Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

Je mi to moc líto, na nového Burtona jsem se tak těšila, ale přiznám se, že tahle muzikálová forma mi těžce nesedla a vlastně dokud nezačaly ty vraždy, tak mě to opravdu nudilo. Konec to výrazně vylepšil, ale bohužel to byla jen třetina filmu. Jinak vizuální stránka, Alan Rickman a Helena Bonham Carter byli velkými klady filmu.(17.2.2008)

Chutné masíčko předchozích Burtonových filmů rozemleté na kaši a dochucené vizuálním kořením, kterému bohužel chybí ostrost a překvapivost Timových vrcholů. V polovině první monotónní muzikál, v polovině druhé konečně strhující portrét monstra, které v litrech krve na moment spatří odraz toho, čím bývalo. Výborný Depp i Carterová. Ale na Burtona strašně málo obsahu pod vybroušenou formou. Zklamání roku, nemám pochyb. [7/10](8.2.2008)

Jsem chlapík celkem prostého hudebního vkusu, což se projevuje především jistými nároky na libozvučnost. V návaznosti na to musím říct, že Stephen Sondheim je asi blázen, a že do divadla bych na Sweeneyho Todda opravdu nešel. Nemůžu se vyhnout srovnání s přeskvělým Fantomem Opery Andrew Lloyda Webbera, který dokázal titulního démonického antihrdinu vybavit hudbou rovněž mrazivě děsivou a přitom podstatně poslouchatelnější než Sondheim, ale jemuž na druhou stranu Schumacherovo filmové zpracování dalo svou hooodně rozkolísanou kvalitou nepříjemnou kopačku na ledviny. Režisérské kvality Tima Burtona především co do obrazových kompozic nelze zpochybňovat a ani po Sweeney Toddovi pro to nebude sebenepatrnější záminka - kontrast barevňoučkého snu jako obvykle k sežrání příšerně vymóděné Heleny Bonham Carter se "špínou, hnusem a slizem" Londýna je sice tou největší, ale stále jen jednou z mnoha libovek, které zatím poslední Buřtoňovo dílo nabízí. Maličké postavičky v obřích, podivně pokřivených prostorech jsou přítomny i zde, takže tleskejme, jásejme, dokud je k tomu důvod. Ve scénách s otravným naivně pohádkovým (kupodivu příběh vpřed posunujícím) kníkáním zamilovaného námořníčka a jeho vybělené Zlatovlásky totiž tyhle důvody zalezou někam do kouta a budou se tvářit, že ty dva tragédy v životě neviděli. Což je mimochodem další důvod, proč bych se do tyjátru nešel ďábelsky oholit ani za to příslovečné zlaté prase. Čímž se dostáváme k dalšímu nezanedbatelnému aspektu této morbidní story - krve tu je jako z celého stáda prasat, a i když je to o něco nechutnější než ve Sleepy Hollow, pořád je to svým zvráceným způsobem legrando grando:) A závěrem nutno dodat, že přes to, co jsem napsal, není Sweeney Todd žádnou prvoplánově zábavnou podívanou, naopak - svým námětem a především závěrem, který je okamžitě po vyvrcholení příběhu utnut pomyslnou břitvou, dává divákovi nečekaný prostor pro úvahy namířené podobným směrem jako třeba v Oldboyovi. K hercům se nevyjadřuju proto, že hudebního sluchu mi nebylo naděleno příliš štědře a herecky je to jako obvykle;) Výsledek = 80%(10.8.2008)

Nesnášim muzikály. Ze všech, co jsem kdy viděl mě oslovil pouze Moulin Rouge. I přesto byl Sweeney Todd mým neočekávanějším filmovým kouskem. Pokud se totiž ujme režie Tim Burton, v hlavní roli je Johnny Deep s Helenou Bonham Carter je jasné, že nepůjde o žádný propadák. Musím se ale přiznat, že po první půl hodince jsem ze Sweeneyho moc odvázaný nebyl. Johnny byl sice skvělý ale nějak jsem si nemohl zvyknout na muzikálové podání, které ač tvůrci slibovali, že nepůjde o plnohodnotný muzikál ale spíše o jakousi kombinaci mezi thrillerem a muzikálem, tak mi film tak prostě přišel. V polovině filmu už mě ale Sweeney začal postupně dostávat. Londýnské prostředí je skvěle filmově zpracováno a když Johnny pokaždé chytil do ruky břitvu přestal jsem dýchat. Jako grandiózní bych ale vyzdvihnul hlavně konec filmu. Můj výsledný dojem z filmu zvednul o stupeň výš a utvrdil mě v tom, že Sweeney Todd nezklamal a všechny mé očekávání nakonec splnil. 90%(31.1.2008)

Nikto nie je dokonalý a pri tomto filmovom počine sa to preukázalo aj u Tima Burtona. Takmer by som mohla súhlasiť s komentárom kleopatry, pretože nebyť toho brutálneho násilia, ktoré sa k Burtonovej alegorickej poetike absolútne nehodí, bolo by to pokojne aj za plné. Nemôžem však potlačiť sklamanie. To, čo robí burtonovské filmy tak originálne a úžasné, spočíva v jeho bezprostrednom talente zabaviť malých bizarnými bytosťami a dospelých zase štipkou inteligentného a morbídneho humoru. Čierny humor tu síce po troškách nachádzam, ale nevychádza z autorovej osobnosti. To násilie v ňom vôbec nebolo potrebné a vlastne som ani nechápala Deppovo správanie. Jeho vraždenie nedávalo zmysel, ale na tom až tak nezáleží. Taký Mulholland Dr. tiež nebol prepojený logickými súvislosťami a nikomu to neprekážalo. Vlastne bolo celkom zaujímavé sledovať kapitána Jacka Sparrowa ako nepríčetného vraha pohlteného pomstou. Helena Bonham Carter vynikajúca ako vždy, hudba prekrásny doplnok potrebný na oživenie stiesňujúceho prostredia.(2.7.2008)