Králova přízeň

• Nizozemsko

The Other Boleyn Girl

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2008, 111 min

„Á, Boleynovic děvky..“ Královský dvůr Tudorovců plný intrik, sňatků z rozumu i nerozumu a pokládání hlav královen na špalek odměnou za neschopnost zplodit mužského následovníka trůnu. Ideální prostředí pro chytré Boleynovy dcery, které, ač se o nich tolik nemluví, velmi významně otáčely kormidlem Albionu 16.století. V čem má prsty BBC je už tradičně ku prospěchu věci bez rádoby efektních pozlátek a navíc podporované precizními hereckými výkony (za všechny bych jmenovat trojici Thomas, Bana a šestiprstá čarodějnice Portman). Chápu, že byla jiná doba, ale čekání se ztrátou panictví na svatební noc a navíc v košili odkrývající maximálně 10% těla se mi jeví jako značně nepraktické a buďme rádi, že tento zvyk již prakticky vymizel, neboť se tím vyloučila hrozba zakoupení mrtvého zajíce v pytli..(3.12.2009)

Wow, dvě nejlepší herečky v jednom filmu? samozřejmě přichází srovnání se seriálem Tudorovci. Hodně mi pomohl abych se orientovala v postavách. A Kateřina ze serálu je určitě lepší a vznešenější. Problém u filmu nastává v nevyrovnanosti děje. rozvleklé intro a rychlé smrti. ovšem nemění to nic na kvalitě hereckých výkonů.(21.12.2009)

Okénko poezie; "Kdybych tak štěstí měl, co Eric Bana, dvojice krásných těl mi byla by dána. Spanilá Scarlett a líbezná Natalie, chtěl bych se válet s vámi v mé posteli." Konec okénka. Božínku, to byla slast... Děj sice místy hluchý až těžkopádný, se skoky připomínajícími zlatou éru Jaroslava Sakaly, pokud má ale člověk při projekci tu správnou náladu, pošmákne si. Je to vlastně takové historické Beverly Hills in England. Jen mnohem víc sexy a daleko opravdovější.(25.11.2008)

• Faidra

Vycházet z počtu napsaných románů a natočených filmů, mohli bychom si myslet, že jedinými pomazanými hlavami vládnoucími Albionu v celých jeho dějinách byli Jindra a jeho nejmladší dcerka. Pominu teď fakt, že mi to přijde dost škoda a jak moc bych chtěla někdy vidět na velkém plátně boj Mathildy a Stephena o anglickou korunu a poznamenám jen tolik, že když už teda zvedám nohu na tisíckrát označkovaný plot, měla bych ve vlastním zájmu dbát na to, abych aspoň vykouzlila značku odlišných křivek a pachu. Kupříkladu potisící nezobrazovat Anne tisíce dnů jako vypočítavou prodejnou mrchu, ale jako někoho, kdo diváka aspoň minimálně zaujme a přiměje ho s ním sympatizovat, namísto aby dívající se pokrčil na konci rameny a pronesl: "You had it coming, (other Boleyn) girl." A v duchu politoval Henryho, protože za léta snášení té mrňavé svině by měl vyfasovat svatozář a ne pověst tyrana, protože přiznejme si, já bych jí tu hlavu usekla mnohem dřív a nezatěžovala bych se objednáváním zkušeného kata, od kterého to bude minimálně bolet... Zkrátka Anne je coura, Mary je svatá (z historického hlediska nesmysl, z filmového nuda), král je jakožto pouhý pěšák ve hře obou sester upozaděný, dialogy jsou přiměřeně pitomé, proslovy zapálené, brady odhodlaně vysunuté a celé to je nuda k posrání, pardon my French. Tohle dojení dávno postklimakterické krávy mě rozčiluje víc než vystřižení Cumberbatchových scén a to je co říct.(20.5.2012)

• Roman.Ticka

Čistě ze zvědavosti jsem se velkoryse chtěla přesvědčit, jestli se nemýlím ve svém úsudku a instinktu. Úsudek zahrnuje mírnou averzi vůči hlavním hrdinkám a instinkt mi ji už dlouho předtím zdůvodňoval. Míjet dál tento snímek bych udělala úplně nejlíp. K historii mám spíše vlažný postoj, takže můžu hodnotit leda casting. Snažím se o maximální nezaujatost a často ráda měním názory na herce, ale tady se víc než jinde potvrdilo, jak na mě kočeny působí. Natálka jako intrikánská mrcha a Scarlettka jako nána s výrazem pololeklé ryby. Nějak se nám současný trend vkusu zaklikatil, ale budiž. Zřejmě teď naseru zhruba 99,9 % zdejších jejich příznivců, ale přece musím být korektní ne?! Ještě že to nikdo nečte. Uf! To mi spad balvan ze srdce o velikosti anglikánské církve.☺(28.5.2012)

• - Také věk Jindřichovy dcery Alžběty ve filmu příliš nesedí. O Vánocích měly být Alžbětě tři roky, na které rozhodně nevypadala, a když si Jindřich bral Kateřinu Parrovou, mělo být Alžbětě kolem deseti let. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Spoiler: Věk malé Alžběty je oproti skutečnosti lehce pozměněn. V době, kdy byla její matka popravena, jí byly 3 roky. (novoten)

• - Charlesově manželce Kateřině nebylo v době svatby sedmnáct, ale třináct let a byla nejprve zasnoubená s Charlesovým synem, ale když mu zemřela manželka, zasnoubení zrušil a sám se s Kateřinou oženil, vzal si ji v den, kdy Anna Boleynová rodila Alžbětu. (Zdroj: ČSFD.cz)