Balzac a Švadlenka

• Čína

Xiao cai feng

• Čína

Balzac et la petite tailleuse chinoise

• Francie

Balzac et la petite tailleuse chinois

Balzac a malá čínska krajčíročka

Balzac and the Little Chinese Seamstress

Drama / Romantický / Životopisný

Čína / Francie, 2002, 116 min

Sijie Dai

Předloha:

Sijie Dai (kniha)

Sijie Dai

Nebyl to špatný film, ale tomuto filmu na podobné téma nesahá ani po kolena http://www.csfd.cz/film/69672-vyobcovana-tian-yu/. // http://www.ceskatelevize.cz/program/detail.php?idp=1095894032&day=1173308400&time=21:50&ch=2&searchstring=Balzac+a+%9Avadlenka&backaddr=search(9.3.2007)

Nemůžu si to odpustit, ale asijská kinematografie mě stále a stále fascinuje - a asi jí to ještě pěknou řádku let vydrží :-) Dojemný příběh dvou studentů, kteří pochází ze "špatných" poměrů, a tak jsou posláni na převýchovu na čínský venkov (film se odehrává za Maovi kulturní revoluce). Místo toho se jim podaří úsměvnými metodami převychovat místní vesničany ("Mozart zdraví Maa" atp.) a zvláště krásnou švadlenku. Hořkosladký konec pak nevyznívá nijak plytce - jen potvrzuje vkus a cit režiséra.(12.1.2008)

Jste vzdělaný a neodpovídáte dobovým tendencím? Tak pak vás pošlou na venkov na "převýchovu", aby se z vás stal pracovitý a režimu odddaný rolník. Při sledování jsem se až podivil jak byli venkované lid prostý, lépe řečeno totáně nevzdělaný. Být negramotný bylo naprosto v pořádku, lékařská péče téměř nulová, elektřina neexistovala a sociální zařízení také ne. Na první pohled bych řekl, že se jedná o nějaké hodně vzdálené období, ono tomu ale ani zdaleka tak nebylo. A pro naše dva hrdiny to muselo být poměrně kruté. Zkuste si to sami představit. Štěstí pro dva kamarády, že najdou útěchu v podobě milé švadlenky a v evropské beletrii. V celkovém kontextu je to příjemný příběh, který se jen okrajově orientuje na komunistický režim, protože hlavní roli zde hraje přátelství tří lidí, které je však náhle ukončeno. Opravdu by mě zajímalo, co se stalo se švadlenkou.(9.3.2007)

Nádherný komorní snímek o světě, který je pro Evropana tak vzdálený, nepochopitelný, krutý, nespravedlivý, drsný, exotický, ale přesto jsou v něm lidé smířeni se svým osudem a prožívají tu lásky i pohnuté pocity štěstí. Západní pojem svobody je tu však velmi zredukován a člověk je tu z hlediska naší osvícenské humanity doslova zašlapáván do hlíny a bláta, všechny základní (západní) lidské svobody a práva jsou tu porušovány a život člověka je násilně ořezán na samou dřeň. Scény jako domácká interrupce (,,Sňatek je povolen až od pětadvaceti. Mně je teprve osmnáct. Mít dítě je ilegální"), ,,léčení" malárie vhozením do ledového jezera a sešviháním prutem (,,Je to nejlepší způsob, buď se uzdraví nebo zemře..."), vrtání zubu, pálení knih a mnohé další jsou z našeho pohledu tak exotické, že se jim ani nechce věřit. A přitom je tenhle svět, okleštěný o takové ,,zvrácenosti", jako je čtení knih či poslouchání hudby, vzdálen sotva pětadvacet let a pár tisíc kilometrů a možná se v čínských horách na čínském venkově opakuje ten příběh dodnes... Neuvěřitelný příběh moderního (Maova) čínského světa...(8.3.2007)

TV/// Obsazení 5/10 Děj 7/10 Hudba 4/10 Efekty 7/10/// +prostředí, vyprávění, příběh -bez výrazných emocí/// Pomalé a poklidné vyprávění má zajisté své kouzlo. Příběh je krásný, prostředí je krásné. Jen je to možná až moc klidné a po celou dobu téměř nedramatické. A i ty momenty, které by v jiných filmech u diváka vyvolávali pocity úzkosti, tady jakoby hrdinové řeší s chladnou hlavou. Závěr to tak trošku vylepšuje, ale zároveň zamotává. Je to tedy díklo zajímavé, né však nezbyteně nejsilnější./// Celkem 60%///(12.1.2008)

• - Natáčení na území Číny bylo povoleno po sedmi měsích vyjednávání s úřady. Ale veškerá promítání v Číně byla zakázána. (Cheeker)