Appaloosa

Šerifovo zúčtovanie

Western / Krimi / Drama

USA, 2008, 111 min

• oLí

3/10 Takovouhle sračku nezažijete ani na LDNce. Nač výborní herci, když nemají co hrát ? Nač dobře vypadající kulisy a krásná příroda v pozadí, když se před nimi nic neodehrává ? Tohle přeci němělo vůbec žádněj příběh, nechápu stopáž. Nene tohle bylo utrpení. Renée a její kráčmera, to už bylo moc :D(26.12.2008)

Průměrný western s velice dobrým hereckým obsazením. První třetina filmu je slušná, ale čím víc se blíží závěr, tím mně děj připadá slabší. Většinou se tu pouze mluví a o nějaké akci se tu moc mluvit nedá. Pokud jde o herecké obsazení, Harris s Mortensenem si svoje odehráli, ale obtloustlá Zellweger a její grimasy mně velice brzy lezly krkem. Takže celkově žádný propadák, ale pouze průměr.(26.6.2009)

Všetko bolo OK, pokiaľ sa na scéne neobjavila žena... môj priateľ zvykol vravievať: "za všetkým hľadaj ženu" (smile) Romantický western... existuje takýto žáner? Ak áno tak toto síce nieje to pravé "love story", ale určite to kazí celkový dojem, ktorí známi pištolníci vedia navodiť, avšak slečna Renée to slušne povedané "zajebala"... fuck 5/10(2.1.2009)

• honajz

Ed Harris si splnil dětský sen a jako režisér i hlavní herec natočil western. Škoda, že se mu až tak nepovedl. Zvláště hlavní herečku měl obsadit jinak. FILM Začátek je skvělý. Místní šerif přijede na ranč místního hajzlíka (Jeremy Irons), chce zabásnout dva chlápky, ale rančer šerifa a jeho pomocníky zastřelí. Žádné důkazy nejsou, ale město Appaloosa si pozve dva mstitele zákona, kteří vezmou zákon do svých rukou. A hned při první akci teče krev a rančer má první ztráty na lidech. Napětí by se dalo krájet. Pomalá kamera, střídmá hudba, střízlivé záběry. Super. Jenže pak přijede ona. Nikdo neví, odkud je, proč do města přijela - a ani divák nikdy nezjistí odpovědi na tyto podle mě důležité otázky. Je to skutečně kostelní varhanice, nebo fakt šlapka? Každopádně Renée Zelleweger, která tuhle rádoby osudovou ženskou hraje, není ta pravá na roli osudové ženské. Už od prvních záběrů je něco v nepořádku - pohybuje se jako neohrabaný slon, ačkoliv nový šerif v podání Eda Harrise vidí její ladné pohyby. Má odulý obličej s červenou tváří alkoholika, ale Ed Harris a v podstatě i jeho asistent (Viggo Mortensen) vidí milou tvářičku. Zellwegerové úsměvy vypadají, jako kdyby měla špatné svědomí, že si zrovna prdla, ale... Má cenu pokračovat? Nic proti Renée, ale holka nepochopila, že tohle není Deník Bridget Jonesové na Divokém západě, ale regulérní western, a že její diblíkovské způsoby se sem nehodí - zvlášť když holka vypadá, jako když včera vypadla ze sanatoria pro odvykání alkoholu a přejídání se. S jejím příchodem jde do kytek celý film. Místo jasných westernových pravidel najednou dojde k několika zvratům, které totálně otočí pravidla, takže nakonec to NENÍ o boji hodných pistolníků proti těm zlým. Ostatně, ono v tom westernu ani není moc přestřelek. Je tam hodně přemýšlení, povídání, vtipných dialogů mezi Harrisem a Mortensenem, to jo. Ale na pistole dojde tak čtyřikrát za film, a navíc tak na 15, maximálně dvacet sekund. Jde o to, že hlavní padouch najednou přestane být hlavním padouchem, i když je chycen, odsouzen, vezen na popravu a zdrhne. Prostě to celé přestane fungovat i zde. A když se pak vítězoslavně vrátí do města s glejtem od prezidenta (amerického), vypadá to už spíše jako trapný fór, a ne western. Jakési deus ex machina. Skutečně mne to mrzí, protože hlavní dvojka "hodných" pistolníků má úžasné charisma, i ta kamera ušla (ačkoliv na kouzla kamermanů Sergia Leoneho nemá ani v nejmenším), ale režijně a scenáristicky si můj oblíbenec Harris vzal zbytečně velké sousto a nezkousl ho. DVD Na úvod disku se spustí reklama na Blu-Ray, pak ale hned naskočí menu. Film má formát obrazu 2,35:1 anamorfní, zvuk v DD 5.1 je poněkud tišší a řekl bych bez výšek. Bonusy obstarává komentář Eda Harrise a scenáristy - bez titulků, čtyři krátké dokumenty filmu o filmu - o postavách (7:14), o historických detailech scén (9:56), o výpravě (4:55) a o kameramanovi Deanu Semlerovi (5:04), a vystřižené scény s volitelným komentářem (11:28 - komentář je bez titulků) - jinak u všeho CZ titulky najdeme. Publikováno: 17.04.2009(7.4.2015)

