Balzac a Švadlenka

• Čína

Xiao cai feng

• Čína

Balzac et la petite tailleuse chinoise

• Francie

Balzac et la petite tailleuse chinois

Balzac a malá čínska krajčíročka

Balzac and the Little Chinese Seamstress

Drama / Romantický / Životopisný

Čína / Francie, 2002, 116 min

Sijie Dai

Předloha:

Sijie Dai (kniha)

Sijie Dai

Hořce humorný film o době, kdy byli synové a dcery třídních nepřátel posíláni po čínské kulturní revoluci z měst na venkov, aby zde byli "převychováni". Dva mladíci se tak dostali do hor mezi prosté lidi, kteří neuměli číst a psát, ale naprosto přesně věděli, co je správná cesta, protože tu vytyčil velký předseda Mao. Není to sice moc k smíchu, ale v tomto filmu to bylo podáno tak, že se člověk usmívat musel. Co také jiného, když Mozartovy sonáty mohl jeden z mladíků hrát až poté, co tajemník uvěřil, že je to skladba "Mozart zdraví předsedu Maa" nebo "Lenin v roce 1918". Ta druhá jmenovaná se tajemníkovi tolik nelíbila:-) Scéna s vrtáním zubu za pomoci šicího stroje je také velmi úsměvná, stejně jako spousta "komunistických hlášek", v nichž se zhusta objevují výrazy: buržoazní, reakcionářský apod. z úst lidí, kteří ani pořádně nevěděli, co to je, pouze papouškovali, co slyšeli na schůzích. Vesničtí kluci se zase přeli nad obrázkem v knize, jestli je to Marx ("Ne, ten má vousy.") nebo Lenin ("To bude spíš Lenin, ten má pleš."), přičemž to nebyl nikdo jiný než Gustav Flaubert. K tomu všemu krásná hudba, kamera a roztomilá představitelka vesnické švadlenky, které zakázané knihy, jež jí mladíci předčítali a z nichž se sama učila číst, ukázaly (zejména Balzac), že má rozhodně na víc, než zůstat negramotnou vesničankou, a proto se rozhodne udělat velký krok do neznáma.(11.3.2007)

Opäť pôjdem proti všetkým, ale na mňa mal tento film nesmierny citový dopad. Od začiatku do konca som prežíval celé dianie vo svojom vnútri. Či už tak účinkovalo magické prostredie, doba, hudba (na Mozarta pre Maa snáď nikdy nezabudnem), hlavné postavy alebo samotné knižky, netuším. Subjektívne je to pre mňa jeden z najlepších (čínskych) filmov a nehovorím to len pre mnou preplakaný koniec ... (asi som mal náladu presne na tento film) [moja kompletná recenzia na mrksik.szm.sk](7.12.2007)

Velmi velmi pěkný a hodně dobrý snímek, který si mě získal a to i přes to, že jsem to vůbec nečekal, neboť začátek mě trošku odrazoval, kde byl předhazován začátek 70. let v Číně a komunistický režim Maa, který "nepohodlné" studenty posílá na převýchovu do hor v provincii Sichuan, kde budou vykonávat těžkou práci. 2 studenti, Ma a Luo, ale potkávají "Švadlenku" v podobě nádherné Zhou Xun (do které se samozřejmě oba zamilují), která je negramotná, tak ji začnou předčítat různé knihy ze západu, aby se ji pokusili změnit, ale nakonec změní nejen ji. Scéna, kdy dědečkovi Švadlenky Ma vypráví 9 nocí příběh o Montem Cristovi, což pak mělo vliv na jeho šití, bylo velmi kouzelné. Film navíc obsahuje nádherné přírodní scény a skvělou hudbu. Velmi dobrým prvkem, který mě potěšil, bylo závěrečné posunutí se do současnosti. Tímhle snímkem jsem byl unešen, jak dobře byl vymyšlen, a hlavně dobře vyjářil, jak jedna kniha může změnit člověku celý život, což velmi dobře znám. Celkově musím hodnotit celý snímek perfektně, protože takové filmy se mi líbí vždycky hodně.(16.5.2011)

Hlavními postavami jsou dva vzdělaní mladí kluci, poslaní na převýchovu do hor. Díky tomu že se řídí rozumem a ne citem, jak by se zmínil Balzac, pozmění život celé horské vesnice. Můžeme tak sledovat kontrast civilizovaně smýšlícího člověka ve světě nevzdělaných vesničanů, kteří se řídí pouze svými city. Sílu filmu nepochybně umocňuje nádherné prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Tento znak je ale mnoha čínským filmů podobný, viz. Cesta domů apod. Závěr měl snad raději zůstat otevřený.(6.1.2008)

Nebyl to špatný film, ale tomuto filmu na podobné téma nesahá ani po kolena http://www.csfd.cz/film/69672-vyobcovana-tian-yu/. // http://www.ceskatelevize.cz/program/detail.php?idp=1095894032&day=1173308400&time=21:50&ch=2&searchstring=Balzac+a+%9Avadlenka&backaddr=search(9.3.2007)

• - Natáčení na území Číny bylo povoleno po sedmi měsích vyjednávání s úřady. Ale veškerá promítání v Číně byla zakázána. (Cheeker)