Modrá nota

Blue Note

The Blue Note

Drama / Romantický / Hudební

Francie / Německo, 1991, 135 min

Lyrické, melodramatické, poetické a skvele! Typický Zulawskeho filmu. Absurdné a komické scény, okúzľujúce a pohľadné herečký (šarmantná Sophie Marceau), snovosť a teatrálnosť. Film zobrazujúci posledné dni virtuózneho skladateľa Frederika Chopina ktorý žije vo veľkosvetskej spoločnosti a stretáva sa s významnými, súvekými osobnosťami ( maliar Eugène Delacroix alebo spisovateľ I.S.Turgenev či prozaik Alexander Dumas). Vo filme neustále hra zložitá artificiálna hudba (Chopin, Bellini) ktorá nie je moc výrazná. Vo filme sa objavujú fantasmagorie, fantastické a neskutočné bytosti (strašidla, prízraky, mýtické postavy). Sophie Marceau ako necudná Solange zvláda svoju role dobre aj keď jej herecké kvality sú pre mňa diskutabilne, ale ako žena je rozprávkovo krásna. Neviem či by sa pačil aj ne-fanúšikom Zulawskeho ale ja som si ten zvláštny a neznámy snímok ohromne užil. Subjektívne 95% Objektívne 60%.(21.7.2012)

Kavárenské matiné. Umělecký, prominentní dýchánek. Ze salónků nekonečná nekonvenčnost se line. Soužení i plameny, ze dveří, z okenic. Měkké sofa pro volný trh lásky a umírání. Zahořet, zatoužit, neuzmout křídla, neuzmout zhola nic, fantazii se skutečností doprovodit. Básni (od) srdce, básni, odemknuté lyrickým klíčem, výjimečně poctivou magií, se podrobit. Uvnitř duch slibné slávy, en plein air duch velectěné liberté.(9.9.2016)

• pakobylka

Dům plný bláznů. Možná geniálních, ale bláznů. Taky plný umírání ... a každý z nich se s blízkostí smrti vyrovnává po svém. Nicméně ... jakoby se ztrátou zábran prodali duši. Jejich příběh má prázdné oči, ve kterých se nic nezrcadlí ... která všechno pohlcují ... světlo i tmu - ve všech myslitelných podobách. A tak zůstává jen splín, rozlézající se bez zábran do všech koutů ... navzdory frivolnímu afektovanému tyátru. Po absolvování podobných pseudointelektuálních, do sebe zahleděných hříček se mě většinou zmocňuje trudnomyslnost ... a taky mívám chuť se opít. Život je příliš krátký na to, abych s nimi ztrácela čas, jenomže dopředu mě obyčejně nikdo nevaruje ... 2,5*(9.9.2016)

• Arsenal83

Úplne mimo, tvorcovia tu všetky veľké osobnosti hudby a literatúry ukázali ako nejakých pomätencov, čo v kuse len skáču, kričia, váľajú sa po lúke a hneď na to plačú. Totálne sfetovaní hippisáci. Navyše komunikujú medzi sebou skoro vo veršoch, no trapas proste, neboli to snáď bežní ľudia ako každý iný? Ak je Chopin romantický pianista, to neznamená, že sa dennodenne pozeral von z okna s pritepleným pohľadom. Dej je totálnou tragédiou, pozitívom je výborný výkon Marceau.(1.1.2017)

Jedno je jisté: není to jeden z tuctových životopisných filmů o skladatelích. On to vlastně ani není životopis a hudba, která ve filmu zní neustále, nutně po čase leze na nervy. Obdivuhodně vedení a sehraní herci, vizuálně úžasné, ale... nevím, jestli ta dávka afektu není až příliš velká. Pauz, kdy si od ní divák odpočine, je ve filmu pomálu. Spíš divadlo než film.(15.6.2018)