Světla páteční noci

• USA Friday Night Lights
Drama / Sportovní
USA, (2006–2011), 55 h 10 min (Minutáž: 42–62 min)

Tvůrci:

Peter Berg

Předloha:

Buzz Bissinger (kniha)

Kyle Chandler, Connie Britton, Aimee Teegarden, Brad Leland, Taylor Kitsch, Jesse Plemons, Zach Gilford, Blue Deckert, Maggie Wheeler, Aasha Davis (více)

Série(5) / Epizody(76)

Pro malé městečko Dillon v Texasu je středoškolský americký fotbal vším. Místní tým Panterů má velký potenciál vyhrát texaský šampionát. Jenže hlavní hvězda týmu po nehodě v prvním zápase ochrne na dolní končetiny a vše se začne komplikovat. (Ignus.cz)

Real Tom Hardy

Prekopať a detailne rozobrať témy z pôvodného filmu bol Bergov zámer už od začiatku, a tak sa napokon aj stalo. Svetlá piatočnej noci sú podrobnou sondou do života ľudí rôznych vrstiev z malého konzervatívneho mesta niekde v Texase, z ktorého niet úniku. Čo sa na FNL dá vážiť asi najviac, je jeho autentickosť. Neustále sa niečo deje a situácie, hoci prekyprujú obyčajnosťou, nie sú nudné. Na pozadí piatich sérií postavy dospievajú, dozrievajú, menia sa, odlučujú, ostávajú, trpia, revú, radujú sa. Proste tie klasické životné sračky. Postavy sú napísané neskonalo úžasne, kde ani jedna z nich nie je rovnaká (čo je pri tom hojnom počte slušne odvedená práca), každá má svoje dôvody, pohnútky, sny, ciele, zásady. S ich konaniami sa mi väčšinou súhlasiť nedalo, no nespočítam, koľkokrát som si povzdychol a povedal, že takto by sa to asi v skutočnosti stalo a toto by zrejme postavy za daných okolností urobili. Boli až tak detailne napísané, až som si nejedenkrát spomenul na fenomenálny Freaks and Geeks, ktorý bol práve tým vysoko chválený. Sú tak dôležitou stavebnou kostrou celého seriálu, až z amerického futbalu robia úplnú kulisu, čo je totálny paradox, nakoľko to v týchto prípadoch býva naopak. Ešte pri nich chvíľku zostaňme – posledné epizódy by som chcel pochváliť prípravou na koniec, schyľovalo sa k nemu a bolo to cítiť, no vyčítam im slabé uzatvorenie niektorých vedľajších. Napríklad, čo sa stalo so Smashom sme sa mohli dozvedieť len vďaka dvom 5-sekundovým scénam z televízora, kde je Lyla a čo robí Landry, si asi môžem domyslieť len... Dôležité však je, že uzatvorené boli, to, že chabo, to už je druhá vec. A keď už som na začiatku spomenul ten únik a film, dobré porovnanie môže byť v tom, že zatiaľčo film balansuje na hrane jasného názoru, že neunikneš, seriál zobrazuje obe strany mince a ukazuje, že ujsť môžeš a nemusí to byť nakoniec ani raketová veda. -------- S komentom vôbec nie som spokojný a ani som ho nechcel písať, nakoľko nemám teraz koherentne usporiadané myšlienky, avšak písať ho neskôr – opadnú emócie, nepísať ho – bol by som eventuálne za pár mesiacov, možno o rok, nasraný, keď by som si chcel na seroš zaspomínať. No a keď už sme pri tých emóciách, smútok bol rozhodne namieste, cením však niečo iné. Nie je veľa vecí, ktorých sa v živote (iracionálne) bojím, FNL ich však nejakou záhadou dalo dokopy a pekne si ma podalo. Vážim. -------- "Maybe one day our dreams can merge together." -------- Nielen tu som prečítal, že istá epizóda štvrtej série, konkrétne tá piata, je jedným z najlepších produktov televíznej seriálovej produkcie posledných dekád (r. 2009), s čím rozhodne môžem a musím súhlasiť. Neviem, či aj všetkých čias, v nejakom ucelenom časovom úseku však nepochybne áno. (x / x) --- (x / x) (x) (x) / "You know, it's every coach's dream to experience the highest level of idiocy that his team can muster. And, gentlemen, collectively us coaches, we are living a dream." ()

