poster

Balzac a Švadlenka

 • Čína

  Xiao cai feng

 • Čína

  巴尔扎克与小裁缝

 • Čína

  小裁缝

 • Francie

  Balzac et la petite tailleuse chinois

 • Francie

  Balzac et la petite tailleuse chinoise

 • Slovensko

  Balzac a malá čínska krajčíročka

 • Velká Británie

  Balzac and the Little Chinese Seamstress

Drama / Romantický / Životopisný

Čína / Francie, 2002, 116 min

Režie:

Sijie Dai

Předloha:

Sijie Dai (kniha)

Scénář:

Sijie Dai
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (36)

 • Enšpígl
  ***

  Tenhle film se šil z velmi dobré látky, ale švadlenka jako kdyby šila horkou jehlou. Ukázka komunistické primitivnosti co devastuje sílu moudrosti měla být mnohem silnější. Vztah dvou studentů k vesnické švadlence se mě sice snažil chytit, ovšem chyběli mu natažené ruce. Kdyby tuto filmovou látku šil Balzac jistě by to bylo za pět hvězdiček.(9.3.2007)

 • Djkoma
  **

  Mě tento film naprosto minul. Námět a myšlenka je velmi zajímavá až půvabná, což se nedá říci o hlavních postavách ( a hlavně té hloupé Švadlence). Komunistická moc a vlivy na mladou generaci, si zaslouží vekou pozornost, ale na mě nedolehly tímto snímkem tolik jak jsem čekal a jak bych chtěl. Nedokázal jsem se vcítit správným způsobem do postav a vnímat je. Je to možná moje chyba a jen jsem nebyl naladěn na správnou poklidnou vlnu pomalého vyprávění, v kterém je největší dobrodružství držet v ruce zakázanou knihu. Krásu filmu, kterou zde ostatní vyzdvihují pro mě zastiňuje pomalost a až nudnost vyprávění.(8.3.2007)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $666,327Tržby Celosvetovo $5,209,555(3.12.2008)

 • Radek99
  *****

  Nádherný komorní snímek o světě, který je pro Evropana tak vzdálený, nepochopitelný, krutý, nespravedlivý, drsný, exotický, ale přesto jsou v něm lidé smířeni se svým osudem a prožívají tu lásky i pohnuté pocity štěstí. Západní pojem svobody je tu však velmi zredukován a člověk je tu z hlediska naší osvícenské humanity doslova zašlapáván do hlíny a bláta, všechny základní (západní) lidské svobody a práva jsou tu porušovány a život člověka je násilně ořezán na samou dřeň. Scény jako domácká interrupce (,,Sňatek je povolen až od pětadvaceti. Mně je teprve osmnáct. Mít dítě je ilegální"), ,,léčení" malárie vhozením do ledového jezera a sešviháním prutem (,,Je to nejlepší způsob, buď se uzdraví nebo zemře..."), vrtání zubu, pálení knih a mnohé další jsou z našeho pohledu tak exotické, že se jim ani nechce věřit. A přitom je tenhle svět, okleštěný o takové ,,zvrácenosti", jako je čtení knih či poslouchání hudby, vzdálen sotva pětadvacet let a pár tisíc kilometrů a možná se v čínských horách na čínském venkově opakuje ten příběh dodnes... Neuvěřitelný příběh moderního (Maova) čínského světa...(8.3.2007)

 • hirnlego
  ***

  Naivní snímeček o síle knih v jedné neutěšené době. Krásné obrazy, příjemná hudba, dobrý příběh - bohužel mě však film neoslovil natolik, abych na něj za pár dní s klidným srdcem nezapomněla.(9.3.2007)

 • Lynn
  ****

  Nemůžu si to odpustit, ale asijská kinematografie mě stále a stále fascinuje - a asi jí to ještě pěknou řádku let vydrží :-) Dojemný příběh dvou studentů, kteří pochází ze "špatných" poměrů, a tak jsou posláni na převýchovu na čínský venkov (film se odehrává za Maovi kulturní revoluce). Místo toho se jim podaří úsměvnými metodami převychovat místní vesničany ("Mozart zdraví Maa" atp.) a zvláště krásnou švadlenku. Hořkosladký konec pak nevyznívá nijak plytce - jen potvrzuje vkus a cit režiséra.(12.1.2008)

