Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

Jsem chlapík celkem prostého hudebního vkusu, což se projevuje především jistými nároky na libozvučnost. V návaznosti na to musím říct, že Stephen Sondheim je asi blázen, a že do divadla bych na Sweeneyho Todda opravdu nešel. Nemůžu se vyhnout srovnání s přeskvělým Fantomem Opery Andrew Lloyda Webbera, který dokázal titulního démonického antihrdinu vybavit hudbou rovněž mrazivě děsivou a přitom podstatně poslouchatelnější než Sondheim, ale jemuž na druhou stranu Schumacherovo filmové zpracování dalo svou hooodně rozkolísanou kvalitou nepříjemnou kopačku na ledviny. Režisérské kvality Tima Burtona především co do obrazových kompozic nelze zpochybňovat a ani po Sweeney Toddovi pro to nebude sebenepatrnější záminka - kontrast barevňoučkého snu jako obvykle k sežrání příšerně vymóděné Heleny Bonham Carter se "špínou, hnusem a slizem" Londýna je sice tou největší, ale stále jen jednou z mnoha libovek, které zatím poslední Buřtoňovo dílo nabízí. Maličké postavičky v obřích, podivně pokřivených prostorech jsou přítomny i zde, takže tleskejme, jásejme, dokud je k tomu důvod. Ve scénách s otravným naivně pohádkovým (kupodivu příběh vpřed posunujícím) kníkáním zamilovaného námořníčka a jeho vybělené Zlatovlásky totiž tyhle důvody zalezou někam do kouta a budou se tvářit, že ty dva tragédy v životě neviděli. Což je mimochodem další důvod, proč bych se do tyjátru nešel ďábelsky oholit ani za to příslovečné zlaté prase. Čímž se dostáváme k dalšímu nezanedbatelnému aspektu této morbidní story - krve tu je jako z celého stáda prasat, a i když je to o něco nechutnější než ve Sleepy Hollow, pořád je to svým zvráceným způsobem legrando grando:) A závěrem nutno dodat, že přes to, co jsem napsal, není Sweeney Todd žádnou prvoplánově zábavnou podívanou, naopak - svým námětem a především závěrem, který je okamžitě po vyvrcholení příběhu utnut pomyslnou břitvou, dává divákovi nečekaný prostor pro úvahy namířené podobným směrem jako třeba v Oldboyovi. K hercům se nevyjadřuju proto, že hudebního sluchu mi nebylo naděleno příliš štědře a herecky je to jako obvykle;) Výsledek = 80%(10.8.2008)

Soundtrack Stephen Sondheim: 1. Opening Titles [3:30] ,2. No Place Like London [5:32] ,3. The Worst Pies in London [2:21] ,4. Poor Thing [3:07] ,5. My Friends [3:57] ,6. Green Finch & Linnett Bird [2:15] ,7. Johanna [1:57] ,8. Pirelli's Miracle Elixir [2:02] ,9. The Contest [3:32] ,10. Wait [2:37] ,11. Pretty Woman [4:28] ,12. Epiphany [3:45] ,13. A Little Priest [5:11] ,14. Johanna [5:40] ,15. God, That's Good! [2:48] ,16. By the Sea [2:27] ,17. Not While I'm Around [4:09],(14.5.2011)

Dobré, velmi dobré. Ale až poslední akt je vynikající. Burton se okovů teatrálnosti zbavuje jen velmi pozvolna. Dlouhé minuty jsou nepříjemně statické a člověka, který má Burtona nakoukaného horem spodem, jen stěží osloví klasicky vyšperkovanou výpravou a přestylizovanými postavami. Ty jsou mimochodem rozestaveny podle Burtonových ohmataných návodů, v nichž už schází jakýkoliv moment překvapení. Masokombinátovým songem se naštěstí Sweeneyho podaří roztančit a film nejen nabírá na tempu, ale jeho krví promazaná kolesa roztočí i Sweeneyho příběh do vší své tragičnosti. Ve finále už Burton jen perlí ... Že se za vším tím slizem, cynismem a rádoby úchylností skrývá hodně učesaná vyprávěnka o tom, že "vraždu vraždou nepomstíš" a že "mládí kráčí vpřed", se ale setřít nepodaří. Jen Burtonova klasika, zaměnitelná s půltuctem mistrových jiných filmů. Bohužel leckdy vnitřně excentričtějších a proto i zajímavějších. A mimochodem, zpívající Johnny Depp je jako hrající Britney Spears. Má jen štěstí, že na plátně vypadá stylověji a že jej v duetech táhnou kolegové a spousta muzikální hravosti.(30.1.2008)

• SNCIS

Obsahuje spoilery: "Vy, pane... co takhle oholit?" Podřezané krky, potoky krve a příšerné pěvecké výkony. Johnny Depp je jako Sweeney Todd stále stejně pomstychtivý, chladný a odtažitý, že po nějaké době začne nudit. Neoslovila mě ani hudba. Muzikál bez kvalitní hudby je na houby. Navíc je to film, u kterýho jsem si přál, abych místy neslyšel. Jediné, co se povedlo, bylo temné prostředí. Přelety skrz tmavé uličky plné smradu, špíny, žebráků či prostitutek oceňují, což je zde asi vše. Jinak se omlouvám všem, kterých se dotknu, neboť se jim tento film líbí a dali mu o nějakou tu hvězdičku víc, ale nemohu jinak. "Život je pro živé, můj drahý." - 20%.(5.5.2020)

Po druhom zhliadnutí musím predsalen ostať při 3*. SWEENEY TODD proste nemá srdce a duchaplný záver ho v tomto smere nezachráni. Násilie je tu chladné a nenávistné, postráda burtonovskú rozprávkovú poetiku (viz. SLEEPY HOLLOW). Toddove rozhodnutie vraždiť masovo je neopodstatnené a nezmyselné. A ani spievajúci Johnny Depp mi nepripadá byť ideálnou voľbou. Ostatní herci ale výborne obsadení, výprava a hudba vynikajúca.(30.1.2008)

• - Téma filmu vzniklo v roce 1973, kdy jej jako divadelní hru napsal skladatel Stephen Sondheim. Ten je proslavený maximální ochranou svých divadelních her a se zfilmováním Sweeneyho Todda dlouho nesouhlasil. Přesvědčil ho až Tim Burton, ovšem s tím, že Sondheimovi zůstane poslední slovo ve schválení hereckého obsazení. Burton podmínil svoji účast na projektu pouze s Johnnym Deppem v hlavní roli a obával se, že Sondheimovi bude Deppův vokál připadat příliš “rockový”. Sondheim byl nakonec s Deppem spokojený. (POMO)

• - Skladatel Stephen Sondheim prohlásil, že největší inspirací pro soundtrack mu byla hudba Bernarda Herrmanna k filmu Hangover Square (1945). (POMO)

• - Colleen Atwood (kostýmní výtvarnice) přesně věděla, jak bude Sweeny Todd vypadat, poté, co uslyšela zpěv Johnnyho Deppa. (RoryWhite)