Don (festivalový název)

Don

Akční

Indie, 2006, 176 min

• rikitiki

Don je takový bratr Ram Jaaneho, ale bez jeho občasné dojemnosti, vysvětlení pohnutek, proč se stal zločincem a hlavně bez absolutního náznaku nějakých morálních, třeba vlastních a hodně specifických, zásad. Don je krutý zabiják, jemuž jde jen o to vyhrát, porazit soupeře a zabít každého, kdo mu jen sebeméně přijde nevhod do cesty. ____ Film je áčkový rozpočtem, ale ve všech ostatních ohledech těžké béčko. Rutinní SRK hrající neprůstřelného šéfa podsvětí, co má vždy záložní plán a kroky svých protivníků předvídá snad na několik roků dopředu. Děj zmatečný a nepřehledný s několikanásobnou zradou a porušováním fyzikálních pravidel. ____ Ve střední části v některých scénách probleskl i humor a SRK se tam slušně opíjí (jednou snad zkvašeným jogurtem, nebo čím). ____ Mám s tímhle typem filmů problém. Glorifikují vrahy, dělají z nich cool postavy, přestože při jejich řádění umírají i nevinní.(14.9.2016)

V tomto akčním masakru po indicku se objeví i několik tanečních scén, ovšem v porovnání s jinými bollywoody se slabší choreografií i hudbou. SRK si zde střihnul jak svého klasického klaďase, tak i záporáka (a to kvalitně). Film má dobrý spád, vtipných momentů je tentokrát, co bych spočítal na prstech jedné ruky, takže kategorie akční vcelku odpovídá. Bavil jsem se dobře, rozhodně tento snímek neurazí, ovšem kvalit např. Main Hoon Na nedosahuje. Konec nebyl špatný, především pro to, že mi objasnil do očí bijící logické trhliny, které mě zkrátka v průběhu děje úplně nedošly.(21.8.2011)

• MartinezZ

Některé indické film jsou skutečně neuvěřitelné. 50 minut se nějak rozvíjí příběh a film (béčkově a nelogicky), aby se následně všechno škrtlo a... vznikla přeplácaná nelogická parodie na přeplácané nelogické americké akčňáky a thrillery a krimi a kdo ví co ještě. Navíc hrozně dlouhá, bez zajímavé hudby, krom pár hezkých tvářiček prostá úplně všeho. Překombinovaná konina.(31.3.2012)

Hm, je to slabé. Což o to ten příběh, ačkoliv je svým způsobem tuctový, tak mohl být zpracovaný fornou chytlavou a hlavně s nějakým spádem a tajemnem s postupným rozkrýváním. Jenže tohle je dlouhé, poměrně nezáživné vlečení diváka skrz příběh, který je podán velmi nezábavně. Nakonec mě nejvíce potěšil Boman Irani, svému záporákovi dal styl a pak Arjun Rampal ve své otcovské roli byl taky fajn. Zbytek buď průměr a nebo vyloženě špatné. Akční scény vypadaly i zajímavě, jenže chyběl jim náboj. Nepřenášelo to žádné emoce, energii. Celkově v tom nebyla gradace, věci se zkrátka děly a spoustu z nich člověk vyloženě předvídá. Chyběla jakákoliv atmosféra. Rolička a tanec Kareeny byl taky ještě fajn, ale jinak ty taneční scény, taky jim něco chybělo. Nebyly zapamatovatelné a chorea vyloženě nezaujala. Tak jako tak, stejně mi to vychází na průměr a potěší aspoň finální odhalení asi s účelem šokovat, ale pro mě to bylo spíše tak, že to dodalo smysl tomu všemu, kde se nýmand Vijay najednou naučil tak bojovat, střílet, jezdit atd.(6.9.2015)

Musím říct, že film se mi rozhodně líbil. Shahrukh Khan si nejspíš velmi dobře uvědomuje jak velký herecký talent on je, a tak jím nemrhá na béčkovinách. Myslím, že tohle je jeden z nejlepších bollywoodských snímků s akčními scénami. S těmi má bohužel Bollywood někdy dost problém, ale v Donovi ( i v jeho pokračování) se vyvedly dobře a jsou v pohodě uvěřitelné. Shahrukh Khan je k sežrání i jako záporák.(12.3.2014)