Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

H34D

Dva na první pohled odlišné charaktery vykreslené nadprůměrným scénářem a ztvárněné prvotřídními hereckými výkony (+ nádherná Blanchett) mezi sebou vytvářejí podivuhodné přátelství, které ztmeluje hlavně jedna skandální událost. Zatímco emocionálně nejsou Zápisky o skandálu tak úderné, jak by se od tématu mohlo čekat a celkové režijní zpracování podobně ničím neurazí, ale ani nijak zvlášť neoslní, je na druhou stranu zajímavé, že film předestírá dvě odlišné perspektivy, dva různé problémy, zkrátka neomezuje se jen na jednu událost v centru s jednou postavou, popř. jedním vztahem a přitom nepůsobí nijak roztříštěně. A závěr se mi také líbil, člověk by čekal nějaký extrém typu happy end/sebevražda, ale vybruslení bylo poněkud zvláštnější a pravdivější. 7/10 ()

honajz

Cate Blanchett jako mladá učitelka, která nastupuje na novou školu s přísnější morálkou, kde se spřátelí se starší kolegyní (Judi Dench). Ta má výborné úspěchy u studentů, ale doma se trápí. Když však starší žena odhalí aférku své mladší kolegyně, nejenže si o tom píše ve svých zápiscích, ale snaží se mladou zničit. Ženské problémy nejsou můj šálek kafe, a příběh ani herecké výkony mne nestrhly natolik, abych na tento film někdy znovu vzpomněl. ()

Tomco

pribeh je pekny a zaroven dost kruty, no ten ma az tak neukojil...tym pravym orechovym su herecke vykony na cele s judi dench, v zavese vyborna cate a prijemne ma prekvapil aj bill nighty ...tento film vo mne otvaral davno zabudnute predstavy z cias puberty, ked som po podobnom zazitku tuzil viac ako po listkoch na finale ligy majstrov :) a nebol som urcite jediny. ()

Sarkastic

„Nakonec vás vždycky odhodí. Jennifer říkala, že jsem moc náruživá. Co to přesně znamená? Že se přátelství oddávám? Že bych šla až na konec světa pro toho, koho obdivuju?“ Na konec světa a možná by zašla ještě dál…Bavilo mě, jak se odtažitá, nepřátelská a cynická veteránka snažila narozdíl od ostatních držet novou kolegyni od těla, ale postupně začala jejímu kouzlu podléhat úplně stejně. Stejně tak její postupné odkrývání skutečných citů, motivace a své pravé tváře. Pozorné získávání si důvěry přerůstající do nenápadného zavazování, vynucování přátelství a později až do vyloženě vychutnané manipulace jen ukázalo herecké mistrovství Judi Dench a Cate Blanchett jí byla naprosto rovnocennou protihráčkou (ale bavil mě i Bill Nighy, i když jen ve vedlejší roli). Samota, touha po vřelosti, dotecích a ovládnutí se stupňuje, zbývá jen neudělat chybu…a samotný konec byl nádherně zlomyslný. I díky němu hodnotím silnými 4*, velká spokojenost. „Dá si někdo čaj? Babs?“ - „Mléko, bez cukru.“ - „Sladká jsi dost, viď?“ - „Bezesporu.“ ()

Enšpígl

Naprosto pohlcující příběh o dvou rozdílných ženách, vás rozseká na sračky. Za herecký výkon Cate Blanchett a Judi Dench bych těmto ženám dal snad k dispozici i náš prezidentský úřad. Obě své postavy zahrály tak, že se mnou mlátily emoce od jedné zdi ke druhé. Ještě bych rád upozornil na postavu manžela Cate Blanchett, kterou zahrál naprosto fantasticky Bill Nighy. Opravdu jeho chování jak manžela, tak jako chlapa mě bylo strašně sympatické. V sympatiích však nakonec vyhrála Cate Blanchett protože byla strašně sexy, ježiši ta byla sexy. Proč něco takovýho neučí v realu ? No, ty moje učitelky to bylo něco, třeba němčinářka - bradavice přes celej nos. To ve Vás sexuální choutky zadusí na 100let. Tak tedy tohle jsou moje zápisky o filmu, o vynikajícím dramatu od kterého se nehnete snad ani po skončení , o skvělých hercích a o mé němčinářce. ()

• Na otázku, zda umí pochopit situací, v níž zralá žena podlehne mladému chlapci, Cate Blanchett (Sheba) odpověděla: "Na mě osobně mladí muži nijak nepůsobí, ale to jsem já. Jiné ženy to určitě mají jinak. Ale tohle je záležitost něčeho jiného, než obyčejné přitažlivosti. Kdybych věděla, že si to učitelka rozdává v učebně s mým čtrnáctiletým nebo patnáctiletým synem, naběhla bych tam se sekáčkem na maso. Ona je dospělá a on je její student. Kdyby se potkali někde na večírku, možná by to bylo jiné. Ale s učitelským povoláním přichází zodpovědnost. A Sheba ví, jaké hranice překračuje. Film to zobrazuje tak, že do té situace sice nevstupuje lehkovážně, ale rozhodně do ní vstupuje bláhově. A nemyslím, že se její konání snaží ospravedlnit nebo je nějakým způsobem vysvětlit. Jeho ústředním motivem je vztah dvou žen a zápletka s klukem je jen prostředek, jak Shebu postrčit do Barbařiny chamtivé náruče. Je to obrovské tabu, což je z dramatického hlediska důležité, protože Barbara potřebuje být nositelkou obrovského tajemství. V dnešní společnosti už zůstalo jen málo věcí, které jsou doopravdy tabu, a tohle je jedna z nich." (NIRO)
  • Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)