Don (festivalový název)

• Indie

Don

Akční

Indie, 2006, 176 min

A vlastne prečo nie? To že herci prehrávajú mi zase až tak nevadí, pretože sú verný svojím charakterom a to sa počíta. Nevadí mi dokonca ani nelogickosť nejakých dialógov, ktoré fungujú len ak ich akceptujeme ako prípravu na ďalšiu akčnú scénu, podporenú ďalším dejovým zvratom. Dokonca mi príde aj úplne normálne ak si 5 krát počas filmu všetci svorne zatancujú a zaspievajú. Don je moje prvé zoznámenie sa s Bollywoodskym filmom a aj napriek vražednej dĺžke som sa nenudil. A to je asi najväčšie plus celého filmu. Je to zábavné, neustále sa to presúva medzi komédiou, drámou a akčným filmom, je to výborne natočené a plné sympatických hercov - Priyanka, Shahrukh a Kareena. Film má našlapané tempo, výborné lokácie Malajsie a chytľavé melódie. Možno nie dokonalé, ani hodné nejakého artového uznania, alebo inteligentnej zábavý, ale ako brain off oddychovka, je to film ktorý spĺňa účel a nenudí.(6.1.2013)

V tomto akčním masakru po indicku se objeví i několik tanečních scén, ovšem v porovnání s jinými bollywoody se slabší choreografií i hudbou. SRK si zde střihnul jak svého klasického klaďase, tak i záporáka (a to kvalitně). Film má dobrý spád, vtipných momentů je tentokrát, co bych spočítal na prstech jedné ruky, takže kategorie akční vcelku odpovídá. Bavil jsem se dobře, rozhodně tento snímek neurazí, ovšem kvalit např. Main Hoon Na nedosahuje. Konec nebyl špatný, především pro to, že mi objasnil do očí bijící logické trhliny, které mě zkrátka v průběhu děje úplně nedošly.(21.8.2011)

• MartinezZ

Některé indické film jsou skutečně neuvěřitelné. 50 minut se nějak rozvíjí příběh a film (béčkově a nelogicky), aby se následně všechno škrtlo a... vznikla přeplácaná nelogická parodie na přeplácané nelogické americké akčňáky a thrillery a krimi a kdo ví co ještě. Navíc hrozně dlouhá, bez zajímavé hudby, krom pár hezkých tvářiček prostá úplně všeho. Překombinovaná konina.(31.3.2012)

• Niktorius

Kamera a práce s mizanscénou, která Dona odlišuje od bollywoodského standartu, budiž pochváleny. Mít Farhan Akhtar ještě smysl pro gradaci a dávkování informací (přes množství zvratů není děj ani na chvíli zajímavý, natož napínavý), mohl z toho být kvalitní thriller - jak ostatně ukazuje o několik řádů lepší Vishnuvardhanův remake.(2.10.2010)

Hm, je to slabé. Což o to ten příběh, ačkoliv je svým způsobem tuctový, tak mohl být zpracovaný fornou chytlavou a hlavně s nějakým spádem a tajemnem s postupným rozkrýváním. Jenže tohle je dlouhé, poměrně nezáživné vlečení diváka skrz příběh, který je podán velmi nezábavně. Nakonec mě nejvíce potěšil Boman Irani, svému záporákovi dal styl a pak Arjun Rampal ve své otcovské roli byl taky fajn. Zbytek buď průměr a nebo vyloženě špatné. Akční scény vypadaly i zajímavě, jenže chyběl jim náboj. Nepřenášelo to žádné emoce, energii. Celkově v tom nebyla gradace, věci se zkrátka děly a spoustu z nich člověk vyloženě předvídá. Chyběla jakákoliv atmosféra. Rolička a tanec Kareeny byl taky ještě fajn, ale jinak ty taneční scény, taky jim něco chybělo. Nebyly zapamatovatelné a chorea vyloženě nezaujala. Tak jako tak, stejně mi to vychází na průměr a potěší aspoň finální odhalení asi s účelem šokovat, ale pro mě to bylo spíše tak, že to dodalo smysl tomu všemu, kde se nýmand Vijay najednou naučil tak bojovat, střílet, jezdit atd.(6.9.2015)