 • Deimos
  ***

  TV/// Obsazení 5/10 Děj 7/10 Hudba 4/10 Efekty 7/10/// +prostředí, vyprávění, příběh -bez výrazných emocí/// Pomalé a poklidné vyprávění má zajisté své kouzlo. Příběh je krásný, prostředí je krásné. Jen je to možná až moc klidné a po celou dobu téměř nedramatické. A i ty momenty, které by v jiných filmech u diváka vyvolávali pocity úzkosti, tady jakoby hrdinové řeší s chladnou hlavou. Závěr to tak trošku vylepšuje, ale zároveň zamotává. Je to tedy díklo zajímavé, né však nezbyteně nejsilnější./// Celkem 60%///(12.1.2008)

 • Idaho
  *****

  Krásný film. Mozart zdraví předsedu Maa.... Vyčítat hloupost (já bych asi napsal spíše prostotu) lidem, kteří žijí v horách 2 dny cesty od nejbližšího města, je zdá se mi dosti mimo.(8.3.2007)

 • Rudovous
  ****

  Film, castecne autobiograficky je pres vsechny vytky natocen velmi ume a ne tak naivne jako libive a to vubec ne v tom spatnem slova smyslu. Hezky pribeh a par dobrych napadu, casem snad trochu vlekouci. Presto moc hezky zazitek.(4.12.2007)

 • gogos
  *****

  Mnoho cinskych filmu jsem sice nevidel, ale tohle je film s velkym F. Film se odehrava v 70. letech kdy jsou dva chlapci Ma a Liu poslani, za tvrdeho cinskeho komunismu, na prevychovu do hor. Shodou okolnosti se temto chlapcum dostane moznost navstevovat kino, ktere je ve meste vzdalanem dva dny cesty, a pote museji prevypravet pribehy cele brigade. Chlapci se seznami se Svadlenkou, vnuckou krejciho, do niz se zamiluji (na konci uvadeji ze ji miluje kazdy jinak). Jednou se dozvedi, ze se v brigade u jednoho chlapce nachazi "zakazene knihy" (vetsinou francouzska beletrie - Dumas, Balzac...) a tak kufr i s knihami ukradnou. Oba pak predcitaji Svadlence, ponevadz ta neumi cist. Nejvice si oblibi prave Balzaca. Podle jejiho dedecka se Svadlenka zacne menit, diky tem burzoaznim zvastum, ale nakonec, kdyz se ubytuje u chlapcu, se mu to tez zacne zamlouvat a tak krejci sije francouzskou nebo namornickou modu... Celou vesnici si navic sprateli tim, kdyz prokazou lekarske schopnoti na zubu jednoho z vudcu brigady. Pak se presuneme o 30 let dopredu, kdy se oba chlapci opet setkavaji a vzpominaji. Jeden z nich byl o vesnici natocit reportaz, ponevadz cele udoli ma byt zaplaveno, kvuli giganticke prehrade, jez byt zdrojem elektriny pro 200 milionu lidi........... Film je velice poutavy, dojemny, s vynikajicim pribehem, scenarem, dobre sehrany herci. S vynikajici hudbou Mozarta, paradni kamerou.... Proste se jedna o jeden z nejlepsich neamerickych snimku, jake jsem mel tu cest videt.......(9.3.2007)

 • Džejkop
  ****

  Jste vzdělaný a neodpovídáte dobovým tendencím? Tak pak vás pošlou na venkov na "převýchovu", aby se z vás stal pracovitý a režimu odddaný rolník. Při sledování jsem se až podivil jak byli venkované lid prostý, lépe řečeno totáně nevzdělaný. Být negramotný bylo naprosto v pořádku, lékařská péče téměř nulová, elektřina neexistovala a sociální zařízení také ne. Na první pohled bych řekl, že se jedná o nějaké hodně vzdálené období, ono tomu ale ani zdaleka tak nebylo. A pro naše dva hrdiny to muselo být poměrně kruté. Zkuste si to sami představit. Štěstí pro dva kamarády, že najdou útěchu v podobě milé švadlenky a v evropské beletrii. V celkovém kontextu je to příjemný příběh, který se jen okrajově orientuje na komunistický režim, protože hlavní roli zde hraje přátelství tří lidí, které je však náhle ukončeno. Opravdu by mě zajímalo, co se stalo se švadlenkou.(9.3.2007)

