Králova přízeň

The Other Boleyn Girl

Kráľova priazeň

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2008, 111 min

|| Scenár: Peter Morgan / Predloha: Philippa Gregory (novela) | Hudba: Paul Cantelon | Produkcia: Alison Owen | Distribúcia: Columbia Pictures, Focus Features | Štúdio: BBC Films, Relativity Media | Rozpočet: 35 miliónov $ | Tržby: 77,713,866 $ || Je to trošku prifarbený film, ktorý sa nedrží úplne historických faktov, no zo scenáristického hľadiska je to pochopiteľné. I tak si myslím, že z príbehu života Henrika VIII. sa mohlo vyťažiť omnoho viac, nakoľko bol jedným z najkontroverznejších panovníkov dejín. Portmanka prináša, čo si rola žiada, Johanssonka sa tvári utrápene, jak vždy, a Bana poprvý krát z mnou videných filmov nenaplňuje to, čo by sa dalo. Možno špatný casting, možno slabý scenár. Preto mínus 2 hviezdy z inak nádejného, príjemne pozerateľného počinu. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(8.12.2013)

Ženy to měly dříve neskutečně těžké, žily sužovány strachem, jestli se jim narodí žádaný syn a jestli náhodou kvůli rozmaru svého manžela neskončí ve vyhnanství nebo dokonce o hlavu kratší.. O Boleynových sestrách jsem už samozřejmě slyšela, ale filmu jsem se snažila vyhýbat, protože nemám ráda velkou část obsazení (Portman, Johansson, Bana, Garfield, Cumberbatch). Ale film i herci mě mile překvapili - Garfield a Cumberbatch svoji krátkou přítomností a ostatní přesvědčivostí. Připadá mi, že je to snad poprvé, co jsem viděla Johansson hrát. Prostou, ale dobrosrdečnou Mary ztvárnila velice dobře, zrovna tak jako Natalie ctižádostivou Anne. Příběh je asi nejsilnějším triumfem, ale hraje na milostnou strunu, takže mě nepřekvapuje, že to může někomu připadat přeslazené, ačkoliv podobností s Cruel Intentions jsem si tedy opravdu nevšimla. :) Hodně slušné historické drama, při jehož konci mi přeběhl mráz po zádech, přestože jsem dávno věděla, jak to skončí.. Navíc pro historické osobnosti, jejichž příběh skončil tragicky, mám jistou slabost.(20.5.2013)

Trošku se divím, že má tento vpodstatě velmi dobrý film na CSFD takto nízké hodnocení. Sice předkládá již několikrát zfilmovanou látku, aniž by se pokoušel o nové, originální, pojetí, ale jinak v ničem neselhává. Hned s prvními titulky je znát, že na kostýmech a výpravě se nijak nešetřilo; obě hlavní protagonistky jsou skvělé (a byť mám jinak raději Scarlett Johansson, musím podotknout, že největší pozornost poutá vynikající Natalie Portman - ovšem je to dáno i její lehce zápornější rolí), hudba v hlavních scénách také funguje. Film nabízí přesně to, co od klasického historického filmu divák očekává a to je dobře - novátorské přístupy neznamenají automaticky tu správnou volbu. Problém nastává asi opravdu jen v cílovém publiku, které bude "Králova přízeň" těžce hledat - pro jedny příliš "mainstreamové", pro druhé zase příliš "art". Já osciluji někde uprostřed...a proto plně spokojené 4*(5.7.2008)

Wow, dvě nejlepší herečky v jednom filmu? samozřejmě přichází srovnání se seriálem Tudorovci. Hodně mi pomohl abych se orientovala v postavách. A Kateřina ze serálu je určitě lepší a vznešenější. Problém u filmu nastává v nevyrovnanosti děje. rozvleklé intro a rychlé smrti. ovšem nemění to nic na kvalitě hereckých výkonů.(21.12.2009)

Král Jindra, stavící svůj penis proti Vatikánu, Boleynovic děvky, intriky, církev, královští bastardi ani hlavy na špalku nejsou pro mne tématem, kvůli kterému bych si podal přihlášku do fan clubu Tudorovců. Obsazení tohoto snímku mne však donutilo upřít svůj zrak do historie a zaznamenat nějaké to pobíhání po královském dvoře, na kterém jsem však nezakopl o jedinou vyloženě sympatickou postavu a po celou dobu mi bylo celkem jedno, jestli to dopadne v souladu s historickými fakty či dle fantazie autora. To je však pouze můj problém, protože koukat se na to rozhodně dalo.(1.10.2015)

• - Mary Boleynová je ve filmu zobrazována jako počestná dívka. Pravý opak je však pravdou. Historická Mary byla velice promiskuitní. Zkušenosti sbírala už na dvoře krále Francie Františka I., jehož byla milenkou. František I. ji tituloval „moje anglická klisna“ a půjčoval ji k potěše svým přátelům. (Gwilwen)

• - Anna Boleynová byla ve skutečnosti těhotná čtyřikrát, třikrát však potratila. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Marie Boleynová, milenka Jindřicha, měla ve skutečnosti dvě děti Kateřinu a Jindřicha. Říká se, že jedno, nebo obě děti zplodil sám Jindřich. (Zdroj: ČSFD.cz)