Premeny Tatier

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2006, 12 min

Pavol Barabáš

MAOK

Katastrofy neobchádzajú ani Slovensko. Veľmi smutný pohľad na náš kraj. /55%/(12.1.2010)

Z takýchto vecí sa človeku až rozum zastavuje. Smutné prizerať sa na to, ako tento prírodný gigant kapituluje. V závere však Barabáš obracia list na druhú stranu a ponúka krásne obrázky fascinujúcich Tatier.(10.3.2008)

Kompozícia rôznorodých obrazov, ktoré mapujú krásu Vysokých Tatier - ich následne zničenie a obnovu. Pavol Barabáš vytvoril pripomienku týchto udalostí, ktoré poznačili našu krajinu a ľudí žijúcich v tom okolí. Myslím si, že stojí za to vidieť aj krásy Slovenska, ktoré mnohý z nás nepoznajú a toto je jeden z tých filmíkov, ktoré ich špecifickým spôsobom prezentujú. Pavol Barabáš skutočne zbožňuje Tatry a vytvoril o nich krásnu filmovú báseň.(28.11.2011)

Ako dieťa som chcel chodiť k moru. Pri mojom prvom stretnutí s morom na Jadrane som bol nadšený, no naši s nami začali chodiť do Tatier, prakticky som väčšinu z nich pochodil, čo sa týka turistických chodníkov, chát a podobne. Pri svojej poslednej návšteve sme absolvovali túru, ktorou sme išli približne 8 hodín, veľkú časť v daždi a prakticky len cez les a na jednom konci nás čakal len prístrešok a nemali sme veľa jedla. Nohy som mal premočené tak, až som ich mal biele a vtedy som hundral, že už nikdy viac, nech si ten les kľudne aj spadne, no a to som netušil, že o pár mesiacov sa tak stane a že som vlastne zažil Tatry na jednom zo svojich vrcholov. Taký les, aký tam bol, zrejme už nebude, bol z veľkej časti ľuďmi umelo vysadený a navrhnutý a v prírode pri katastrofe neobstál. Nasledovali hádky ľudí, ktorí to chceli dať čím skôr aspoň do akého takého vizuálneho stavu, veď prečo s tým niečo neurobiť, keď my ľudia vieme s prírodou pohnúť a ľudí, ktorí to chceli nechať na prirodzený vývoj, ktorý by však trval viac rokov. Veľká časť dreva sa z národného parku odviezla, holé pláne zachvátili požiare, zvyšok napadli škodcovia a tak sa boje ochranárov a lesníkov ešte viac zintenzívnili, navyše do toho svoje povedali aj záujmové skupiny, ktoré chceli robiť biznis a tak Vysoké Tatry sú už len torzom toho, čím kedysi boli. Práve tú radikálnu premenu svojho času pre budúce generácie zachytil takto aj Pavol Barabáš, ktorý jednoducho a zrozumiteľne priniesol obrazovú výpoveď, ktorú chcem pochváliť. Iste tu mohla byť aj nejaká pridaná hodnota, krajšie zábery, viac do hĺbky veci rozobrané napríklad ohľadom sporov a zmien vnímania tohto územia, no podľa mňa to väčšina ľudí pochopí. My, čo sme ich ako tak zažili, máme k nim vzťah, to aj precítime a práve hudba MAOKa dopomáha k tomu, aby si z toho nejakú emóciu zobrali aj iní ľudia.(29.12.2013)

Plakal som... Fakt smutné, ako dopadli naše krásne Tatry. Krásne smutná hudba ešte umocňuje zážitok.(9.7.2010)

Hezky natočená snůška obláčků a katostrofických záběrů. Jako s kamerou to chlapec umí, ale chybělo mi tam nějaké vyprávění, nějaký trochu pádnější důvod, proč tu kameru brát vůbec do ruky.(11.11.2012)

Snaha o environmentálne zameraný dokument sa síce cení, ale na úkor pútavosti je to neodpustiteľná chyba. Radšej Tatry Mystérium alebo Divočina zamrznutá v čase. Ale nie takto. niekde medzi 3* a 4*.(27.1.2009)