Zápisky o skandálu

Sexuálny škandál na škole

Zápisky o škandále

Drama / Thriller / Psychologický

Velká Británie, 2006, 87 min

No hej, taká "téma zo života", akú riešia Zápisky, už vo filme/TV bola párkrát riešená- učiteľ/ učiteľka začne (grátis)poskytovať žiačke/ žiakovi (priestor zostáva aj pre tú druhú variantu) "extra lessons"- ale RICHARD EYRE to konečne vyriešil sviežo. A okrem toho dramaticky, s nádhernou psychológiou a nejednou ideou...... Zápisky sú (PODĽA MŇA) o ŠPECIFICKOSTI: o špecifických potrebách, špecifických túžbach, čo nás niekedy ovládnu (niekedy podvedome a niekedy nie), špecifických pokušeniach, čo nás zvádzajú z nevzrušujúcich/ nešpecifických ciest... či všeobecne o špecifickosti človeka, čo je mu tak akosi od narodenia pridelená... A potom pravdaže (PODĽA PRAVDY) o medziľudských vzťahoch, konvencii, predsudkoch, pretvárke, morálke atď., atď... Neuveriteľné duo Dench- Blanchett berie dych, hoc nesúperiac, pretekajú sa v strhujúcejších prehliadkach svojho talentu. Takéto záležitosti presne formujú slovo "dráma". Nie úplne úplné 4,5 *.(10.5.2008)

Jo, to jsou věci. Jak to nemá jít s britskou monarchií z kopce, když tamní školství staví na učitelkách typu homosexuální intrikánky a nezodpovědné pedofilky. Režisér manipuluje s divákem a staví Cate Blanchett do role oběti, no nesympatizujte s takovou fešandou. Zvlášť když si Judi Dench dává záležet, aby ukázala svou postavu jako zlovolnou potvoru. Lidsky ale víc chápu starší z obou žen, která nemá zázemí, nedokáže se vyrovnat se samotou a strachem z bezmoci a která si konec konců mohla, kdyby to skutečně byla nemorální svině, přijít na daleko víc přímým vydíráním než s postavou Cate Blanchett, která se zapomněla někde v pubertě. Narozdíl od svého oblíbeného uživatele nascendiho nemám problém s uvěřitelností detailů příběhu, protože před lety jsem byl svědkem prakticky totožného případu, kdy se profesorka gymnázia zapomněla s mladičkým studentíkem a jen proto, že mu bylo víc než 15, vyhnula se narozdíl od své filmové kolegyně trestnímu stíhání. Z ostudy měla nicméně kabát a manželství dostalo tvrdý úder. Celkový dojem: 75 %.(22.3.2013)

Majstrovské dielo obalené do atmosferickej tiesne na čele so skvostnou Judi Dench, ktorá ma svojím výkonom načisto ohromila a takisto jej vynikajúco sekunduje aj Cate Blanchett. Príbeh o osamelosti oboch žien a zároveň aj ich rozdielnosti, vášni, neuskutočniteľných a sebeckých túžbach, postupne gradovaný hudobným bohom Glassom, ktorého depresívne tóny umocňovali jednotlivé dialógy. Film, ktorý vás vtiahne od prvej sekundy a ani na minútu vám nedá vydýchnuť. Nenájdete v ňom ani jedno prázdne miesto. A napriek jeho jednoduchému námetu je geniálne spracovaný. Nepoznám veľa filmov, ktoré dokážu moju pozornosť udržať celý čas a ešte k tomu len gradáciou hudby a dialógov.(3.7.2008)

Vynikající drama s nádhernou gradací hlavní zápletky. V několika scénách je souhra hereckých výkonů, hudby a střihu tak intenzivní, že většina politických thrillerů o zmáčknutí červeného tlačítka může jen tiše závidět. Nejde o film americký, tudíž když je někomu 15 let, tak je zcela správně castingově obsazen. Stejně tak dobře režisér pochopil, že toto drama stojí na výkonu obou hlavních představitelek. Velmi se mi líbily vnitřní myšlenkové monology Judi Denchové, které filmu dodávaly úžasnou atmosféru. Pohnutky a motivy obou hlavních představitelek mi přišly velmi zajímavé. Příběh byl pěkně rozehrán i zakončen, bylo řečeno vše potřebné, nic nepřebývalo, nic nescházelo. Naprostá spokojenost.(1.7.2007)

• Morien

Nemůžu vymyslet jedinou věc, díky které by byl tento film výjimečný. Má sice dvě skvělé, přeskvělé herečky, ale neměla jsem dojem, že by dostaly prostor posadit mě na zadek. Celý film působí hrozně televizním dojmem, důležité věci se v něm odehrávají mimochodem a postavy mě iritují. Některé Barbařiny ironicky trpké úvahy na druhou stranu stojí za povšimnutí, jejich síla ovšem tkví v jejich literárnosti, film je nijak neobohacuje, myslím si. Výsledný dojem: nepovedené škatule, hejbejte se. No a ten konec, to už působilo vyloženě jako pseudothrillerový závdavek laciného filmu promítaného na druhořadé komerční televizi v jednu hodinu v noci.(7.5.2011)

• - Snímek získal čtyři nominace na Oscara, kromě hereček měli naději i scénárista a autor hudby. Další tří nepřeměněné nominace si odnesli tvůrci i ze Zlatých globů. (imro)

• - Režisér Richard Eyre získal na filmovém festivalu v Berlíně Teddy Audience Award. (imro)

• - Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)