Hedvábná cesta

• slovenský

Hodvábna cesta

Drama / Romantický

Kanada / Francie / Itálie / Velká Británie / Japonsko, 2007, 104 min

Komplexne by si Hodvábna cesta zaslúžila 3*, pretože ako celok v mnohých pasážach obsahovo zlyháva a aj postava pomerne vedľajšej Keiry Knightley nedostáva až tak veľa priestoru na to, aby si k nej divák vybudoval jasnú cestičku. V hlavnej úlohe ma nepotešil ani Michael Pitt, pretože tým, že bola jeho postava zvláštne nevýrazná, si paradoxne zaslúžila, aby ju stvárnil niekto s väčšou dávkou emócií. Prečo teda 4*? V jednotlivých scénach s tajomnou japonskou kráskou - kde stačia len nevypovedané túžby po oslobodzujúcom dotyku, kde sa oči stretávajú s takou naliehavosťou, až vám srdce búši v krku, kde magická hudba ozdobuje pohľady, myšlienky sa prenášajú cez diaľku a list spôsobí tragédiu na ľudskom šťastí - ma tak odzbrojili, že som ochotná odpustiť chyby a uchopiť okamihy, ktoré mnou pohli a zastreli inak priemerný film.(20.7.2010)

Tak jsem doufala, že to přeci jen bude dobrý film. Ano pár momentů tam bylo, proč to nebyla úplná ztráta času. Nádherné scenérie, krásné milostné scény pojaté zase trošku "jinak", krásná scéna s pitím čaje, hra s vodou obou osudových žen. Alo co to tomu chybělo? Film byl nějak bez šťávy, Keira podle mně nedostala šanci něco zahrát, nebo prostě nebyla ve formě, Michael Pitt, mě do této role nějak vůbec nesedl. (Trošku mě vadí, když z nás diváků dělají ještě větší blbce, než jsme, např.nepřivezl vajíčka bourců, vesnice by tím pádem byla byla bez práce a v zimě by byli o hladu, ale on jim všem dal vybudovat svoji zahradu, takže vesnice se pak měla v zimě skvěle...). Jinak celý film je založený na pointě o 2 dopisech, což byla výborná myšlenka, ale neuměle zpracovaná. Škoda, že film nenatočili třeba Francouzi, takhle mi to Francii nepřipomínalo ani z rychlíku.(27.7.2008)

_[Obsahuje SPOILERISKO]_ Tak toto bol zaujímavý zážitok. Lyrická melanchólia plynúca pomalšie ako stojatá voda, vizuálna, alebo lepšie povedané audiovizuálna perfekcia. Kamera je bezpochyby vrchol tohto filmu, pri ktorom ak trafíte správnu náladu, mŕtvolné tempo a relatívne žiadne výrazné posuny v deji vás nijako nesklamú. Ja som ju našťastie trafil, ale bola to skôr náhoda - cielene je to úloha určite náročná. Nádherné zábery dopĺňa krásna hudba so všadeprítomným klavírom (čo je pre mňa vždy plus) a ak sú tie zábery ešte skrášlené Keirinkou, mne viac vlastne ani netreba. Napriek negatívam a viacerým logickým kixom to v sebe malo niečo zvláštne, čo sa mi zapáčilo a nepustilo. Možno to bolo skĺbenie európskeho a východoázijského štýlu, ktorý (na mňa) zafungoval očividne naplno. Ďaľšou možnosťou je, že to bola až taká nuda, že sa mi to páčilo, ale to je nepravdepodobné. To je na tom to divné - nenudil som sa, aj keď si to 70% scén doslova pýtalo. Michael Pitt nebol vôbec šťastná voľba, vyzeral ako nepodarený doktor Chase v prvých sériách seriálu House, M.D. Jeho hlas ale celkom ušiel a preto voice over nebol najhorší. Správanie hlavného hrdinu je blízke tomu, ako je (ne)sympatický - vymeniť Keiru za rovnako plochú Číňanku v Japonsku? Srsly? U mad bro? Veď tých čínskych žien je na stovky miliónov a všetky dokopy sa nevyrovnajú londýnskemu pokladíku. Slovom, blbec. Keira dostala (opäť?!) veľmi málo priestoru, uvítal by som, ak by jeden výjazd do Japonska bol ukázaný z jej pohľadu, čo zažíva doma a pod...Ďaľšia vec (SPOILEROVÁ) - chúďa moje, ledva si zahrá a oni ju zabijú? No to ma poser, povedal som si v prvej chvíli a sám som sa nad sebou zarazil, ako ma to naštvalo. To som ale nevedel, čo sa bude diať ďalej. Od tohto momentu až po koniec ide pre mňa o 100% záležitosť, ktorá vrcholí Keirinkiným voice overom a plne prebíja tú predošlú "nudu", ktorá ma vlastne ani nenudila. Hodnotenie 3* plne chápem, jedinci s 2* a menej film s veľkou pravdepodobnosťou nepochopili, u mňa to nechalo peknú a najmä zvláštnu emóciu, ktorú si rád zopakujem, takže sa nehanbím dať plné 4* a vôbec nevylučujem, že po ďalšom pozretí to bude za päť hviezd. 85%(23.6.2014)