T2

__Friday Night Lights: 1.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $1,799,420 //počet predaných kusov 90,016 ║ __Friday Night Lights: 3.sezóna▐ Tržby za predaj DVD v USA $2,279,066 //počet predaných kusov 120,014 ()

novoten

1. série - 90% - Jsou seriály, kde v kvalitu doufám a jsou takové, kde už z žánrového zařazení téměř jistě vím, že to musí vyjít. A snad u žádného teenagerovského kousku jsem o tom nebyl tak přesvědčený jako právě u Panterů z Dillonu. Kombinace vztahovky a sportu, pravidelně se umisťující na špičkách žánrových žebříčků? Nebylo obrany. Tím spíše, že mým vůbec nejoblíbenějším seriálem zůstává i dávno po skončení vlastních náctiletých časů tematicky blízký One Tree Hill. Spousta námětů nebo charakterů jako kdyby právě z basketbalového bratříčka vypadla, ale páteční světla svítí přece jen jinak. Mnohem civilněji a mírněji (kdy dějové linky takřka nikdy nepřekračují mýdlovou hranici), zato v ještě o něco rodinnějším duchu. Kdo promluví o rozvodu či nevěře, ten má v téhle komunitě utrum, vždyť se tu modlí před zápasem, při něm, po něm, občas i na zábavě, kde se o příštím zápasu mluví. Nevadí to, když už se děj odehrává v Texasu, budu věřit, že mi dává autentický zážitek. Zmiňované zápasy jsou pak pastvou pro oko a všudypřítomná ruční kamera je k nim obzvlášť přívětivá. S jejich ubývajícím množstvím se pak i na ten nejméně důležitý mač jen třesu, jakkoli právě tyhle vyhrocené chvíle si občas vypůjčí obzvlášť profláknuté klišé sportovních filmů. S emocionálním větrem v zádech ale rád odpustím i to. A protože mě baví linky fotbalové, školní i vztahové, zabydlel jsem se v tomhle městě téměř hned. Nejvyšší hodnocení to není jen proto, že některé konkrétní linky a postavy (Smash) mě baví o poznání méně než tahouni typu Tima nebo Lyly. Zdaleka nejzásadněji jsem ale přilnul k trenérské rodině. Kyle Chandler a Connie Britton si seriál přivlastnili hned první epizodou a dokazují, proč je v zámoří sousloví "Coach Taylor" zacementovaným popkulturním pojmem. 2. série - 70% - Tak trochu divočina, která snad přiletěla z jiné stanice. Rozumím tomu, proč se tvůrci rozhodli okořenit ospalé městečko novými motivy. Přece jen druhé sezóny jsou k tomu jako stvořené, když v první poznáváme všechny hrdiny, ve druhé se experimentuje s jejich charaktery a zápletky se posouvají na nejzazší únosnou mez a někdy ve třetí či čtvrté se začne vše vracet zpět ke kořenům. V Pátcích to platí dokonale. Snad každý (z teenagerů) si prožije moment, který k jeho dosavadnímu vývoji příliš nesedí. Julie si šlape po štěstí, Tim balancuje na hraně nebezpečí a zločinu, z Matta je Casanova a to se teprve dostáváme k těm největším obrátkám. Lyla, Tyra a Landry si zkrátka vytáhli nejkratší scenáristickou slámku a byť ji všichni ustojí se ctí, jedná se o zbytečnou sbírku klišé, která působí o to zbytečněji, že nakonec kvůli tehdejší stávce zůstane zapomenuta. Což o to, pořád bych v tomhle městě nějakou nepochopitelnou záhadou chtěl žít a dospívat, ale nerozumím v tomhle rozhodnutí ani hlavním postavám, ani sám sobě. 3. série - 80% - Návrat k úplným základům, kdy se potvrzují všechny oblíbené příběhové šablony, variují se povědomá schémata - a odchází některé stálice. Takové chvíle jsou ale plnohodnotným emocionálním vodopádem, ať už má divák k danému charakteru