Stepfordské paničky

The Stepford Wives

Stepfordské paničky

Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 1975, 115 min

Mám mnoho špatných vlastností, ale nejsem pokrytec, takže mohu s klidným svědomím napsat, že hledám bydlení ve Stepfordu. Nemám totiž nic proti příjemným, usměvavým, dokonale upraveným manželkám, jejichž jedinou touhou je činit muži potěšení. Tenhle snímek se mi zkrátka trefil do nálady. Dámy vesměs vypadaly úžasně, atmosféra pomaloučku houstne a pokud by to s tím bydlením nevyšlo, tak bych prosil dodat jeden model Katharine Ross z roku 1975 na obvyklou fakturační adresu.(27.5.2015)

Stepfordský pánský klub s programem trvalého potlačení ženské emancipace.. S blížícím se závěrem působivé, nicméně po celou dobu velmi předvídatelné drama na mě působilo jako směs Blade Runnera a Zoufalých manželek ozbrojených leštidlem ve spreji. Šílená kombinace, řeknete si, ale kdo ví. Třeba se to za pár století stane skutečností a to nejspíš v opačném gardu..(11.6.2009)

Keďže som nevidel ten nový film s Nicole Kidman...tak som si aspoň chcel pozrieť tento originál...a nečakal som nič, a preto sa mi to celkom páčilo..hlavne tá myšlienka, je síce pravda, že už je na tom vidieť že je to z roku 1975...ale to nič nemení na tom..že to bol fajn film, pri ktorom som neľutoval strávený čas pri ňom...(10.6.2009)

Dokonalost sama. Rodinný film se pomalu mění nejdříve na mysteriózní drama, pak na sci-fi, a přitom po celou dobu nese přirozeně načrtnutý sociální komentář. Samozřejmým druhým dnem je parodie bezduchých konzumentů - manželek, pasivních slepic a manželů, bezpáteřních, kariéristických gumáků. Lidí, kteří obětují své zájmy a touhy společensky přijatelným šablonám a zvykům. Mrazivý konec a závěrečná idylka patří k tomu nejlepšímu, co nabídl kinematografii žánr sci-fi a horroru. Nechte se překvapit.(6.5.2011)

Vítejte ve Stepfordu, ve městě kde jsou ženy krásné, starostlivé, a elegantní, a jejich jedinou vášní je spokojená rodina a čistý dům. Přiznám se že předlohu jsem nečetl a tak jsem netušil jak z toho režisér hodlá udělat tísnivý thriller, a první hodinu tomu doopravdy nic nenasvědčovalo. Film se klopotně sunul ku předu a já jsem se nemohl naladit na tu správnou vlnu. Svou zásluhu na tom má jak epizodní děj, tak Katharine Ross která je sice krásná jako vždy, ale tentokrát mi přišla vyloženě nesympatická. Druhá půle už je o něčem jiném, atmosféra podezíravosti houstne, tempo se zvyšuje, a já jsem se konečně chytil. Gradace se doopravdy povedla, i když jsem doufal že půjde mnohem dál. Stepfordské paničky nejsou vůbec špatné, Ira Levin má štěstí že adaptace jeho knih dopadají velice slušně - třetí film a třetí úspěch.(29.11.2011)

• - Natočeno podle románu Iry Levina. (M.B)

• - Mary Stuart Masterson v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)