Noc s králem

One Night with the King

Princezná z Perzie: Noc s kráľom

Drama / Historický

USA, 2006, 118 min

Výpravný historický film, který spojuje příběh Knihy Ester a půvab orientální pohádky. Možná by se slušelo hledat nějaké historické nesrovnalosti, jistě by se našly, ale nevidím v tom žádný smysl. Pro mne to bylo nečekané, příjemné překvapení v dnešním deštivém odpoledni. Kromě krásné podívané i starozákonní poselství, že Bůh svůj lid nikdy neopouští! - - - DAVIDOVO VÍTĚZSTVÍ NEPŘIŠLO PROTO, ŽE DOBŘE BOJOVAL, ALE PROTO, ŽE OPRAVDU VĚŘIL!(17.1.2015)

Spíše než historický drama tak trochu pohádka, i když se spoustou intrik, pletich a šílených příkazů a protokolů, které si člověk dnes těžko umí představit. Musím uznat, že se to trošku táhlo a nějakou akci byste tu hledali marně, ale příběh to byl zajímavý. A hlavně neskutečně mě dostávala výprava - za pouhých 20 milionů vytvořili tvůrci nádherné scenérie plné paláců, živoucích měst, kvetoucích zahrad a spousty stastistů. Potěšili mě i zajímavě vybraní herci - je vidět, že šlo o nízkorozpočtový projekt bez známých jmen, ale hrdinka byla velice sympatická a takový Tiny Lister jako moudrý, laskavý a vtipný rádce nebo James Callis (Baltar z nové Galacticy) jako slizký hajzlík byli naprosto skvělí. Takže celkově - zajímavá biblická pohádka.(23.10.2010)

Velmi krásné a věrné zpracování biblického příběhu o Židovce Hadassah, která pod jménem Ester dokázala svým půvabem a hlavně přirozenou inteligencí okouzlit samotného vládce Perské říše. Ovšem ne každý souhlasil s její korunovací, někteří jako princ Haman to nesli těžce a kuli pikle, spřádali plány a chystali jedy. Tady je třeba vyzdvihnout nejen Ester, ale také Mordechaje, kdy oba díky své moudrosti a odvaze dokázali zvrátit osud židovského národa od pogromy.(16.9.2014)

Trochu jednoduché spracovanie jedného z biblických príbehov a v porovnaní s televíznym filmom Biblické příběhy: Ester vyznieva o čosi horšie. Herci sú v pohode, teda vo väčšine prípadov, ale celé je to smerované skôr ku romantickej dráme, než ku historickej. V tej romantickej línii mi to silne pripomínalo indickú megalomanskú historickú "telenovelu" Jodhaa Akbar. Napriek minimálnym zvratom či zlomom v deji a slabšej výprave som sa ale nenudil.(2.4.2016)

Příběh starozákonní Ester založen na velkofilmovém formátu. Scénář se upřímně drží biblické předlohy (až na tu mluvenou angličtinu, ale co s ní naděláte)…Nádherně ztvárněnou postavu Ester trochu kazí „škaredý“ král Achašveróš...Těžko bych si zvykal, kdybych je viděl jako krále a královnu...Ale budiž…Lidé, kteří neznají Bibli, tento příběh neosloví, křesťanům připomene boží lásku a vedení izraelského národa...(29.3.2007)

• - V závěru filmu, kdy se královna Esther (Tiffany Dupont) snaží u krále zachránit svůj lid před vyhlazením, má při rozhovoru s Hamanem (James Callis) na krku svůj přívěšek, v dalším záběru nikoliv a poté opět ano. (Lenny09)