vztah jaký chce. Chvíle, kdy tahouni vyklízejí pozice, mě zaskočily trochu nepřipraveného, ale díky nekonečnému charizmatu figury nejdůležitější budu rád svědkem všeho, co Dillon ještě čeká. I přes natahování motivů v rámci uvěřitelnosti jsem tu totiž pořád doma. Při hořkosladkém konci, kdy se každá emoce až archetypálně zračí na tvářích hlavních postav, jsem chápal, proč se právě k téhle sportovní sáze v zámoří obrací zas a znova, jakkoli je na mě té průzračnosti jednotlivých motivací přece jen trochu moc. 4. série - 80% - Nejriskantnější krok, který seriál ze školního prostředí může udělat. Částečný restart s novými postavami, kterým přihrávají známé tváře, se kterými není úplně jasné, co po tvůrčí stránce udělat. Kouzelná novicka Becky si okamžitě krade všechny scény, zato Jess nebo Luke jsou překvapivě dost prázdní a mimo nejdůležitější chvíle i zbyteční. Celá sezóna je ale v první řadě zasmušilým příběhem tří smutných mužů, kterými jsou samozřejmě Eric, Tim a Matt. Všichni shodně cítí, že přestáli svoje pozvání a teď jen čekají, co jim osud může přivát a kterým směrem s nimi zacloumá. Ten způsob, jakým se v texaských pláních i z té největší katastrofy či facky zvednou, mě nepřestává fascinovat. 5. série - 80% - Je až neuvěřitelné, že natolik oblíbený a objektivně výborný seriál se snad v každé sérii neubránil onomu nenáviděnému tvůrčímu kroku, kdy zajímavá postava ze sezóny minulé najednou chybí a v mnoha případech už nikdy není zmíněna. Ať už to byli Waverly, Noelle, Santiago a víceméně i J.D McCoy, ti všichni do dění promluvili více či méně výrazně a pak zmizeli a nevrátili se. K teen seriálům to patří, ale mít takovou fintu v záloze doslova v každé sérii je k divákovu zbláznění. Tentokrát se něco podobného stane dokonce v průběhu jedné série, kdy dost možná nejnosnější linka skončí z minuty na minutu (Epyck) a hojně protěžovaný nový charakter se pár epizod před koncem začne klidit jen do okrajových záběrů (Hastings). Jinak ale současné dění funguje na jedničku. Vyčnívá fenomenální Michael B. Jordan, jehož Vince sice občas postrádá sympatie, ale jeho výkon všechno přebíjí civilností i uvěřitelností. Pravým opakem je Luke. Scénáře ho opakovaně staví do pozice pěkného hodného kluka, ale já nemůžu vystát žádné jeho rozhodnutí a v kombinaci se sveřepým či naopak nijakým výrazem Matta Laurii je pro mě s přehledem tou nejméně oblíbenou hlavní postavou a vědomí, že právě on skončí s tou, se kterou skončí, je pokus o fanservis, který u mě hrubě nevyšel. Přesto budu mít pro texaskou labutí píseň slabost. Návraty všech známých, ať trvají několik epizod nebo jen pár minut, trhají srdce a dokazují, o jak dobře napsané charaktery se jednalo.  A s mojí slabostí pro hořkosladké konce si nemůžu pomoct a dobrovolně pateticky mávám s okřídleným "Clear Eyes, Full Hearts, Can't Lose!" na rtech. () (méně) (více)

Lopic

Uz je to trochu delsi dobu co jsem do videl, ale vim, ze me to tehdy dostalo, minimalne prvni serie si z moji strany 5 hvezd zaslouzi. Mam rad sportovni filmy a serialy a taky pribehy o outsiderech. Navic Matt byl sympatak a dcera trenera kocka, coz taky nejakej ten bodik v hodnoceni prida :) Za zminku urcite stoji Taylor Kitsch, ktery tady zacinal karieru, kterou si letos (2012) dvema blockbustera, ktery kasovne pohoreli, pohrbil. ()

