Tepuy - Cesta do hlbín Zeme

Dokumentární / Dobrodružný

Slovensko, 2006, 64 min

Pavol Barabáš

Prieskum gigantických jaskynných labyrintov, podaný typickým Barabášovým spôsobom živej, dobrodružnej, expedície partie priateľov. Z tohto filmu dýcha silnejšie tajomno neprebádaného, dosiaľ nepoznaného. Ide totiž o priestor, ktorý nie je možné na rozdiel od povrchu plnohodnotne uchopiť. Jaskyne mamutích rozmerov sa doposiaľ v tvrdých kremencoch vôbec nepredpokladali (mini kremencové jaskyne vytvorené tektonickou činnosťou sú napr. aj blízko Bratislavy). Ich vznik bol zrejme výsledkom činnosti mikroorganizmov, vody a vetra. Už len návšteva povrchu izolovaných horských masívov je prapodivným zážitkom, no zostup do ich vnútra zaváňa svätokrádežou (pre Indiánov sú stolové hory posvätným územím). Kolónie neznámych tvorov vytvárajú zhluky hubovitých tvarov, prapodivných kvapľov, pôvodne tvrdý kremenec je zase mäkký ani plastelína. Jaskyňa si vytvára vlastné obranné mechanizmy. Voda z času na čas zaplaví priechodný profil, mikróby a plesne napádajú dýchací systém, tma a chlad vyháňajú človeka na svetlo, škorpióny šramotia jaskynnou tmou... Pozn. Opis neustáleho neľútostného súboja rastlinného a živočíšneho sveta číhajúceho na živiny poskytované iným druhom mi v súvislosti s obrazmi bizarného sveta rastlinstva a živočíštva stolovej hory pripadal ako hodnoverná ilustrácia skvelej knihy Briana W. Aldissa Skleník.(19.9.2007)

Nádherná výprava za poznávaním, za dobrodružstvom a s konkrétnym popisovaním udalostí a aj s mapkou. To, čo mi občas vadilo bolo, že na nej označovali miesta po anglicky, ale tak skúšam to brať z toho pohľadu, že tam mali aj anglicky hovoriaceho človeka, že film sa takto lepšie bude premietať s titulkami ku komentárom v zahraničí a že pre nás sa to už nejak opísalo, aj keď mám dojem, že Barabáš na to veľmi nedbá a aj tá patetickosť u neho akoby nemala hraníc. Zábery sú skvelé, aj keď občas takú tú amatérskosť a dovolenkový štýl je z toho poznať, no som rád aspoň za vložky fotiek, či trocha vedy do toho. Ani mne nejde do hlavy, ako mohli tie útvary vzniknúť a koľko to asi trvalo pri tých organizmoch, ktoré to mohli, no nemuseli spôsobiť, každopádne kvôli záveru, ktorý uvidíte v tomto dokumente sa tam treba ešte vrátiť a preskúmať to, aj keď možno tak už niekto urobil. Fascinovali ma tie akoby súperiace organizmy, ktoré však spolunažívali a bez seba by ich život nebol možný. Toto dielo je komplexnejšie a jedno z tých najlepších od Barabáša, dokonca aj hudbu môžem pochváliť, ako celok sa mi to páčilo.(5.1.2014)

Pavol Barabáš hovorí o tejto expedícií ako o niečom čo mu dalo poriadne zabrať. Je to pochopiteľné. Po expedícií z Novej Guinei, ktorej následkom bola operácia kolena a siahodlhé zotavovanie , sa vybrať po nepreskúmanom teréne objavovať kremencové jaskyňe na stolových horách, je predsa len tvrdý oriešok. Počas prvých dní expedície sa rozbije jediná dostupná kamera a jej opravenie a funkčnosť je potom braná ako zázrak. Všetko nasvedčuje tomu, že tieto jaskyňe ešte nechcú byť objavené. Čo je umocnené aj faktom, že všetky vzorky nových foriem života sú na letisku ukradnuté. Jediné čo zostalo sú zážitky a tento záznam. Jedná sa o objaviteľskú expedíciu, plnú nadšencov, ktorý nám ukazujú a približujú niečo o čom nemáme ujasnenú predstavu. Ťažkosť celej expedície je na kamere jasne viditeľná. Znova sa vraciame na miesta, ktoré poznáme z Amazonie Vertical, ale ktoré sú náročnosťou niekde úplne inde. Jeden z tých lepších Barabášových dokumentov, kedy sami nevieme čo nás čaká, a Barabáš to ešte umocňuje legendami a povesťami, ktoré jaskyňe obklopujú.(25.12.2011)

Tohle je skoro normální scifíčko s horrorovými prvky a týpci jsou regulérní magoři :D Fakt respekt......... Navíc je to parádně zpracované, soundtrack tomu sedí parádně a i ten Barabáš se tentokrát krotil v patetickém rádobyfilosofování a když už ke konci nějáké to zamyšlení nadhodil-přišlo mi to až nezvykle trefné(žeby konečně chvilka zdravé sebereflexe?)(10.8.2014)

Jeden z těch slabších Barabášových počinů, které se ale těsně drží v kategorii 4-hvězdičkových dokumentů. Nebyl jsem nadšený z kamerových záběrů. Nechápu ty zpomalené a rozmazané záběry. Chybí mi tam víc akce. Proč nám třeba nenatočil, jak vypadal ten speleolog, který byl otrávený ze sinic? Přesto ty prostory jeskyň jsou úchvatné samy o sobě včetně toho venezuelského reliéfu a přírody. 75%(14.3.2011)