Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Enšpígl

Naprosto pohlcující příběh o dvou rozdílných ženách, vás rozseká na sračky. Za herecký výkon Cate Blanchett a Judi Dench bych těmto ženám dal snad k dispozici i náš prezidentský úřad. Obě své postavy zahrály tak, že se mnou mlátily emoce od jedné zdi ke druhé. Ještě bych rád upozornil na postavu manžela Cate Blanchett, kterou zahrál naprosto fantasticky Bill Nighy. Opravdu jeho chování jak manžela, tak jako chlapa mě bylo strašně sympatické. V sympatiích však nakonec vyhrála Cate Blanchett protože byla strašně sexy, ježiši ta byla sexy. Proč něco takovýho neučí v realu ? No, ty moje učitelky to bylo něco, třeba němčinářka - bradavice přes celej nos. To ve Vás sexuální choutky zadusí na 100let. Tak tedy tohle jsou moje zápisky o filmu, o vynikajícím dramatu od kterého se nehnete snad ani po skončení , o skvělých hercích a o mé němčinářce. ()

Cervenak

Nemôžem dať menej. Nenašiel som na tomto skvele napísanom, psychologicky perfektne premakanom, sústredene zrežírovanom, famózne zahranom (nielen hlavnými dvoma predstaviteľkami, ale vlastne všetkými, ktorí sa objavia na plátne) a napínavom psychothrilleri jedinú vadu. Skutočná chuťovka. ()

Malarkey

Překrásná Cate Blanchett a herecká třída Judi Dench v jednom filmu. No a jelikož je Cate opravdu krásná, tak bylo nesmírně napínavé sledovat právě její postavu. Vím, že je to herecký duet dvou výrazných hereček, ale Cate to tu tak ovládla, že mi ji na konci filmu bylo líto. Hodně líto. Cate vlastně ovládla celý film. Kdybyste tedy nevěděli, proč jsem si film tak užil, tak vězte, že to bylo kvůli Cate. Je třeba něco víc dodat? ()

T2

Rozpočet $15miliónovTržby USA $17,510,118Tržby Celosvetovo $49,752,391Tržby za predaj DVD v USA $8,954,686 //počet predaných kusov 463,334 ()

Djkoma

Příběh o dvou ženách. Natolik rozdílných, že se dokážou doplnit a cítit se jako dvě přítelkyně. To vše se změní se skandálem, který způsobí jedna z nich. Další drama, které využívá myšlenky, jak krutý dokáže být člověk (tentokrát ještě lépe přímo žena), když dostane do rukou moc. S mocí se z lidí stávají netvoři, kteří jsou schopni čehokoliv. Vcelku klasická zápletka, která těží z hereckého obsazení, v kterém exceluje na plné čáře Judi Dench a poráží všechny ostatní postavy, včetně své oběti, Cate Blanchett. Ta ať se snaží sebe líp, nedokáže být jiná než ve všech svých ostatních filmech a to mě na ni stále vadí. Judi Dench naopak dokáže dokonale využít nejen svého věku (kdo by to do té "babičky" řekl...), ale i hereckých zkušeností a celý film působí autoritativně nejen jako učitelka na žáky, ale také na diváka, který z ní cítí charizma silné ženy s mocí. Vedle těchto klíčových hereček je tu další faktor a to hudba. Možná to je přehnané, ale Zápisky o skandálu jsou skoro jako muzikál, hudba tu netichne snad ani na jedinou vteřinu. Ať kamera sleduje pevnou a tichou tvář Julie Dench nebo intenzivní prožitek Cate Blanchett s jejím mladým milence, neustále hraje úžasná hudba, která vystihuje pocity, emoce a v podstatě je součásti děje samotného. Nebýt hudby, šel bych na 3*, protože je to příliš známých klišé, ale hudba dokázala filmu darovat emoce ještě působivější, než by dokázali nejlepší herci. Už se těším na soundtrack.... ()

