Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

Scénář: John Logan .. Bezbřehá chvála každého nového filmu z tvůrčí dílny Tim Burton stále pracuje - i když není vůbec oprávněná!! Několik výtečných děl pravda vytvořil, ale Sweeney Todd tím dalším opět není. Od muzikálu (i samotného Burtona už) čekám něco jiného! U muzikálu čekám silná hudební čísla, ale zde žádné (snad s výjimkou několika kontrastně vtipných záběrů během „dovolené“) nevybočí ze slušného, ale nijak oslnivého středu. Typická režisérova imaginace je sice pořád fajn, ale slouží prostému příběhu, opakující se monotónní hudbě, průměrným zpěvákům, prostě nepovedenému muzikálu a zkrátka (znalého) diváka jen na lacinou morbiditu nedostane. Kdo s Burtonem začíná, je jistě v jiných výšinách. Kdo Burtona nadále nekriticky (až zaslepeně) obdivuje asi také. Já tvrdím, že se nyní Tim jen bezinvenčně vykradl a přestavěl na už chabém základu. V konfrontaci holič nebo kadeřník vyhrává na plné čáře Edward Scissorhands. 50%.(9.2.2008)

• Skejpr

Nemůžu si pomoct... Tim Burton natočil špatný film. Jendotlivé muzkálové výstupy jsou brilantni (i když je vidět, že obzvlášť ze začátku se ještě maestro tršičku hledal), jako celek ale nedrží a příběh se nesune. Sweeney je Nuda. Brutika začne být velmi záhy nechutná, až odporná a konec je vyloženě utrpení, navíc vzhledem k ději úplně na prd. Jsem zklamán a to těžce. Snad ještě víc, než u Zlatého kompasu.(9.2.2008)

Ďábelský holič mě natolik uchvátil, že jsem se na jeho osobnost šel podívat do kina dokonce dvakrát, a to už je co říct a myslím si, že se to už nikdy opakovat nebude. Po prvé jsme do kina s přítelkyní přišli natěšení a jelikož jsme přišli později, bylo o průser zaděláno, ale do příběhu jsme se v pohodě dostali, že jsme si ho i tak bez problémů vychutnali neskutečným způsobem. Když v jednom názvu totiž září dvojka Depp - Burton, neváháme a okamžitě to kempíme do kina. Musím jednoznačně souhlasit, že na tento film zaručeně oprávněně. Ten, kdo má ty dva rád, si i Sweeney Todd rozhodně oblíbí, i když je to muzikál. Každopádně hodně zvláštní muzikál, vhodný minimálně v Americe až od 18ti let a to v tom našem kině měli bez rozpaků nasolenou patnáctku. Jestli z toho bude problém, nebo ne, je už jejich věc, jasné je rozhodně jedno. Sweeney Todd, i když začíná vcelku rozvlekle, náhle spadne do temného hávu, který si Burton užívá a díky kterému pána režiséra žádali, ať trošku ubere...neubral. A dobře udělal. Tak to je pro mě tento muzikál nejlepším, který jsem kdy mohl vidět. Příběhově sice relativně průměrným, ale zpracováním skvostně nádherným a i když se mi soundtrack na první poslech nelíbil, po shlédnutí filmu jsem si ho ne zamiloval, ale přirostl mi k srdci poněkud více no a když do kina po pár dnech jdete znova na stejný film, tak není co řešit. Sweeney Todd je a možná nadosmrti bude jediný film, na kterém jsem byl v kině dvakrát, a to se cení. Takový film si to zaslouží.(10.2.2008)

Tesi ma jedna vec. Burton zostal Burtonom. Nezmenila ho ani slava, ani peniaze, stale kraca vlastnou cestou, za vlastnou viziou. Znova ma nesklamal. Ba naopak, prekrocil aj moje najtemnejsie predstavy a priniesol mi zazitok na ktory sa nezabuda a pripomenul mi, aka skvela moze byt navsteva kina. Popravde, prvych zhruba 15 minut som si bol neisty, avsak vetou "At last! My arm is complete again!" sa roztocil makabrozny kolotoc, ktory gradoval a vyvrcholil do grandiozneho finale. Johny Depp po hroznych Piratoch 3 u mna znova nadobudol status hereckeho poloboha, Alan Rickman potvrdil svoje vysoke kvality, Helena mi ucarovala svojou temnou krasou a Burton....Burton za krvavou oponou popija pivko a oslavuje dalsie vitazstvo nad hollywoodskou masineriou. Bravo. (10/10)(10.2.2008)

Nemůžu si pomoct, ale Sweeney Todd je už Burtonův třetí nemastný neslaný film za sebou. Perfektní pochmurná stylizace a litry krve prostě nezastíní fakt, že ten film tak trochu postrádá duši, nebo nějaké pravé kouzlo. Co se týká muzikální složky, tak jednoznačné zklamání, protože kromě Johnnyho Deppa mě snad ničí zpěv nezaujal, ba dokonce mi přišel špatný. A písně to samé - nic moc, s divnými texty. Ale abych jen nenadával, pobavil mne Sacha Baron Cohen, Alan Rickman a krátká pasáž u moře.(24.2.2008)

• - Johnny Depp v jednom z rozhovorů řekl, že scéna, ve která natírá Alanu Rickmanovi tvář holící pěnou, pro něj nebyla příjemná. Johnny Depp se totiž holičské pěny štítil. [Zdroj: časopis Premiere] (TwoFace)

• - Postavy paní Lovettové a Sweeneyho Todda poprvé ztělesnili Len Cariou a Angela Lansbury v broadwayském muzikálu z roku 1979. (POMO)

• - Helena Bonham Carter ani v roce 2010 film ještě neviděla. Údajně se nerada dívá na snímky, kde hraje. (Decim28)