Pokání

Reviens-moi

Pokánie

Drama / Romantický / Válečný / Mysteriózní

Velká Británie / Francie, 2007, 123 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 226)

Už před 2500 lety vědělo klasické trojhvězdí řecké tragédie – Aischylos, Sofokles a Euripides –, že drama nedělají postavy, ale interakce a vztahy mezi nimi. Vztah Cecilie, Briony a Robbieho připomíná trojúhelník s příliš vzdálenými stranami – sesterská láska a zášť se dala vygradovat mnohem více, stejně jako náklonnost mezi Cecilií a Robbiem. Což může být alibisticky přičteno emocionální vyhraněnosti doby, o které vyprávěla Jane Austenová (sňatek z lásky byl jen bláznivou pohádkou, hlavní hybnou silu představovaly peníze a pro mladou anglickou dámu byl životním cílem sňatek s bohatým mužem). Může to být ale přičteno i directorovi Wrightovi. Pro mě je Pokání každopádně spíš formalistickým filmem než emocionálním. Třeba tím, jak podtrhává roztěkanost a chování hrdinů jejich okolím (gramofon, voda, cigareta).(27.12.2007)

Konecne neco, co si po dlouhe dobe opravdu sahlo na moje srdce. Po vsech strankach krasna a silna zalezitost. Mozna budete v kine sedet jeste dlouho po skonceni filmu a nebude se vam (stejne jako mne) chtit zpatky mezi lidi...(2.2.2008)

Úchvatná podívaná na skoro dokonalý snímek. I život může být krutý a v tomto filmu poznáme, jak moc. Osudy lidí, do kterých se vžíváte více, než si chcete sami připustit, krásné záběry, dokonalé střihy a hudba, která se dobře poslouchá - 9,5/10.(3.2.2008)

Nikdy jsem neměl rád zvuk psacího stroje. Po zhlédnutí tohohle filmu mi navíc bude připomínat, že za chyby se platí a že za ně většinou platí ti, co je nezpůsobili. Vždycky když ho zaslechnu, vzpomenu si na mladou Brionu, její vlhké oči, ve kterých by se snad dalo i máchat prádlo, i na Robbieho, jak přivádí z lesa ztracené děti a vzápětí mizí v policejním voze. Představím si taky zestárlou Brionu, jak vymýšlí románový happyend, aby ulehčila svému obtěžkanému svědomí. Dnes je tak snadné obrousit hrany, upravit realitu k obrazu svému, aby vypadala líp. V míru obývacího pokoje se dá všechno krásně okecat, i válka. Dobro splývá se zlem, bolest vzrušuje, vrah je zábavnější než komik a život se topí v šedi alibismu. Místo pokání máme plkání. Už nikdy nechci slyšet zvuk psacího stroje. Ruší mě, když odpočívám u počítače.(11.2.2008)

Velmi silný a smutný příběh o zmařené lásce, nespravedlnosti života, hrůzách války a o tom, že někeré věci už prostě nemůžete vzít zpátky.(22.2.2008)

Vynikající Keira Knightley a James McAvoy. Strhující příběh o doloučení, válce a lásce. Především o tom, jak je těžké ji vyznat a jak jednoduché je ji ztratit. Za vrchol filmu považuji scénu z pláže v Dunkerque a příjezd raněných do nemocnice, kde pracovala Briony. Skvělá kamera umocněná překrásnou hudbou přináší divákovi opravdu nezapomenutelný zážitek. "Come back. Come back to me."(24.3.2008)

Od začátku jsem čekal nějaký pořádný emocionální zemětřesení, ale kde nic, tu nic. Dokonce mě napadlo, že mě to malinko i nudí, ale chyba lávky. Film si mě začal pomalu chytat do svých spárů. Jsme v půlce filmu, Robbie jde do vězení a nastupuje válka. A mě začaly cinkat skleničky. Jak se film blížil ke konci, začala mi po pokoji poskakovat židle, skříň jezdila ode zdi ke zdi a bylo to tady: zemětřesení! A já koukal na obrazovku a nemoh jsem odtrhnout oči, dokud nedoznělo poslední klapnutí psacího stroje...(1.4.2008)

Jsem naprosto uchvácená. Jednak příběhem, který by se mohl zdát ohraný. Vždyt existuje tolik romanticko-válečných filmů, ve kterých musí hlavní hrdina do války a jeho milá na něj věrně čeká. Pokání je ale jiné...střih, kamera, hudba, flashbacky, které vás nutí nad celým filmem přemýšlet - to všechno vás vtáhne do děje a od plátna neodtrhnete oči. A pak přijde konec. Člověk si říká, že to jaksi narušuje tu krásnou předválečnou a tíživou válečnou atmosféru. Ale po tom, co se dozvíte od Briony, to rádi filmu prominete. Třináctiletá Briony byla fantastická, McAvoy jakbysmet a Kieru mám prostě i přes její vychrtlý zjev ráda.(5.4.2008)

Film pokání je celkem zajímavý, ale celkem zbytečně dlouhý. Krásná muzika.(8.4.2008)

Absolútne sa nenaplnili moje očakávania aj keď musím priznať že vizuálne vnemy tu môžu niekoho dohnať až k organizmu, kedže kompozične je toto dielo dokonalé! :) Kamera je úplne fantastická ale znova sa mi potvrdzuje, že len formálna stránka nestačí, keď zlyháva samotný príbeh. Ten mi neponúkol nič nové a čo je horšie, vôbec ma nevtiahol do diania, aj keď KEIRA dokázala že dokáže utiahnuť celý film. Záverečný apendix V.REDGRAVE by som podrobil operácií - vôbec tam nemal byť!(10.6.2008)

