O nosaté čarodějnici (TV film)

Pohádka

Československo, 1984, 53 min

• WANDRWALL

Nosaté čarodějnice to nikdy neměly snadné. Ale pokud vstoupí do života prostořekému a sebevědomému mladíkovi a zapůsobí na něho výchovně, tak ať se klidně i v dnešní době objevují. Nesnáším pýchu a lidi, co si myslí, že tenhle svět je určený jen jim, a vnucují svoje já druhým lidem... Proto mám rád takové čarodějnice, která se objevila v téhle pohádce a působí tak výchovně! Díky zlepšení povahy si mladík našel i prima nevěstu. Tu pravou, kterou tolik mužů hledá! Sotva by se mu to podařilo, kdyby nepoznal nosatou Čarodějnici. jen víc nosatých čarodějnic s tak dobrým srdcem do naší reality!(29.5.2010)

Na to, kolik pohádek je ve zdejších vodách ČSFD podhodnocených až hrůza, nechápu nadšení zrovna z téhle. Pravda, Kozderková a Havelka válí a zbytek ansámblu za nimi nijak nezaostává. Přesto si nemůžu pomoct, scénář není vyladěný tak, aby ve mě pohádka zanechala hlubší dojem. Čarodějnici se poťouchlé kousky mohly pěkně vymstít a kdyby Jakub Bětku-husu neochránil, tak má čarodějka na svědomí vraždu. A co chudák Jakubova máma, která se rok utápěla v žalu nad ztrátou syna a třela bídu s nouzí? A drak Emilka nepokrytě přiznává, že žere princezny (ne bramboráky nebo dřevěné uhlí jako jiní, hodní draci). A uvěřitelnost pouta mezi Jakubem a Bětkou-husou výrazně narušuje fakt, že Jakub jejímu hlasu v této verzi nerozumí (versus např. ruská animovaná adaptace "Malý Nosáček" z roku 2003 nebo německý film "Trpaslík Nos" z roku 2008), neví, že je to zakletá dívka, a ve výsledku se tedy regulérně ožení s vrubozubým ptákem. Zkrátka a dobře, v mých očích jde o televizní průměr.(29.10.2014)

Pro tzv. Hodinovky, nebo-li hodinové pohádky mám slabost a toto je jedna z těch, ke kterým se budu vždy rád vracet. Je to důkaz, jak z hodně mála (bráno po finanční stránce) lze udělat opravdu hodně moc. Kromě výtečného "Bonžorna" pana Augusty a šéfkuchaře p. Větrovce zde solidně zahrál i Ondra Havelka, přičemž ty jeho uši, ale i nosan byly opravdu nádherné :-) . Zbytek osazenstva výborně přihrává. P. S. Drak nemá chybu a perfektní namluvení skřítků panem Císlerem a spol. je taktéž úžasné.(20.1.2011)

Další ze starých studiových pohádek, ve kterých "si herci ještě hrají" - zvlášť pan Havelka v ní září opravdu vrchovatou měrou - až radost pohledět... Na mě jako na dítě udělala velký dojem i svojí zvláštní atmosférou, kterou jako dospělá už tak nevnímám a skloubením prvků (herci, loutky, živá husa, umělé kulisy, reálné předměty,...). Přiznávám, že minimálně jednu hvěždičku uděluji z nostalgie.(30.1.2011)

Hezká a zcela tradiční kulisová pohádka o velkém nose, pyšném srdci, ale také o práci a lidské dobrotě. Ondřej Havelka si střihl jemu v té době typickou postavu trochu nafoukaného, ale dobrosrdečného mladíka, který se dostane do chalupy nosaté čarodějnice a ta ho nechá trochu vykoupat v jeho nafoukanosti. Ale jak to bývá, láska a pohledná dívka není daleko, ačkoliv může mít podobu zvířete husy. Pohoda, která po nedělním obědě nenudí a pobaví. Hudba: Ladislav Štaidl(30.1.2011)