Králova přízeň

The Other Boleyn Girl

Kráľova priazeň

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2008, 111 min

Příběh o sourozencích Boleynových, který je mimochodem také o Jindřichu VIII. Vynikající zpracování, které skvěle otevře cestu k seriálovým Tudorovcům. Tam, kde divák vyloženě není fanda historie, může dojít i ke sledování nečekaných dramatických zvratů ;) A příbalu jsem se dočkala, ovšem žádná sláva, čekání se nevyplatilo, logika Edice Platinum jde naprosto mimo.(26.2.2010)

|| Scenár: Peter Morgan / Predloha: Philippa Gregory (novela) | Hudba: Paul Cantelon | Produkcia: Alison Owen | Distribúcia: Columbia Pictures, Focus Features | Štúdio: BBC Films, Relativity Media | Rozpočet: 35 miliónov $ | Tržby: 77,713,866 $ || Je to trošku prifarbený film, ktorý sa nedrží úplne historických faktov, no zo scenáristického hľadiska je to pochopiteľné. I tak si myslím, že z príbehu života Henrika VIII. sa mohlo vyťažiť omnoho viac, nakoľko bol jedným z najkontroverznejších panovníkov dejín. Portmanka prináša, čo si rola žiada, Johanssonka sa tvári utrápene, jak vždy, a Bana poprvý krát z mnou videných filmov nenaplňuje to, čo by sa dalo. Možno špatný casting, možno slabý scenár. Preto mínus 2 hviezdy z inak nádejného, príjemne pozerateľného počinu. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(8.12.2013)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $26,814,957Tržby Celosvetovo $77,713,866Tržby za predaj DVD v USA $8,218,921 //počet predaných kusov 498,171║ Malá komorná dráma, ktorá po pomalšom rozbehu, kde sa príbeh len z ľahka hrá sa divákom a necháva ho v kľude prežívať rozmary Boleynových dievčat na kráľovskom dvore, postupne vybaľuje z ponúknutého príbehu o prehnanej láske ku kráľovi Henrymu silné tromfy, ktoré postupne vo svojej sile vyznejú samým záverom filmu, kde príde na skutočné sekanie hláv za oddanú lásku ku kráľovi. /videl v kine: 80%/(2.1.2009)

film, ktorý - nech si hovorí kto chce čo chce - stavia na hereckom/ženskom súperení Portman - Johansson (zlá - dobrá, prolhaná - nevinná, bruneta - blondína: vskutku "oceňujem" prvoplánový casting - a to nielen v hlavných úlohách, ale kráľ musí mať ako jediný bradu, kráľovná bradavicu, matka prísny anglický výraz a otec/gigúrka falošne pôsobiace smiešne fúziky . . .) nie je veľmi originálny po stránke námetovej (historické/kostýmé filmy, kde nejde o boje, akčnosť a veľkovýpravnosť sú v poslednej dobe celkom zaužívané, Shakespeare in Love či Libertine sp toho dôkazmi), to, že historické fakty "strihá" úplne klipovo sa dá ospravedlniť tým, že filmu ide skôr o myšlienku, než o príbeh (fakt, že v danej dobe sa robili intrigy cez posteľ, zapredanie vlastnej rodiny za cenu zapáčiť sa kráľovi), pre mňa osobne to mohlo byť o desať až 15 minút kratšie, lebo to posledné naťahovanie, kedy už len divák čaká "kedy ju konečne popravia" (a ako to bude režijne riešené) je silnejšie, než záujem o to, aké ešte intrigy sa na plátne kombinujú, takže napokon priemerné 3 hviezdičky; a k tomu súboju - herecky aj žensky tentokrát vyhráva natalie (a to nielen preto, že mám radšej mršky ako slušňáčky); b.t.w. odporúčam oveľa viac Coppolovej Antoinettu alebo Margot!(3.2.2009)

Mala som náladu presne na takúto hviezdne obsadenú výpravnú kostýmovku plnú intríg a k plnej spokojnosti a poteche oka i srdca som ju dostala. A na rozdiel od recenzentov časopisu Premiere si nemyslím, že Natalie Portman ukradla pre seba celý film. Je výborná, to je nepopierateľné, ale svoj kúsok kvalitných hereckých výkonov predviedli aj ostatní účastníci. Možno dostali trošku menej priestoru, ale aj oni zapôsobili - úprimná a čistá Scarlett Johansson, nádherne panovnícky Eric Bana, trpiaca i tvrdá Kristin Scott Thomas a diabolsky ambiciózny David Morrissey (ktorého si naposledy pamätám z Hilary a Jackie). Je škoda, ak sa film prezentuje len prostredníctvom jednej peknej tváričky a na ostatných sa zabúda.(20.10.2008)

• - O rolu Mary Boleyn sa uchádzali aj Jessica Biel a Emma Bell. (ti88na)

• - Náhrdelník s perličkami ve tvaru "B" skutečně dle dobových portrétů Anna (Natalie Portman) nosila. (Kikimora2001)

• - Král Henry se ve skutečnosti dočkal legitimního - myšleno porozeného manželkou - mužského potomka Edwarda VI. až od své třetí ženy Jane Seymour. (Kikimora2001)