Dannysek4U

O, ten zlaty tmarsky konzervativni Texas. Tam bych vezne nechtel zit. Ale i proto je tahle konverze sportovniho dramatu, psychologicko - socialni sondy a stredoskolsky cucacky vlastne tak moc zajimava. Jasne, zadna svetobornost a navic Amerika jako prase, ale jako cesta do hlubin duse fanatickyho kraje, kde nikdo necti nic jinyho nez fotbal, a jako vhled do zakulisy stredoskolskyho sportu resp. kultury, ktera se opira hlavne o sportovni vykony, je to docela rana. U me dobry. SNad jen skoda tech hrozne archetypalnich postav a klisovitejch situaci (steroidy, promiskuita, rozvracena rodina...) ()

Pajky3

1. série Páni, jen málokdy se mi stává, že bych byl takhle nadšený hned po první sérii. Jenže tohle má všechno, co u seriálu hledáte. Tedy pokud hledáte sportovní drama, protože tady je sport v hlavní roli. Ale není tím jediným, co se tady děje, jsou to totiž i jiná a to velká dramata. A to je jasné hned od pilotu, který přinese velmi emotivní zvrat. Na začátku série je třeba strávit trochu času seznamováním s postavami, ale musím říct, že tady snad není žádná, která by mi vysloveně vadila. Hned jsem si je oblíbil, zbožňuju Matta s Julií, baví mě Tim, Jason i Lyla, ale taky ego Smashe. Pár věcí mi na začátku nevonělo, ale s přibývajícíma díly jich bylo míň a míň. A závěr série je opravdu vynikající a silný. Nevyhne se to sice zaběhlým schématům sportu, amerického fotbalu obzvlášť, přesto stojí za to koukat. A co mi nesedělo? Je tam často moc velká fanatičnost fanoušků nebo víra v boha (Texas, že?), ale to se dá překonat. Nakonec tady jde hlavně o to, co dělají ty hrdinové na hřišti i mimo něj. A i když bych ke každé postavě mohl mít výtku tak jsem si je oblíbil. Hlavně proto, že jsou reální. Že se potýkají s věcmi, kterou jsou skutečné a nedělají to vždy dobře. 2. série Druhá sezóna rozhodně nezačala tam, kde skončila ta první. Najednou skok o 8 měsíců a všechno je jinak. Potěšilo mě, že když jsem se koukal po letech, tak mi pořád vadí ty samé věci. Podle mě má zbytečně prostoru těžko uvěřitelná dvojice Tyra a Landry a vysloveně mě irituje Lyla a její náboženství. Škoda je, že se ubírá i na sportu a do popředí se hlásí hlavně dramata mimo hřiště. I tak mě ale vývoj většiny postavy potěšil a překvapil. Trošku mi vadilo, že série skončila bez pořádného ukončení. 3. série Jak jsem si u předchozí série postěžoval, že nemá zakončení, tak třetí sérii bych nazval zakončovací. Nejprve se svého konce dočká Smash a o pár dílů později ho následuje i Jason. V závěru série se pak musíme rozloučit s většinou obsazení, odchází také Tyra nebo Lyla. Jinak jsem to přál Mattymu a Julie, ten pár mě prostě baví. A finále série bylo tentokrát na jedničku. 4. série Po ukončení musí přijít nový začátek a k novému začátku se hodí hromada nových postav. Hned na úvod je trenér Taylor donucen opustit Panthers a převzít konkurenční školu v Dillonu. A vytvořit tam tým úplně od nuly. A jeho dvě největší hvězdy budou Vince a Luke. I odcházející ženské postavy jsou nahrazeny a objevují se nová Becky a Jess, Svého zakončení se tuto sérii dočká i Matt a Landry. Závěr série se opět povedl, když se podceňovaní Lions utkají s Panthers, tak to má všechno, co je třeba. 5. série Závěrečná a rozlučková. Děj se sice převážně zaměřuje na trenéra Taylora a jeho smečku neporazitelných Lions, zároveň se však také chystá na úplné rozloučení a proto se vrátí několik dobře známých postav. Ať už na dýl, na jednu epizodu nebo o nich jen padne zmínka. Jsou tam, protože do Dillonu prostě patří. Konec udělaný špičkově a malý dovětek o tom, co se stalo s postavami dál je jako třešnička na dortu. FNL mám rád, rád se k nim vrátím a lituju, že v programu se nenajde častěji něco takového. Clear eyes, full hearts, can't lose! () (méně) (více)

