Noc s králem

Princezná z Perzie: Noc s kráľom

Noc s kráľom

Drama / Historický

USA, 2006, 118 min

Příběh starozákonní Ester založen na velkofilmovém formátu. Scénář se upřímně drží biblické předlohy (až na tu mluvenou angličtinu, ale co s ní naděláte)…Nádherně ztvárněnou postavu Ester trochu kazí „škaredý“ král Achašveróš...Těžko bych si zvykal, kdybych je viděl jako krále a královnu...Ale budiž…Lidé, kteří neznají Bibli, tento příběh neosloví, křesťanům připomene boží lásku a vedení izraelského národa...(29.3.2007)

Spíše než historický drama tak trochu pohádka, i když se spoustou intrik, pletich a šílených příkazů a protokolů, které si člověk dnes těžko umí představit. Musím uznat, že se to trošku táhlo a nějakou akci byste tu hledali marně, ale příběh to byl zajímavý. A hlavně neskutečně mě dostávala výprava - za pouhých 20 milionů vytvořili tvůrci nádherné scenérie plné paláců, živoucích měst, kvetoucích zahrad a spousty stastistů. Potěšili mě i zajímavě vybraní herci - je vidět, že šlo o nízkorozpočtový projekt bez známých jmen, ale hrdinka byla velice sympatická a takový Tiny Lister jako moudrý, laskavý a vtipný rádce nebo James Callis (Baltar z nové Galacticy) jako slizký hajzlík byli naprosto skvělí. Takže celkově - zajímavá biblická pohádka.(23.10.2010)

Můj jediný přínos z filmu :) HAMANOVY UŠI! Těsto: 500 g hladké mouky, 4 vejce, 100 g cukru, 50 ml oleje, šťáva z 1 citronu, nastrouhaná kůra z 1 citronu, 1 vanilkový cukr, 2 lžičky prášku do pečiva. Náplň: Maková, 100 g mletého máku, 50 ml mléka, 1 hřebíček, skořice, trochu strouhané citronové kůry Mléko svaříme s cukrem. Mák smícháme s přísadami, vsypeme do horké tekutiny, dobře promícháme a odstavíme. Je-li náplň příliš hustá, můžeme přilít trochu rumu. Další tradiční náplní jsou švestková povidla, případně marmeláda Ušleháme vejce s cukrem. Ve druhé misce mícháme mouku s ostatními přísadami. Všechno smícháme dohromady a vypracujeme vláčné těsto. Těsto rozdělíme na 4 díly. Z každého postupně vyválíme asi 3 mm tenkou placku. Vykrajujeme kolečka o průměru asi 7,5 cm. Okraje koleček ze tří stran přeložíme přes náplň tak, aby vznikl trojúhelník a náplň uprostřed byla vidět. Okraje dobře přimáčkneme. Pečeme v předehřáté troubě na 175 stupňů asi 20 minut. Upečené hamanovy uši můžeme pocukrovat.(2.10.2011)

Na prekvapenie veľmi dobré spracovanie krásneho a aj môjho obľúbeného starozákonného príbehu. Dej plynie od začiatku do konca v miernom tempe a drží sa svojej biblickej predlohy, čo oceňujem. Práve to, že ide viac menej o romantickú rozprávku o láske a hrdinstve, ktoré prekoná pomstu a krutosť sa mi na tomto filme páči asi najviac. Vyhovovalo mi herecké obsadenie, pekný vizuál, kostýmy a trefná hudba. Kráľ mohol byť viac výraznejšou postavou, hlavne preto že jeho charakter bol asi najzaujímavejší. Esther v podaní Tiffany Dupont nemala zo začiatku moje sympatie, ale potom sa to stále len zlepšovalo a nakoniec bolo pozretie Princeznej z Perzie príjemným zážitkom.(23.10.2015)

Jedná se o jeden z nejznámějších biblický příběhů, který je připomínán židovským svátkem. V řadě jednotlivostí je příběh přesný a věrný, jindy zas zvláštně fabuluje - postava Hamana- spojením období panování Saula až k období zajetí Židů pod perskou nadvládou po pádu Babylonu, ač to chvílemi vypadá, že mezi Saulem a Ester uběhlo pouze pár desítek let. Že by na perském dvoře stále vzpomínali na slávu Šalamounova, Davidova či Saulova dvoru, je pochybné. Překvapivě přesvědčivý je portrét židovské dívky Ester/Hadas. Ač film nedisponuje oslnivě přesnými či velkolepými kulisami, neokázale předvádí dívku, která svou krásou, pokorou a svěží inteligencí získá přízeň pyšného krále a díky své odvaze a víře je jí dána možnost zachránit svůj lid. Postava Ester i Mordechaje se mi moc líbila. Adaptace ale disponuje řadou klišé. Např. Davidova hvězda - už by to mohl filmařům někdo vysvětlit, jak a kdy se tento symbol zjevil jako dodatečně propagovaný symbol židovství......Celkově jsem si to ale užila. Vzhledem k tomu, že jsem očekávala podobnou slátaninu jako byla Noemova archa s Voightem, tak velké a milé překvapení. Na digitální slátaniny, které tam vrazili, aby ušetřili, kašlu.(22.8.2009)

• - V závěru filmu, kdy se královna Esther (Tiffany Dupont) snaží u krále zachránit svůj lid před vyhlazením, má při rozhovoru s Hamanem (James Callis) na krku svůj přívěšek, v dalším záběru nikoliv a poté opět ano. (Lenny09)