Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

Chutné masíčko předchozích Burtonových filmů rozemleté na kaši a dochucené vizuálním kořením, kterému bohužel chybí ostrost a překvapivost Timových vrcholů. V polovině první monotónní muzikál, v polovině druhé konečně strhující portrét monstra, které v litrech krve na moment spatří odraz toho, čím bývalo. Výborný Depp i Carterová. Ale na Burtona strašně málo obsahu pod vybroušenou formou. Zklamání roku, nemám pochyb. [7/10](8.2.2008)

"Attend the tale of Sweeney Todd, his skin was pale and his eye was odd..."... tak začíná jevištní verze Sweeneyho. Ovšem tuhle píseň, stejně jako mnoho další, díky krácení ve filmu neuslyšíte. Což by vůbec nebylo na škodu. To však neplatí o tom co předvádí Tim Burton. To snad již ani nelze nazvat vykrádáním sebe sama. Nezbývá tedy než to přetrpět či na jeho hru přistoupit. Herecky je film bez výhrad zato pěvecky tu pár háčků je. O Deppovi bych rozhodně netvrdil, že neumí zpívat (když už o někom tak o tragicky směšném Spallovi). Několikrát dokázal, že i tuto disciplínu ovládá. Problém však je, že part důkladného holiče bývá v muzikálových kruzích považován za jeden z nejtěžších vůbec. A to se na výsledku chtě nechtě pozná. Někdy až přespříliš. Zvláště znáte-li Sweeneyho v profesionálním provedení. Krom toho tragika této postavy je v tom, že je na počátku svého podzimu života. To bohužel "mladíček" Depp nemůže uhrát. A to platí vlastně o veškerém obsazení. S čestnou výjimkou v podobě Helen Bonham Carter a několika vedlejších rolí. Ze začátku je to díky krácení takové nesourodé, o ničem a takřka až nudné. Obrácení větru ve prospěch kvality začne kolem songu Epiphany v polovině stopáže. Závěrečná dvacetiminutovka pak muzikálového Burtona přeci jen dotáhne až do vod solidního nadprůměru. Těsně, ale přece.(8.2.2008)

Nesnášim muzikály. Ze všech, co jsem kdy viděl mě oslovil pouze Moulin Rouge. I přesto byl Sweeney Todd mým neočekávanějším filmovým kouskem. Pokud se totiž ujme režie Tim Burton, v hlavní roli je Johnny Deep s Helenou Bonham Carter je jasné, že nepůjde o žádný propadák. Musím se ale přiznat, že po první půl hodince jsem ze Sweeneyho moc odvázaný nebyl. Johnny byl sice skvělý ale nějak jsem si nemohl zvyknout na muzikálové podání, které ač tvůrci slibovali, že nepůjde o plnohodnotný muzikál ale spíše o jakousi kombinaci mezi thrillerem a muzikálem, tak mi film tak prostě přišel. V polovině filmu už mě ale Sweeney začal postupně dostávat. Londýnské prostředí je skvěle filmově zpracováno a když Johnny pokaždé chytil do ruky břitvu přestal jsem dýchat. Jako grandiózní bych ale vyzdvihnul hlavně konec filmu. Můj výsledný dojem z filmu zvednul o stupeň výš a utvrdil mě v tom, že Sweeney Todd nezklamal a všechny mé očekávání nakonec splnil. 90%(31.1.2008)

"To je hnus! Jak se na to můžete koukat?!" (copyright chlápek, mizející ze sálu ještě před půlkou) Muzikály jsem nikdy neměla moc v lásce, ale na zpěv v ST jsem si zvykla až podezřele rychle - snad díky tomu, že na mě autor i sám Johnny působili stylem, že celé to zpěváčkovské blbnutí neberou zas tak úplně vážně a docela si to užívají. Co se brutality, množství krve a vůbec celkové "pohoršující" formy i obsahu týče, snímek je nenaplňuje v takové míře, na jakou má se svým rozkošným tématem a odvážným režisérem nárok - a to je trochu škoda. Tedy škoda pro krvavé fajnšmekry - ti ostatní, méně nároční, budou snad spokojeni plně (přední řady v kině si mohou nejednou prohmátnout obličej v domnění, že na ně Sweeney ustřík). Příběh samozřejmě nudná klasika, romance námořníčka a dcerušky velmi otravná, burtonovská forma naprosto tradiční, takže už trochu ohraná, závěr lehce naštve (kdokoli, jen ne ten fakan), ale není špatný - každopádně kdyby hlavní roli hrál někdo jiný, nejspíš bych si dvakrát rozmyslela, jestli dát tak vysoké hodnocení (3,5*). Jenže Johnny je prostě Johnny - a navíc, s bílým xichtem a rozcuchanými vlasy mu to přece TAK sekne (tentokrát přičíst k dobru ještě černobílé pruhované celoplavky, které se mimochodem objevují v jasně nejlepší části filmu)... ♫"It's piss... yes, it's piss."(5.2.2008)

Tak tohle byl naprosto totalni masakr, Burton opet nezklamal. Ostatne tema pro nej jako stvoreny, navic moji oblibenci Depp a Carter, to proste nemohlo dopadnou spatne. Sice pribeh neni tentokrat to, za co si Burton zaslouzi nejvetsi pochvalu, nicmene dej je zajimavej, misty strasidelnej, misty vtipnej, sviznej a ani na moment nenudici. Absolutne dokonala je vizualni stranka a to jak smradlavej, hnusnej, temnej Londyn, tak skoro az uchylny zabery od more, takle uchvatnou vizualni stranku sem uz dlouho nevidel. Hudba je asi nejvetsi a jedina slabina filmu, az na par vyjimek ty pisnicky kdovijak chytlavy nejsou, ale herci to zvladli odzpivat velice slusne. Co se tyce Deppa, ten je naprosto dabelskej a po uchylackym Sparrowovi je tohle fakt hodne zasadni zmena. Helena Bonham je taky perfektni, takova trosku carodejnice. Z ostatnich stoji za zminku jen extra uchylnej Sacha Baron Cohen. Jinak Burton se tentokrat fakt vyradil, s nicim se nesere, takze mrtvol hodne rychle pribejva, krev strika proudama vsemi smery a celej film ma dost temnou atmosferu, kterou obcas prozari romantika mezi Sweeneyho jedinym "pritelem" a dcerou. Skoda, ze tenhle romanek neni vicemene ukoncenej. Jinak zaverecna 15 minutovka je totalne hardcore a necekejte zadnej happy-end. Burton nezklamal, natocil vizualne bombastickej film s dokonalym obsazenim, hororovejma prvkama a uchylnym humorem, proste presne to, co na nem mam rad a proc ho mam mezi oblibencema.(7.2.2008)

• - Ve filmu nikdy není záběr na slunce, i v případě kdy jde o představu dovolené. (Looooooooo)

• - Účes Sweeneyho Todda je inšpirovaný vlasami Davea Vaniana, speváka punkrockovej skupiny Damned. (Jello Biafra)

• - Režisér filmu Tim Burton je velký fanoušek Sweeneho Todda, i proto byl na jeho 12 představeních. (LEGACY)