Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

Kdyby za mnou Burton přišel a zeptal se mě, jestli se mu tenhle film povedl, odpověděl bych mu stejně, jako mnohokrát odpovídal Al Borland svému nešikovnému kutilskému parťákovi: "Myslím, že ne, Time." _______ Na tenhle snímek jsem se těšil z několika důvodů. Je to muzikál (ty já miluju) hrají tam vynikající herci (Depp, Bonham Carter, Rickman, Cohen) a režíruje to samotný Burton, mistr ponurosti a bizarnosti! Ale výsledek mě zklamal. Ano, je to muzikál, ale ty písně jsou plytké (ani jednu jsem si nezapamatoval) a přišlo mi, že jsou takové "bez duše“… nevím, jak to u písní napsat, prostě se mi moc nelíbily. Herci mě (někteří) taky zklamali - Depp má rozhodně navíc, přišlo mi, že prakticky v každém dílu Pirátů z Karibiku podal lepší výkon, než zde (za celý film vystřídá tak dva, tři obličeje) a celkově jeho postava je nudná. Člověk by mu měl fandit, ale postupem filmu mi byl Sweeney stále více a více u pr… zádě. Bonham Carter a Rickman nezklamali, oba předvedli své standardní výkony a Cohen využil každou z těch několika minut, které zde měl. No a Burton… nevím, jestli je to tím, že stárne nebo tím, že jeho ponurý styl znám skrz na skrz, ale přišlo mi to, jako by se držel hodně zkrátka. Tím nechci říct, že by film nebyl bizarní, to rozhodně je, ale tak nějak uměle. Řekněme to samé, co u Deppa, taky umí mnohem lépe. Ale abych jen nekritizoval, prvních asi dvacet minut se mi film hodně líbil (stylové titulky, průjezd Londýnem), jenže pak mě to začalo nudit… 60 % s tím, že nevím, jestli tento film budu chtít ještě někdy vidět.(18.12.2010)

Soundtrack Stephen Sondheim: 1. Opening Titles [3:30] ,2. No Place Like London [5:32] ,3. The Worst Pies in London [2:21] ,4. Poor Thing [3:07] ,5. My Friends [3:57] ,6. Green Finch & Linnett Bird [2:15] ,7. Johanna [1:57] ,8. Pirelli's Miracle Elixir [2:02] ,9. The Contest [3:32] ,10. Wait [2:37] ,11. Pretty Woman [4:28] ,12. Epiphany [3:45] ,13. A Little Priest [5:11] ,14. Johanna [5:40] ,15. God, That's Good! [2:48] ,16. By the Sea [2:27] ,17. Not While I'm Around [4:09],(14.5.2011)

"Attend the tale of Sweeney Todd, his skin was pale and his eye was odd..."... tak začíná jevištní verze Sweeneyho. Ovšem tuhle píseň, stejně jako mnoho další, díky krácení ve filmu neuslyšíte. Což by vůbec nebylo na škodu. To však neplatí o tom co předvádí Tim Burton. To snad již ani nelze nazvat vykrádáním sebe sama. Nezbývá tedy než to přetrpět či na jeho hru přistoupit. Herecky je film bez výhrad zato pěvecky tu pár háčků je. O Deppovi bych rozhodně netvrdil, že neumí zpívat (když už o někom tak o tragicky směšném Spallovi). Několikrát dokázal, že i tuto disciplínu ovládá. Problém však je, že part důkladného holiče bývá v muzikálových kruzích považován za jeden z nejtěžších vůbec. A to se na výsledku chtě nechtě pozná. Někdy až přespříliš. Zvláště znáte-li Sweeneyho v profesionálním provedení. Krom toho tragika této postavy je v tom, že je na počátku svého podzimu života. To bohužel "mladíček" Depp nemůže uhrát. A to platí vlastně o veškerém obsazení. S čestnou výjimkou v podobě Helen Bonham Carter a několika vedlejších rolí. Ze začátku je to díky krácení takové nesourodé, o ničem a takřka až nudné. Obrácení větru ve prospěch kvality začne kolem songu Epiphany v polovině stopáže. Závěrečná dvacetiminutovka pak muzikálového Burtona přeci jen dotáhne až do vod solidního nadprůměru. Těsně, ale přece.(8.2.2008)

Po druhom zhliadnutí musím predsalen ostať při 3*. SWEENEY TODD proste nemá srdce a duchaplný záver ho v tomto smere nezachráni. Násilie je tu chladné a nenávistné, postráda burtonovskú rozprávkovú poetiku (viz. SLEEPY HOLLOW). Toddove rozhodnutie vraždiť masovo je neopodstatnené a nezmyselné. A ani spievajúci Johnny Depp mi nepripadá byť ideálnou voľbou. Ostatní herci ale výborne obsadení, výprava a hudba vynikajúca.(30.1.2008)

Výborný příběh, skvělé herecké obsazení, našlapaná stylizace...a natahování děje, spousta stříkanců, dvě melodie ve sto minutách, neabsurdní absurdita.... a skvělý závěr, ale zase spánek během projekce... Tak já pořád nevím: tři, čtyři, tři, čtyři, tři, čtyři... Zůstanu na třech, druhá projekce rozhodne. Zatím se mi to na jednu stránku moc líbilo, ale na druhou stranu to taky docela nudilo.(4.3.2010)

• - Film je v pořadí šestou celovečerní spoluprací režiséra Tima Burtona a herce Johnnyho Deppa. (POMO)

• - Sweeney Todd (Johnny Depp) pri holení sudcu Turpina (Alan Rickman) nanesie na jeho tvár holiacu penu, vrátane úst. V ďalšom zábere však Turpin žiadnu penu na perách nemá. (AdamesWWE)

• - Když Sweeney soutěží s Pirellim na pódiu, Pirelli si po každém tahu břitvou setře pěnu, která mu ulpěla na ostří. Sweeney udělá pár tahů a na konci má břitvu úplně čistou. (LoLaa)