Sex Slaves

(TV film)
  • USA Frontline: Sex Slaves
všechny plakáty
Kanada / Ukrajina / Turecko, 2005, 89 min

Každoročně se stane na pět set tisíc žen obětí sexuálního průmyslu. Dokumentaristka Ric Esther Bienstocková se zaměřila na země bývalého Sovětského svazu, které jsou v posledních letech největšími dodavateli nedobrovolných prostitutek. Pomocí skrytých kamer a odposlechů odhaluje, jakým způsobem probíhají různé fáze obchodu s „bílým masem". Mnoha ženám v těžkých životních situacích nezbývá nic jiného než věřit nejistým slibům o zaměstnání v zahraničí, kde mají pracovat nejčastěji jako servírky. Vydělané peníze by mohly zachránit někomu v rodině život. Bez nich nebude na léky, operaci, ale ani na pokrytí základních životních potřeb. Místo toho se ženy ocitnou v ještě bezvýchodnější situaci. Výpovědi několika zachráněných, kterým se podařilo se vrátit, svědčí o brutálních podmínkách, jakými byly k prostituci donuceny. Paralelně s jejich vyprávěním o černých můrách, které nikdy nezmizí, sledujeme manžela jedné z unesených žen, který se pokouší dostat ji zpět. Multibilionovému průmyslu nedělá problém podplatit policii ani soudy, proto poslední nadějí zůstává riskovat vlastní život. (oficiální text distributora)

hous.enka

Dokument o obchodu s ženami na území Turecka, Ukrajiny a Moldávie. Snímek sleduje osudy zejména dvou žen: jedna je těhotná a vydala se do zahraničí pracovat (její motiv jsem teda trochu nepobrala), druhá potřebovala práci, aby měla dostatek peněz na operaci pro svého bratra. Obě byly podvedeny a následně prodány pasákům, aby jim vydělávaly peníze. Síla tohohle dokumentu je hlavně v tom, jak se tvůrci snaží stát mimo, ale nakonec to zkrátka nejde. A stejně to působilo na mě. Na začátku jsem si říkala, že půjde o další dokument o obchodu s "bílým masem", ale dostala mě hlavně ta bezbrannost žen. To, že ony nemají, jak by před svým životem (či osudem?) utekly. Na jejich straně nestojí nikdo - ani policie, ani soud, ani nikdo jinej. ()

mira007

Dokument na téma obchodu s lidmi - jeden z nejsilnějších, který jsem viděl nejen kvůli přehledné formě, výpovědím odborníků nebo svědectví prodávaných žen, ale hlavní přidanou hodnotou jsou záběry skrytou kamerou zachycující přímo obchodní jednání pasáků a protože se to týká žen z Ukrajiny a Moldavska, kulturně a geograficky relativně blízkých, tak si člověk dokáže udělat obrázek jak to fungovalo deset let před tímto dokumentem u nás po otevření hranic po pádu komoušů, kdy se to hemžilo inzeráty na barmanky, tanečnice, modelky. PS: Vlastně nejšílenější věc je na závěr ten rozsudek ukrajinského soudu, kdy za prodání ženský padne podmínka. ()