Zápisky o skandálu

Sexuálny škandál na škole

Zápisky o škandále

Drama / Thriller / Psychologický

Velká Británie, 2006, 87 min

Zápisky o škandále sú tak trochu darčekový kôš, kde medzi značkovými koňakmi, kaviárom, husacou paštétou a belgickou čokoládou s kúskami mandlí nájdete aj staré žemle, zemiakový šalát so žltou kôrkou na povrchu a nejaký ten hnilý zemiak ako bonus. Pokiaľ sledujeme príbeh cez prizmu Barbary, je to intenzívne, presvedčivé, duchaplné a britké ako britva... keď príde k slovu Sheba, začne to trochu škrípať. "Vývin" jej postavy sa nám totiž scenárista snaží skôr nasugerovať, ale obdariť ju čímsi plnokrvným sa nedarí nielen jemu, ale pri všetkej úcte ani Cate Blanchcett. Ak by Sheba celý čas zostávala takou tou "pomilovaniahodnou profáčkou" vo vyťahanom svetri, s nenaplnenými umeleckými ambíciami a "elfsky" zasneným pohľadom, bral by som to. Ale tú jej rolu matky dvoch detí /z toho jedného downa/ či jej erotickú avantúru - skôr ľudsky pochopiteľnú než rozprávačsky a režisérsky zvládnutú - nemôžem prijať bez výhrad. /Pri scéne felácie, akokoľvek cudnej a neškodnej, som tomu všetkému veril asi tak, ako keby počas schôdzok Rýchlych Šípov Mirek Dušín "fajčil"....ehm, napríklad trávu a obchytkával pod stolom Jindru Hojera./ Skrátka a dobre, film naozaj nemá dve protihráčky, má len geniálnu protagonistku a jednu sekundantku. Na druhej strane sú tu scény, ktoré si len tak z pamäti nevymažem - rukojemnícka roztržka Barbary a Sheby na ulici, (ak ma miluješ, tak teraz pôjdeš so mnou na pohreb mačky...!) uff, ako zo života:-) Keby si tvorcovia na začiatku ujasnili zopár maličkostí, mohlo to byť silnejšie ako istý druh brazílskych cigár, ktoré vás vykopnú do neba, hoci sa vám zdá , že každým ďalším potiahnutím vás pribíjajú k zemi". Aj toto mohla byť taká "kuřba".(8.9.2007)

Ano, Judi Dench a Cate Blanchett mohou zcela oprávněně přijímat poklony, i když první jmenovaná mi zřejmě nikdy sympatická nebude (to je ale ostatně můj problém). Právě ona v Eyreově dramatu (který sází na zajímavou koncepci vyprávění) exceluje v roli zahořklé, staropanenské profesorky, s níž léta strávená v osamění bez přátel a životních partnerů notně zamávala, ono s přestárlou kočkou si toho moc nepovíte. Je tu ale ještě deník, do něhož si po léta vytříbeným slohem zapisovala veškeré své myšlenky a postřehy. Její stoický život rozhýbe až seznámení s mladou učitelskou posilou, pro níž se stane přítelkyní i mentorkou. A to výhradně v souvislosti s jejím letmým románkem s nezletilým studentem. V mých očích měl příběh dvou žen, které mají diskutabilní morální kredit, přesto zůstat v literární podobě – a i na divadelních prknech by mu to slušelo mnohem více!! Ať už to dopadlo jakkoliv, jeho myšlenka a zpracování mě nějak zásadně neoslovily!!(30.7.2007)

Příběh o dvou ženách. Natolik rozdílných, že se dokážou doplnit a cítit se jako dvě přítelkyně. To vše se změní se skandálem, který způsobí jedna z nich. Další drama, které využívá myšlenky, jak krutý dokáže být člověk (tentokrát ještě lépe přímo žena), když dostane do rukou moc. S mocí se z lidí stávají netvoři, kteří jsou schopni čehokoliv. Vcelku klasická zápletka, která těží z hereckého obsazení, v kterém exceluje na plné čáře Judi Dench a poráží všechny ostatní postavy, včetně své oběti, Cate Blanchett. Ta ať se snaží sebe líp, nedokáže být jiná než ve všech svých ostatních filmech a to mě na ni stále vadí. Judi Dench naopak dokáže dokonale využít nejen svého věku (kdo by to do té "babičky" řekl...), ale i hereckých zkušeností a celý film působí autoritativně nejen jako učitelka na žáky, ale také na diváka, který z ní cítí charizma silné ženy s mocí. Vedle těchto klíčových hereček je tu další faktor a to hudba. Možná to je přehnané, ale Zápisky o skandálu jsou skoro jako muzikál, hudba tu netichne snad ani na jedinou vteřinu. Ať kamera sleduje pevnou a tichou tvář Julie Dench nebo intenzivní prožitek Cate Blanchett s jejím mladým milence, neustále hraje úžasná hudba, která vystihuje pocity, emoce a v podstatě je součásti děje samotného. Nebýt hudby, šel bych na 3*, protože je to příliš známých klišé, ale hudba dokázala filmu darovat emoce ještě působivější, než by dokázali nejlepší herci. Už se těším na soundtrack....(24.7.2008)

• Morien

Nemůžu vymyslet jedinou věc, díky které by byl tento film výjimečný. Má sice dvě skvělé, přeskvělé herečky, ale neměla jsem dojem, že by dostaly prostor posadit mě na zadek. Celý film působí hrozně televizním dojmem, důležité věci se v něm odehrávají mimochodem a postavy mě iritují. Některé Barbařiny ironicky trpké úvahy na druhou stranu stojí za povšimnutí, jejich síla ovšem tkví v jejich literárnosti, film je nijak neobohacuje, myslím si. Výsledný dojem: nepovedené škatule, hejbejte se. No a ten konec, to už působilo vyloženě jako pseudothrillerový závdavek laciného filmu promítaného na druhořadé komerční televizi v jednu hodinu v noci.(7.5.2011)

pribeh je pekny a zaroven dost kruty, no ten ma az tak neukojil...tym pravym orechovym su herecke vykony na cele s judi dench, v zavese vyborna cate a prijemne ma prekvapil aj bill nighty ...tento film vo mne otvaral davno zabudnute predstavy z cias puberty, ked som po podobnom zazitku tuzil viac ako po listkoch na finale ligy majstrov :) a nebol som urcite jediny.(18.4.2007)

• - Knižní předlohu filmu - "Zápisky o skandálu" od Zoe Hellerové - u nás vydalo v roce 2006 nakladatelství BB art. (Pumiiix)

• - Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)

• - Zápisky o skandálu vznikly podle knihy „What Was She Thinking: Notes on a Scandal“ od Zoe Heller. Ve světě nepříliš známá autorka má na kontě ještě scénář k filmu Twenty-One (r. Don Boyd) z roku 1991. (imro)