Laerry

Co se týče "amerického fotbalu" - nemám ho ráda - protože s fotbalem nemá skoro nic společného (má se to jmenovat spíš handball), celkově fotbal nesnáším, takže to je jedno. Za druhé: neuvěřitelně mě irituje fanatická nábožensky založená americká společnost (zde velmi sugestivně zobrazena). Za třetí: všech těch vztahových seriálů už mám někdy plný zuby.... ALE - FNL je tak výjimečně napsaný a zpracovaný seriál (především dokonalá první série), že i přes všechny výhrady dávám slušné 4 hvězdy (kazí to až čtvrtá a pátá série). Proč? Protože kvalita by měla být po zásluze ohodnocena ať už máte jakékoliv předsudky (jako já), FNL ve mě dokázal probudit vášeň pro sport, který bych normálně ze srdce nenáviděla. Navíc se nevyhýbá tématům, které jsou v Americe většinou jedno velké tabu. ()

BS

První série je na 5*, druhá na 2*, třetí na 4*, čtvrtá na 3* a s pátou se uvidí, zatím tedy 4*. ()

MiGi87

Vynikající seriál ze sportovního prostředí, dokonce jsem díky němu překousl předsudky a začal se trochu orientovat v americkém fotbalu. Zásadní oproti jiným podobným seriálům jako třeba One Tree Hill je, že se děj, vedle jiných, točí i kolem postavy samotného kouče. Jeho pozice je vykreslena dost detailně a konečně si může i nezasvěcený udělat představu o tom, jaká taková práce je, protože já říkám, že udržet jakýkoli tým pohromadě není žádná sranda a dodat k tomu i výhry už vůbec ne. Výborný seriál s pětihvězdičkovým "S". EDIT1: Tak toto jsem napsal po první řadě; trvalo mi to dokoukat pěkných pár měsíců, ale mám hotovo a mohu s klidem prohlásit, že jsem se v úvodním hodnocení nemýlil. Mám sice pro sportovní seriály speciální slabost, ne každý si ale cením takhle vysoko. Tenhle lze nejlépe přirovnat k One Tree Hillu. Problém OTH byl v tom, že nevěděli, kdy přestat. FNL odešly na vrcholu, po famózní páté řadě, OTH namísto toho po čtyřech výborných řadách přišel s pátou slabší a pak, no přiznám se, že pak jsem, a určitě ne jako jediný, přestal koukat. Šlo to prostě do háje. Natahovat seriál do zblbnutí jen kvůli penězům je prostě blbost. Proto si FNL zaslouží plnou palbu pěti * i dnes po pěti řadách + přihodím navíc speciální cenu "Golden Pigskin" pro nejlepší seriál z prostředí míčového sportu. Vřele doporučuji! EDIT2: Dnes (2015) s odstupem nějakého toho roku už je pro mě tento seriál absolutně kultovní záležitostí po boku velikánů jako Stargate nebo Friends. ()

jasiska

Nemám rada futbal (ktorýkoľvek:-) a obzvlášť mi lezie na nervy kult, ktorý Američania okolo športu robia - obzvlášť na strednej škole. FNL je však aj o inom ako o futbale a pozerá sa naň aj kritickým pohľadom. Páči sa mi, ako seriál verne vykresľuje atmosféru texaského malého mesta. Zo začiatku mi trochu vadila tá kamera ala dokumentárny film, ale keď som si na ňu zvykla, uvedomila som si aká geniálna záležitosť tento seriál je. Najväčšou prednosťou jeho sú neskutočne silné príbehy jednotlivých postáv a ich parádne obsadenie. FNL by sa dokonca dal nazvať dôkladnou štúdiou ľudskej povahy. Dobrí ľudia prekonávajú ťažké situácie, pomáhajú si, klopýtajú a zápasia so životom, slabšie povahy zlyhávajú, no každopádne, ten boj je fascinujúci. ()

