Pokání

Reviens-moi

Pokánie

Drama / Romantický / Válečný / Mysteriózní

Velká Británie / Francie, 2007, 123 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 231)

Už před 2500 lety vědělo klasické trojhvězdí řecké tragédie – Aischylos, Sofokles a Euripides –, že drama nedělají postavy, ale interakce a vztahy mezi nimi. Vztah Cecilie, Briony a Robbieho připomíná trojúhelník s příliš vzdálenými stranami – sesterská láska a zášť se dala vygradovat mnohem více, stejně jako náklonnost mezi Cecilií a Robbiem. Což může být alibisticky přičteno emocionální vyhraněnosti doby, o které vyprávěla Jane Austenová (sňatek z lásky byl jen bláznivou pohádkou, hlavní hybnou silu představovaly peníze a pro mladou anglickou dámu byl životním cílem sňatek s bohatým mužem). Může to být ale přičteno i directorovi Wrightovi. Pro mě je Pokání každopádně spíš formalistickým filmem než emocionálním. Třeba tím, jak podtrhává roztěkanost a chování hrdinů jejich okolím (gramofon, voda, cigareta).(27.12.2007)

7 nominácii na Oscara hovorí pre historicky ladenú drámu veľa. Moja obľúbenkyňa Keira predviedla svoj štandard, McAvoy je zatiaľ trocha málo docenený herec a pritom čo snímok, to veľká kvalita. Silný príbeh s viacerými časovými rovinami vôbec nepôsobí chaoticky. Niektorí diváci sa môžu trochu časom nudiť, ale odporúčam vydržať, koniec stojí za to!(27.12.2015)

• Guran

Pane Bože... takovádle s*ačka! To má být o lásce? Film je už hrozný od prvního záběru. Herci nezajímavý, hudbá žádná, scénář nepochopitelný a režisér zřejmě v křesle usínal. Opravdu hodně velká slátanina bez jediného kladného bodu.(27.12.2015)

Včera jsem tenhle nádherný film viděl podruhé a musím konstatovat, že mě emocionálně i umělecky oslovil ještě víc než při prvním shlédnutí. V kontextu všech romantických filmů, co jsem zatím viděl (nebo alespoň těch, které si vybavuji) nenachází Pokání konkurenta. Ta jeho výjimečnost spočívá v několika prvcích: v hudbě, která zde nefunguje jako pouhý doprovod, ale je přímo součástí děje na plátně (kromě psacího stroje nemohu nezmínit Ceciliino drnknutí o strunu a sbor na pláži); způsob vyprávění - děj skáče v čase dopředu i dozadu (přesto stále přehledně a srozumitelně!) a divák tak onu dokonale zkomponovanou mozaiku tragického příběhu odhaluje postupně; dokonalá práce s dynamikou - klidné, konverzační, citlivě komponované scény střídají úchvatné montáže (dopis, špitál), při kterých mi až běhal mráz po zádech (neudělení nominace na Oscara za režii považuji skoro za zločin); a v neposlední řadě je to hlavní postava - hybatelem děje, ani emocionálním centrem (alespoň pro mě) příběhu totiž není ani jeden z dvojice zamilovaných, což je pro romantický film naprosto netypické. Už teď se těším na třetí projekci a myslím, že budu muset přehodnotit svou TOP 10 ...(29.1.2016)

Mám z filmu velmi podobný pocit jako Marigold a tak bych jen opakoval, co už je tu napsáno a lépe než bych to svedl já. Prostě fim už nepotřebuji vidět podruhé, či několikrát, jako to mám u jiných filmů. Pýchu a předsudek stavím výše.(23.9.2016)