Renton

Febiofest .. Scénář: Patrick Marber .. Drama o samotě. O kruté, depresivní samotě. A jedné nevěře.. Zápletka je vlastně jen z řady obyčejných, mnohokrát viděných (i díky traileru může snadno vzniknout pocit, že půjde o průměrný až banální film), avšak díky kvalitnímu režijnímu zpracování dostává velmi silný náboj a vymaňuje se tak z řady tuctových snímků. Richard Eyre postupně šlape na plyn a snímek vás po kouscích pohlcuje a válcuje svojí propracovanou atmosférou a intenzitou emocí. Mnohé skvěle graduje hudební doprovod, kdy některé vypjaté scény doslova fungují jen díky hudbě. Ženské herecké výkony jsou taktéž bezvadné - Judi Dench je demonická až maniakální, Cate Blanchett přitažlivá a podléhající pudům. Herecky obě patřičně věrné a osobně mě hodně potěšil i Bill Nighy. 75%. ()

KarelR

Slůvko intenzivní je dokonale výstižné. Ještě si přidejte zneklidňující, herecky dokonalé, hudebně precizní a scénáristicky nebojácné. Nechápu proč dostala Oscara Helen Mirren, Judi Dench je tu o třídu lepší. ()

Adrian

Gradacia pribehu pomocou hudby miestami evokuje dramaticke vysiny pute O Dae-su. Dalsie absolutorium pre Phillipa Glassa a muzske uznanie pre Cate ;) ()

DaViD´82

Cate Blanchett a Judi Dench. Nestačí? Nadprůměrný scénář. Očekáváte více? Zkušená režie. Stále málo? Tak tu pro vás je tradičně perfektní Glassův hudební doprovod. Pokud vám výše zmíněné klady nestačí k vysoce nadprůměrnému diváckému zážitku, tak pak již vážně nevím co více byste chtěli... ()

Fr

,,LIDÉ MI VŽDY SVĚŘOVALI SVÁ TAJEMSTVÍ, ALE KOMU SE MŮŽU SVĚŘOVAT JÁ? TOBĚ, JENOM TOBĚ.…“ /// Bába jedová a éterická novicka ve škole, kde místo výuky jde spíš o ovládání davu. Ale to není podstatný. Hlavně by vás měl zajímat příběh totálně blbý blondýny (láska vole…), ve kterým sehraje svoji roli ovládání triku pokrytectví. Je tady pár dramatickejch vokamžiků, ve kterejch ti tři předvedou výkony jako na divadle. Fajn, ovšem pokuď zrovna neklátíte zajíčky, nebo nemanipulujete s jedinci, nevím, jestli vám zůstane v hlavě víc než baba Judi Dench a zajímavá Cate. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knížku, kterou v roce 2003 napsala Zoe Heller jsem nečetl. 2.) Nechápu, proč se mám vyhejbat starejm důchodkyním (i v Kaufláči? Ty vole, tam nejvíc!). 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Nathalie

We are bound by the secrets we share....Zápisky o skandálu mají parametry chladnokrevného divadelního dramatu a jsou hloubkovým vrtem do psychologie manipulace, zrádné sexuality a osobní moci. Vědění je předehra k moci-a odulá žába na prameni v podání ztrouchnivělé Dench to dobře ví. Utopit svou oběť v objetí, zahrnout ji city a porozuměním a pak mrsknout jedovým jazykem. Jenže když chcete rozehrát nebezpečně vysokou hru, nemůžete si jako trumf schovávat srdcové eso. Zcizení umožňuje pitvat postavy hlouběji. Nejdřív to vypadá jako blízká setkání jednoho (učitelského)druhu, ale do ohniska se dostává vztah bohémsky rozevláté Sheby, která se hroutí pod křížem dokonalé matky, a předčasně vyspělého teenagera. Možná její naivní pedagogická imunita selhala jen kvůli němu nebo mu spadla jako zralé jablko do klína a poměr s patnátiletým je vředem, které vyrostl z nemocného manželství? A pak se nedokonaná nevěra jako únik zvrhne do zvrhlosti. Intimní scény byly natočeny tak, aby divák poznal ten přímočarý imperativ touhy, který redukoval morální dilema až na kost. A na té kosti zbylo jen : nikomu ani muk. Už výběr milostných lokací ale naznačuje, že tenhle poslední výškrabek rozumu je tam jen do počtu. Skutečné vyvrcholení se schovává za erotikou, překročením tabu i mezi špinavými řádky Barbařina deníčku. Je o rovnováze, která se mění jak dubnové počasí, a o prázdnotě, kterou má někdo potřebu naplnit ovládáním a jiný poddáním se. Barbara vlastně není nijak komplikovaná bytost. Je to hluboce nešťastná, za svým vznosným veřejným závojem ubohá stařena, která trestá zrazenou důvěru a chce si urvat poslední kousek štěstí. A běda tomu, kdo jí bude stát v cestě. P.S. Judi Dench teď doma někdo chybí. Jistý plešatý krasavec. Helen, vrať ho. ()

