Gambit

Gambit

Komedie / Krimi

USA, 1966, 109 min

Považoval bych za ohromnou čest oblafnout šejka o nějaké to ropné pole, ale neudělám to, protože jeho agenti by na mě vyskočili z první misky hranolek a našli by to ropné pole schované v mém konečníku. Také Harry znal šejkovy možnosti a tak s ním evidentně nehrál na rovinu. Sochu mu ukradl, neukradl, prodal ji, neprodal ji a kdoví, zda-li přitom zbohatl, nezbohatl. Mne tato klasická loupežničina hodně bavila a navíc se musím přiznat, že ačkoli Shirley McLaine nikdy nepatřila mezi TOP 1000 vítaných návštěvnic mé postele, tak, zejména v němých pasážích, na mne působila naprosto neodolatelně.(22.8.2013)

Jednoduše skvělý film. Prvních pětadvacet minut se Gambit nezdá nijak výjimečný, ničím originální... Jenže pak přijde minuta šestadvacátá a vy zjistíte, že celá loupež, kterou jste právě sledovali, se odehrála jen v mysli Harryho Deana, tak trochu arogantního podvodníka s tváří Michaela Cainea, který se bude po zbytek filmu přesvědčovat o tom, že výborný plán a realita jsou dvě sakra odlišné věci. Tak. A teď se opovažte říct, že ta rozjezdová pětadvacetiminutovka byla neoriginální. Caine jako (téměř) vždy bezchybný, Shirley MacLaine je neskutečně roztomilá osoba, jejíž postavě věříte každou polohu (a že jich vystřídá!), a geniálního Herberta Loma asi nemá smysl nijak komentovat - dobře se bavící herec si zkrátka s přehledem zahrál dobře se bavícího milionáře. Scénář nacpaný úžasnými dialogy nešetří humorem a nenudí ani na vteřinu, velice se mi líbily i dvě (doufám, že úmyslné) narážky na Casablancu (věta "Vypadá to na konec krásného přátelství" v závěru a scéna s "bogartovským" Harrym popíjejícím pivo u stolku na trhu). Jarreho soundtrack, který jsem dosud neznal, jsem si hned zařadil mezi jeho nejlepší kusy. Jak říkám - Gambit je jednoduše skvělý.(13.4.2011)

Kdo je kočka a kdo myš při krádeži, během níž se nemá nic odcizit? Úvodní část vysněného plánu budoucího to chtělo vzít více šmahem, takto začne záhy nudit, protože v ní jde vše dle plánu a tak se v ní nic napínavého neděje. To pasáž "jedeme na ostro" je již jiná káva. I tak by ovšem snesla pokrácení, ať má větší grády. Věčně se škorpící šarmantní duo samozřejmě bez výhrad.(8.1.2013)

Já tuto tvář komedií miluju, kouzelná stylizace, kouzelný Caine a nejlepší byl (pozor, nastínení zápletky, pokud si chcete film vychutnat co nejvíc, už tady nic nečtěte!!!) přerod MacLaine z naplánované figurky do skutečnosti. Fakt jsem to netušila, že je první loupež jako a říkala jsem si, co se teda bude ve zbytku filmu dít a kdy už Nicole promluví! A nejhezčí je to, že na ledovou královnu se pěkně zírá, ale skutečná ženská dokáže pomotat hlavu mnohem důkladněji!(15.11.2011)

Prvních 25 minut: Teda těm to jde až nějak překvapivě snadno - no asi tam těch loupeží bude více. 26 minuta: Sakra - proč mi to zase skočilo na začátek? Od 27 minuty - Aha :) 3 minuty před koncem: o co že ... 1 minuta před koncem: Ha há :) ... Velmi příjemná záležitost s vynikající ústřední trojicí a příběhem o do posledního detailu vypiplaném plánu, který se prostě nemůže povést. bez hluchých míst, s humorem a samozřejmě vše osvětlujícím koncem s takovou tou třešničkou ...(21.4.2013)