Appaloosa

Šerifovo zúčtovanie

Western / Krimi / Drama

USA, 2008, 111 min

• honajz

Ed Harris si splnil dětský sen a jako režisér i hlavní herec natočil western. Škoda, že se mu až tak nepovedl. Zvláště hlavní herečku měl obsadit jinak. FILM Začátek je skvělý. Místní šerif přijede na ranč místního hajzlíka (Jeremy Irons), chce zabásnout dva chlápky, ale rančer šerifa a jeho pomocníky zastřelí. Žádné důkazy nejsou, ale město Appaloosa si pozve dva mstitele zákona, kteří vezmou zákon do svých rukou. A hned při první akci teče krev a rančer má první ztráty na lidech. Napětí by se dalo krájet. Pomalá kamera, střídmá hudba, střízlivé záběry. Super. Jenže pak přijede ona. Nikdo neví, odkud je, proč do města přijela - a ani divák nikdy nezjistí odpovědi na tyto podle mě důležité otázky. Je to skutečně kostelní varhanice, nebo fakt šlapka? Každopádně Renée Zelleweger, která tuhle rádoby osudovou ženskou hraje, není ta pravá na roli osudové ženské. Už od prvních záběrů je něco v nepořádku - pohybuje se jako neohrabaný slon, ačkoliv nový šerif v podání Eda Harrise vidí její ladné pohyby. Má odulý obličej s červenou tváří alkoholika, ale Ed Harris a v podstatě i jeho asistent (Viggo Mortensen) vidí milou tvářičku. Zellwegerové úsměvy vypadají, jako kdyby měla špatné svědomí, že si zrovna prdla, ale... Má cenu pokračovat? Nic proti Renée, ale holka nepochopila, že tohle není Deník Bridget Jonesové na Divokém západě, ale regulérní western, a že její diblíkovské způsoby se sem nehodí - zvlášť když holka vypadá, jako když včera vypadla ze sanatoria pro odvykání alkoholu a přejídání se. S jejím příchodem jde do kytek celý film. Místo jasných westernových pravidel najednou dojde k několika zvratům, které totálně otočí pravidla, takže nakonec to NENÍ o boji hodných pistolníků proti těm zlým. Ostatně, ono v tom westernu ani není moc přestřelek. Je tam hodně přemýšlení, povídání, vtipných dialogů mezi Harrisem a Mortensenem, to jo. Ale na pistole dojde tak čtyřikrát za film, a navíc tak na 15, maximálně dvacet sekund. Jde o to, že hlavní padouch najednou přestane být hlavním padouchem, i když je chycen, odsouzen, vezen na popravu a zdrhne. Prostě to celé přestane fungovat i zde. A když se pak vítězoslavně vrátí do města s glejtem od prezidenta (amerického), vypadá to už spíše jako trapný fór, a ne western. Jakési deus ex machina. Skutečně mne to mrzí, protože hlavní dvojka "hodných" pistolníků má úžasné charisma, i ta kamera ušla (ačkoliv na kouzla kamermanů Sergia Leoneho nemá ani v nejmenším), ale režijně a scenáristicky si můj oblíbenec Harris vzal zbytečně velké sousto a nezkousl ho. DVD Na úvod disku se spustí reklama na Blu-Ray, pak ale hned naskočí menu. Film má formát obrazu 2,35:1 anamorfní, zvuk v DD 5.1 je poněkud tišší a řekl bych bez výšek. Bonusy obstarává komentář Eda Harrise a scenáristy - bez titulků, čtyři krátké dokumenty filmu o filmu - o postavách (7:14), o historických detailech scén (9:56), o výpravě (4:55) a o kameramanovi Deanu Semlerovi (5:04), a vystřižené scény s volitelným komentářem (11:28 - komentář je bez titulků) - jinak u všeho CZ titulky najdeme. Publikováno: 17.04.2009(7.4.2015)

Westernů není nikdy dost. Tenhle pravděpodobně za 20 let nebude uctívaná klasika, ale jako dvouhodinová chlapácká soutež stylu "kdo ho má většího" mezi herci Mortensenem, Harrisem a Ironsem je více než dostačující. Poměrně banální příběh není žádná výhra, v určitém smyslu je nejdramatičtější po celou dobu vztah k Renée Zellweger (opět byla na pěst), ale v každé scéně přítomné napětí, značící, že žádná pravidla tehdy neexistovala a umřít mohl člověk každou vteřinu, pozornost udrží dobře. Oni tři pánové navíc hrají na velmi vysoké úrovni (Viggo je stále lepší), takže ta dvouhodinovka nenudí až do konce, který ale tak trochu propluje kolem bez účinku, jaké mělo například Eastwoodovo Gran Torino.(29.12.2008)

• kitano

Verím že na papieri mal tento film všetky predpoklady byť minimálne dobrým westernom. Netrúfnem si povedať či výsledok zlyhal kôli scénáru, alebo réžii, no zrejme asi z každého trochu. Mrzí to hlavne kôli tomu, že ústredné duo priateľov (tvrdých ochrancov zákona) a chémia medzi nimi je bezchybná. Slimačie tempo, slabá gradácia a nepresvedčivé postavy však zabili skoro všetko kladné čo tento western mal. Škoda...poctivé, staromódne westerny sa dnes už netočia. Tento ním síce je, ale veľmi sa nepodaril. A tak som sa tešil :(. (5/10)(21.5.2009)

Dva headhunteři s šerifskou hvězdou, přátelé na život a na smrt přichází do města, kde vládne zločinecká banda Jeremyho Ironse. Pozvali je sem radní města poté co banda popravila předchozího šerifa a jeho pomocníky. Bragg a jeho banda hned od počátku tuší, že od teď to bude jiné, že Virgil a Everett jsou jiná káva, navíc je předchází pověst pistolníků s pevnou rukou. I když je banda v přesile, nechce si s dvojicí strážící zákon hned tak někdo něco začít obzvláště po první potyčce, která bandu stála 3 muže. Situace se mění příjezdem René Zellweger, která šerifa okouzlí a on se do ní zamiluje. Jenže René je mrcha a jak řekl sám Everett ,,ojede všechno co není mršina''. A tak přátelství obou mužů zákona je zkoušeno ženou a i následnými událostmi k nimž její přítomnost výrazně přispěla a značně je zkomplikovala (jak už to tak chodí). Film má vskutku hvězdné obsazení a Harris, Vigo i Irons si své pistolníky zahráli s gustem. René nám k tomu navíc nabídla holou bílou zadnici při koupání v potoce... Interiéry i exteriéry byly krásné a pouštnímu městečku, železnici i klasickému americkému union expresu nebylo co vytknout. Jen ten děj se mírně vleče a celé je to takové spíše konverzační ... I když vám u toho srdce divoce v kruku tlouci nebude, přesto můžete s tímto psychologickým westernem strávit vcelku příjemné odpoledne. Tři záclonky s květinovým vzorem - průhledné. * * *(3.5.2014)

Western dle mého gusta potřebuje spoustu chlapáckých hlášek z charizmatických úst, kosmickou rychlost tasených koltů a děvu vlhnoucí v hrdinově náruči. Z Appaloosy se ke mně dostavily charizma i hlášky ve velmi slušném balení, ale s kadencí střelby by patrně nebyl spokojen ani zarytý pacifista a děva by taky nemusela padat do všech náručí, které po cestě potká. Také bych ocenil, kdyby si děj občas odskočil ze zaběhlé šablony k nějakému překvapení, ale na druhou stranu mne hrozně potěšila upřímná chvilka, kdy chlap přiznal své vyvolené, že věří spíše svému parťákovi, než jí.(13.9.2012)