tlkounev

Seriál z prostředí amerického fotbalu na střední škole v Texasu. K Dillon panthers přichází nový trenér a musí se vyrovnat se ztrátou quarterbacka. Pokud máte rádi americký fotbal a zároveň chcete seriál, kde se něco děje, kde se řeší rodinné vztahy a je to opakem Beverly Hills. Tak tohle bude pro Vás. Nenechte se odradit dainioem, jeho slovník mluví za vše. ()

MEW2

seznam postrehu po prvnich trech epizodach: 1) herci nebyli vybrani prilis kvalitne. spise nez fotbalove muzstvo pripominaji tym baletek. to, ze se nekdo tvari jako nejvetsi tvrdak, mu neprida 30kg na vaze a 20cm na vysce. pokud je vetsina wide recieveru mensi nez vetsina zenskych postav v serialu, tak se stala nekde chyba, 2) patos, patos, patos, patos. 3) postavy nejsou uveritelne. 4) dej neni uveritelny. 5) zpracovani je na dobre urovni. 6) nechapu jak muze mit serial vice nez 2 serie. 7) pres vsechny zapory se na serial divat da. jen si clovek nesmi pustit vice dilu za sebou. 8) no uvidime... ()

sunfreedom

Jeden z mála seriálů, kde kvalita s přibývajícími sériemi neklesá, ba možná naopak. Hodnotím po shlédnutí tří sérií a kousku čtvrté. Právě jsem se totiž dodíval na s04e05 a po tomhle dílu prostě musím dát pět hvězd. Je to asi to nejlepší, co zatím v dramatické televizní tvorbě vzniklo v tomhle století. No kidding. EDIT: Právě jsem to dokoukal celé a pátá série mě jenom utvrdila v tom, že jsem zatím nic lepšího na obrazovce neviděl. Opravdu ne. ()

wege

Mám moc rád sportovní filmy a seriály, středoškolské, univerzitní, všechny. Tak před půl rokem jsem se zamilovat One Tree Hill, dívám se průběžně na All Americans. Takže po první sérii. Petera Berga jsem měl rád jako to mladé nafoukané ucho, co hrálo kdysi v Chicago Hope, mám moc rád některé jeho filmy. Tady stvořil skvost. Je to zatím lepší než ty dva seriály, co jsem psal výše. První si dokázal udržet kvalitu hodně dlouho (šest sérií bylo výborných, některé naprosto skvělé), i když to už pak moc nebylo o sportu, ale o vztazích, druhý šel do kopru po první sérii. FNL je strašně komplexní, má to skvělou kameru, skvělý cit pro střih, skvěle jsou udělané ty zápasy, má to super výběr herců, kteří hrají fakt skvěle, od boží Minky, přes všechny ty hráče po neskutečného Kyla a Connii v roli trenéra a jeho ženy. Naprosto famózní ale je ta atmosféra totálního fotbalového fanatismu v celém městě, jak se to promítá do všech aspektů života. Dokonce si myslím, že to nebude daleko od reality, kterou si vůbec nedokážeme představit, jak to v tom Texasu mezi těma vidlákama vlastně je. Mám strašný strach z dalších sérií, že se to pokazí. Ale co, i když se tak stane, ta první série prostě zůstane dokonalá. Edit série 2 - kleslo to, docela dost, ale pořád ne hodně. Bylo to strašně nedotáhnuté, bez konce. Některé příběhy super rozvinuté, některé fakt ne. Docela přínosný byl pohled na druhou kolej fanatismu, a to bylo to křesťanství, jen škoda, že to propadnutí němu v podání Lyly nebylo moc uvěřitelné. Tyra super vlasy, bylo dobře, že Matt přestal být slušňák. Má to pořád skvělou kameru a super herecké výkony, kterým pořád kraluje trenérův výkon. Fenomenální epizodní role Petera Berga. Edit série 3 - trochu se to zase zvedlo, i když ten skok od konce druhé sérii mi říká, že se něco nepovedlo. Stávka scénáristů? Méně fotbalu, více věcí kolem. Až mi jednou děti dospějí do let, chtěl bych to zvládat jako Eric a Timy, se všemi jejich pokusy, omyly a úspěchy. Pořád jsou to nejlepší v seriálu. Edit série 4 - nové postavy. První půlku to fungovalo skvěle, pak odešel Matt a šlo to dolů. Skoro to vypadalo jako by ten seriál držel jen on. Pátá epizoda je nejlepší epizoda, kterou jsem kdy viděl v jakékoliv seriálu, kdy se někdo vyrovnává se smrtí blízké osoby. Naprosto fenomenální výkon Zacha Gilforda, byl jsem z toho úplně paf, naprosto. Nic takového jsem nikdy neviděl. Edit série 5 – tak nějak to doběhlo, mělo vícenásobný happy end, prostě to ukončili. Nikdy to už nedosáhlo kvality první série, nebylo to ale špatné. Jen ty některé nové postavy a jejich konání nedokázaly nahradit či dorovnat ty staré. Velké plus za to, že seriál dokázali ukončit a nenatahovali ho do nekonečna. ()

