Les filles du botaniste

Sijie Dai

Guy Dufaux

Eric Levi

Lise Fayolle

Ďalší kritický film čínskeho emigranta Sijie Dai, tentokrát o nelegálnej láske dievčat. O nepopularite režiséra v jeho rodnej krajine svedčí aj to, že film bol natočený vo Vietname. Hlavné hrdinky sú veľmi príťažlivé, ale nejde o bezduchý erotický film. Atmosféra mi však prišla až príliš nereálna a prostredie málo autentické, ani príbeh nie je taký silný ako sfilmovaný životopisný knižný bestseller o "krajčíročke".(16.2.2010)

Vizuálně překrásný a silně poetický snímek. A hlavně jiný. Jiný než evropské filmy, jiný než filmy s podobnou tématikou. Na jednu stranu velice intimní, na druhou až nelidsky odtažité vyprávění o zoufalé lásce dvou dívek. Tato odtažitost a cizost způsobila že jsem se s hlavními hrdinkami nemohl ztotožnit natolik jak bych si přál, a proto mě jejich osud zasáhl mnohem méně než by si zasloužily. Bohužel vím o čínské kinematografii moc málo na to, abych dokázal říct zda je to její typické dílo, nebo má pan režisér svůj vlastní, velice osobitý styl. Co můžu říct jistě je, že šlo o neobyčejný zážitek.(16.6.2011)

Poetika filmu, prostředí mi hrozně připomněla animaci počítačové hry Syberia z které jsem byl chvilkově u vytržení. Tímto mě film doslova uhranul. Mým přáním by bylo v takové zahradě žít a zemřít. Homosexuální vztah mezi dvěmi dívkami je líbivý a neurážející. Tvůrci nás, naštěstí, ušetřili přílišné nahoty s kterou se teď ve filmech tak nesmyslně plýtvá. Jednu hvězdu jsem z hodnocení odendal kvůli Myléne Jampanoi, která svou roli zahrála velmi nepřesvědčivě, neumětelsky. Její odstup od charakteru postavy byl citelný. Není pravda, že všechny mužské postavy ve filmu byly vykresleny negativně. Když pominu buddhistické kněze, kterým ta dobrota vždy leze až konečníkem, tak role otce - botanika byla nádherná. Otec nebyl násilník, byl ve své životní "nenalazenosti" snad až roztomilý. A představitel otce svou roli zahrál na výbornou. Strach mužů z ženské síly.(8.7.2010)

Je to vydarená romantická dráma. Má celkom dobrý príbeh o mladej žene zo sirotčinca, ktorá dostane možnosť na nejaký čas odísť študovať k uznávanému botanikovi do jeho nádhernej záhrady, čo by jej mohlo výrazne pomôcť a hneď sa tu zoznamuje s jeho dcérou. Obe sa cítia veľmi osamelé, ale postupne medzi nimi vzniká silné puto, ktoré prerastie až do lásky, pričom samozrejme niečo také nie je tolerované a tak aby mohla žena zostať v blízkosti svojej lásky, rozhodne sa vydať za jej brata. Ale aj tak nie sú úplne šťastné a čakajú ich aj problémy. So spracovaním som nadmieru spokojný, ešte spočiatku to na mňa pôsobilo skôr len tak priemerne, ale časom si ma to predsa len získalo a navyše som mal pocit, že sa úroveň filmu takmer celý čas len zvyšuje. Dejovo sa síce prakticky nejedná o nič výnimočné, niečo podobné sa už dalo vidieť viackrát a tak tu toho prekvapí len málo, ale je tu plno výrazných kladov, ktoré to celé posúvajú podstatne vyššie. Obe hlavné hrdinky si ma získali, ich vzťah je výborne zvládnutý, takže som im to skutočne prial, odohráva sa to v perfektnom prostredí botanickej záhrady, čo tomu dodáva veľmi zaujímavý náboj, no má to aj skvelú atmosféru a celé to poetické prevedenie, vďaka čomu ma to miestami až pohltilo. Nechýba ani nejaká tá erotika, ktorá je ale vkusná, takže to poetiku filmu nekazí, práve naopak a poteší aj niekoľko nezabudnuteľných scén, obzvlášť spoločný tanec na svadbe sa mi mimoriadne páčil. A rozhodne nesklame ani záver, niečo podobné som síce nečakal, ale vďaka nemu film po sebe zanechá ešte hlbšiu stopu. Herecké obsadenie je na tom dosť dobre, hlavné duo mi sadlo výborne, postavy sú sympatické a zahrali to úplne ideálne a okrem nich tu už majú viac priestoru len dve postavy, otec a brat a tie tiež nesklamú. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, skvelá vizuálna stránka, perfektná atmosféra, poetika, prostredie a dokonca fungujú aj emócie, tu sa nedá nič vytknúť. A k tomu poteší aj veľmi pekná hudba. Takže som veľmi spokojný, Zakázaná láska je veľmi príjemný film, ktorý by som pri trochu originálnejšom scenári asi hodnotil aj plným počtom, ale aj tak je to stále najlepší film s tématikou lásky rovnakého pohlavia, aký som zatiaľ videl. Rád si to ešte pozriem. 80%(26.12.2014)

Krásny a smutný príbeh o lásky medzi dvoma mladými ženami, ktorých vzťah nemal nikdy šancu prežiť. Film je plný krásnych záberov prírody, úžasne melancholickej hudby a hlavne plný pocitov. Nie je to plných päť, skôr tak 4 a 1/2, ale prikloním sa ku tým piatim. Asi snáď prvýraz po dlhej dobe som si želal, aby tento film trval dlhšie a tej lásky mohol vidieť viac.(8.9.2011)