Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

Burtona mám rád a Sweeney Todd je přímo nabitý „Burtonovskou“ atmosférou, každičký záběr a detail jsou dokonalé, celý film je důrazně temný, pochmurný, smutný a v neposlední řadě také pořádně krvavý. Herci si užívají a hrají bez chyby, hlavně herecké trio Johnny Depp, H.B.Carter, Alan Rickman, ale i zbytek hraje skvěle (pobavil „Borat“). Muzikály nevyhledávám a můžu tak říci, že je nemám moc v oblibě, ST mě překvapil a bavil i když mohlo být daleko více mluvených pasáži, ale to nemohu brát jako chybu, bylo by to trochu mimo ;-). Co říct? - Tim Buton zpátky v plné síle. 8/10*(14.4.2008)

Ďábelský holič mě natolik uchvátil, že jsem se na jeho osobnost šel podívat do kina dokonce dvakrát, a to už je co říct a myslím si, že se to už nikdy opakovat nebude. Po prvé jsme do kina s přítelkyní přišli natěšení a jelikož jsme přišli později, bylo o průser zaděláno, ale do příběhu jsme se v pohodě dostali, že jsme si ho i tak bez problémů vychutnali neskutečným způsobem. Když v jednom názvu totiž září dvojka Depp - Burton, neváháme a okamžitě to kempíme do kina. Musím jednoznačně souhlasit, že na tento film zaručeně oprávněně. Ten, kdo má ty dva rád, si i Sweeney Todd rozhodně oblíbí, i když je to muzikál. Každopádně hodně zvláštní muzikál, vhodný minimálně v Americe až od 18ti let a to v tom našem kině měli bez rozpaků nasolenou patnáctku. Jestli z toho bude problém, nebo ne, je už jejich věc, jasné je rozhodně jedno. Sweeney Todd, i když začíná vcelku rozvlekle, náhle spadne do temného hávu, který si Burton užívá a díky kterému pána režiséra žádali, ať trošku ubere...neubral. A dobře udělal. Tak to je pro mě tento muzikál nejlepším, který jsem kdy mohl vidět. Příběhově sice relativně průměrným, ale zpracováním skvostně nádherným a i když se mi soundtrack na první poslech nelíbil, po shlédnutí filmu jsem si ho ne zamiloval, ale přirostl mi k srdci poněkud více no a když do kina po pár dnech jdete znova na stejný film, tak není co řešit. Sweeney Todd je a možná nadosmrti bude jediný film, na kterém jsem byl v kině dvakrát, a to se cení. Takový film si to zaslouží.(10.2.2008)

Po druhom zhliadnutí musím predsalen ostať při 3*. SWEENEY TODD proste nemá srdce a duchaplný záver ho v tomto smere nezachráni. Násilie je tu chladné a nenávistné, postráda burtonovskú rozprávkovú poetiku (viz. SLEEPY HOLLOW). Toddove rozhodnutie vraždiť masovo je neopodstatnené a nezmyselné. A ani spievajúci Johnny Depp mi nepripadá byť ideálnou voľbou. Ostatní herci ale výborne obsadení, výprava a hudba vynikajúca.(30.1.2008)

Sweeney Todd je filmem dlouhým, temným, brutálním, plným písní a bez humoru. Jestli mu něco chybí, pak právě ten humor. Pár potenciálních vtipů je ještě v prenatálním stádiu zazděno seriózně pojatým mordem či jinak „hnusnou“ scénou. Oslava morbidity byla v Burtonových předchozích snímcích únosná právě díky porci nadsázky, nabízí se ovšem otázka „může být film morbidní, když je zároveň vtipný?“, není právě tenhle nekompromisní přístup jedinou možnou cestou, kterak stvořit „ryzí“ oslavu temnoty? Ale pro koho by pak podobný film byl? Mám rád neveselé záležitosti, tahle je navíc výborně zrežírovaná a texty mnohých písní stojí za opakovaný poslech (-What is this? -Smells like piss!), ale kostra příběhu není zdaleka tak originální jako aranžmá, do nějž byla navlečena. Vlastně mě ani nezajímalo, jakým směrem se budou ubírat osudy hrdinů, jakkoliv byli sami o sobě svůdně nenormální. Depp dotáhnul postavu společenského vyděděnce k dokonalosti a jestli mi nepřipadalo zvláštní hluboce soucítit s chladnokrevým, psychicky labilním masovým vrahem, byla to hlavně jeho zásluha. A jde-li o makromasakrální finále, těžko si představit něco krutějšího a zároveň tak dojemného. Když nad tím tak přemýšlím, jde o první Burtonův film, který nechci vidět znovu... tedy, určitě jej nechci vidět znovu v nejbližších dnech – i sebeoslizlejší Timův zákusek je těžké odvrhnout navěky. 80% Zajímavé komentáře: hirnlego, Pacco, ScarPoul, Sobis87, DJ Obelix(8.2.2008)

Tim Burton a jeho krvává muzikálová show možná neni tak kulerovoucí jak sem čekal, ale i tak se jedná o jeden z nejlepších zfilmovanejch muzikálů a to hlavně co se týče děje, božský audiovizulní stránky a nádherný temný atmosféry, která dělá tenhle muzikál tím čím je a kterou v týhle míře umí snad jenom Burton. Co se týká písniček, tak né že bych byl nějak zklamanej, ale nemůžu říct, že by mě to ohromilo, i když třeba od Deppa jsou některý pasáže strhující a Bonham je zase výborná zpěvačka, narozdíl teda od Deppa, kterej ale vše vynahrazoval dokonale temným pojetím zpěvu, krom toho jeho postava Sweeneyho Todda v jeho podaní je naprosto božská a abych pravdu řek, tak sem se pokaždý neskutečně těšil na podřezávání tou nádhernou břítvou, který bylo zpracovaný až skoro umělecky. Nicméně ty písničky podle mě mohly být daleko údernější, ale nevadí, já jsem i tak nadmíru spokojenej, ať už jde o příběh, parádní audiovizuální stránku a nebo temný písničky(8.2.2008)

• - Spoiler: Kdykoliv Sweeney Todd (Johnny Depp) sešlápne pedál na křesle smrti, celé se překlopí a otevře se poklop do sklepení, kam oběť zapadne. Při podříznutí Lucy Barker se při sešlápnutí pedálu pouze otevře poklop, křeslo zůstane na svém místě. (Noviik)

• - Během natáčení měl režisér k ruce trikový tým, který vymýšlel různé způsoby, jak vytvořit krvavé gejzíry, a jehož členové je na sobě zkoušeli vybaveni hadičkovou výstrojí. [Zdroj: Premiere] (zdeny99)

• - Helena Bonham Carter byla během natáčení filmu těhotná, čekala druhé dítě s Timem Burtonem. Je tak možné všimnout si v průběhu filmu změn velikosti jejího poprsí. (POMO)