Komentáře uživatelů k filmu (1 240)

Už před 2500 lety vědělo klasické trojhvězdí řecké tragédie – Aischylos, Sofokles a Euripides –, že drama nedělají postavy, ale interakce a vztahy mezi nimi. Vztah Cecilie, Briony a Robbieho připomíná trojúhelník s příliš vzdálenými stranami – sesterská láska a zášť se dala vygradovat mnohem více, stejně jako náklonnost mezi Cecilií a Robbiem. Což může být alibisticky přičteno emocionální vyhraněnosti doby, o které vyprávěla Jane Austenová (sňatek z lásky byl jen bláznivou pohádkou, hlavní hybnou silu představovaly peníze a pro mladou anglickou dámu byl životním cílem sňatek s bohatým mužem). Může to být ale přičteno i directorovi Wrightovi. Pro mě je Pokání každopádně spíš formalistickým filmem než emocionálním. Třeba tím, jak podtrhává roztěkanost a chování hrdinů jejich okolím (gramofon, voda, cigareta).(27.12.2007)

• gidzitka

Snobská nuda, na kterou jsem se nebyla schopna dodívat.(21.4.2014)

Profesionálne je film urobený skvele a bezchybne, ale ja ako človek odkojený doslova na všetkých možných rozprávkových knížkach, kde dobro stále nakopalo zlo do zadku, tak v tomto Pokáni jednoducho nemôžem zniesť ako jeden ľudský hnus, zničil a zabil život dvom krásnym ľuďom. Ako kabalista však verím a som o tom presvedčený, že ich šťastie a nekončiaca vašnivá láska sa našli niekde inde mimo túto realitu a ja som šťastný ich šťastím.(10.7.2014)

Po krásnom Pride and prejudice vzišlo zo spolupráce Wright-Marianelli-Knightley opäť geniálne dielo. Všetci traja odviedli skvelú prácu, no mňa najviac uchvátil Marianelli, ktorý zložil naozaj nezabudnuteľný soundtrack. Pri scéne z vojny zmietaného francúzskeho pobrežia až mrazí v kostiach najmä vďaka hudbe, ktorá tomu dodáva skvelý podtón. Emocionálne nabitý film, ktorý dojme každého kto má srdce.(6.8.2014)

Skvostná režie i scénář, fascinující hudba, strhující děj, skvělí herci a šokující závěr. Nádhera!(6.1.2015)

7 nominácii na Oscara hovorí pre historicky ladenú drámu veľa. Moja obľúbenkyňa Keira predviedla svoj štandard, McAvoy je zatiaľ trocha málo docenený herec a pritom čo snímok, to veľká kvalita. Silný príbeh s viacerými časovými rovinami vôbec nepôsobí chaoticky. Niektorí diváci sa môžu trochu časom nudiť, ale odporúčam vydržať, koniec stojí za to!(27.12.2015)

• Guran

Pane Bože... takovádle s*ačka! To má být o lásce? Film je už hrozný od prvního záběru. Herci nezajímavý, hudbá žádná, scénář nepochopitelný a režisér zřejmě v křesle usínal. Opravdu hodně velká slátanina bez jediného kladného bodu.(27.12.2015)

Včera jsem tenhle nádherný film viděl podruhé a musím konstatovat, že mě emocionálně i umělecky oslovil ještě víc než při prvním shlédnutí. V kontextu všech romantických filmů, co jsem zatím viděl (nebo alespoň těch, které si vybavuji) nenachází Pokání konkurenta. Ta jeho výjimečnost spočívá v několika prvcích: v hudbě, která zde nefunguje jako pouhý doprovod, ale je přímo součástí děje na plátně (kromě psacího stroje nemohu nezmínit Ceciliino drnknutí o strunu a sbor na pláži); způsob vyprávění - děj skáče v čase dopředu i dozadu (přesto stále přehledně a srozumitelně!) a divák tak onu dokonale zkomponovanou mozaiku tragického příběhu odhaluje postupně; dokonalá práce s dynamikou - klidné, konverzační, citlivě komponované scény střídají úchvatné montáže (dopis, špitál), při kterých mi až běhal mráz po zádech (neudělení nominace na Oscara za režii považuji skoro za zločin); a v neposlední řadě je to hlavní postava - hybatelem děje, ani emocionálním centrem (alespoň pro mě) příběhu totiž není ani jeden z dvojice zamilovaných, což je pro romantický film naprosto netypické. Už teď se těším na třetí projekci a myslím, že budu muset přehodnotit svou TOP 10 ...(29.1.2016)

Příběh zaujme nejvíc...dobře natočené, skvěle zahrané a ten konec velmi zajímavý.(9.2.2016)

Pokání jsem dlouho odkládal, a asi jsem věděl, proč. Určitě je to pěkný film, já dávám poctivé tři, jen nevím, kdy budu mít chuť vidět to znova. Budu-li to vůbec někdy chtít vidět znova. Wrightova Pýcha a předsudek je pro mě rozhodně filmem, který si pustím radši. Tady se mi líbil ten hudební motiv psacího stroje. Co mi přišlo dost divné, bylo to, že malé Briony její sestra nebo někdo jiný nevysvětlil, jak se to má, když ji našla v knihovně v nejlepším se zahradníkem, ona to ve svém věku prostě nechápala, no a pak už to v následném sledu událostí jelo v mysli malé Briony tak nějak samo... A to třináctileté dítě s bujnou fantazií byl jako klíčový člověk k tomu, aby jiného člověka dostal do basy za znásilnění? Co vlastně způsobila a že zničila život několika lidí, jí došlo až po zhruba pěti letech, na prahu dospělosti. Ale i přes tento rozpor v počátku filmu, který vlastně dal zadělat na zajímavé drama, mi přišla pro mě koukatelnější ta první půlka, než došlo na pole válečná, to prostě není můj šálek čaje. No a ten závěr ... umírající spisovatelka ve svém autobiografickém románu vymyslí jiný, sladký konec proti skutečnosti, která byla pro mladý pár mnohem krutější? Nevím, jestli to mám považovat za geniální tah scénáristy nebo totální zazdění celého příběhu. Neustálé skoky v čase, jednou vpřed, jednou zase vzad, přehlednosti taky moc nepřidaly.(16.6.2016)

