The Execution of Mary, Queen of Scots

Krátkometrážní / Historický

USA, 1895, 1 min

Alfred Clark

Robert Thomae

Ne, díky figuríně bych nevěřila, že jde o skutečný záznam nějaké popravy, přesto ale oceňuji plynulost střihu, která je na tu dobu hodně dobrá. Dovoluji si říct, že je to pořád lepší než některé novější filmy (za novější považuju ve srovnání s tímhle asi všechno mladší padesáti let). A asi se dá věřit, že tehdejšího diváka, který netušil, jak se film tvoří nebo dokonce stříhá, to mohl být docela děsivý snímek.(24.8.2014)

• anyonecek

Tohle můžu dát jen jako odpad a to z důvodu, že 18 sec. video není film. No každopádně dnes už mi to nic neříká a docela je mi jedno jestli to byl první natočený horor a nebo ne, ale když už si dali práci s tím střihem, tak proč ten kat sekl tou sekerou někam do zad a ne alespoň do krku, aby to vypadalo, že opravdu tu hlavu usekl. A tohle byla veliká chyba i na rok 1895. Navíc jen tak mezi námi když to střihli, tak ta hlava byla úplně jinak otočená než předtím.(5.5.2013)

• Psychor

Studium historie patří mezi mé oblíbené kratochvíle, a proto jsem se na krátkometrážní snímek Execution of Mary Stuart velmi těšil. O životě Marie Stuartovny jsem přečetl hned několik knih, a tak jsem byl pochopitelně zvědav, jestli bude poprava ztvárněna s historickou akurátností. Jaké bylo mé zděšení, když jsem si po pouhých 17 vteřinách uvědomil, že režisér Alfred Clark o skutečném průběhu popravy vůbec nic neví a vše si vycucal z prstu. Kat například oddělil královninu hlavu od těla až na třetí pokus. A podobných faktických chyb obsahuje tento několikavteřinový záznam hned celou řadu. Jenže snímek se vůbec nevydařil ani z filmařského hlediska. Nikomu nemůže uniknout laciný stop trik, během něhož je herečka nahrazena figurínou. Nemohu ohodnotit jinak než odpadem a každému milovníkovi historie doporučuji, aby se tomuto kraťasu vyhnul velkým obloukem.(12.2.2017)

Na svou dobu šlo jistě o „šokující“ video a chápu tehdejší diváky, že považovali tohle za „reálné“. Je to kus historie a z tohoto hlediska mi nezbývá nic jiného, než tvůrcům zatleskat. Je to ovšem moc krátké na to, abych se tu více rozepisoval. Nicméně si musím trošku rýpnout – popravčí se mohl alespoň trefit toho špalku – figurína byla více než zřetelná...Jinak mám ovšem tyhle staré snímky opravdu hodně rád.(31.1.2017)

Začiatky kinematografie to neboli len francúzski bratia Auguste a Louis Lumiéreovci. Aj keď pravdaže oni sú z dnešného pohľadu tými najvýznamejší predstaviteľmi tejto prvej etapy vývoja filmovej tvorby. Experimenty s kamerou robili aj ďalší nadšenci. Američan Albert Clark natočil už v roku 1895 krátkometrážny snímok, v ktorom zrežíroval popravu škótskej kráľovny Marie Stuartovej. Túto historickú udalosť spracoval veľmi realisticky. Je to drsné. Prvé gore, prvý horror. ****(26.6.2012)

• - První film, který byl veřejně promítán. (Kulmon)

• - Poprava byla natolik realistická, že se někteří diváci domnívali, že žena (kterou hrál Robert Thomae) ve scéně skutečně ztratila život. (Kulmon)

• - Film byl natočen během jednoho dne. (zdeny99)