Zápisky o skandálu

Sexuálny škandál na škole

Zápisky o škandále

Drama / Thriller / Psychologický

Velká Británie, 2006, 87 min

Pod kůži se zarývající, příjemné pocity nezanechávající, výtečně zahrané psychodrama o tom, co všechno je také láska. "Love is enough", nadepsal viktoriánský snílek William Morris jednu svou báseň; "It is not," podotkl lakonický recenzent (tak alespoň dí C.S. Lewis v poslední kapitole své moudré knihy The Four Loves). Zápisky o skandálu by mohly být ve sporu "Morris versus neznámý recenzent" použity jako důkazní materiál ve prospěch toho druhého. Neboť i lidská láska může stejně jako všechna přirozená dobra nabýt velmi pokřivených podob - a zde tím horších, čím větší je předmět deformace. Tak pohledná učitelka Sheba, žena na horní hranici mladosti, nalezne v zakázaném vzplanutí útěk ze středovstavovského rodinného poklidu, ze spárů všedního dne, k chvilkovému zázračnu, svůdné to iluzi přiváté odkudsi z krajin dospívání. Tahle deformace lásky model "Paní Bovaryová" je přitom paradoxně velmi všední a hrdinčina popletená instatní romantika v podání Cate Blanchetové vzbuzuje ze všeho nejspíše soucit. O poznání hlubší, temnějším až démonická je láska její kolegyně Barbary - vysoce inteligentní, duchaplné, ale též zahořklé a po přijetí zoufale toužící staré panny. Její vitriolový cit vůči Shebě je vlastně inverzí lásky, je duchovním vampyrismem. Portréty obou žen, skvěle herecky ztvárněné, jsou zde důležitější než příběh, jakkoliv jinak napínavý.(10.2.2008)

Věděla jsem, že film, v němž se o hlavní roli dělí Judi Dench a Cate Blanchett, mě nemůže zklamat, kór když ho má na svědomí režisér nadprůměrného dramatu Iris a mnou silně oblíbeného dramatu Krása na scéně, prostě dramatický odborník Richard Eyre. A zklamána jsem rozhodně nebyla, dostala jsem, co jsem si žádala, syrové drama o vztahu dvou silných žen, a z výkonu Judi Dench se mi od začátku až do konce tajil dech. A tají se mi ještě teď. A Bill Nighy ve vedlejší roli také nesmírně potěšil, ostatně jako vždy. Takže tři hvězdy za lehce nadprůměrné drama, čtvrtá za silně nadprůměrné výkony ústřední trojice.(27.4.2011)

„Nesmeli ste sa k nej na súdny rozkaz priblížiť na 5OO metrov. TOMU hovoríte priateľstvo?“ Nie zlé, ale čakal som lepšie. Cate Blanchettová a Judi Denchová sú zaujímavému príbehu skôr na ťarchu, namiesto učiteliek stále vidím Bondove šéfky, kráľovné Alžbety a elfské princezné. S neznámymi herečkami by to bolo lepšie. Zďaleka najlepší je z hercov Bill Nighy, ktorý je zasa troška iný, než na akého sme zvyknutý, stále troška blázon, no zároveň veľmi umiernený (oproti LÁSKE NEBESKEJ). Scenár je kvalitný, možno dokonca veľmi kvalitný, mal som pocit, že všetci jednajú tak, ako by jednali ľudia v podobnej situácii v skutočnom živote. Kebyže tento scenár dostane do rúk Hollywood, určite by z neho urobil „klasický hororový psychotriler“. V britských rukách vznikla nepríjemná dráma. Neviem, či je to plus.(6.8.2010)

Trochu jsem se obával, jestli mě bude tohle drama bavit, ale už díky Judi Dench a Cate Blanchett jsem to zkusil. A nelituji. Poměrně brzy se rozjede zajímavá podívaná s ještě zajímavějším a kontroverzním tématem, přičemž příběh je dekorován skvělou Judi Dench. Potěší také již zmíněná Blanchett nebo Bill Nighy. Hudba od Philipa Glasse pak dodává celému počinu ten správný nádech. Stopáž je ideální, tudíž se divák nemusí bát nudy.(10.4.2015)

Judi Dench! Tomu vravím nechať sa posadnúť, úplne pohltiť svojou postavou... dokonalý výkon, plný vnútornej energie, ktorej silu divák iba tuší, poodhaľuje sa mu iba v náznakoch a je to práve o to skutočnejše, desivejšie, uveriteľnejšie. Cate Blanchett, Bill Nighy hrajú druhé husle, ale hrajú ich ako sa patrí. Sú to profesionáli, vybíjajú zo svojich nevďačných úloh maximum! Silný, i keď trochu televízny zážitok. Ale - Judi Dench!(6.7.2007)

• - Snímek získal čtyři nominace na Oscara, kromě hereček měli naději i scénárista a autor hudby. Další tří nepřeměněné nominace si odnesli tvůrci i ze Zlatých globů. (imro)

• - Románová predloha Zoë Hellerovej sa dostala do užšieho výberu na Bookerovu cenu (britská obdoba Pulitzerovej ceny) za rok 2003. (danoo)

• - Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)