tron

„Nesmeli ste sa k nej na súdny rozkaz priblížiť na 5OO metrov. TOMU hovoríte priateľstvo?“ Nie zlé, ale čakal som lepšie. Cate Blanchett a Judi Dench sú zaujímavému príbehu skôr na ťarchu, lepšie by bolo, ak by tam obsadili menej známe, až úplne neznáme herečky. Takto totiž namiesto učiteliek vidím Bondove šéfky, kráľovné Alžbety a elfské princezné. Zďaleka najlepší je z hercov Bill Nighy, ktorý je zasa troška iný, než na akého sme zvyknutí, stále troška blázon, no zároveň veľmi umiernený (oproti Láske nebeskej, ehm). Scenár je kvalitný, možno dokonca veľmi kvalitný. Mal som pocit, že všetci jednajú tak, ako by jednali ľudia v podobnej situácii v skutočnom živote. Kebyže tento scenár dostane do rúk Hollywood, určite by z neho urobil „klasický hororový psychotriler“. V britských rukách vznikla nepríjemná dráma. Neviem, či je to plus. Ale asi je. Či? ()

B!shop

O tomhle flmu jsem nic nevedel. Pak jsem nahodou skouknul trailer a prislo mi to jako ultra drsnej buzeracni thriller, na kterej jsem se zacal tesit. Ale ted musim rict, ze to nebylo tak drsny a misty to bylo spis komedialni, ale rozhodne to bylo kvalitni. Vsechno zacina docela poklidne a je to spis takova komedie s jednou hodne neprijemnou babou, ktera vse okolo komentuje a zapisuje do deniku. Jenze postupem casu film cim dal tim vic zvaznuje, objevujou se prvni buzerace a zacina bejt jasny, ze tu nebude happy-end. A cim vic minut je za nama, tim jsou i lepsi hlavni predstavitelky. Skutecne hereckej koncert Cate Blanchett a hlavne Judi Dench, kterej obcas prijemne ozivi opet uchylnej Bill Nighy. Navic je film pekne sviznej a ma uzasnou hudbu. Cekal sem sice neco krapet vostrejsiho, ale i tak nemam duvod, proc nedat 5*. ()

EdaS

Dvě fantastické herečky v silném dramatu o jednom "podivném" přátelství. Jestli má film nějakou slabinu, tak v tom, že nám servíruje dvě hlavní role tam, kde je místo jen pro jednu. Kdyby byl celý příběh podáván pouze z pohledu zoufale osamělé, a proto tak nenávistné a kruté Barbary, bylo by to za pět hvězdiček. Glassova hudba zdařile přispívá k až klaustrofobní atmosféře celého snímku. ()