Od samého začiatku vidno,že toto je európsky film,teda úplne iná kvalita ako americká,často braková tvoba.Strhujúca réžia J.Wrighta,prenádherné lokácie,jemná komorná hudba je ozdobou tohoto filmu.Až záver mi vysvetlil,že prečo názov filmu je Pokánie.Podla mňa najväčšími hereckými hviezdami nie sú iba skvelí McAvoy a Knightley ale hlavne 13-ročná,18ročná,a starnúca Briona v podaní S.Ronan,R.Garai a Vanessa Redgrav.Tieto postavy vytvárajú doležitú osu príbehu,o ktorej hovorí aj názov filmu.Neskutočne dobre sa pozeralo aj na pridlhú neprerušenú kamerovú scénu vylodenia v Dunkirku.Je to silný film.SPOILER:Pokánie je o tom,že niekto trpí za zlé veci,ktoré urobil,dá sa povedať,omylom....A tou predstavivosťou sa v knihe snažila Briona všetko akoby napraviť...(DVD,15.06.2008)(15.6.2008)

Jedno špatně zvolené slovo, jedna situace viděná dětskýma očima, jedna špatná interpretace může setsakramentsky podělat život. A když už je i na omluvu pozdě, co zbývá než oddat se pokání. Film se sice rozjíždí na můj vkus trošku pomaleji, ale svými přesmyčkami a kvalitním obsazením si dokáže pozornost udržet a oba hlavní hrdinové jsou natolik sympatičtí, že jim člověk ty palce prostě držet musí. Tak jako mě malá Briony štvala, tak mě mile překvapila její "dospělá" verze ztvárněná Romolou Garai. Dostaly mě pak zejména dlouhé záběry kamery, zejména citlivé zobrazení pobřeží Dunkerque plné vojáků a toho vojenského ruchu. Vesměs chválený hudební doprovod na mě až tak nezapůsobil, ale jistá originalita se mu upřít nedá. Emocionálně velmi silný snímek, který vás duntí hodně přemýšlet, ale že bych se k němu znovu a znovu ráda vracela – to se říct už nedá.(24.6.2008)

Nikdy se mi Pýcha a předsudek nelíbila ale pokání je pro mě jiná nota u které mě nejvíce zaujalo přidávání do hudby zvuky psacího stroje což přidávalo na dramatičnosti filmu. Ale přeci jenom do plného hodnoceni mi něco chybělo.(4.8.2008)

Úchvatný zážitek, pro mě především kvůli kameře. Příběh je skutečně neotřelý - to je ale u předlohy lana McEwana skoro 100%. Doporučuji kino, nebo alespoň plátno - a partnera s kterým se necháte strhnout tímto příběhem.(25.11.2008)

Fantasticky natočené silné drama na pozadí 2. světové války, na mě působilo po celou dobu napínavým i romantickým dojmem. Joe Wright ukázal své mistrovské zkušenosti. Dokázál doplnit silný příběh famózní hudbou, vyjímečně natočil a sestřihal celý film. Sice občas mi přišlo, že až moc skáče od jedné doby k druhé. Například scény z venkova, střídá prostředí z války či z nemocnice a nebo součastnost střídá minulost a poté zas o 6 měsíců později atd. Dalo by se říct, že to nejde k sobě, ale Joe Wright to skvěle natočil a celkový dojem je pro mě uchvacující. Dávám hodně lepší 4 hvězdičky.(8.12.2008)

Konečne po dlhšom čase dráma, u ktorej sa mi tých 120 minút zdalo málo.Jedinečný prepracovaný námet, skvelá hudba, skvostné herecké výstupy.No páčilo sa mi to.(24.12.2008)

Pěkně sestříhané, natočené, výborní herci...a také vynikající hudba. A přesto mě to nijak nezasáhlo.(9.1.2009)

Během dívání se jsem se nijak okouzlená necítila, ale neustále se mi vrací scény, hudba, vjemy a situace z Pokání. A to je pro mne pětihvězdičkový zážitek.(10.3.2009)

• Plague.

Kdo do mplayeru implementoval funkci seek+10s by měl dostat medaili. Tento film totiž nikdy neviděl střihače a tak každý záběr je 10x delší než by bylo potřeba, s překskováním hluchých míst se pak jedná o poměrně prům,ěrný příběh. V plné délce je to však nudné utrpení...(1.8.2009)

Přečetl jsem si několik komentářů, vzpomněl na dojmy a pocity, které se ve mně počas celého filmu přelévaly a nemůžu jinak... Podepsal bych se pod to, co napsal Djkoma, tj. že Atonement je poněkud přeceňováno... Ano, je to sice film s perfektní hudbou, kamerou, zpracováním a kvalitním hereckým obsazením, ale něco tomu chybí... Ono když se až moc tlačí na pilu, tak se někdy pila zasekne. Závěr veškerou vybudovanou atmosféru -nezlobte se na mě- zkurvil. Sice dodal finiš tomuhle snímku na síle, ale totálně zkazil dojem, který od začátku v člověku roste - život jim házel klacky pod nohy, ale na konci čeká happy ending. Atonement happy ending nepřináší. Je v tom jeho kouzlo i chyba, ale u mě si to nevyhrál.(31.8.2009)

Nikdy bych od filmu, který je označován jako romantický, nečekala tak silný intelektuální zážitek. Skvělé herecké výkony, výborná byla zváště Vanessa Redgrave. Těch několik minut válečných scén, co se ve filmu objevily, byly jedny z filmařsky nejvybranějších, které jsem kdy viděla. Velice silné drama, které bere dech, Wright dokázal natočit velice citlivý snímek. Obrazová i příbehová nádhera musí diváka prostě smést a udržet ho až do konce v napětí.(1.11.2009)