• Nick Tow

Útla knižôčka Alessandra Baricca bola pre mňa jedným z najväčších "objavov" posledných rokov - a jedným z najčastejšie kupovaných darčekov (i keď v kníhkupectvách dosť čumeli, keď som vyslovil prosbu, aby mi ju zabalili do hodvábneho papiera...) Raz sme tak sedeli s jedným kamarátom knihomolom na káve a bavili sa o knižkách a on zasmečoval: "Čeče, z toho Hodvábu by mohlo byť skvelé kino, keby to zobral do rúk dajme tomu taký Jean Pierre Jeunet". A ja mu na to hovorím "A ja si, čeče, myslím, že tá knižka je nesfilmovateľná, resp., že film sa síce podľa nej natočiť dá, ale bude to to isté, ako keby si dal hluchonemému zaspievať mongolskú štátnu hymnu." Ten kamoš zafrfľal pod nos, že som zase moc múdry a nechali sme to plávať. Keď sa zjavili informácie, že film sa predsa len ide točiť, zaprisahal som sa, že ho nechcem vidieť, že to, čo mi z tej knižky zostalo v hlave, nech zostane nepoškvrnené. Nakoniec zvíťazila zvedavosť a hoci to nebola mongolská štátna hymna v prevedení hluchonemého, bol to celkom iný príbeh a celkom iné tváre, oblaky, more, hodváb, smútok, diaľky, písmo, vášne, krajiny... Nechcem ten film pochovať nejakou priemernou známkou len preto, že naplnil moje neblahé tušenie, možno človeku "nezaťaženému" ľahkosťou knižného Hodvábu sprostredkuje čosi, čo mu nesprostredkujú iné filmy, takže dnes sa, milí žiaci, radšej známkovať nebude. Ale ak vám smiem poradiť, prečítajte si toho Baricca a natočte si film vo vlastnej hlave. A zaručene to bude to najlepšie možné kino!(2.4.2008)

• rikitiki

Je skoro kumšt natočit příběh o lásce ke dvěma ženám - každé v jiné půlce světa - , dobrodružném cestování do zakázané země, riskantním obchodu s hedvábím, střetem naprosto různých kultur a bojích v Japonsku tak zoufale nudným způsobem. Ale takové umění ať si režisér pouští pro sebe v zamčeném sklepě svého domu a nikam jinam s tím neleze. Naprostý souhlas s komentářem Cervenaka. /6. 3. 13./(6.3.2013)

• - Film je natočen podle románu Alessandra Baricca, který v ČR vyšel pod názvem Hedvábí. (Yardak)

• - První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Výrobní monopol na hedvábí držela Čína až do 6. století (n. l.), pokus o vývoz technologie se trestal smrtí. (formelin)