Posedlost Joela Delaneyho

(neoficiální název)
  • USA The Possession of Joel Delaney

Oskar

Jediný horror ve filmografii Shirley MacLaine se povedl tak napůl. Hlavní hrdinka, ovdovělá newyorská matka dvou dětí, je po smrti manžela fixovaná na svého bratra a s obavami sleduje, jak se bez jasného důvodu mění v agresivního násilníka. Ukáže se, že je za vším voo-doo. Bratr je posedlý duchem svého zemřelého kupána, portorikánského pouličního rváče. Když velkoryse pominu, že film je v druhém plánu bezstarostně rasistický, jeho největší problém vidím v příšerné pomalosti první hodiny. Shirley i Perry King odvedli dobrou práci a nemůžu popřít, že mě zajímalo, co s nimi bude dál, ale během nekonečného čekání, až se děj trochu rozjede, jsem stačil vymyslet lepší varianty dalšího vývoje, než mi nakonec nabídli tvůrci filmu. Kromě toho je tu zvláštní rozpor mezi zdařile realistickým zachycením života v New Yorku (včetně jeho ghetta) a poněkud gumovými gore scénami. 50% ()

corpsy

Snímok vznikol v dobe veľkého dopytu po satanskej a rôznej inej tématike o posadnutosti zlým duchom, či démonom. A rozhodne nejde o dielo slabé. Už v prvých sekundách nám British Board Of Film Censors oznámi, že pôjde o mládeži neprístupný snímok a niektoré scény sú naozaj ďaleko za dostupnosťou pre mladého diváka. A to ešte znásobuje doba uvedenia snímku, kedy sa v mainstreame príliš graficky neznázorňovalo. Body za odvahu a dobrú atmosféru. ()