Králova přízeň

The Other Boleyn Girl

Kráľova priazeň

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2008, 111 min

„Á, Boleynovic děvky..“ Královský dvůr Tudorovců plný intrik, sňatků z rozumu i nerozumu a pokládání hlav královen na špalek odměnou za neschopnost zplodit mužského následovníka trůnu. Ideální prostředí pro chytré Boleynovy dcery, které, ač se o nich tolik nemluví, velmi významně otáčely kormidlem Albionu 16.století. V čem má prsty BBC je už tradičně ku prospěchu věci bez rádoby efektních pozlátek a navíc podporované precizními hereckými výkony (za všechny bych jmenovat trojici Thomas, Bana a šestiprstá čarodějnice Portman). Chápu, že byla jiná doba, ale čekání se ztrátou panictví na svatební noc a navíc v košili odkrývající maximálně 10% těla se mi jeví jako značně nepraktické a buďme rádi, že tento zvyk již prakticky vymizel, neboť se tím vyloučila hrozba zakoupení mrtvého zajíce v pytli..(3.12.2009)

63% Silný námět, kterému podráží nohy scénář a herecké obsazení. Scénáristé se bezradně potácí z jednoho žánru do druhého a neví čí jsou. Chvílemi je to romatka alá Anna a král, chvílemi krvavé drama parametrů Královny Margot, chvílemi teenagerovská komedie o sexu (furt jsem jenom čekal, kdy se objeví Eugene Levy alias Jimův táta a začne holkám vysvětlovat, jak na věc a proč, že se to vlastně musí vyspat s tím králem). Druhým kamenem urázu je herecké obsazení. Jinak dobří herci dostali role, na které se vůbec nehodí, a to film sráží do kolen. Banův král nemá vůdčí chrizma a nezachání to ani uhrančivý kostým a majestátná hudba, je to spíš takový bezradný strejda, který neví kudy kam a tam, kde by měl přijít pohled planoucích očí, se Bana zmůže akorát na dva dechy se skolopeným pohledem, jakože má pláč na krajíčku. Jidnřich VIII. jeden z nejvýznamnějších anglických králů, teda rozhdně takováhle chudinka nebyl. Natalie Portman umí zahrát skvěle mrchu i zesláblou chudinku, bohužel s tím, že vypadá na 15, nic nenadělá a nalíčená jako madona s korunou na hlavě vypadá spíš než jako královna jako panenka z pedofilního pornofilmu. Dal bych spíš přednost, kdyby si se Scarlett role prohodily, ta už hrála párkrát mrchu a docela obstojně, i když přes veškeré její kvality je také ještě dost herecky nevyzrálá. Jediná herečka, která z filmu vychází vítězně je Kristen Scott Thomas, která vystihla svou roli naprosto přesně. Chci novou verzi od scénáristů Gladiátora s Christianem Balem nebo Rusellem Crowem jako Jindřichem, s Charlize Theron v roli Anny a Rachel McAdams v roli její sestry a půjdu na to velice rád znova, protože takhle nabitý náměť má velký filmový potenciál, který bohužel v případě Královy přízně nebyl naplněn (a zejména se těším na dějově zásadní scény jako je rozchod s Vatikánem, které byly místo mnoha zbytečných tlachů o sexu, akorát zmíněny v dialogu postav). BTW tohle je snad první případ, kdy mi volně vymyšlený český distribuční název přišel docela výstižný.(22.10.2008)

|| Scenár: Peter Morgan / Predloha: Philippa Gregory (novela) | Hudba: Paul Cantelon | Produkcia: Alison Owen | Distribúcia: Columbia Pictures, Focus Features | Štúdio: BBC Films, Relativity Media | Rozpočet: 35 miliónov $ | Tržby: 77,713,866 $ || Je to trošku prifarbený film, ktorý sa nedrží úplne historických faktov, no zo scenáristického hľadiska je to pochopiteľné. I tak si myslím, že z príbehu života Henrika VIII. sa mohlo vyťažiť omnoho viac, nakoľko bol jedným z najkontroverznejších panovníkov dejín. Portmanka prináša, čo si rola žiada, Johanssonka sa tvári utrápene, jak vždy, a Bana poprvý krát z mnou videných filmov nenaplňuje to, čo by sa dalo. Možno špatný casting, možno slabý scenár. Preto mínus 2 hviezdy z inak nádejného, príjemne pozerateľného počinu. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(8.12.2013)

Velmi povedené vztahové drama, které nám popisuje trnitý osud sester Boleynových. Náboženské i politické situaci "tudorovské" Anglie se věnuje jen okrajově a vypichuje jen ty rysy doby, které mají na příběh sester výrazný vliv. Ze začátku je to ten rodinný, kdy se Annu otec a strýc snaží dostat do královi postele pro získání jeho náklonnosti a zvýšení společenského postavení. Později je to vliv pobytu u královského dvora, který množstvím intrik a zrad v kombinaci se sesterskou rivalitu nahlodá jejich vzájemné pouto. Situaci si ovšem komplikuje i sama Anna, po té co se vrací z francouzského exilu s nejvyššími ambicemi - stát se královnou. Všechny postavy jsou velmi uvěřitelné díky kvalitním hereckým výkonům, přičemž dominuje ten Nataliin. Anna totiž prochází několika zásadními změnami, od křehké, naivní a citlivé dívky, přes cílevědomou manipulátorku, která si jde za pomocí intrik a na úkor sestry za svým cílem, po oddanou, ale nešťastnou manželku, která se jen zoufale snaží vyhovět králově touze - dát mu syna..aby nakonec pocítila na vlastní kůži, že králova přízeň je vrtkavá...(30.3.2011)

Svedomie mi nedovolí neporovnávať to so serialovým kolegom "The Tudors"... no a ak to v tomto prípade porovnám "Tudors" vedie minimálne o triedu. Kráľová priazeň nie je zlým snímkom ale nefunguje ako ma... intrigy, zlosť, slasť, podlosť, klamstvo tuna necitím v takom množstve ako som mal možnosť vidieť tam... 6/10(4.7.2009)

• - Spoiler: Ve filmu nikde není naplno naznačeno, že George Boleyn je homosexuál, ale scénář několik vodítek skrývá. Tím prvním je scéna, kdy je George zaskočen oznámením o tom, že se má oženit. V tu chvíli nejde o to, že ví, že si se svou budoucí ženou nebude rozumět, ale i o to, že bude vůbec svázán svazkem k ženě. Druhou ukázkou je scéna, kdy se nedokáže vyspat s Anne, přestože hlavním důvodem je strach z incestu. (novoten)

• - Francis Weston se ve filmu neobjevil, ve skutečnosti přišel o hlavu jako údajný milenec Anny Boleynové. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Také věk Jindřichovy dcery Alžběty ve filmu příliš nesedí. O Vánocích měly být Alžbětě tři roky, na které rozhodně nevypadala, a když si Jindřich bral Kateřinu Parrovou, mělo být Alžbětě kolem deseti let. (Zdroj: ČSFD.cz)