 • whitas
  ****

  Hlavními postavami jsou dva vzdělaní mladí kluci, poslaní na převýchovu do hor. Díky tomu že se řídí rozumem a ne citem, jak by se zmínil Balzac, pozmění život celé horské vesnice. Můžeme tak sledovat kontrast civilizovaně smýšlícího člověka ve světě nevzdělaných vesničanů, kteří se řídí pouze svými city. Sílu filmu nepochybně umocňuje nádherné prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Tento znak je ale mnoha čínským filmů podobný, viz. Cesta domů apod. Závěr měl snad raději zůstat otevřený.(6.1.2008)

 • Nos
  ***

  Zajímavý film o svobodě, lásce a přátelství s humornými prvky a také o síle umění a vzdělávání ... Scéna vrtání zubu je opravdu grandiózní....(6.12.2007)

 • Skip
  ****

  Hořce humorný film o době, kdy byli synové a dcery třídních nepřátel posíláni po čínské kulturní revoluci z měst na venkov, aby zde byli "převychováni". Dva mladíci se tak dostali do hor mezi prosté lidi, kteří neuměli číst a psát, ale naprosto přesně věděli, co je správná cesta, protože tu vytyčil velký předseda Mao. Není to sice moc k smíchu, ale v tomto filmu to bylo podáno tak, že se člověk usmívat musel. Co také jiného, když Mozartovy sonáty mohl jeden z mladíků hrát až poté, co tajemník uvěřil, že je to skladba "Mozart zdraví předsedu Maa" nebo "Lenin v roce 1918". Ta druhá jmenovaná se tajemníkovi tolik nelíbila:-) Scéna s vrtáním zubu za pomoci šicího stroje je také velmi úsměvná, stejně jako spousta "komunistických hlášek", v nichž se zhusta objevují výrazy: buržoazní, reakcionářský apod. z úst lidí, kteří ani pořádně nevěděli, co to je, pouze papouškovali, co slyšeli na schůzích. Vesničtí kluci se zase přeli nad obrázkem v knize, jestli je to Marx ("Ne, ten má vousy.") nebo Lenin ("To bude spíš Lenin, ten má pleš."), přičemž to nebyl nikdo jiný než Gustav Flaubert. K tomu všemu krásná hudba, kamera a roztomilá představitelka vesnické švadlenky, které zakázané knihy, jež jí mladíci předčítali a z nichž se sama učila číst, ukázaly (zejména Balzac), že má rozhodně na víc, než zůstat negramotnou vesničankou, a proto se rozhodne udělat velký krok do neznáma.(11.3.2007)

 • mrksik
  *****

  Opäť pôjdem proti všetkým, ale na mňa mal tento film nesmierny citový dopad. Od začiatku do konca som prežíval celé dianie vo svojom vnútri. Či už tak účinkovalo magické prostredie, doba, hudba (na Mozarta pre Maa snáď nikdy nezabudnem), hlavné postavy alebo samotné knižky, netuším. Subjektívne je to pre mňa jeden z najlepších (čínskych) filmov a nehovorím to len pre mnou preplakaný koniec ... (asi som mal náladu presne na tento film) [moja kompletná recenzia na mrksik.szm.sk](7.12.2007)

 • bogomira
  ****

  Milej filmik, kterej je sice brutálně pomalej a prakticky o ničem, ale má určitý kouzlo, který ke mně postupně nějak proniklo. Pro mě dílko z tý lepší poloviny asijský produkce.(3.2.2008)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Cannes 2002 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(17.11.2013)

 • Machrovic
  ***

  Nebyl to špatný film, ale tomuto filmu na podobné téma nesahá ani po kolena http://www.csfd.cz/film/69672-vyobcovana-tian-yu/. // http://www.ceskatelevize.cz/program/detail.php?idp=1095894032&day=1173308400&time=21:50&ch=2&searchstring=Balzac+a+%9Avadlenka&backaddr=search(9.3.2007)

 • danecek24
  ****

  60. Zlatý Glóbus za rok 2002 - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný film - Francie(30.4.2007)

 • asirtes
  *****

  Niet čo riešiť. Naprostá nádhera po všetkých stránkach. Vždy keď vidím podobný film, hovorím si: dajme všetky tie ničnehovoriace zlátaniny do jednej veľkej pizze a zašpuntujme ju dobre tlstým korkom.(30.3.2009)

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace