11 x 14 (festivalový název)

11 x 14

USA / Kanada, 1977, 82 min

• Slarque

Tenhle rébus jsem nepobral. Nenarativní film nabízí záběry, mezi kterými jsem většinou nenašel žádné souvislosti a jejich řazení mi přišlo čistě náhodné.(6.7.2018)

11 x 14 je příběh jednoho muže a jedné ženy. Muž žije na samotě kdesi v polích a pracuje jako farmář, stará se o pole, chová zvířata, jezdí na traktoru. Žena žije ve městě, kde žije relativně klasický městský životě. Ti dva se jednou potkají, chodí spolu, rozvíjí se mezi nimi vztah a spojuje je jedna věc: cestování. Ke konci filmu se na scéně objevuje kamarádka, avšak není jasné, od koho je. Všichni tři jedou na velký výlet napříč USA a navštíví i Mt. Rushmore. Později se muž s kamarádkou před jedním barem z nějakého důvodu porve (proč se to stane je na tom, jak si to vysvětlí divák) a žena od něj uteče. Vztah končí a následujícím záběrem na golfovém hřišti, kde jsou v současnou chvíli otec ženy a kamarádka, avšak se nepotkají, končí i film. Upřímně, odvyprávět beze slov ve statických záběrech krajin, domů, výhledů z vlaku, komínu, billboardů a spoustu dalšího, který dává smysl, má hlavu a patu a má začátek a konec, je opravdu umění. A Benning to dokázal. Ten člověk mě udivuje čím dál tím víc a já nemůžu jinak, než dát 5*.(29.10.2018)