Králova přízeň

The Other Boleyn Girl

Kráľova priazeň

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2008, 111 min

"Tá kurva Boleynová!" vraví sa v Kráľovnej Alžbete, a to je kľúčové. Než však nastane zábava s "kurvou Annou Boleynovou", treba pretrpieť dobrých 40 minút s "ťuťkou Annou Bolyenovou a ešte väčšou ťuťkou Mary". Matný sled malebných obrázkov (krajiny a ústredných dvoch sexíc) vás môže ľahko učičíkať a odradiť od ďalšieho sledovania. Lenže potom sa Portmanka vráti z francúzskeho exilu, na krku sa jej blýska veľké zlaté B (ako "Bitch"), a odrazu vypukne takmer strhujúci intrigánsky thriller, ktorý sa (už len pre oduševnené nasadenie Natalie) určite oplatí vidieť.(14.2.2009)

Navzdory výbornému obsazení poměrně nudná story ze života Jindřicha VIII., zaobírající se jeho více než přátelskými vztahy s rodinou Boleynovic, v níž má syn George štěstí, že je synem, a proto nemůže být Jindřichovi strčen do postele. Ani silný konec výsledný dojem nevylepšil, ale alespoň jsem mohla oko potěšit pohledem na Jima Sturgesse, bez kterého bych se do Královy přízně nikdy nepustila.(7.1.2009)

Žádná naivní zamilovanost v boji proti nepříznivé době, žádné osudové vyznání, které ve vás navždy zůstane. Králova přízeň se vydává cestou nekompromisnosti, kde jsou romantické ideály udušeny v zárodku, sliby lásky končí jediným rezolutním rozkazem a dítě není vždy jen naplněním vztahu. Beznadějní romantici si proto na projekci musí sehnat lupu, aby si našli to svoje a mohli tak odcházet spokojeni, ale ti, kteří se naladí na vlnu intrik a zoufalé snahy, si tuhle královskou podívanou bezpochyby užijí.(9.11.2008)

Tyto historické filmy jsou dobré k tomu, že si jimi člověk zalepuje mezery ve vzdělání a někdy ho donutí se popídit i po dalších historických souvislostech. Tady zajímavé a pro mě nový poznatek to nechutné kupčení s dcerami, to bylo docela silné kafe. Docela mě překvapilo, že mě tu Scarlett Johansson opravdu přesvědčila, že je ta hodná.....(7.11.2008)

Kdekdo zná nechvalně proslulou sňatkovou politiku anglického krále Jindřicha VIII., proto je zajímavé sledovat ono „druhé Boleynovic děvče“, které, odstrčeno a zastíněno starší sestrou, nakonec bojuje právě o (sestřin) holý život. Dle románové předlohy se ale nám rozkládá rozpačité drama, až naivně čitelné, chladně unylé, bez jediné zásadnější scény. Režisér Justin Chadwick až trestuhodně prohýřil (úzkostně stejný pocit jsem měl i u Černé Dahlie Briana DePalmy) záviděníhodné hvězdné obsazení a navíc nenabídl zhola nic, co by film mohlo označovat romancí!! Hodně našedlých 60%..(10.6.2008)

• - Ve skutečnosti byl Thomas Wyatt ženatý s Elizabeth Brookovou (1521). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Náhrdelník s perličkami ve tvaru "B" skutečně dle dobových portrétů Anna (Natalie Portman) nosila. (Kikimora2001)

• - Spoiler: Ve filmu nikde není naplno naznačeno, že George Boleyn je homosexuál, ale scénář několik vodítek skrývá. Tím prvním je scéna, kdy je George zaskočen oznámením o tom, že se má oženit. V tu chvíli nejde o to, že ví, že si se svou budoucí ženou nebude rozumět, ale i o to, že bude vůbec svázán svazkem k ženě. Druhou ukázkou je scéna, kdy se nedokáže vyspat s Anne, přestože hlavním důvodem je strach z incestu. (novoten)