Svojím spôsobom ide o emocionálne veľmi vyzretý film, ktorý je silný skôr v detailoch než celkovom ponímaní. Zaujímavou položkou filmu je určite hudba, respektíve zvuk ako celok. Tie kombinácie klasických hudobných motívov a rôznych mechanických zvukov sú originálnym prvkom a dodávajú filmu silu väčšieho prežitku. Samozrejme silnejší zážitok prináša hudba spolu s obrazovým stvárnením, ktoré je plné krásnych záberov, v niektorých prípadoch naozaj fascinujúcich scén bez jediného strihu (toľko ospevovaná scéna u Dunkirku). Herecké obsadenie je plné talentovaných mladých hercov, ktorí časom dokázali svetu svoju kvalitu. Miernou slabinou je trošku nekonzistentný dej, ktorý sa občas vlečie a stráca tak na celkovej pôsobnosti. 75%.(31.5.2017)

Až moc ubrečenej konec. O tom samozřejmě měl film být, ale na tohle já moc nejsem. Začátek se přitom rozjíždí docela pomalu. Emoce, které každý chválí, film samozřejmě má. Budiž. Ale já se poměrně dost nudil, průměr.(12.8.2017)

Případů, kdy děvče někoho obviní ze znásilnění a zvlášť ještě nezletilé, je bezpočet, avšak takto zpracováno to tu snad ještě nebylo. Hloubka příběhu je zásadní a nijak nesklouzává po umělecké stránce do absurdnosti. Je to i vlivem výborných hereckých výkonů, skvělé kamery a nadnášející atmosférou. Lítost nad činy a snahy o usmíření dlouho nebylo interpretováno tak emocionálně. Dívčí naivita a představivost spojené se žárlivostí holt dokáže divy. Milostný příběh trochu jinak a snad i k zamyšlení. Co je skutečnost a co pravda? Zní to podivně? A v tom to právě je. Filmový příběh je chytrý, krásný a již zmíněný emocionální zážitek. Rozhodně stojí za pozornost.(26.8.2017)

Smutné, dojemné a krásné. Navíc i výborně natočené podle kvalitního scénaře a skvěle zahrané. Jestli vám to nestačí,pak nevím, co víc byste od takovéhoto filmu chtěli.(4.1.2008)

Krásně zahrané, natočené, sestříhané, skvělý scénář. Ale přes všechnu lásku a vášeň přece jen nějak chladné. Možná až moc dokonalé a tedy bez citu?(22.1.2008)

Konecne neco, co si po dlouhe dobe opravdu sahlo na moje srdce. Po vsech strankach krasna a silna zalezitost. Mozna budete v kine sedet jeste dlouho po skonceni filmu a nebude se vam (stejne jako mne) chtit zpatky mezi lidi...(2.2.2008)

Úchvatná podívaná na skoro dokonalý snímek. I život může být krutý a v tomto filmu poznáme, jak moc. Osudy lidí, do kterých se vžíváte více, než si chcete sami připustit, krásné záběry, dokonalé střihy a hudba, která se dobře poslouchá - 9,5/10.(3.2.2008)

Nikdy jsem neměl rád zvuk psacího stroje. Po zhlédnutí tohohle filmu mi navíc bude připomínat, že za chyby se platí a že za ně většinou platí ti, co je nezpůsobili. Vždycky když ho zaslechnu, vzpomenu si na mladou Brionu, její vlhké oči, ve kterých by se snad dalo i máchat prádlo, i na Robbieho, jak přivádí z lesa ztracené děti a vzápětí mizí v policejním voze. Představím si taky zestárlou Brionu, jak vymýšlí románový happyend, aby ulehčila svému obtěžkanému svědomí. Dnes je tak snadné obrousit hrany, upravit realitu k obrazu svému, aby vypadala líp. V míru obývacího pokoje se dá všechno krásně okecat, i válka. Dobro splývá se zlem, bolest vzrušuje, vrah je zábavnější než komik a život se topí v šedi alibismu. Místo pokání máme plkání. Už nikdy nechci slyšet zvuk psacího stroje. Ruší mě, když odpočívám u počítače.(11.2.2008)

