Nejkrásnější manželka (festivalový název)

• Itálie

La moglie più bella

The Most Beautiful Wife

Itálie, 1970, 108 min

Damiano Damiani

Damiano Damiani

Zfilmováno podle skutečného příběhu Franca Violy z roku '65, který měl upozornit na slabosti úřadů v kontrole nad rozrůstajících se mafií..Působivé romantické melodrama se silným scénářem. Příběh se odehrává v menším sicilském městečku, kde se jedna místní dívka Francesca odmítne účastnit předem dohodnutého sňatku se synovcem mafiánského kmotra, více ve filmu. V hlavní roli Ornella Muti, která zde debutovala, když jí bylo pouhých 14 let. Chudá vesnická dívenka Franceska, mladá, krásná, nevinná, rozumná se smyslem pro spravedlnost se, bohužel, zamilovala do špatné osoby, a to vše ji pak zlomilo srdce. Krásný, uvěřitelný výkon na 14 let, i když na to pochopitelně nevypadala, opravdu klobouk dolů, ta se pro herectví přímo narodila! Potěšující tu byl i proměnný kontrast jednotlivých prostředí, rozpadajícího se města a špinavé vesnice. Od kritika moderní společnosti a režiséra politicko-kriminálních snímků Damianiho, jsem už pár filmů viděl a tento řadím zatím k těm zdařilejším..Film mi trochu nejen svým tématem připomínal o dva roky mladší Den sovy. Velmi přesvědčivá filmařina, znepokojující, skličující, vykořisťovatelská atmosféra, která má co do sebe, od začátku vás vtáhne a nepustí, včetně slušivého Morriconeho hudebního doprovodu. Komentář zde jako druhý v pořadí.(28.4.2010)

Režie a scénář od Damiana Damianiho dává vždy předpoklad o vysoké kvalitě odvedené filmařiny a nejinak je tomu i v tomo případě. Famózně vystihl italský chudý a nehostinný venkov, zákon mlčenlivosti a mafiány, využívající všechny a všechno ke svému prospěchu. Z filmu přímo tryská sdělení, že je potřeba se vzepřít tomuto zavedenému mafiánskému způsoba řízení a ukázat, že lidé nejsou jen ovce, což Damiani úžasně vtělil do Francesci Cimarosi v podání přesvědčivé Ornelly Muti. Dávám šest hvězdiček!(14.12.2014)

Tradičné rodové pravidlá, obsahujúce podriadenie sa chudoby pánom, plné vopred dohodnutých svadieb a úslužného podriadenia sa všadeprítomnej mafii, naruší svojím správaním mladučká Francesca (krásna a výborne hrajúca Ornella Muttiová). Vzdáva sa tu hold nielen všetkým statočným ženám, ochotným bojovať za svoje práva a česť, ale aj všetkým tým, ktorí jednoducho naberú odvahu vzoprieť sa systému, ktorý každú chvíľu hrozí fyzickou likvidáciou a verejným opovrhnutím. Popri priliehavej hudbe Ennia Morricobeho, ktorá odrážala momentálny pocitový svet postáv príbehu je tu pozvoľne gradujúci záver, ktorý v duchu narušenia jednoznačnosti výzvy k nebojácnemu a samostatnému jednaniu, skôr nasvedčuje známemu heslu: Žena nikdy nevie čo chce, ale nedá pokoj kým to nedostane.(13.9.2020)

Syrové, brutální. Ornella v nelehké pozici nezklamala, vzhledem k filmovému debutu a jejímu věku ani lepší výkon podat nemohla. Dobře napsaný scénář drží dlouho diváka v šachu a ten si tak v průběhu odvíjení příběhu představuje jedno tragičtější vyústění než druhé. Začátek a konec filmu spojuje stejný záběr. Hudba Ennio Morriconeho není vyloženě zklamáním, pochází ale z doby, kdy si tento velký tvůrce liboval ve zvucích a la péro v matraci.(29.5.2013)

Reziser Damiano damiani /Priznani Policajneho komisare prokuratorovi republiky, mam strach, Chytrak a 2 spolecnici/ natocil tymto asi svoj najlepsi film. Zobrazuje sicilske prostredie, vplyv mafie na zivot ludi na Sicilii a je to o prusere, ktory si na seba uplietla jedna holka. Dost hnusny film, drsny, o romantiku takmer vobec nejde, v hlavnej roli zaziarila vyborna Ornella Muti, zvysok hercov som nepoznal. Asi najlepsi Damiani pre mna : 70 %(3.2.2018)

• - Filmový debut 15ti leté Ornelli Mutiové. (M.B)