozlišit jedno a druhé. Zatímco u Vachka intenzivně vnímáme, že ve svých dokumentech prostřednictvím inscenovaných situací a promluv hledá autentickou výpověď, že mu jde o jakousi pravdivost (samozřejmě zcela subjektivně vnímanou, chápanou a sdělovanou) u Zelenky naopak víme, že sdělované rozhodně pravda není, což nám ovšem nebrání hledat hlubší sdělení. Kniha rekordů Šutky má svá hlubší sdělení rozhodně také a dokonce lze tvrdit, že kvůli nim vznikla, ale už nedokážeme rozlišit, hrají-li jednotliví protagonisté na plátně sebe sama, nebo jen roli jim přiřknutou scénářem... Kde končí a kde začíná pravdivá výpověď? Těžká otázka... Přitom základní myšlenka filmu, totiž to, že Romové ve své bezelstnosti jen dobře demonstrují takřka odvěkou snahu většiny lidí (a mužů zvláště ;o) v něčem vynikat (přičemž mikroklima zapadlého a ničím nevynikajícího městečka je tím pravím místem pro předvádění takových osobních rekordů) je závažná a hluboce pravdivá. To vše navíc sdělováno navýsost vtipnou a originální formou. Jen se zdá, že zmíněná vtipná a originální forma má někdy až příliš navrch... Navíc se nám může snadno stát, že skrze všechny nánosy nezvyklosti, orientalismu a absurdity přehlédneme onu bazální složku výpovědi. Je přece tak snadné pochopit film jen jako svědectví o vzdálené, neskutečné a kdoví jestli pravdivé podivnosti a nikoli jako metaforu nás samých, úctyhodných obyvatel střední Evropy, jimž je všecha podivnost, absurdita a podivínství na hony vzdáleno... 70%(17.7.2009)

 • Damiel
  odpad!

  1 % - Nuda, totální a nedozírná. Asi nemám to správné pochopení pro tenhle druh filmového umění, pro tyhle mozaikovité hrané dokumenty, vůbec nechápu, co to mělo znamenat. Nevypointované situace, tam, kde se diváci měli smát, ticho v sále. Jít na tohle je ztráta času, ukrutánsky dlouhých 78 minut. Vadilo mi odporné zacházení se zvířaty (nakládání koně do auta, husí zápasy), na kterém se producentsky podílela Česká televize. Tedy vlastně my, koncesionáři, jsme si ze svých poplatků zaplatili tuhle nehoráznou sra*ku. Sorry za ten výraz, ale to se jinak označit nedá.(10.1.2007)

 • DavidS.
  ***

  Borat meets Shutka aneb takových "magorů" na jednom místě aby člověk pohledal :) Objektivní hodnocení mi zastiňuje skutečnost, že nejsem schopen odlišit , do jaké míry se jedná opravdu o autentický dokument a do jaké míry o svéráznou hříčku na téma rómského etnika kdesi na Balkáně... Takže zbyla jen humorná podivínská koláž z místa, kde nikdo nemaká, ale všichni jsou šampióni...(14.9.2009)

 • MurielRezek
  *****

  Bizarní živočichopis a groteska v jednom.Dokument, u kterého jsem se výborně bavila. Pestrobarevné rázovité figurky, skvělá atmosféra, nekašírovaná radost. Spontánní balkánská jízda s tím správným hudebním doprovodem. Šutka je místo s největší koncentrací roztodivných šampionů, z pohledu úctyhodného středoevropana asi jedno z nejbídnějších míst na zemi.(6.6.2015)

 • - Cigánska osada Šutka je predmestie macedónskeho hlavného mesta Skopje. (eldina)

 • - Film získal Diváckou cenu na festivalu Jeden svět 2006 v Plzni. (M.B)

 • - Slovo „šutka“ znamená v překladu „vtip“ či „žert“, což může dopomoci interpretaci dokumentu. (RoAsK)