Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

Možné spoilery. Napriek spevu skôr filmová opereta, než muzikál, napriek počtu mŕtvol a explicitnej brutalite skôr dráma, než thriller a krimi. Každopádne však 100% temný, atmosférický, morbídny a výtvarne vypiplaný Burton. Posledné dielko majstra morbídneho humoru skrýva pod nánosom špiny a brutality niekoľkovrstevný príbeh s viacerými významovými rovinami. Hoci tentokrát Burtonovi až príliš vidíme do karát, záver filmu akokoľvek očakávaný, poskytne niekoľko prekvapení. Keď je pomsta voči mužovi i svetu dokonaná, zistíme, že sa vlastne nebolo prečo mstiť sa tak kruto a hnev obete sa obracia proti pôvodcovi nevedomosti a následne i proti samému hrdinovi. Takto vlastne film popiera premisu obeť - pomstiteľ danú na začiatku a robí z hrdinu darebáka, v nevedomosti nútiaceho okolitý svet, aby sám seba požieral. Johnny, Alan a Helenka ako vždy dokonalí, až ne ten spev teda, ale to im s radosťou z ďalšej štýlovo a formálne bezchybnej jazdy veľmi rád odpustím. 10/10 Best of 2008 Nominee(16.2.2008)

a garantuji, že další takové oholení již nezažijete.. Tak TOTO se mi nehodnotí lehce. T.Burton ve spojení s J.Deppem je pro mne kombinace přímo posvátná a proto jsem trochu na rozpacích. Jistě, samotný počin natočit ,,bizarní“ hraný muzikál je věc uznání hodná a nevím, kdo jiný by to dokázal alespoň takto i když zrovna Burton má s podobným žánrem dostatečné zkušenosti. Proto mi vychází jediné možné vysvětlení: SONGY! ORIGINAL BROADWAY PRODUCTION a STEPHEN SONDHEIM prostě nemůžou D.Elfmannovi konkurovat. Netvrdím, že se to nedá poslouchat, ale hudba je hodně fádní. Výtvarná stránka je přesně taková na jakou jsem zvyklí, stejně tak J.Depp. H.B.Carter byla možná místy i děsivější, což filmu jen prospělo. Asi 10 postav zůstane jistě v paměti, protože každá je něčím zajímavá, ale neodpustím si připomínku, že tu není nic moc nového, dříve neviděného. Proto navrhuji se pro příště držet D.Elfmanna, nebo Mrtvé nevěsty. Takže: 3a1/2 nebo horší 4. Já jsem nostalgik s přesvědčením, že SVĚT PATŘÍ ŽIVÍM. TAK HO ŽIJME! I když kolikrát nevíme, co jíme!(21.6.2008)

Nemůžu si pomoct, ale Sweeney Todd je už Burtonův třetí nemastný neslaný film za sebou. Perfektní pochmurná stylizace a litry krve prostě nezastíní fakt, že ten film tak trochu postrádá duši, nebo nějaké pravé kouzlo. Co se týká muzikální složky, tak jednoznačné zklamání, protože kromě Johnnyho Deppa mě snad ničí zpěv nezaujal, ba dokonce mi přišel špatný. A písně to samé - nic moc, s divnými texty. Ale abych jen nenadával, pobavil mne Sacha Baron Cohen, Alan Rickman a krátká pasáž u moře.(24.2.2008)

Nikto nie je dokonalý a pri tomto filmovom počine sa to preukázalo aj u Tima Burtona. Takmer by som mohla súhlasiť s komentárom kleopatry, pretože nebyť toho brutálneho násilia, ktoré sa k Burtonovej alegorickej poetike absolútne nehodí, bolo by to pokojne aj za plné. Nemôžem však potlačiť sklamanie. To, čo robí burtonovské filmy tak originálne a úžasné, spočíva v jeho bezprostrednom talente zabaviť malých bizarnými bytosťami a dospelých zase štipkou inteligentného a morbídneho humoru. Čierny humor tu síce po troškách nachádzam, ale nevychádza z autorovej osobnosti. To násilie v ňom vôbec nebolo potrebné a vlastne som ani nechápala Deppovo správanie. Jeho vraždenie nedávalo zmysel, ale na tom až tak nezáleží. Taký Mulholland Dr. tiež nebol prepojený logickými súvislosťami a nikomu to neprekážalo. Vlastne bolo celkom zaujímavé sledovať kapitána Jacka Sparrowa ako nepríčetného vraha pohlteného pomstou. Helena Bonham Carter vynikajúca ako vždy, hudba prekrásny doplnok potrebný na oživenie stiesňujúceho prostredia.(2.7.2008)

Nesnášim muzikály. Ze všech, co jsem kdy viděl mě oslovil pouze Moulin Rouge. I přesto byl Sweeney Todd mým neočekávanějším filmovým kouskem. Pokud se totiž ujme režie Tim Burton, v hlavní roli je Johnny Deep s Helenou Bonham Carter je jasné, že nepůjde o žádný propadák. Musím se ale přiznat, že po první půl hodince jsem ze Sweeneyho moc odvázaný nebyl. Johnny byl sice skvělý ale nějak jsem si nemohl zvyknout na muzikálové podání, které ač tvůrci slibovali, že nepůjde o plnohodnotný muzikál ale spíše o jakousi kombinaci mezi thrillerem a muzikálem, tak mi film tak prostě přišel. V polovině filmu už mě ale Sweeney začal postupně dostávat. Londýnské prostředí je skvěle filmově zpracováno a když Johnny pokaždé chytil do ruky břitvu přestal jsem dýchat. Jako grandiózní bych ale vyzdvihnul hlavně konec filmu. Můj výsledný dojem z filmu zvednul o stupeň výš a utvrdil mě v tom, že Sweeney Todd nezklamal a všechny mé očekávání nakonec splnil. 90%(31.1.2008)

• - Režisér chtěl ve filmu vytvořit vybájenou verzi Londýna 19. století - inspiroval se také klasikami jako Frankenstein - herci mají bledou pleť, zapadlé oči, a dekorace i postavy připomínají němé horory... (xjane)

• - Když přicházejí Sweeney Todd (Johnny Depp) a Mrs. Lovettová (Helena Bonham Carter) do města, aby se podívali na Pirelliho (Sacha Baron Cohen) show, Mrs. Lovettová říká, že zde Pirelli vystupuje každý čtvrtek. Po souboji Todda s Pirellim řekne Turpinův poskok Bamford (Timothy Spall), že se do konce týdne ukáže v Toddově holičství. Když ale přijde scéna, kdy Todd stále mluví jen o tom, kdy už Bamford (Timothy Spall) přijde, Mrs. Lovettová ho uklidňuje slovy: "A je snad konec týdne? Je teprve úterý." To ale není možné, pokud byli ve městě ve čtvrtek. (MadViewer)

• - Christopher Lee měl ve filmu ztvárnit ducha gentlemana, během posprodukce však byla jeho scéna vystřižena. Jako bonusový materiál je uvedena na DVD. (reich)