Křižák v džínách

Križiak v džínsoch

Crusade in Jeans

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Válečný

Belgie / Nizozemsko / Lucembursko, 2006, 120 min

Něco na motivy knihy "Gambit Ivanhoe" od spisovatele Simona Hawkeho.. a jednou scifkou.. jejíž jméno si nevzpomenu.. akorat že byla vyslána nejaka zachranna ceta do 12.stoleti za nejakym chlapikem.. samozřejmě doupravené dle potřeby.. velice mne rozesmalo hledani matky Dolfa v archivech.. jaky udelal hrdinsky skutky, ktere se dostaly az na stranky kronik.. :-) Jinak slusna oddechovka..(23.7.2009)

• Smok

Mám rád silne kyslé utopence, chladné pivo a dobré historické filmy. Náladu mi vie pokaziť, ak jedno očko z tejto reťaze vypadne. Pre včerajší večer zlyhal ten film. Vyberal som len podľa názvu (ktorý ma zaujal) a čakal som kvalitne spracovanú tému krížovej výpravy. Bohužiaľ filmári z Beneluxu sa rozhodli spracovať tú pre mňa najmenej zaujímavú - detskú a aj to spôsobom vyslovene infantilným. Film teda prenechávam dorastencom a ja idem hľadať ďalej. (WTF 60%?)(31.8.2009)

Na holanský film naprosto převratný styl filmařiny, která dovede dojat, zaujmot i rozesmát. Tento film jsem viděl kupodivu v kině na filmovém festivalu, smůla, hned za mnou musela sedět banda přiožralých výrostků, kteří musejí v kině neustále o čemsi žvatlat a šustit s brambůrkama, ale i když jsem za zády cítil pach smíchaný s alkoholem a nezdravým jídlem, nenechal jsem si zkazit jedinou minutu filmu filmu. V takovém prostředí se pozná skutečně kvalitní film, při nějaké americké slátanině bych radši z kina odešel a měl pokoj, ale při tomhle filmu mi bylo, když jsem odcházel, že už film skončil. Spojení akce, napětí a historie v jednom. Za pouhé dvě hodiny jsem objevil pár dobrých herců, mezi nimi především Emily Watson, která vypadá jako by skutečně pocházela z třináctého století. Prostě stručně a jasně, krasný nadčasový film.(4.6.2008)

• pepa3rd

Mám rád filmy o cestování časem a především ty, kde se někdo dostane do středověku, což je i tento případ. I přes to mě ovšem tenhle film příliš nezaujal. Možná to je z velké části i tím, že už mi chvilku není sedmnáct a tak mi celý historický základ, to jak do něho zasáhl hlavní (17 letý) hrdina a především vše kolem způsobu, jak se dostal do minulosti a následně i zpět, přišlo mírně řečeno postavené i mimo filmovou realitu, kterou jsem ochoten přijmout. K tomu, aby se tak stalo, je třeba vybudovat nějaký uvěřitelný základ (sedmnáctiletý kluk má přístup - včetně scanu duhovky - do tajné laboratoře, kde experimentují s cestováním časem a matka ho nechá v podstatě spouštět jednotlivé pokusy). K tomu přidejte poměrně slabou nosnou linku příběhu (v závěru dosti osekanou a "zkrášlenou" naprosto iracionálním chováním všech postav) a tak jediné na co se tak budete moci těšit je vcelku ucházející vizuální stránka (davové scény tu nepředstavuje 30 výrostků, i když únos v závěru filmu je strašný). 12ti - 17ti letí si mohou nějaké to procento přičíst, ale já dávám 40 %(26.7.2009)

• drankeryth

Kriziak v dzinsoch dostal az neuveritelne styri pomenovane zanre tu. Ja len mozem suhlasit zo zaradenim filmu do zanrov dobrodruzny a rodinny. Co sa tyka fantasy a dokonca aj vojnovy, tak to riadne trafili vedla. Obal DVD je asi zo vsetkeho najlepsi a samotny obsah DVD stoji s prepacenim za velke hovno. Vo filme sa aj mihlo troska s sci-fi, ked sa ten sopliak premiestnil v case do 13. storocia. Cakal som, ze tam sa to nejako rozbehne a ono sa to aj rozbehlo, ale dolu kopcom. Ved uz hlavna postava to prezradzala, ze to asi nebude urcene pre dospele publikum. Film bol o putovani detskych kriziakoch, ktory mali nasmerovane do Jeruzalema, aby tam v mene bozom pomohli krestanom. Takze dej je o nicom, ved co by ma len mohlo bavit na putovani malych usmrkancov krizom krazom lesami az do vytuzeneho Janova? Skor mi to vsetko liezlo na nervy, ako tam len ospevovali ich Boha a vsade ho vnasali do kazdej duse nevinnych deti. Vela nechybalo a tento film by som ohodnotil ako odpad, ale troska ma to aj bavilo, ale to len strasne malicko:)(23.1.2012)

• - Natáčení probíhalo v Nizozemnsku, Belgii, Lucembursku, Maďarsku, Německu a Chorvatsku. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy první poloviny stejnojmenné knihy Thea Backmana. (Terva)