Deseret

Dokumentární

USA, 1995, 82 min

James Benning

Jeden z nejzajímavějších filmů od Benninga, co jsem viděl. Naprosto geniální koncept a tradiční statické kompozice - můžete to buď milovat nebo nenávidět, jiná cesta nevede ;)(22.1.2010)

James Benning pre nás pripravil z článkov New York Times jeden a pol hodinovú prednášku o histórii štátu Utah, doprevádzanú krásnymi zábermi miestnej krajiny, i tými menej krásnymi, kedy sledujeme napríklad rozvíjajúci sa priemysel. Obával som sa nudy, avšak informácie vo filme obsiahnuté boli skutočne zaujímavé a pochopiteľne sa zaoberajú skôr tými negatívnymi udalosťami, než nejakými patetickými rečami o veľkosti Ameriky a tak podobne. Dozviete sa napríklad, aký devastačný účinok na miestnu faunu, flóru a nakoniec aj tunajších obyvateľov môžu mať skúšky nukleárnych zbraní a nebude vám z toho dvakrát dobre. Výsledkom je zistenie, že aj napriek ukončeniu masakru indiánov v predminulom storočí skrátka jednu dezilúziu vystriedala druhá.(9.12.2019)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

Snímek, který se opravdu jen tak nevidí. Experimentální, ale přitom nikoli výstřední. Necelá hodina a půl o tom, jak se vyvíjel stát Utah, a to v obrazech krajiny a architektury, přičemž v pozadí jsou čteny články z New York Times. Jak říkám, je to experimentální, ale v tomhle případě to rozhodně neznamená, že je to špatné.(15.3.2016)

Původně jsem chtěl dát jenom čtyři, jelikož mi to čtení článků z New York Times občas přišlo celkem monotónní, ale ty statické záběry polí a krajin na konci to vytahují na tu pátou hvězdu. Benning zde má tentokrát celkem hodně záběrů, zhruba půlminutových a většina z nich je v přírodě a opět tu člověk obdivuje tu její krásu. Vše natáčeno v Utahu, o kterém celý film je. Jinak musím souhlasit s Rosomakem, hlavně v tom, že je to jeden z nejzajímavějších filmů od Benninga, ačkoli Small Roads a Sogobi se mi líbilo víc. Ale i tak 5*(10.10.2018)