Chléb náš vezdejší

(festivalový název)

Our Daily Bread

Dokumentární

Rakousko / Německo, 2005, 92 min

Dokumentární film, který na ploše 90 minut pomocí živých obrazů vykresluje snad všechny myslitelné odvětví potravinářského průmyslu se zaměřením na jeden jeho současný aspekt - mechanizaci a odlidštění. Z této šílené cesty, kterou lidstvo nastoupilo teprve nedávno, má zisk pouze hrstka lidí, kteří tento průmysl řídí, všichni a všechno ostatní trpí. Tenhle film zaznamenává takové věci, že se až stydím, že jsem člověk. A představuju si, že kdyby nás navštívila nějaká vyspělejší rasa mimozemšťanů a viděla, co děláme, tak by si pomysleli, že jsme se všichni zbláznili, když to tolerujeme. __ Dokument samozřejmě je svou povahou problematický, protože skeptické diváky pouze utvrdí v názoru, který už mají, zatímco obyčejné obecenstvo možná překvapí některými vybranými scénami, ale už i podle zdejších komentářů je jisté, že v nich žádnou trvalejší stopu nezanechá (Djkoma, Flipper, kwoky...).(16.10.2010)

Podpriemerné! Na podobné filmy zaoberajúce sa rovnakov tematikou zdaľeka nemá. Na dokumentárny film mi tu značne chýba sprievodný komentár. Keby som vedel, že je celý nemý asi by som ho ani nepozeral. Ukazuje spracovávanie potravín, tak ako to je, zároveń si však mysím, že ak niekto uvidel niečo nové asi dosť zaspal dobu a žije na mráčiku ideálov.(21.5.2011)

Dokument beze slov,protože zde slova ani nejsou potřeba!Už jste se někdy zamysleli co se skrývá za tím něž začnete jíst?Tak přesně tohle odhaluje tento dokument.Mě jakožto vegetariána ani nic nepřekvapilo páč zákulisí jatek velice dobře znám a jsem si ho vědom co mě ovšem fascinovalo byla ona automatizace jak v živočisném tak rostliném průmyslu!Rozhodně dokument ,který by měl vidět každý člověk a to myslím bez jakéhokoliv zaujetí..každý má právo vybrat si co na jeho talíři bude./ovšem za jakou cenu/(2.4.2009)

Jakožto správne otrlý študent chemickej a potravinárskej technológie som si tento dokument pustila k obedu...Chyba:). V podstate ma nemal čím ohúriť, pretože už v treťom ročníku po absolvovaní predmetu o základoch potravinárskej technológie, som isté typy výrobkov prestala konzumovať, nehovoriac o tom, že pri učení na zápočtovku sa mi dvíhal žalúdok. Čiernobiele nekvalitné obrázky zo starých skrípt, teoretická príprava, ale ani farbisté rozprávanie spolužiaka brigádujúceho na slepačej farme v Škótsku ma však nepripravili na niečo tekéto...Niet nad holú realitu! Áno, TOTO je DOKUMENT, bez hudby, bez slov. Žiadne kvázi ohurujúce "mýtobúračské" pseudobláboly typu Zeitgeist...Nič, len čistá, stroho podaná skutočnosť.(2.2.2009)

No nevím. Jako studentovi zemědělské univerzity mi nepřijdou symetrické záběry na traktoristy, ustájené belgické modrobílé plemeno a lyrické jízdy sklízecích mlátiček tolik fascinující. K hypnotičnosti Qatsi trilogie to má daleko. Chybí Philip Glass. Ehm... vlastně dost rušivě chybí jakákoliv hudba a obraz sám neudržel moji pozornost. 50 % Btw: Nechápu jak může být někdo překvapen záběry na zemědělskou prvovýrobu, to si lidé myslí že to prasátko běhá ve výběhu, dává maso samo od sebe a s kuřaty je zacházeno jako v bavlnce? Úsměvné.(11.10.2009)