Králova přízeň

Kráľova priazeň

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2008, 111 min

• Ant

U tohohle filmu se nutně nabízí srovnání s The Tudors. A v tomhle soubojí vyhrává na plné čáře televizní verze. Film nedosahuje jejích kvalit ani po obsahové, ani po herecké stránce. Je to prostě nuda, ještě k tomu jak vystřižená z červené knihovny. Ale měla bych dodat, že pokud od toho nečekáte historické intriky a politiku, ale pouhou romantiku ze středověku, tak třeba budete spokojeni.(30.3.2008)

Nechápu jak někdo jako Justin Chadwick mohl dostat pod dvá křídla projekt s herečkami jako je Natalie Portman a Scarlett Johansson. Chadwick to zvládl jakž takž což je u mě úspěch, protože tyhle kostýmové dramata nemám rád. Natalie Portman je nejen nádherná, ale taky skvělá herečka což dokázala v tomhle snímku. Scarlett ji slušně sekunduje, ale jak výkonem tak vzhledem na Natalii nemá. Vyzdvyhl bych taky výkon Erica Bana v roli krále.(15.3.2009)

|| Scenár: Peter Morgan / Predloha: Philippa Gregory (novela) | Hudba: Paul Cantelon | Produkcia: Alison Owen | Distribúcia: Columbia Pictures, Focus Features | Štúdio: BBC Films, Relativity Media | Rozpočet: 35 miliónov $ | Tržby: 77,713,866 $ || Je to trošku prifarbený film, ktorý sa nedrží úplne historických faktov, no zo scenáristického hľadiska je to pochopiteľné. I tak si myslím, že z príbehu života Henrika VIII. sa mohlo vyťažiť omnoho viac, nakoľko bol jedným z najkontroverznejších panovníkov dejín. Portmanka prináša, čo si rola žiada, Johanssonka sa tvári utrápene, jak vždy, a Bana poprvý krát z mnou videných filmov nenaplňuje to, čo by sa dalo. Možno špatný casting, možno slabý scenár. Preto mínus 2 hviezdy z inak nádejného, príjemne pozerateľného počinu. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(8.12.2013)

Svedomie mi nedovolí neporovnávať to so serialovým kolegom "The Tudors"... no a ak to v tomto prípade porovnám "Tudors" vedie minimálne o triedu. Kráľová priazeň nie je zlým snímkom ale nefunguje ako ma... intrigy, zlosť, slasť, podlosť, klamstvo tuna necitím v takom množstve ako som mal možnosť vidieť tam... 6/10(4.7.2009)

• Morien

Nádherně, opakuji nádherně, obrazově, opakuji obrazově, zpracováno. Téměř v každé scéně by se našel jeden záběr, který by šel z fleku vytisknout a pověsit na zeď. Hudba se skvěle hodí, rozechvívá a rozehrává to velké drama a hups - ono nepřichází. Celý film působí jako draze natočená levná odrhovačka a to je škoda. Nazývat film romantickým je značně troufalé, v takovém filmu bych čekala kladné emoce a těch je tam po hříchu málo. Skoro nikomu nelze věřit čestné úmysly a opravdou lásku lze vidět snad jen v poslední scéně. Nejvýstižněji bych tento film popsala slovy klasika "Hledá vězně, my to víme, a my jí to překazíme. V tom vám musím odporovat, my to budem podporovat. VLÁKÁME JI DO SÍTÍ A BUDEM DÁLE PI-KLI-TI!" Ačkoliv musím uznat, že posledních dvacet minut bylo trochu kulervoucích a i herecké výkony se konečně někam vyhouply od jinak značně šedého průměru.(30.5.2008)

• - Film zobrazuje otce Boleyna jako milujícího a starostlivého člověka. Ve skutečnosti byl ale znám jako zcela bezcitná osoba. (novoten)

• - Přesné datum narození Anny Boleynové neznáme. Historici se na základě jejího dochovaného dopisu přiklánějí k datu 1501 nebo 1507. Podle všeho byla tedy mladší než Mary Boleynová. (Gwilwen)

• - Francis Weston se ve filmu neobjevil, ve skutečnosti přišel o hlavu jako údajný milenec Anny Boleynové. (Zdroj: ČSFD.cz)