Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

nascendi

Prekvapilo ma, ako nenápadne, pozvoľna, ale pritom neodbytne som bol vtiahnutý do deja, ktorý ma podľa kusých informácií nemal ani zaujať. Stalo sa tak najmä zásluhou démonickej Judi Dench, za ktorou príliš nezaostávali ani Cate Blanchett s Billom Nighym. Chvíľami som síce mal problém s uveriteľnosťou niektorých detailov príbehu, ale kúpa nového zápisníka bola dokonalá a spravila vysvetľujúci záver nadbytočným. Mrzí ma, že som si nevšimol vychvaľovanú hudbu. Ale to bude asi tým, že hudbu si všímam iba vtedy, ak ma ruší alebo ak je schopná samostatnej existencie. ()

Renton

Febiofest .. Scénář: Patrick Marber .. Drama o samotě. O kruté, depresivní samotě. A jedné nevěře.. Zápletka je vlastně jen z řady obyčejných, mnohokrát viděných (i díky traileru může snadno vzniknout pocit, že půjde o průměrný až banální film), avšak díky kvalitnímu režijnímu zpracování dostává velmi silný náboj a vymaňuje se tak z řady tuctových snímků. Richard Eyre postupně šlape na plyn a snímek vás po kouscích pohlcuje a válcuje svojí propracovanou atmosférou a intenzitou emocí. Mnohé skvěle graduje hudební doprovod, kdy některé vypjaté scény doslova fungují jen díky hudbě. Ženské herecké výkony jsou taktéž bezvadné - Judi Dench je demonická až maniakální, Cate Blanchett přitažlivá a podléhající pudům. Herecky obě patřičně věrné a osobně mě hodně potěšil i Bill Nighy. 75%. ()

sharky

88% užasný biják, který je drsný, emotivní i vtipný zároveň s dokonalou hudbou, která prohlubuju dramatičnost scén a především s dokonalou judi dench (další z nekonečné řady oscarových přehmatů, kam se hrabe královna) v roli lehce uchylné babičky, která si s vámi začne nevinně povídat v praku, hladit vás po ruce, ale pak přijdou ty konce...btw uz jste premysleli, jak travi svuj volny cas vase babicka?:) ()

castor

Ano, Judi Dench a Cate Blanchett mohou zcela oprávněně přijímat poklony, i když první jmenovaná mi zřejmě nikdy sympatická nebude (to je ale ostatně můj problém). Právě ona v Eyreově dramatu (který sází na zajímavou koncepci vyprávění) exceluje v roli zahořklé, staropanenské profesorky, s níž léta strávená v osamění bez přátel a životních partnerů notně zamávala, ono s přestárlou kočkou si toho moc nepovíte. Je tu ale ještě deník, do něhož si po léta vytříbeným slohem zapisovala veškeré své myšlenky a postřehy. Její stoický život rozhýbe až seznámení s mladou učitelskou posilou, pro níž se stane přítelkyní i mentorkou. A to výhradně v souvislosti s jejím letmým románkem s nezletilým studentem. V mých očích měl příběh dvou žen, které mají diskutabilní morální kredit, přesto zůstat v literární podobě – a i na divadelních prknech by mu to slušelo mnohem více!! Ať už to dopadlo jakkoliv, jeho myšlenka a zpracování mě nějak zásadně neoslovily!! ()

Lynn

Výborný scénář, režie...Ale :-) Film stojí zejména na výborných hereckých výkonech obou hlavních představitelek. Na Judi Dench je radost se podívat (ostatně to v každém filmu, ve kterém se objeví :-) Navíc téma člověka musí zaujmout (snad každý z nás byl někdy zamilovaný do svého učitele / učitelky). Dramata tohoto střihu patří mezi má zvlášť oblíbená. ()

• Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)
  • Snímek získal čtyři nominace na Oscara, kromě hereček měli naději i scénárista a autor hudby. Další tří nepřeměněné nominace si odnesli tvůrci i ze Zlatých globů. (imro)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)