Film je zaujímavý z historického hľadiska - Francúzsko po ľudovej revolúcii sa otriasa v základoch a minimálne v Bretónsku sa delí na dve rozpoľtené skupiny, ktoré sú total znepriateľné. Horšie je to čo do vzťahových rovín, v ktorých sa niektoré postavy chovajú nevieryhodne a málo logicky. Z kňazov sú po prevrate hrdlorezi, zo šľachty vojenskí generáli, z prostých rolníkov banditi. Jedna z hlavných postáv sa tu hrá na bratov Wrightovcov, dokonca svojím parným rogalom ich predbieha o 110 rokov - žeby pokus o sci-fi? Nudne podaná romantická linka prehlušuje snáď okrem surových popráv všetko ostatné. Dobrodružných prvkov je tu ako šafránu, viac by sa hodilo zaradenie do žánru historickej drámy. Dlhočiznú stopáž by si žiadalo skrátiť. Herecky iba priemer, nikto nevyčnieva, akurát mladá a kozypredvádzajúca Marceauová je celkom rozkošná.(31.3.2018)

Spíš než film historický mi to připomínalo parodii. Scény, kdy prostý lid pěje v chrámu jako Strahovský chrámový sbor a přeruší je pančitelka se skupinkou dětí, pějící jako Bambini di Praga, působí komicky. Jenže na parodii tam toho humoru bylo poskrovnu. Dokázala bych to odpusitit, pokud by měl film silný originální příběh, ale bohužel mě nedokázal vtáhnout do děje.(2.2.2015)

Nadčasové podobenství zasazené do doby Velké francouzské revoluce nabízí spíše Wajdův Danton. V Šuanech jde především o tragický milostný trojúhelník, barvitě dobrodružný děj a sympatickou postavu hraběte (P.Noiret), který se místo politické angažovanosti pokouší dobýt vzduch. Ovšem časy jsou zlé, rodinné vztahy v rozvratu a každý si nakonec bude muset tu svou (revoluční, nebo kontrarevoluční) stranu vybrat. Hvězdička dolů za to, jak se ve filmu tlučou naturalistické výjevy (rodička překusuje pupeční šňůru, několik postav schytá kulku do hlavy) s pohádkovým závěrem.(9.2.2014)

Kruté, pravdivé, nutné??, v té době se utvářela první demokracie světa, aneb pohled na dva muže, kteří spolu kdysi vyrůstali a milovali jednu ženu, a teď stojí proti sobě, jeden jakožto šuan-royalista chtějící jen žít svobodně s úsměvem a ve spokojenosti dávných dob a druhý coby revolucionářský republikán tvrdě hájící právo na vybojovanou nezávislot na šlechtě a jejím králi... co bylo lepší nám snad sdělil čas, ale hrůzy odehrávající se v často nevinných lidských osudech zúčastněných, jejich krvi... A je skutečně za tím oddanost ideologii té či oné, anebo právě jen ta jedna jediná žena.?!!!(8.6.2014)

Tento film můžeme vnímat jako čistě romantický snímek zasazený do konce osmnáctého století. Můžeme od něj očekávat patřičnou dávku dobrodružné atmosféry i sympatické nadsázky. Na de Brocu je film hodně vážný, místy až nezvykle, ale ráda mu to odpustím, neboť v těchto chvílích zádumčivosti sahá po moudrých větách, které bohužel stále neztrácí na platnosti.(7.3.2015)

• - Dobrodružné filmy jsou specialitou režiséra Phillipa De Brocy. Jeho "Chouans" (v českém překladu "Šuani") patří do první kategorie historických filmů které natočil. Film byl dvakrát nominován na Césara (za kostýmy, a herce ve vedlejší roli Stephana Freisse - Aurél, který cenu Césara získal). Hlavní představitelka Sophie Marceau získala v roce 1988 hlavní cenu na festivalu Cabourg Romantic Film. (marťan)