Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

Adaptaci broadwayského muzikálu si vzal do rukou TIm Burton a zvládl to geniálně. Kdo jiný umí vytvořit tak ponurou a tajemnou atmosféru starého Londýna. V roli Sweeneyho Todda si neumím představit nikoho jiného než Burtonova dvorního herce a ďábelsky charismatického Johnny Deppa, který si za svou roli vysloužil nominaci na Oscara. Role pro Helenu Bonham Carter a Alana Rickmana taky určitě stojí za zmínku. Ačkoliv muzikály zrovna dvakrát nemusím, tak tahle adaptace se mi velmi líbila, i když se z 80 % zpívá a mluvené slovo je spíše doplněk.......(1.2.2008)

Muzikál, kde mě nezaujal zpěv ani texty nemůže dostat víc než 3*. Hudební stránka se mnou nerezonovala. Postavy taky nic. Vizuál slabej - hoďte tam vyblitý barvy, temný pozadí a máte úspěch zaručen. Krve dost, ale co z toho, když vás to nechytne za srdce. Těžkej hype. Ať žije obitus a Spěváček. Scarface. Moc piv. Zelená. Iguaner na baru se zelenou. Rogue na baru. Pak už nevim...(9.2.2008)

Tim Burton a jeho krvává muzikálová show možná neni tak kulerovoucí jak sem čekal, ale i tak se jedná o jeden z nejlepších zfilmovanejch muzikálů a to hlavně co se týče děje, božský audiovizulní stránky a nádherný temný atmosféry, která dělá tenhle muzikál tím čím je a kterou v týhle míře umí snad jenom Burton. Co se týká písniček, tak né že bych byl nějak zklamanej, ale nemůžu říct, že by mě to ohromilo, i když třeba od Deppa jsou některý pasáže strhující a Bonham je zase výborná zpěvačka, narozdíl teda od Deppa, kterej ale vše vynahrazoval dokonale temným pojetím zpěvu, krom toho jeho postava Sweeneyho Todda v jeho podaní je naprosto božská a abych pravdu řek, tak sem se pokaždý neskutečně těšil na podřezávání tou nádhernou břítvou, který bylo zpracovaný až skoro umělecky. Nicméně ty písničky podle mě mohly být daleko údernější, ale nevadí, já jsem i tak nadmíru spokojenej, ať už jde o příběh, parádní audiovizuální stránku a nebo temný písničky(8.2.2008)

Nemůžu si pomoct, ale Sweeney Todd je už Burtonův třetí nemastný neslaný film za sebou. Perfektní pochmurná stylizace a litry krve prostě nezastíní fakt, že ten film tak trochu postrádá duši, nebo nějaké pravé kouzlo. Co se týká muzikální složky, tak jednoznačné zklamání, protože kromě Johnnyho Deppa mě snad ničí zpěv nezaujal, ba dokonce mi přišel špatný. A písně to samé - nic moc, s divnými texty. Ale abych jen nenadával, pobavil mne Sacha Baron Cohen, Alan Rickman a krátká pasáž u moře.(24.2.2008)

"Attend the tale of Sweeney Todd, his skin was pale and his eye was odd..."... tak začíná jevištní verze Sweeneyho. Ovšem tuhle píseň, stejně jako mnoho další, díky krácení ve filmu neuslyšíte. Což by vůbec nebylo na škodu. To však neplatí o tom co předvádí Tim Burton. To snad již ani nelze nazvat vykrádáním sebe sama. Nezbývá tedy než to přetrpět či na jeho hru přistoupit. Herecky je film bez výhrad zato pěvecky tu pár háčků je. O Deppovi bych rozhodně netvrdil, že neumí zpívat (když už o někom tak o tragicky směšném Spallovi). Několikrát dokázal, že i tuto disciplínu ovládá. Problém však je, že part důkladného holiče bývá v muzikálových kruzích považován za jeden z nejtěžších vůbec. A to se na výsledku chtě nechtě pozná. Někdy až přespříliš. Zvláště znáte-li Sweeneyho v profesionálním provedení. Krom toho tragika této postavy je v tom, že je na počátku svého podzimu života. To bohužel "mladíček" Depp nemůže uhrát. A to platí vlastně o veškerém obsazení. S čestnou výjimkou v podobě Helen Bonham Carter a několika vedlejších rolí. Ze začátku je to díky krácení takové nesourodé, o ničem a takřka až nudné. Obrácení větru ve prospěch kvality začne kolem songu Epiphany v polovině stopáže. Závěrečná dvacetiminutovka pak muzikálového Burtona přeci jen dotáhne až do vod solidního nadprůměru. Těsně, ale přece.(8.2.2008)

• - Film měl původně režírovat Sam Mendes a hlavní roli měl hrát Russell Crowe. (POMO)

• - Spoiler: Sweeney Todd (Johnny Depp) zabije před kamerou 10 lidí, z nichž 9 podřízne. Obětí je celkem 12. (Chipsonator)

• - Sweeney Tod ve skutečnosti žil a doklady o jeho hrůzných činech se dosud nalézají v policejních záznamech. Ovšem dům na Fleet Street, v němž k oněm zločinům docházelo, padl za oběť ničivému požáru, stejně jako půl tuctru dalších budov na téže straně ulice. (kashaa)