Noc s králem

One Night with the King

Princezná z Perzie: Noc s kráľom

Drama / Historický

USA, 2006, 118 min

Jedná se o jeden z nejznámějších biblický příběhů, který je připomínán židovským svátkem. V řadě jednotlivostí je příběh přesný a věrný, jindy zas zvláštně fabuluje - postava Hamana- spojením období panování Saula až k období zajetí Židů pod perskou nadvládou po pádu Babylonu, ač to chvílemi vypadá, že mezi Saulem a Ester uběhlo pouze pár desítek let. Že by na perském dvoře stále vzpomínali na slávu Šalamounova, Davidova či Saulova dvoru, je pochybné. Překvapivě přesvědčivý je portrét židovské dívky Ester/Hadas. Ač film nedisponuje oslnivě přesnými či velkolepými kulisami, neokázale předvádí dívku, která svou krásou, pokorou a svěží inteligencí získá přízeň pyšného krále a díky své odvaze a víře je jí dána možnost zachránit svůj lid. Postava Ester i Mordechaje se mi moc líbila. Adaptace ale disponuje řadou klišé. Např. Davidova hvězda - už by to mohl filmařům někdo vysvětlit, jak a kdy se tento symbol zjevil jako dodatečně propagovaný symbol židovství......Celkově jsem si to ale užila. Vzhledem k tomu, že jsem očekávala podobnou slátaninu jako byla Noemova archa s Voightem, tak velké a milé překvapení. Na digitální slátaniny, které tam vrazili, aby ušetřili, kašlu.(22.8.2009)

Ze začátku to vypadalo jako velice pěkně udělaný historický film v pohádkovém provedení o peršanech s židy, ale postupem času se z toho vyklubala spíše další telenovela z blízkého východu bez nějaké větší akce nebo napětí... 3* za herce a pěkně udělané kulisy, jinak průměrný film na víkendové odpoledne...45%(23.6.2012)

Pseudohistorická pohádka. Volná (velmi volná) historická inspirace z Bible posloužila k vytvoření standardní hollywoodské slátaniny s krásnou Tiffany Dupontovou v hlavní roli. Pomalý rozjezd filmu poskytne dost času, aby si divák povšiml kýčovitých triků a kulis. Po chvilce zjistíte, že kýčovité je naprosto všechno od současných dialogů až po stejně tak moderně pojatý židovský úděl. Ale nebojte se. Popelka Dupontová svůj úkol zvládne, zlo bude po zásluze potrestáno a dobro zvítězí. Taková červená knihovna, na kterou se hezky kouká a naštěstí také rychle zapomene.(13.6.2009)

Výpravný historický film, který spojuje příběh Knihy Ester a půvab orientální pohádky. Možná by se slušelo hledat nějaké historické nesrovnalosti, jistě by se našly, ale nevidím v tom žádný smysl. Pro mne to bylo nečekané, příjemné překvapení v dnešním deštivém odpoledni. Kromě krásné podívané i starozákonní poselství, že Bůh svůj lid nikdy neopouští! - - - DAVIDOVO VÍTĚZSTVÍ NEPŘIŠLO PROTO, ŽE DOBŘE BOJOVAL, ALE PROTO, ŽE OPRAVDU VĚŘIL!(17.1.2015)

• Greg25

Nablýskaná výprava s obrovským komparzem, slušní herci a tím to končí. Přes veškerou snahu tvůrců je to mdlé, nemá to atmosféru, jen výpravu potaženou třpytem bez jakékoliv účelnosti. Nevadilo by překreslení příběhu do vlastní vize, nevadí, že v popředí je milenecký vztah a intriky, ale nesmí to drhnout - dialogy jsou přes veškerou svojí nabubřelsot myšlenkově zcela prázdné, kamera se může pochlubit jen nadprůměrnými záběry paláce, režisér nedokáže využít prostor paláce ani komparzisty, proto všechny scény působí unyle a nakonec vůbec ne výpravně. 40%(2.10.2011)

• - V závěru filmu, kdy se královna Esther (Tiffany Dupont) snaží u krále zachránit svůj lid před vyhlazením, má při rozhovoru s Hamanem (James Callis) na krku svůj přívěšek, v dalším záběru nikoliv a poté opět ano. (Lenny09)