Moje borůvkové noci

藍莓之夜

Moje čučoriedkové noci

Romantický / Drama / Road movie

Francie / Hong Kong / Čína, 2007, 90 min

No jo ... je to ten film, kde hraje Norah Jones, no taky je to film, kde nehraje ale vystupuje Chan Marshall aka Cat Power ... to už tak profláknutý nejni (no bodejť, kdo jí zná :-). Kar-wai Wong se vydal na téměř bezúčelnej trip na americkou půdu, schrastil řádku spolehlivejch tváří a tak nějak povýšil charakterové figurkaření a epizodický děj díky expresivně-nápaditým narativním prostředkům na něco, co by mohlo bejt "nezávislým" uměním. Ale běda... je to pěkný lepidlo do držky ... ten borůvkovej koláč. A pachuť neoddělá ani hudba od Ry Coodera, kterou lze ve filmu těžko zaslechnout (nebo lehce přeslechnout, to vyjde nastejno), když na vaše sluchové receptory útočí těžkotonážní přeslazeností dvě dámy uvedené výše. Někdy halt velká očekávání rovnají se zklamání. 60%.(7.3.2008)

Sladký a bohatě zdobený borůvkový koláč s nezaměnitelnou chutí, který, když se rozplyne na jazyku, vhání slzy do očí a dává vzpomenout na chvíle, které vyhloubily hluboké rány do našich těl, ale i na chvíle, které ty rány zacelily...borůvkový koláč lítosti i naděje. Raněná bytost bloudí ospalým světem propleteným neony a cigaretovým kouřem, potkává jiné raněné bytosti, prožívá své borůvkové noci a doufá, že nalezne lásku. Jen škoda, že Wong Kar-wai upekl prakticky ten samý koláč co minule a nepokusil se nás překvapit něčím novým...ale i tak to je velmi chutná záležitost(12.3.2008)

Celkom príjemný filmík, ktorý postráda lepšieho režiséra. Wong si síce skúša rôzne spomaľovačky (otravné) a rôzne fintičky, je však častokrát úplne mimo. Film ako taký mal na viac, je tam kopec zbytočnej vaty. S takým sympatickým a kvalitným hereckým obsadením (dominuje veľmi sympatická a pohľadná Norah Jones:))) sa dá urobiť viac...Každopádne tento film má jedno šťastie- aj pri rozpačitých dojmoch pri pozeraní, vo mne dokázal zanechať dlhšiu dobu veľmi príjemný pocit, ktorý mi nedovoľuje klesnúť pod ***:)(21.9.2008)

Dokonalé vystihnutie pocitov a stavu mysle v čase zatváracích, hluchých hodín barov a kasín. Stavu mysle, ktorá by za normálnych okolností už dávno spala, no bez partnera, ktorý zradil či opustil, by sa rada niekomu vyspovedala o tom, čo prežíva, čo sa stalo. Nájsť chápavého parťáka na pokec, nie na sex. Unavená časť osobnosti túži po oddychu, no akýmsi zotrvačníkom pracuje na vyrovnaní sa s nečakanou samotou. Len neostať uzavretý uprostred štyroch stien. vyraziť do ulíc a blúdiť rozostreným (lebo tiež unaveným) zrakom po farebných škvrnách neónových odleskov a svetiel. Zaspať za barom. A vydať sa na iniciačnú cestu nadobudnutia poznania o sebe samom. Reštauračné a barové prostredie pri tom poskytne príbehy krachov iných partnerstiev, či už tých mileneckých a manželských alebo medzi rodičmi a potomkami. Skvelá práca s náladou, ktorá u viacerých komentátorov vyvolala pocity pomalosti, zbytočnosti tém v dialógoch a akejsiušľachtilej nudy. V skutočnosti film náladu dokáže zdvihnúť všetkým, ktorí ani v okovách smútku z rozpadnutého vzťahu nezabudnú na každodennú porciu skvelého koláča.(27.9.2015)

Kar-Wai nám nakonec přesídlil do Spojených států. To jsou mi věci. Znovu se přiblížil blíže k západní kinematografii a svůj nový opus (bohužel ne "magnum") posadil do rozmanitých koutů americké přírody i městské zástavby. A svou první roli si odzkoušela i dle mého nejistá Norah Jones, "barová" zpěvačka převážně bluesových melodií. Myslím, že i přes poměrně sympatický zevnějšek se sázka na Norah tak úplně nevyplatila, a to samé se dá říct o britským akcentem nasáklém Jude Lawovi. Norah hraje průměrně, příliš koulí své srnčí oči, Law "funguje" s mírným afektem, příliš mluví, příliš se usmívá... a je to zkrátka celé poměrně cukernaté. Zato Cat Power, též zpěvačka, jež obsadila epizodní roličku "Káťi", projevila (civilní) cit pro svou roli a kdyby býval Kar-Wai obsadil jako hlavní herečku jí, mám pocit, že by udělal lépe. Nicméně stojí (a padají) Borůvkové noci jen na hercích? Nikoliv. V určitých ohledech (bohužel ne ve všem) Kar-Waiova režie vykazuje přesně ty pozitiva, jež zdobí většinu jeho předešlé tvorby. Je zde krásná kamera (automobilové loučení à la Hire: Follow je nasnímáno božsky), trhané záběry, kterými se však bohužel nešetří, oblíbené motivy i vhodná hudba (soundtrack Fallen Angels / Stvořeni pro lásku to není, ale funguje to)... a Kar-Wai se znovu projevuje jako vrchní estét (nebe, neony, semafory, zmrzlinové polevy, krásné ženy -říkal jsem, že nechybí ani Natalie Portman, Rachel Weisz?), jež nám servíruje vizuálně naprosto dokonalou romanci. Příběhově je to ale bohužel chvílemi ploché (což u režiséra není úplně neobvyklé), tu a tam nepoutavé (což mi přijde právě jako zásadní) a malinko neopodstatněné vztahy, jejímž aktérům se vzájemná náklonnost věří poněkud hůře, určitě mnohému nepřidávají. Chybí kousek exotiky, mírný nadhled (byť plátno navštíví tu a tam i odlehčený vtip), nescházejí naopak odbočky a tentokráte decentní žánrová nevyzpytatelnost, Kar-Waiova asijská esence. Nedá se říct, že by všechny příběhové linky byly tak poutavé, ale jedno se filmu upřít nedá: plyne, oku lahodí a pokud v sobě divák probudí i mírně naivní romantickou duši, může tato obsahově nezávislá romance s přeestetizovaným a uhlazeným pozlátkem potěšit. "Abychom světu porozuměli, musíme se od něj občas odvrátit. Abychom byli prospěšnější lidem, je třeba si je chvilku držet od těla. (ac)"70%(5.5.2008)

• - Šest tisíc kilometeů urazil borůvkový autobus, v němž režísér Wong Kar-wai propagoval v Číně svoji filmovou novinku Moje borůvkové noci. Součástí kampaně byla také soutěž o 10 "borůvkových andělů" - dívek zvolených internetovým hlasováním. (Fredy176)

• - Film zahajoval 60. filmový festival v Cannes v roce 2007. (HappySmile)

• - Norah Jones byla jedinou volbou pro hlavní ženskou roli, i když nikdy předtím nehrála. (HappySmile)