Reklama

Reklama

Appaloosa

  • Slovensko Šerifovo zúčtovanie
Trailer

Dva přátelé a nájemní strážci pořádku se ocitnou v městečku, kterému vládne nelítostný rančer. Jejich práce se zkomplikuje příjezdem mladé vdovy. (Filmbox)

Videa (1)

Trailer

Recenze (333)

POMO 

všechny recenze uživatele

Ďalší obstojný "komorný" western, tentoraz o loajalite, kamarátstve až za hrob, a mieste žien v živote tvrdých chlapov. Strieľačiek nie je veľa ale sú napínavé. Postavy sú introvertné a drsné ako doba v ktorej Harris operuje, plne sa im dostanete pod kožu až v druhej polovici. O to lepšie ale potom vyznieva záver filmu. Celé to možno pôsobí chladne a vizuálne stroho, tentoraz to ale nie je handicap. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Western bez střílečky je jako kovboj bez koltu a že se jimi tady až na vzácné výjimky šetří, to by snad ani nevadilo. Horší je, že v tomto až příliš pozvolném vyprávění chybí napětí (a z banálních dialogů ho těžko vykřešete), které by tento příběh posouvalo více kupředu a učinilo ho poutavějším. Ed Harris coby scenárista a režisér vysloveně nezklamal, ale ani nenadchnul. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Ed Harris vzal pár let starou westernovou knížku, sehnal si spoluscénáristu, sebral něco peněz, obvolal pár kolegů, sednul na režijní sesli a natočil poměrně realisticky vypadající western. Realismus = přestřelky trvají pár sekund, ženy jsou jaké jsou, a pohodlní měšťáčkové jakbysmet. Zbytek je ale naopak ryzí klišé, kdy hlavní hrdinská dvojice si je věrnější než věrná, a řečmi o přátelství na život a na smrt tráví více času než je zdrávo. A tím "více" myslím, že propagační texty a trailery vyvolávající v divákovi dojem, že se tu střílí hodně a často, už nemůžou být lživější. Appaloosa totiž vůbec nestojí na akci (byť tou se vždy uděje konečné řešení nějakého problému) - stěžejní jsou frajeři Harris a Mortensen, kteří to mají všechno tak nějak na háku, protože drsňáků s bouchačkami na té špatné straně zákona poslali šest stop pod zem tolik, že by se na jejich prkenně ztuhlých předvrtaných mrtvolách dala postavit transamerická železnice. Špičkování s padouchy a polopadouchy (Lance Henriksena ve vedlejší roli si při troše nepozornosti nemusíte všimnout) je tím nejlepším, co se dá v jejich společnosti zažít, a naštěstí ho taky není úplně málo. Harrisova nejistota ve vztazích se ženami je sice taky svým způsobem vtipná, ale kvůli tomu se na westerny nedíváme, že. A ona to není na Appaloose jediná "tak trochu jiná" věc - přímočará zápletka s Jeremym Ironsem se párkrát převrátí naruby, a to poměrně nečekaně, ale bohužel promluvy o tom jak se svět, respektive společnost, změnila, nepůsobí vzhledem k do té doby jasně narýsovaným hrdinům moc přirozeně. Není to sice v žádném případě špatné, ale to, že se to kritikům líbilo podstatně víc než divákům, svědčí o tom, že to šlo natočit podstatně... lépe, zajímavěji, zábavněji. 60% ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Western - to je filmový žánr, jenž má svá zaběhaná pravidla, která se mění jen velmi ztuha. Snad i proto jsou westerny asi nejvíce klišovité filmy (tedy hned po romantických blábolech). A klišovitý je i tenhle režijní počin Eda Harrise. Jak Harris, tak Mortensen sice do svých rolí typově pěkně sedli, ale to je víceméně vše, co se o postavách Colea a Hitche dá říci. Renée Zellweger mám sice jako herečku rád, ale tady byla místy na ránu z milosti (jak píše kolega Blizzard, křečovitá až hrůza). Celkově je tenhle film opravdu těžký průměr (spíše lehce pod), z daného námětu se dalo určitě vytěžit více, a to i s využitím všech těch možných i nemožných klišé, bez kterých se western snad ani neobejde... Tři hvězdičky dávám jen proto, že jako kluk jsem si nejraději ze všeho hrál na kovboje. :-P ()

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Podle mě opravdu zbytečný film, i když jsem se na něj těšil a to především díky hereckému obsazení. Ed Harris a Viggo Mortensen to sice táhnou, ale vypadají přitom, že jdou v teplákách koupit chleba do sámošky. Chybí tomu atmosféra a film postrádá něco, čím by uchvátil. Renée Zellweger je křečovitá, jako by se jí chtělo každou chvíli na záchod a Jeremy Irons vystupuje taky průměrně. Zápletka je nudná a dialogy jsou většinu tupé a někdy doslova stupidní. Ed Harris film natočil podle pravítka/manuálu, ale nějak zapomněl, že tohle na dobrý film nestačí. Nic zvláštního se tak nakonec nekoná a i přes herecké obsazení si na tento film už zítra nikdo nevzpomene. 3:10 to Yuma nebo The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford jsou oproti tomuto snímku nebe a dudy. Ed Harris mě tentokrát jako režisér zklamal. (6/10) ()

Galerie (52)

Zajímavosti (12)

  • Ed Harris původně chtěl, aby jeho postava měla vlasy. Vybral si paruku a dělal s ní kamerové zkoušky, ovšem nakonec se rozhodl raději hrát holohlavý. (HappySmile)
  • Ed Harris kromě hlavní role, režie a scénáře, nazpíval i píseň v závěrečných titulcích. (bearmeedek)
  • Ještě než se vůbec začal film natáčet, už se jednalo o pokračování. (HappySmile)

Související novinky

Kolty versus dekolty

Kolty versus dekolty

17.08.2007

Viggo Mortensen už v Oceánu ohně a Kapitánovi Alatristem dokázal, že s kloboukem na hlavě vypadá ještě lépe než v kápi elfského pláště. A když mu navíc u boku proklatě nízko visí kolt, je to ještě…

Reklama

Reklama