DandaPiper

FNL is a mess. A complete and utter mess! Lidi to srovnávají s OTH, ale tento seriál na to vůbec nemá. Došlej dech během první řady, zkrácenost sérií na polovinu, odchod 90ti procent herců po třetí řadě, Glee syndrom počátkem čtvrté řady, milion opuštěných dějových linek bez vysvětlení, milion opuštěných postav bez vysvětlení. Mám pokračovat dál? Myslím netřeba. Navíc je to tak drzý, že dokonce najimá stejný herce z OTH: Julian, Alex Dupré, Psycho Derek, sestra Felixe - Anna. A když dochází možnosti, nebálo se to využít ani herce z TVD - Matt anyone? Patá série se zápletkou typu "Milovaná dcerka jde na vysokou a spí se svým ženatým učitelem". Really? V seriálu, který vznikl v rozmezí 2007-2011? Tohle je to nejlepší, co máte k dispozici v poslední sérii? Kdybychom byli v devadesátkách, tak možná, ale dnes mě to sotva nadchne. Chce to esa v rukávu pokud přijdete s touto zápletkou, určitě z toho nevytvořit hlávní "skandální" dějovou linii. Jako což o to, skandál to byl, akorát z jiného soudku. ()

Hrus

Kdo má rád filmy se sportovní tématikou, ten nebude tímto seriálem zklamán. Sledujeme zde středoškolský tým amerického fotbalu z provinčního města, fotbalem tu lidé žijí, a za páteční noci, kdy se hrají zápasy, se život v ulicích zastavuje a všichni sledují jen jejich oblíbený tým ve svě oblíbené hře. Žít pod neustálým tlakem není jednoduché ani pro hráče ani pro trenéra, zejména když se vážně zraní hlavní opora týmu. Co je na seriálu malinko podivné je trochu divoká kamera, původní záměr byl asi vytvořit dojem, že sledujeme protagonisty okem kamery místních lokálních "televizních novin", ale ze začátku je trochu těžké si na ten mírně roztřesený styl zvyknout... Hlavní role: Kyle Chandler (Coach Taylor), Connie Britton (Tami Taylor), Aimee Teergarden (Julie Taylor), Taylor Kitsch (Tim Riggins), Adrianne Palicki (Tyre Colette), Jesse Plemons (Landry Clarke), Gaius Charles (Smush Williams), Minka Kelly (Lyla Garrity), Zach Gilford (Matt Saracen), Sott Porter (Jason Street). Nejoblíbenější postava: Tim Riggins ()

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci