Zápisky o skandálu

Sexuálny škandál na škole

Zápisky o škandále

Drama / Thriller / Psychologický

Velká Británie, 2006, 87 min

Příběh o dvou ženách. Natolik rozdílných, že se dokážou doplnit a cítit se jako dvě přítelkyně. To vše se změní se skandálem, který způsobí jedna z nich. Další drama, které využívá myšlenky, jak krutý dokáže být člověk (tentokrát ještě lépe přímo žena), když dostane do rukou moc. S mocí se z lidí stávají netvoři, kteří jsou schopni čehokoliv. Vcelku klasická zápletka, která těží z hereckého obsazení, v kterém exceluje na plné čáře Judi Dench a poráží všechny ostatní postavy, včetně své oběti, Cate Blanchett. Ta ať se snaží sebe líp, nedokáže být jiná než ve všech svých ostatních filmech a to mě na ni stále vadí. Judi Dench naopak dokáže dokonale využít nejen svého věku (kdo by to do té "babičky" řekl...), ale i hereckých zkušeností a celý film působí autoritativně nejen jako učitelka na žáky, ale také na diváka, který z ní cítí charizma silné ženy s mocí. Vedle těchto klíčových hereček je tu další faktor a to hudba. Možná to je přehnané, ale Zápisky o skandálu jsou skoro jako muzikál, hudba tu netichne snad ani na jedinou vteřinu. Ať kamera sleduje pevnou a tichou tvář Julie Dench nebo intenzivní prožitek Cate Blanchett s jejím mladým milence, neustále hraje úžasná hudba, která vystihuje pocity, emoce a v podstatě je součásti děje samotného. Nebýt hudby, šel bych na 3*, protože je to příliš známých klišé, ale hudba dokázala filmu darovat emoce ještě působivější, než by dokázali nejlepší herci. Už se těším na soundtrack....(24.7.2008)

Majstrovské dielo obalené do atmosferickej tiesne na čele so skvostnou Judi Dench, ktorá ma svojím výkonom načisto ohromila a takisto jej vynikajúco sekunduje aj Cate Blanchett. Príbeh o osamelosti oboch žien a zároveň aj ich rozdielnosti, vášni, neuskutočniteľných a sebeckých túžbach, postupne gradovaný hudobným bohom Glassom, ktorého depresívne tóny umocňovali jednotlivé dialógy. Film, ktorý vás vtiahne od prvej sekundy a ani na minútu vám nedá vydýchnuť. Nenájdete v ňom ani jedno prázdne miesto. A napriek jeho jednoduchému námetu je geniálne spracovaný. Nepoznám veľa filmov, ktoré dokážu moju pozornosť udržať celý čas a ešte k tomu len gradáciou hudby a dialógov.(3.7.2008)