Velmi silný a smutný příběh o zmařené lásce, nespravedlnosti života, hrůzách války a o tom, že někeré věci už prostě nemůžete vzít zpátky.(22.2.2008)

Vynikající Keira Knightley a James McAvoy. Strhující příběh o doloučení, válce a lásce. Především o tom, jak je těžké ji vyznat a jak jednoduché je ji ztratit. Za vrchol filmu považuji scénu z pláže v Dunkerque a příjezd raněných do nemocnice, kde pracovala Briony. Skvělá kamera umocněná překrásnou hudbou přináší divákovi opravdu nezapomenutelný zážitek. "Come back. Come back to me."(24.3.2008)

Od začátku jsem čekal nějaký pořádný emocionální zemětřesení, ale kde nic, tu nic. Dokonce mě napadlo, že mě to malinko i nudí, ale chyba lávky. Film si mě začal pomalu chytat do svých spárů. Jsme v půlce filmu, Robbie jde do vězení a nastupuje válka. A mě začaly cinkat skleničky. Jak se film blížil ke konci, začala mi po pokoji poskakovat židle, skříň jezdila ode zdi ke zdi a bylo to tady: zemětřesení! A já koukal na obrazovku a nemoh jsem odtrhnout oči, dokud nedoznělo poslední klapnutí psacího stroje...(1.4.2008)

Jsem naprosto uchvácená. Jednak příběhem, který by se mohl zdát ohraný. Vždyt existuje tolik romanticko-válečných filmů, ve kterých musí hlavní hrdina do války a jeho milá na něj věrně čeká. Pokání je ale jiné...střih, kamera, hudba, flashbacky, které vás nutí nad celým filmem přemýšlet - to všechno vás vtáhne do děje a od plátna neodtrhnete oči. A pak přijde konec. Člověk si říká, že to jaksi narušuje tu krásnou předválečnou a tíživou válečnou atmosféru. Ale po tom, co se dozvíte od Briony, to rádi filmu prominete. Třináctiletá Briony byla fantastická, McAvoy jakbysmet a Kieru mám prostě i přes její vychrtlý zjev ráda.(5.4.2008)

Film pokání je celkem zajímavý, ale celkem zbytečně dlouhý. Krásná muzika.(8.4.2008)

Just cool...:-)(23.4.2008)

Absolútne sa nenaplnili moje očakávania aj keď musím priznať že vizuálne vnemy tu môžu niekoho dohnať až k organizmu, kedže kompozične je toto dielo dokonalé! :) Kamera je úplne fantastická ale znova sa mi potvrdzuje, že len formálna stránka nestačí, keď zlyháva samotný príbeh. Ten mi neponúkol nič nové a čo je horšie, vôbec ma nevtiahol do diania, aj keď KEIRA dokázala že dokáže utiahnuť celý film. Záverečný apendix V.REDGRAVE by som podrobil operácií - vôbec tam nemal byť!(10.6.2008)

Od samého začiatku vidno,že toto je európsky film,teda úplne iná kvalita ako americká,často braková tvoba.Strhujúca réžia J.Wrighta,prenádherné lokácie,jemná komorná hudba je ozdobou tohoto filmu.Až záver mi vysvetlil,že prečo názov filmu je Pokánie.Podla mňa najväčšími hereckými hviezdami nie sú iba skvelí McAvoy a Knightley ale hlavne 13-ročná,18ročná,a starnúca Briona v podaní S.Ronan,R.Garai a Vanessa Redgrav.Tieto postavy vytvárajú doležitú osu príbehu,o ktorej hovorí aj názov filmu.Neskutočne dobre sa pozeralo aj na pridlhú neprerušenú kamerovú scénu vylodenia v Dunkirku.Je to silný film.SPOILER:Pokánie je o tom,že niekto trpí za zlé veci,ktoré urobil,dá sa povedať,omylom....A tou predstavivosťou sa v knihe snažila Briona všetko akoby napraviť...(DVD,15.06.2008)(15.6.2008)