Halloweenská noc

Trick 'r Treat

Haloweenska noc

Horor / Komedie / Thriller / Drama / Povídkový

USA / Kanada, 2007, 79 min

Motto snímku by se dalo shrnout do dvou vět: "Dodržuj tradice" a "Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá". Příběhy nejsou objevné a mají očekávané poitny, ale režisér velmi dobře vykreslil stísňující atmosféru s důrazem na horrorovité detaily (masky vynořujcí se z kalné vody, listí v lese, kterým jde Karkulka...). Bohužel zapomněl, že největší hrůza jde z neznámého, pocit děsu okamžitě opadne, když svá strašidla předvede v plném světle. Skoro legračně pak vypadá strašák i opravdu do plné nahoty se svlékající vlkodlačí slečny. /6. 12. 2010/(6.12.2010)

Tohle mi hodně připomnělo moje v mládí milované Bojíte se tmy?. Podobně laciné historky ve stylu "slyšel jsi tu historku o řediteli školy, který vraždil své žáky?" a pojetí, které se nebere dvakrát vážně. A když říkám, že Hallowenská noc je laciná a béčko, tak to tentokrát nemyslím zle, protože tenhle film to o sobě ví a účelově toho využívá. Dougherty je zručný řemeslník a skvěle si poradil jak s halloweenskou atmosférou, tak s lekačkami a místy stístěnou atmosférou. Příjemný film na sobotní večer.(22.1.2010)

Páčilo sa mi ako to vzájomne bolo prepletené, bohužiaľ nie každý príbeh ma tak zaujímal. Hlavne teda ten "babský". Ja som úprimne ani nevedela, že vo filme sa odohrá viac príbehov, myslela som, že je to o dákom sériovom vrahovi. Takže neskôr som bola trošku zaskočená ale dalo sa to rýchlo stráviť. Najzaujímavejšie príbehy boli tie s deťmi z autobusu a s halloweenskem démonom. Síce viac k svetu bol ten démon s tým vrecom na hlave. No a napriek tomu, že som to pozerala cez deň neraz ma dosť myklo od strachu.(24.3.2015)

Řemeslně zručně natočená žánrová chuťovka, která se skládá ze tří malých a jednoho minipříběhu. Ty sice jsou jaksi propojené, přesto příliš pohromadě nedrží. Na diváky může Halloweenská noc působit různě. Jako hororová fanynka jsem se proklatě bavila, problém byl jenom v tom, že přes všechnu komediální nadsázku člověka občas skutečně zamrazí (ujetý pan ředitel).(22.1.2010)

Halloween nikdy nebol pestrejší. A to doslova. No nebudem tu rozoberať filmový kult, ktorý začal práve Michaelom Myersom v náručí Johna Carpentera (Halloween, 1978) lebo to ani nemá význam. Ťažko sa mi hodnotí tento film. Na jednej strane by sa dalo tvrdiť, že ide o klasický bezduchý film, ktorý nemá v podstate čo ponúknuť, dokonca to nie je ani také desivé (v podstate to nie je takmer vôbec desivé) ale to neznamená, že by to nebolo napínavé, temné a strhujúce. Je tu však jedno veľké ALE, ktoré ma utvrdilo v plnom hodnotení. Príbeh popisuje v podstate niekoľko popretkávaných príbehov, ktoré sú tak šikovne zakomponované do seba, že som ani na chvíľu nepomyslel na nudu. Takisto atmosféra filmu je stopercentná, vykreslenie sviatku Halloween je dokonalé a musím priznať, že v jednom príbehu na konci (nechcem spoilovať:)) mi prebehol mráz po chrbte. Poviem len, že otecko so synom si užili sviatky naozaj po svojom, deti si vyrozprávali starú hrôzostrašnú legendu, v noci povstávajú vlkolaci a upíri a možno sa zastaví aj malý Halloweensky prízrak. Trick r Treat je filmom, ktorý (ak obdivujete aspoň trochu sviatok Halloween) si jednoducho musíte aspoň raz pozrieť (na Halloween určite). Nejde o nejak extra strašidelný film ale dokonalá atmosféra a nelineárny dej dokážu diváka pohltiť. A to je na dnešnú dobu pri všetkých týchto nových hororoch viac než uspokojivé.(13.6.2010)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu Marca Andreyko, ilustrovaného Fionou Staples. (Terva)

• - V roce 2009 Michael Dougherty oznámil, že bude pokračování. V roce 2011 se v USA na svátek všech svatých objevil v některých kabelových televizích trailer na druhý film. V roce 2012 však nezačalo ani natáčení. (Terva)

• - Film měl premiéru na Butt-Numb-A-Thon filmovém festivalu v Austinu, kde se dočkal vřelého přijetí. (Terva)