Sheba je mladá a krásná učitelka přicházející na nové místo do jedné Londýnské základní školy. Ona škola sice není zrovna nejprestižnější a ani většina jejích žáků nepatří mezi dvakrát pilné studenty, ale Sheba je plná nadšení a elánu a chce konečně něco dokázat, věří že dokáže pomoci ostatním lidem. Už ji nebaví sedět doma s dětmi a stárnoucím manželem, to raději doučuje toho milého mladíka který se zdá o tolik jiný než ostatní děti, má talent, snad dokonce i opravdový zájem se něco naučit. A k tomu jí šeptá do ouška tak roztomile naivní lichotky, jaké už velmi dlouho neslyšela. A je tam také ta stará učitelka ze školy, co je vždy ochotná jí poradit a pomoci, možná by mohly být i přítelkyně........ jen je možná občas až moc vlezlá. _Barbara je stará a osamělá. O nikoho ze svého okolí se už nestará, vždyť její kolegové jsou tak hloupí a omezení a léta učení ji připravily o všechny iluze o tom že by ve svých žácích mohla opravdu vzbudit zájem o školu - stejně z nich nebude nic jinýho než feťáci a kriminálníci. A tak žije sama se svou nemocnou kočkou v malinkém bytě a čas krátí si čas jen psaním do deníčku. Dokud nepotká Shebu. Tato učitelka je pro ni tak okouzlující, tak naivně idealistická a otevřená,..... hned jí učaruje a chce se s ní sblížit co nejvíc. Vždyť Barbara je pořád jen sama a Sheba je přesně taková přítelkyně jakou vždycky hledala, a navíc připoutat ji k sobě navždy je tak snadné.... _Notes on a scandal mě zaujal už svým trailerem který jsem viděl několikrát v kině. Ne že by byl nějak extra dobrý a i příběh vypadal poměrně jednoduše, ale lákalo mě hlavně setkání dvou velkých hereckých persón, Cate Blanchett a Judi Dench. S napjatým očekáváním jsem se tedy dnes vydal na promítání..... a byl jsem nadšen. Obě herečky, stejně jako celý film, má očekávání ještě dalece překonaly, jejich herecký koncert pod velmi zručnou taktovkou Richarda Eyre je totiž naprosto dokonalý a ještě ho silně podtrhává vynikající hudba Philipa Glasse. Onen jednoduchý a předvídatelný děj v tomto komorním psychologickém dramatu je totiž také velmi uvěřitelný a jakkoliv je konání hlavních postav zvrácené, je velmi těžké se do nich plně nevcítit a neprožívat příběh spolu s nimi. A právě proto mě film dokázal naprosto pohltit a občas jsem jen němě zíral na plátno a vstřebával emoce které s z něj na mě valily, zejména při zdrcující konfrontaci obou hlavních postav před koncem. To je také naprostý vrchol filmu a skutečný závěr je už jen neoriginálním a v kontextu s předchozím dějem nepříliš zajímavým dojezdem. 8-9/10(4.4.2007)

Až dodatečně jsem si dohledal, že v Británii je legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku 16 let; takže až dodatečně chápu, co měli za problém. Říkejte si co chcete, ale to, žte si to rozdává 15letej kluk s dospělou ženskou, může být trochu divný, ale nemám s tím zásadní problém. Když postarší babča intrikuje a vydírá, protože jí rajcujou ženský, štve mě to, ale nemám s tím problém. Ale mám problém s páprdou, co se zamiloval, nemá koule na to ženskou oslovit, a tak jí zkurví život. Hezky kontroverzní, ale ke konci už nuda. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 4(6.3.2013)

Začátek trochu klame lehkým tónem a humorem. Ale oboje se z filmu rychle vytrácí. To, co na začátku vypadalo jako neškodná stará semetrika s přezíravými názory prakticky na každého v jejím okolí, se před našima očima mění na opravdu nebezpečného magora a podlou svini. V závěru jsem se začal obávat nějakého americky thrillerového „konečného řešení“, ale scénář naštěstí zůstal britsky uměřený. Cate Blanchett a Bill Nighy jsou tak dobří, jak jsem čekal. Jinak film naprosto ovládla Judi Dench, díky které není pokroucená realita hlavní „hrdinky“ až tak nepochopitelná.(11.6.2007)

• - V tomto filmu se sešly tři herečky, které hrály královnu Alžbětu - Cate Blanchett, Judi Dench a Anne-Marie Duff. Cate v Královně Alžbětě (1998), Judi v Zamilovaném Shakespearovi (1998) a Anne-Marie v seriálu The Virgin Queen (2005). (Xixao)

• - Snímek získal čtyři nominace na Oscara, kromě hereček měli naději i scénárista a autor hudby. Další tří nepřeměněné nominace si odnesli tvůrci i ze Zlatých globů. (imro)

• - V Mexiku některá média a propagační materiály uváděli Zápisky o skandálu jako film Billa Nighyho, i když on ve snímku pouze hraje. Obyčejně se takto snímky označují jménem režiséra. (imro)