Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

Takhle malinko zbývá ke čtvrté hvězdičce. Bohužel ale krev a lidské maso není nic pro mě, takže ji dát nemohu. Nechybít tomu Burtonova zvláštnost, prapodivnost a divnost. Muzikální stránka je víc než povedená. Johnny hraje neskutečně skvěle, Helena Bonham Carter snad ještě líp. Ale druhá polovina je na mě příliš.(27.6.2011)

Myslím si, že by výsledek byl stejně působivý i bez toho až příliš explicitního násilí (to mi prostě k Burtonovi neštymuje), ale jinak spokojenost. Burton zase válí, spousta jeho typického cynismu (zde na samé hranici absurdna) a jeho nezaměnitelná vizuální stylizace, to jsou věci, které se mi nikdy neomrzí. A ač je zde přítomná hudba bez výraznějšího melodického motivu, který byste si po filmu pobroukávali, poslouchala se fajn. Stejně jako Deppův zpěv-nezpěv, u něhož stoprocentně platí, že není potřeba bezchybně zvládat škálu oktáv a intonaci, stačí mít „dar zaujmout“ a mít příjemnou barvu hlasu a to Johnny bezezbytku splňuje (Civale!). Ale hlavní hvězdou tu je někdo jiný – úžasná Bonham-Carter, jejíž cynicky pragmatickou paní Lovett jsem si labužnicky užíval každou minutu.(10.2.2008)

Dal jsem si pár dní na rozmyšlení komentáře a musím říct, že se mi to vlastně nelíbilo. Burton to natočil dokonale, herci ze sebe mačkají polohy ve videu i audio, ale toto zpracování muzikálu se mi zdá býti poněkud nešťastným a... nudným. Dokolečka opakovaná temnotemná stylizace, pitvořící se Depp a důvěrně známý příběh mi něco nabízejí jen ve chvílích, kdy crčí krev z hrdel nebo se mluví. Krákající Depp mi lezl na nervy a opravdu jsem se chytnul až ve finále, kdy osudovost příběhu a pitoreskní kulisy konečně zatáhly za jeden společný provaz. Dost zbytečný příspěvek do filmové pokladnice. Tim Burton si může odškrtnout další film, kterému se budou klanět davy jeho fanoušků a já se vrátím ke Karlíkovi... (nakonec jen 6+/10). p.s. Sacha Baron má jediné štěstí, že na plátně stráví jenom deset minut. Jinak bych šel hledat vlastní břitvu.(4.2.2008)

Břitvou přeříznout tepnu ať stříká krev. Ať hodně stříká! Toužil jsem vidět velmi úchylný film s hodně velkou porcí krve a Tim Burton mi to alespoň částečně splnil. Jeho odvaha a výjimečnost je udivující stejně jako chlad, který z filmu o pomstě pomocí holičské břitvy plyne. Nečekal jsem emoční orgie, ale rozhodně bylo záhodno trochu více melodičnosti do hudby a smysluplných textů, které prakticky v každé druhé písničce byly doslova "do počtu" a srážejí celkové vyznění snímku. Johnny Depp je lepší herec než zpěvák přesto jeho hlas potěší a překvapiví Helen Bonham Carter, která je dokonalou Nellie Lovettovou. Ostatní postavy nedostávají prostor a například Alan Rickam by raději měl pouze mluvit a ne zpívat. Hodně se mluvilo o úchylnosti a krvavosti snímku, ale mě trochu minula. Krve tu je tak akorát a nepoužíval bych slova jako extrémně krvavý, protože takový Sweeney není. Jen symbolický...méně než by mohl. Sweeney Todd rozhodně není geniální snímek bez slabých míst, který potěší milovníky i odpůrce muzikálů, ale "pouze a jen" slušnou zábavou se špetkou krve, v které exceluje vizuální talent Tima Burtona nad podstatou a smyslem snímku.(18.2.2008)

To, že filmy Tima Burtona jsou vždy tajemné, morbidní, bizarní, barevné a opatřené tou typicky originální "Burtonovskou" atmosférou je zcela jasné, stejně jako to, že Chris Nolan nikdy nebude schopen vytvořit jednoduchou dějovou linii, kterou by řadový divák pochopil:) Sweeney Todd mě ale docela zklamal. Měla jsem pocit, že se ve filmu až příliš zpívá, a to na úkor samotného děje, kde mi přišlo, že se tak nějak prostě nic nedělo. Délka a monotónnost děje mě již po chvíli začala uspávat. Z herců bych rozhodně vyzdvihla Helenu Bonham Carter, pravděpodobně žádná ze současných hereček nemá svou filmografii zaplněnou tolika roztodivnými, excentrickými, "gotickými" postavami, jako ona. A žádná z nich ani není tolik originální a tajemná jako Helena. Johnny Depp mi nijak fenomenální nepřišel, což jsem vzhledem k bizarnosti jeho postavy tak nějak očekávala, spíše průměrný, řekla bych. Rozhodně za zmínku stojí historický okamžik, kdy Johnny Depp podřízne Alana Rickmana:) Mimochodem Alanův zpěv je velmi líbezný:)(17.2.2013)

• - Helena Bonham Carter byla během natáčení filmu těhotná, čekala druhé dítě s Timem Burtonem. Je tak možné všimnout si v průběhu filmu změn velikosti jejího poprsí. (POMO)

• - Fakt, že scénu k písni „A Little Priest“ točili filmaři několikrát, dokazuje měnící se závěs na okně, který je jednou odtažený a jindy zase zatažený. (Timy68)

• - Christopher Lee měl ve filmu ztvárnit ducha gentlemana, během posprodukce však byla jeho scéna vystřižena. Jako bonusový materiál je uvedena na DVD. (reich)