Králova přízeň

The Other Boleyn Girl

Kráľova priazeň

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2008, 111 min

Herecká paráda mojich najobľúbenejších herečiek Natalie Portman a Scarlett Johansson pri ktorých Eric Bana zo svojou rolou kráľa Anglicka ani trochu nevyčnieva z rady čo ma milo prekvapilo. Tiež ma milo prekvapil aj Justin CHadwick zo svojou réžiou a citom pre prostredie z historického obdobia s ktorým nemal v predchádzajúcich seriáloch vôbec skúsenosti. Jednoducho som bol nadšený z celého filmu.....(31.1.2012)

První dvě série Tudorovců zhuštěné do dvouhodinového historického dramatu, které by se mohlo dmout pýchou na televizní obrazovce, nikoliv na velkém plátně. V místy zbytečně roztahaných Tudorovcích jsou všechny ty spletité intriky na královském dvoře alespoň o (podvazkový) řád šťavnatější. Nejen co se týká (zde velmi decentních) erotických scén. Filmu v první polovině chybí také spád, jenž kompenzuje jeho nadbytkem v polovině druhé. Náhle střihy o několik měsíců vyvolávají dojem uspěchanosti. Není-li Králově přízni přáno spočinout mezi mnoha nadbytečnými doplňky výuky dějepisu, pak zásluhou lákavého hereckého obsazení. V duchu nastíněné idey o tom, kdo vlastně mění dějiny, mu jasně dominují ženy. Dospělé, rozumné a cynické (Kristin Scott Thomas, Ana Torrent) i mladé, naivní a věřící v moc svých vnad. Hru Nataliiných „vím víc než ty“ očí a Scarlettiných plných rtů trochu bezmocně sleduje Eric Bana, okolo něhož by se mělo všechno (a všechny) točit. Ale třeba měl pravdu André Maurois, když pravil : „Neexistují nebezpečné ženy, jsou jen slabí muži.“ 70% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, Morien, elle, SeanLSD(2.11.2008)

„Ako sa udržíte na koni bez muža?“ – „Stehnami.“ Vyzerá to pekne (výprava, kostýmy, rekvizity) a ani príbeh nie je najhorší (čo je ochotné dievča urobiť pre kráľa a kde sa končí ochota a začína prostitúcia?). Ale celé je to nudné a nevýrazné, postavy nie sú také dobré, ako ich herecké predstaviteľky a nepresvedčivé mužské výkony (tradične nezáživný Austrálčan Bana) tomu tiež dvakrát nepomáhajú. Tam, kde sa končí Kráľova priazeň, začína oveľa lepší historický politický triler a to Kráľovná Alžbeta s Geoffreym Rushom. P.S. Zaujímavosťou je, že po desiatich rokoch sa na plátne (po Zaklínačovi koní) stretáva Scarlett Johansson s Kristin Scott Thomas (a znova vo vzťahu dcéra matka).(17.11.2009)

V tomto filmu hrají dvě mé hodně oblíbené herečky a nebojím se napsat, že právě kvůli nim jsem se téměř nenudil. The Other Boleyn Girl je historické drama, které po většinu času nenudí a pokud (jako já) moc nevíte o historii staré Anglie (věděl jsem akorát, že si Jindřich osmý musel vymyslet vlastní církev, aby se mohl rozvést) a neviděli jste Tudorovce (ani já jsem zatím tenhle seriál neviděl, ale mnozí to zde přirovnávají právě k tomuto seriálu) tak si zřejmě tento film užijete, stejně jako já. Co si budeme povídat, tohle je dobrý film, ALE… není zde ani jedna silnější scéna (a to tam pár scén mělo potenciál), ani jeden silnější okamžik, který bych si déle zapamatoval. Celé to jen plyne. A proto nemůžu dát plný počet. Ale jinak, vše ostatní se podařilo a jak už jsem řekl na začátku, já miluju Scarlett a Natálku. Takže celkový dojem je stále hodně, hodně slušný. 80 %.(22.7.2011)

• Ant

U tohohle filmu se nutně nabízí srovnání s The Tudors. A v tomhle soubojí vyhrává na plné čáře televizní verze. Film nedosahuje jejích kvalit ani po obsahové, ani po herecké stránce. Je to prostě nuda, ještě k tomu jak vystřižená z červené knihovny. Ale měla bych dodat, že pokud od toho nečekáte historické intriky a politiku, ale pouhou romantiku ze středověku, tak třeba budete spokojeni.(30.3.2008)

• - Marie Boleynová, milenka Jindřicha, měla ve skutečnosti dvě děti Kateřinu a Jindřicha. Říká se, že jedno, nebo obě děti zplodil sám Jindřich.

• - Není prokázáno, že George Boleyn byl gay anebo že manželství jeho a Jane bylo nešťastné, měli dokonce syna George Boleyna.

• - Charlesově manželce Kateřině nebylo v době svatby sedmnáct, ale třináct let a byla nejprve zasnoubená s Charlesovým synem, ale když mu zemřela manželka, zasnoubení zrušil a sám se s Kateřinou oženil, vzal si ji v den, kdy Anna Boleynová rodila Alžbětu.