Stepfordské paničky

• slovenský

Stepfordské paničky

Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 1975, 115 min

Nelehký život paniček z amerického předměstí byl zjevně objektem scénáristického ostrovtipu dávno před nastěhováním Zoufalých manželek do televizních obrazovek. Oblíbená konfrontace progresivní mladé městské ženy s upjatými středostavovskými ženuškami má nečekané vyústění. Závěrečnému odstranění veškerého make-upu předchází neméně zajímavé, ale přece jenom velmi pozvolné odličování. Paničky jsou především zdařilou satirou na soap-operové chování a uvažování. Pod podezřele dokonalou slupkou se nutně musí skrývat něco děsivého. Po zkušenostech s Rosemary bych si tipnul, že předloha také v tomto případě zdatněji balancuje mezi realitou a paranoiou hlavní hrdinky – jízlivý konec mi přišel zbytečně doslovný. 70% Zajímavé komentáře: Lavran, snob, ttchor(13.5.2012)

Film je dosť scenáristicky nezvládnutý, napriek tomu, že sa poväčšine celkom verne drží knižnej predlohy, vychádza to nazmar, lebo to, čo fungovalo ako pomalé paranoidné stupňovanie napätia v knihe, tu pôsobí ako nudné rozhovory. Tam, kde sa s knihou rozchádza, je to skôr na škodu (vykreslenie charakteru Joanny, explicitnejšie náznaky záverečnej pointy počas celého filmu), naopak koncu, ktorý by možno až tak veľmi nesedel na plátne (a v knihe je úžasný koniec!), zmena pomohla a celá tá záverečná dvadsaťminútová pasáž je nádherné strašidelná a mrazivá. Každopádne celý film postráda atmosféru knižného Stepfordu a chýba tu i ten jemný čiernohumorno-satirický opar, ktorý robí knihu výnimočnou.(8.9.2009)

,,Aký si mal deň ty?" ,,Nesledoval som mäkké porno ako ty, takže to nebolo také zábavné." Myslela som si, že barbinovský remake na čele s princeznovskou Kidmankou nemôže nič prekonať a predsa... Forbesovo pojatie bizarného románu od Levina, je omnoho pôvabnejšie (hoci v ňoch nehrá plejáda narúžovaných blondínok), desivejšie a autentickejšie. Chvíľami som sa stotožňovala s hlavnou hrdinkou (a závidela jej ten vodopád krásnych vlasov :-), chvíľami som predpokladala, že úsmevnému koncu s nastoleným happy-endom sa v žiadnom prípade nevyhnem. Aké bolo pre mňa príjemné prekvapenie, že som sa dočkala presne toho, čo bolo opísané v knihe. Pán Forbes, vzdávam vám poklonu za to, že ste mi skrz svoju nepredstaviteľnú originalitu dopriali filmovú delikatesu. A priznávam, originál sa mi pozdáva o málinko viac.(11.6.2009)

Spořádané a dokonalé manželky nahradí ty "neposlušné" s vlastními zájmy a potřebami. S notnou dávkou nadsázky by se dalo říct, že se jedná o určitý druh mužského snu. Otázkou zůstává, jak by se v takovém světě žilo. Na snímku je poté nejlepší poslední půlhodina, kde je stupňováno napětí, které je posléze doplňováno i velmi sugestivní hudbou. Nutno pochválit Katharine Ross v ústřední roli.(10.6.2009)

"Jestli se mýlím, jsem blázen a jestli mám pravdu, je to horší, než se mýlit." Stejně jako ostatní, jsem nejdřív viděl remake a potom originál, pak jsem zapomněl, že jsem kdy viděl remake i originál a poté, když v televizi měli reprízovat remake, řekl jsem si, že nejdřív musím vidět originál, oscilující mezi takzvaným "Áčkovým" a "Béčkovým" filmem, jehož hlavní doménou je vizuální stránka, plná podmanivých záběrů, denního světla, či scén s bílými nebo krémovými barvami, které jsou postupně nahrazeny noční temnotou, tmavými stíny i šedými tóny, přesně tak jak se ve snímku pomalu mění jeho uvolněná a klidná atmosféra, ve zcela opačnou, plnou hrůzy a strachu, podobně jako se v něm střídají tehdejší odvážné oděvy, s těmi upjatými až cudnými, připomínajícími padesátá léta dvacátého století, stejně jako chování žen, u nichž nějakým záhadným způsobem došlo ke změně životního stylu, jenž má nyní za úkol jediný cíl, kterým je spokojený manžel, s čímž se nehodlá smířit hlavní hrdinka, obávající se toho, že jí brzy potká stejný osud, jako její nejlepší kamarádku Bobbie.(21.10.2015)

• - Natočeno podle románu Iry Levina. (M.B)

• - Mary Stuart Masterson v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)