Tepuy - Cesta do hlbín Zeme

Dokumentární / Dobrodružný

Slovensko, 2006, 64 min

Pavol Barabáš

Palo Barabáš je frajer a obdivudodný človek, v tomto zmysle nemôžem povedať viac ako RESPECT!:) Tepuy je ďalší zaujímavý exkurz na stolové hory Venezuely, tentokrát pod povrch obrovitých skalnatých masívov, do neprebádaných jaskýň. Téma "jaskyniarstva" mi veľmi blízka nie je, ale Barabáš opäť presvedčil. Ekvilibristická kamera, pútavé monológy a hypnoticky krásne scenérie jednoducho musia zaujať. Napriek tomu som sa pristihol (zvlášť k záveru) že sa trošku nudím a mal som pocit ako by bolo posledných 15 minút zrýchlených a tak trochu (sorry za výraz) odfláknutých...Barabáš ani náhodou nepodliezol svoju vysoko postavenú latku, no tentokrát to nevidím na plný počet. Možno aj preto, že som rozmaznaný kvalitou predchádzajúcich 7-mych vzhiadnutých filmov od tohto "dokumentárneho génia":)(29.9.2007)

Jeden z těch slabších Barabášových počinů, které se ale těsně drží v kategorii 4-hvězdičkových dokumentů. Nebyl jsem nadšený z kamerových záběrů. Nechápu ty zpomalené a rozmazané záběry. Chybí mi tam víc akce. Proč nám třeba nenatočil, jak vypadal ten speleolog, který byl otrávený ze sinic? Přesto ty prostory jeskyň jsou úchvatné samy o sobě včetně toho venezuelského reliéfu a přírody. 75%(14.3.2011)

Nádherná výprava za poznávaním, za dobrodružstvom a s konkrétnym popisovaním udalostí a aj s mapkou. To, čo mi občas vadilo bolo, že na nej označovali miesta po anglicky, ale tak skúšam to brať z toho pohľadu, že tam mali aj anglicky hovoriaceho človeka, že film sa takto lepšie bude premietať s titulkami ku komentárom v zahraničí a že pre nás sa to už nejak opísalo, aj keď mám dojem, že Barabáš na to veľmi nedbá a aj tá patetickosť u neho akoby nemala hraníc. Zábery sú skvelé, aj keď občas takú tú amatérskosť a dovolenkový štýl je z toho poznať, no som rád aspoň za vložky fotiek, či trocha vedy do toho. Ani mne nejde do hlavy, ako mohli tie útvary vzniknúť a koľko to asi trvalo pri tých organizmoch, ktoré to mohli, no nemuseli spôsobiť, každopádne kvôli záveru, ktorý uvidíte v tomto dokumente sa tam treba ešte vrátiť a preskúmať to, aj keď možno tak už niekto urobil. Fascinovali ma tie akoby súperiace organizmy, ktoré však spolunažívali a bez seba by ich život nebol možný. Toto dielo je komplexnejšie a jedno z tých najlepších od Barabáša, dokonca aj hudbu môžem pochváliť, ako celok sa mi to páčilo.(5.1.2014)

Najkrajšia príroda je v džungli .... Najkrajšia džungľa je tá juhoamerická ... Stratený svet A.C.Doyla však možno nájsť len na stolových horách Venezuely ... Nádherný film, ani nie tak svojim dejom, ale svojim prostredím, tou krásou a panenskou nedotknutosťou a vedomím, že chodíš po miestach, kam ľudská noha nevstúpila, kde okolo teba žijú myriády živočíchov, o ktorých nikto nepočul a nikto ich nevidel !(8.10.2008)

Záběry se mi zdálky ve srovnání s dnešními dokumenty dost amatérské, ale Stolové hory byly i tak překrásné. Člověk má při sledování těchto dokumentů vždy podvědomou obavu, aby se místní obyvatelstvo nějak nepomnožilo a do oblasti nevrhly developeři a kapitalistická nemilosrdně lhostejná renta. Také rád lezu do jeskyní. Vrtulník jim hodně expedici ulehčoval. Ten závěrečný dovětek je tragický.(29.11.2020)