Noc s králem

Princezná z Perzie: Noc s kráľom

Noc s kráľom

Drama / Historický

USA, 2006, 118 min

Biblický příběh pojatý jako výpravná pohádka plná intrik, nebezpečí, nenávisti, ale také lásky a ušlechtilých myšlenek. Tiffany Dupont je nejen krásná jak se na královnu sluší, ale také přijemně svěží, James Callis správně padouchovsky úlisný, kulisy jsou pohádkově nablýskané, režisér nevsadil na módní filmařské kejkle, ale spíš na poklidně plynoucí vyprávění, kterému křestané jistě odpustí nepřesnosti (možná až příliš razantní časové deformace nebo lásku místo vynuceného manželství) a ostatní si mohou užít příjemně netradiční orientální pohádku. Nejpůsobivější scénou filmu pro mě byl Esteřin rozhodující vstup do jednání, který současně pobavil tím jak věrně napodobuje Aragornův vstup do Hlásky v Helmově žlebu, nejzajímavější postavou pak pro mě byl král, na rozdíl od ostatních jasně daných rolí pojatý jako nerozhodný muž zmítaný mezi svou vrozenou vlídností, královskou mocí a našeptávači sledujícími vlastní cíle, jako muž váhající mezi vnitřní touhou budovat a vnějšími tlaky, které ho nutí jít do války, po které příliš netouží.(20.8.2011)

• Greg25

Nablýskaná výprava s obrovským komparzem, slušní herci a tím to končí. Přes veškerou snahu tvůrců je to mdlé, nemá to atmosféru, jen výpravu potaženou třpytem bez jakékoliv účelnosti. Nevadilo by překreslení příběhu do vlastní vize, nevadí, že v popředí je milenecký vztah a intriky, ale nesmí to drhnout - dialogy jsou přes veškerou svojí nabubřelsot myšlenkově zcela prázdné, kamera se může pochlubit jen nadprůměrnými záběry paláce, režisér nedokáže využít prostor paláce ani komparzisty, proto všechny scény působí unyle a nakonec vůbec ne výpravně. 40%(2.10.2011)

• corpsy

Lacná historická brečka, ktorá u mňa takmer žiadne sympatie nezíska. A ani nehovorím o tom hlúpom a trápnom slovenskom distribučnom názve, ktorým sa jeho tvorcovia chceli priživiť na vtedy práve uvádzanom kino snímku PRINC Z PERZIE : PIESKY ČASU. Ako by ho nazvali keby sa u nás uviedol prípadne o nejaký ten rok skôr, 300 NOCÍ S KRÁĽOM ?(1.2.2011)

Na prekvapenie veľmi dobré spracovanie krásneho a aj môjho obľúbeného starozákonného príbehu. Dej plynie od začiatku do konca v miernom tempe a drží sa svojej biblickej predlohy, čo oceňujem. Práve to, že ide viac menej o romantickú rozprávku o láske a hrdinstve, ktoré prekoná pomstu a krutosť sa mi na tomto filme páči asi najviac. Vyhovovalo mi herecké obsadenie, pekný vizuál, kostýmy a trefná hudba. Kráľ mohol byť viac výraznejšou postavou, hlavne preto že jeho charakter bol asi najzaujímavejší. Esther v podaní Tiffany Dupont nemala zo začiatku moje sympatie, ale potom sa to stále len zlepšovalo a nakoniec bolo pozretie Princeznej z Perzie príjemným zážitkom.(23.10.2015)

Trochu jednoduché spracovanie jedného z biblických príbehov a v porovnaní s televíznym filmom Biblické příběhy: Ester vyznieva o čosi horšie. Herci sú v pohode, teda vo väčšine prípadov, ale celé je to smerované skôr ku romantickej dráme, než ku historickej. V tej romantickej línii mi to silne pripomínalo indickú megalomanskú historickú "telenovelu" Jodhaa Akbar. Napriek minimálnym zvratom či zlomom v deji a slabšej výprave som sa ale nenudil.(2.4.2016)

• - V závěru filmu, kdy se královna Esther (Tiffany Dupont) snaží u krále zachránit svůj lid před vyhlazením, má při rozhovoru s Hamanem (James Callis) na krku svůj přívěšek, v dalším záběru nikoliv a poté opět ano. (Lenny09)