H34D

Dva na první pohled odlišné charaktery vykreslené nadprůměrným scénářem a ztvárněné prvotřídními hereckými výkony (+ nádherná Blanchett) mezi sebou vytvářejí podivuhodné přátelství, které ztmeluje hlavně jedna skandální událost. Zatímco emocionálně nejsou Zápisky o skandálu tak úderné, jak by se od tématu mohlo čekat a celkové režijní zpracování podobně ničím neurazí, ale ani nijak zvlášť neoslní, je na druhou stranu zajímavé, že film předestírá dvě odlišné perspektivy, dva různé problémy, zkrátka neomezuje se jen na jednu událost v centru s jednou postavou, popř. jedním vztahem a přitom nepůsobí nijak roztříštěně. A závěr se mi také líbil, člověk by čekal nějaký extrém typu happy end/sebevražda, ale vybruslení bylo poněkud zvláštnější a pravdivější. 7/10 ()

Arx

Tak tohle je opravdu drama jak vyšité. 92 minut napětí s excelentními hereckými výkony a skvělým scénářem. 90% ()

Morien

Nemůžu vymyslet jedinou věc, díky které by byl tento film výjimečný. Má sice dvě skvělé, přeskvělé herečky, ale neměla jsem dojem, že by dostaly prostor posadit mě na zadek. Celý film působí hrozně televizním dojmem, důležité věci se v něm odehrávají mimochodem a postavy mě iritují. Některé Barbařiny ironicky trpké úvahy na druhou stranu stojí za povšimnutí, jejich síla ovšem tkví v jejich literárnosti, film je nijak neobohacuje, myslím si. Výsledný dojem: nepovedené škatule, hejbejte se. No a ten konec, to už působilo vyloženě jako pseudothrillerový závdavek laciného filmu promítaného na druhořadé komerční televizi v jednu hodinu v noci. ()

gudaulin

Jo, to jsou věci. Jak to nemá jít s britskou monarchií z kopce, když tamní školství staví na učitelkách typu homosexuální intrikánky a nezodpovědné pedofilky. Režisér manipuluje s divákem a staví Cate Blanchett do role oběti, no nesympatizujte s takovou fešandou. Zvlášť když si Judi Dench dává záležet, aby ukázala svou postavu jako zlovolnou potvoru. Lidsky ale víc chápu starší z obou žen, která nemá zázemí, nedokáže se vyrovnat se samotou a strachem z bezmoci a která si konec konců mohla, kdyby to skutečně byla nemorální svině, přijít na daleko víc přímým vydíráním než s postavou Cate Blanchett, která se zapomněla někde v pubertě. Narozdíl od svého oblíbeného uživatele nascendiho nemám problém s uvěřitelností detailů příběhu, protože před lety jsem byl svědkem prakticky totožného případu, kdy se profesorka gymnázia zapomněla s mladičkým studentíkem a jen proto, že mu bylo víc než 15, vyhnula se narozdíl od své filmové kolegyně trestnímu stíhání. Z ostudy měla nicméně kabát a manželství dostalo tvrdý úder. Celkový dojem: 75 %. ()

Sarkastic

„Nakonec vás vždycky odhodí. Jennifer říkala, že jsem moc náruživá. Co to přesně znamená? Že se přátelství oddávám? Že bych šla až na konec světa pro toho, koho obdivuju?“ Na konec světa a možná by zašla ještě dál…Bavilo mě, jak se odtažitá, nepřátelská a cynická veteránka snažila narozdíl od ostatních držet novou kolegyni od těla, ale postupně začala jejímu kouzlu podléhat úplně stejně. Stejně tak její postupné odkrývání skutečných citů, motivace a své pravé tváře. Pozorné získávání si důvěry přerůstající do nenápadného zavazování, vynucování přátelství a později až do vyloženě vychutnané manipulace jen ukázalo herecké mistrovství Judi Dench a Cate Blanchett jí byla naprosto rovnocennou protihráčkou (ale bavil mě i Bill Nighy, i když jen ve vedlejší roli). Samota, touha po vřelosti, dotecích a ovládnutí se stupňuje, zbývá jen neudělat chybu…a samotný konec byl nádherně zlomyslný. I díky němu hodnotím silnými 4*, velká spokojenost. „Dá si někdo čaj? Babs?“ - „Mléko, bez cukru.“ - „Sladká jsi dost, viď?“ - „Bezesporu.“ ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)