Story je ve své podstatě celkem jednoduchá a důležitý je zde především styl vyprávění. Ten se v průběhu filmu stává až uměleckým. Třeba moment kdy se trojice kamarádů dostává na pobřeží téměř na samém konci války... V jednom záběru se člověk nese několik minut, nikdo pomalu neřekne ani slovo, ale co se děje před kamerou je hravost sama. Prostě záběrová kochajda. McAvoy a Knightley jsou boží. Doslova herecká pohádka. Téma celkem ožehavé, to díky němu získává film na síle, kterou si pak drží po celou dobu... Končí smutně, avšak lehce. Se zamyšlením nad osudem. 84% z 8/2016 odpovídá.(23.8.2016)

Mám z filmu velmi podobný pocit jako Marigold a tak bych jen opakoval, co už je tu napsáno a lépe než bych to svedl já. Prostě fim už nepotřebuji vidět podruhé, či několikrát, jako to mám u jiných filmů. Pýchu a předsudek stavím výše.(23.9.2016)

• Juwe11

45% | Tak tohle mě minulo obrovským obloukem a žánr "Mysteriózní"? Tak to silně pochybuju.(13.11.2016)

Svojím spôsobom ide o emocionálne veľmi vyzretý film, ktorý je silný skôr v detailoch než celkovom ponímaní. Zaujímavou položkou filmu je určite hudba, respektíve zvuk ako celok. Tie kombinácie klasických hudobných motívov a rôznych mechanických zvukov sú originálnym prvkom a dodávajú filmu silu väčšieho prežitku. Samozrejme silnejší zážitok prináša hudba spolu s obrazovým stvárnením, ktoré je plné krásnych záberov, v niektorých prípadoch naozaj fascinujúcich scén bez jediného strihu (toľko ospevovaná scéna u Dunkirku). Herecké obsadenie je plné talentovaných mladých hercov, ktorí časom dokázali svetu svoju kvalitu. Miernou slabinou je trošku nekonzistentný dej, ktorý sa občas vlečie a stráca tak na celkovej pôsobnosti. 75%.(31.5.2017)

Až moc ubrečenej konec. O tom samozřejmě měl film být, ale na tohle já moc nejsem. Začátek se přitom rozjíždí docela pomalu. Emoce, které každý chválí, film samozřejmě má. Budiž. Ale já se poměrně dost nudil, průměr.(12.8.2017)

Zbytečně natahovaný romantický drama.Málem jsem měl v trenclích pokakání z délky filmu.Aspoň ta Keira to tam trochu zachraňovala.A za pointu jednu hvězdičku přihodím.(9.6.2018)

Smutné, dojemné a krásné. Navíc i výborně natočené podle kvalitního scénaře a skvěle zahrané. Jestli vám to nestačí,pak nevím, co víc byste od takovéhoto filmu chtěli.(4.1.2008)

Konecne neco, co si po dlouhe dobe opravdu sahlo na moje srdce. Po vsech strankach krasna a silna zalezitost. Mozna budete v kine sedet jeste dlouho po skonceni filmu a nebude se vam (stejne jako mne) chtit zpatky mezi lidi...(2.2.2008)

Zatraceně smutnej film, pokud máte zrovna depresi, tak tenhle snímek vás z ní nevytáhne. Ač na tento typ filmů moc "nejsem", dal bych mu 80%. Ale za Keiru mokrou a vylézající z kašny dám o 10 víc :-)(3.2.2008)

Úchvatná podívaná na skoro dokonalý snímek. I život může být krutý a v tomto filmu poznáme, jak moc. Osudy lidí, do kterých se vžíváte více, než si chcete sami připustit, krásné záběry, dokonalé střihy a hudba, která se dobře poslouchá - 9,5/10.(3.2.2008)

Nikdy jsem neměl rád zvuk psacího stroje. Po zhlédnutí tohohle filmu mi navíc bude připomínat, že za chyby se platí a že za ně většinou platí ti, co je nezpůsobili. Vždycky když ho zaslechnu, vzpomenu si na mladou Brionu, její vlhké oči, ve kterých by se snad dalo i máchat prádlo, i na Robbieho, jak přivádí z lesa ztracené děti a vzápětí mizí v policejním voze. Představím si taky zestárlou Brionu, jak vymýšlí románový happyend, aby ulehčila svému obtěžkanému svědomí. Dnes je tak snadné obrousit hrany, upravit realitu k obrazu svému, aby vypadala líp. V míru obývacího pokoje se dá všechno krásně okecat, i válka. Dobro splývá se zlem, bolest vzrušuje, vrah je zábavnější než komik a život se topí v šedi alibismu. Místo pokání máme plkání. Už nikdy nechci slyšet zvuk psacího stroje. Ruší mě, když odpočívám u počítače.(11.2.2008)