„Môj šéf nebude nadšený, že ste mi vyrazil zuby.“ – „Povedal by som, že ani ty z toho nie si nadšený.“ Najradšej by som dal 80%, pretože múdry Viggo Mortensen s brokovnicou, bohovskou briadkou, tradične skvelým jazdením na koni a štíhlymi stehnami, je prototypom ideálneho mužného hrdinu, do ktorého sa zamiluje každý správny chlap a ak bude dobre, i jeho žena. Bohužiaľ, snímka nie je o ňom – v skutočnosti je nahrávačom šerifovi Edovi Harrisovi. Ten síce tiež hrá dobrú rolu, ale mal som pocit, že mu energiu brala réžia, produkcia a podiel na scenári a na samotné hranie neostal čas. Je kvalitný, ale miestami skôr komický. Dôležité je ale podotknúť, že SCHVÁLNE komický – jeho posadnutosť cudzími slovkami akoby vypadlo Monty Pythonom z vrecka. Detto postava Renée Zellwegerovej, ktorá je v podstate vtipná postavička, tuctová až hlúpa nymfomanka, ktorá nemôže za to, že si vždy vyberá alfa samca zo stáda, hoci lásku sľúbila inému. Šerif ju napriek tomu miluje, toto som v žiadnom westerne nevidel. Musím povedať, že som sa miestami takmer smial, boli to všetko dobré vtipy... len sa mi akosi nehodili k westernu. Na strane druhej, tomuto môjmu nie práve najobľúbenejšiemu žánru aspoň dodali zaujímavé ingrediencie, vďaka ktorým mi to celé viac chutilo. S humorom ide vždy všetko ľahšie. Určite by som na stranu kladov pridal i asi po sto rokoch dobrého Jeremyho Ironsa, potešili spoľahlivé ksichty z vedľajších lavíc (Linn, Spall, Henriksen) a ak máte radi „pomalé“ westerny typu KRAJINY STRELCOV, prídete si na svoje. „Len“ 60% dávam v podstate „iba“ za zlý scenár. Neubehne ani 20 minút a už film prichádza o všetky tajomstvá: vieme, kto sú hrdinovia, o čo im ide, spoznáme ústredného zlosyna, zistíme, čoho je schopný a okamžite dôjde k prvej čelnej zrážke medzi ním a Harrisom. Bol to výborný úvod, ale znepokojene som sa pýtal „O čom bude zvyšných 90 minút, keď už po úvodných dvadsiatich všetko vieme?“. Pochybnosti boli oprávnené – je to o všeličom i o ničom, rieši sa manželská nevera, problém pištoľníkov vyrovnať sa s právom... Indiáni prídu, trikrát si vystrelia a odídu, Harris Viggovi vyčíta, že má city, je to ale on, kto kvôli „zbytočným“ citom dobrovoľne nechá utiecť zlosyna. Atď. Každopádne Mortensen výborný.(24.3.2011)