Appaloosa

Appaloosa

Šerifovo zúčtovanie

Western / Krimi / Drama

USA, 2008, 111 min

Zvláštní snímek, určitě ne každému padnoucí do noty. Harris pojal svůj western tradicionalisticky a přitom se vyhnul žánrovým stereotypům, jako jsou kašírovanost, poetika či tak dlouhé vzájemné pohledy pistolníků do očí, až to zavání katatonii. Děj nikam povětšinou neposouvající dialogy dávají Appaloose jakýsi lidský rozměr, stejně tak tápání hlavních představitelů v otázkách citů - o co jsou jistější s puškou, o to méně v milostném životě. Sice bych kvůli tomu nesnědl svůj Stetson, ale mám pocit, že postava V.Mortensena potlačovala bisexualitu a těžce nesla pozici třetího vrcholu trojúhelníku. Jinými slovy, kdyby na konci došlo na dlouhý francouzák se šerifem (a kdo ví, jestli by byl na rozloučenou), vůbec by mě to nepřekvapilo..(3.6.2013)

• akisha

Western nic moc teda... Renée byla hrozná, chudák, to jsem teda nečekala. Základní myšlenka jako ze Sedmi statečných byla OK, Ed s Viggem podávají standartně "tvrďácký" výkon plný dlouhých pohledů a krátkých vět, našlo se i pár pěkných scének a přestřelek a sem tam padne i nějaká ta hláška. Aspoň že si tam zahrál Jeremy, jeho bad-ass byl klasicky perfektní. 3:10 to Yuma se mi líbilo rozhodně mnohem víc.(10.3.2010)

Naprosto průměrnej western, kterej se asi snaží mírně napodobovat Wyatt Earpa, ale moc mu to nejde, většinu z téměř dvouhodiný stopáže zabíraj jen kecy, ale po nějaký pořádný přestřelce ani vidu, ani slechu a když už se teda Ed Harris přece jen k nějaký odhodlá, tak je taková nemastná neslaná a ještě trapně krátká. Krom toho Reneé Zellweger se na roli moc nehodila a duo Ed Harris - Viggo Mortensen taky nic moc teda(27.12.2008)

Nové Mexiko 1882, to byl život, co? Nějaké právo? Kolty a pistole to bylo právo. Dokážeme si to vůbec představit? Dnes už asi těžko, ale život mění to, co je předvídatelné, v to co se nestane a to co je nepředvídatelné, ve váš osud. Virgile Cole toto město vyčistí od zločinců. Jeden z vás vytáhne zbraň a zemřete oba, varuje Virgil. Bum, bum, já vás varoval! Pijete šerife? Ani moc ne. Je těžké milovat chlapa co nepije. Ale možný to není. Dialogy plné ironie, to prostě k westernu patří....že? No, ale jedna žena stačí, aby vše bylo jinak. Omlouvám se ženám, nemyslel jsem to zle. Ale šerif Cole začíná blbnout. Držím mu palce, aby vydržel celý tento film. Čeká ho dramatické rozhodnutí...a Everett? Je nepředvídatelný a čeká ho dlouhá cesta.(19.4.2009)

Na filmu se hodně podepisuje fakt, že westerny zas tak v lásce nemám, jenže dvojku Harris, Mortensen jsem si ve filmu docela oblíbil, kámen úrazu přichází ve chvíli, kdy se na scéně objeví příšerně otravná Renée Zellweger. Ta ženská kam příjde, tam to zkazí, až na vyjímku (Návrat do Cold Mountain, což do teď nechápu) tady s tím upnutým korzetem a s kozama velkejma až na podlahu si možná získá lásku Eda Harrise, ale pro mě ten film ztratí to kouzlo westernu a originálních přestřelek, kde strach se mísí s napětím, a nemůžu si pomoct, ale měl jsem z toho při sledování těch přestřelek zvláštní, napjatej pocit, takové to vnitřní ticho před bouří, jenže bouře po příchodu Renée odešla a přivál se závan deště, který do konce ne a ne ustát.(24.1.2009)