Azyl

Brutálny experiment

Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 2008, 93 min

• eraserhead666

Když už mi v mysli utkvěly jen zajímavé úvodní titulky a kratičký (leč výborný) výstup Lin Shaye, to nebude dobrá vizitka. Některé ty postavy byly fakt divné. Záporák byl fajn, což šílení doktoři bývají skoro vždycky, ale ten film neměl vůbec žádnou atmosféru. Veškerou vyplýtvali právě na ty úvodní titulky, pak už člověk na ní nenarazil ani na chvilku.(2.4.2014)

Když to má být horor tak to má být horor a tomuhle nechybí originální pojetí. Hororový specialista David R.Ellis vrhne skupinku šesti studentů na moderní kolej, která kdysi bývala blázincem a potíž je v tom, že duch šíleného psychiatra Burka, který prováděl lobotomii na mladých pacientech tu řádí pořád a navíc každý student skrývá své trauma z minulosti, které se mu stane osudným. Neočekával jsem sofistikovaně laděnou podívanou, ale ani nic extra ujetého jsem jako divák nedostal. Vraždy studentů byli koncipovány nápaditě, lekačky fungovaly, finále mělo grády, ale následná likvdace maniaka se dá řadit do kategorie těch nepříliš povedených. Na Sarah Roemer a předevšim Ellen Hollman se dobře koukalo a celkově jsem se solidně hororově při Azylu bavil. 70%(11.6.2010)

David R. Ellis má na svém kontě například "Noc žraloka 3D", "Hadi v letadle", "Nezvratný osud 2", "Nezvratný osud 4". Za film "Matrix Reloaded" byl dokonce nominován za cenu Taurus pro nejlepší koordinaci triků, což si myslím, že je dobré. Jeho film "Azyl" byl také celkem dobrý. Obsazení si myslím dobře promyslel a herci byli snesitelní. Děj na začátku byl podle mě nejzajímavější, protože se teprve seznamujeme se studenty na univerzitě a 6 z nich začne pátrat po doktorovi, který své pacienty mučil. A aby toho nebylo málo, vydají se do tajemné místnosti, kde najdou doktorovu složku a nedlouho potom začne někdo studenty vraždit... U filmu jsem vůbec netrpěla a dal se lehko zkouknout až do konce, ale... Část, kdy studenti teprve najdou minulost o doktorovi je lepší, než když je doktor začne zabíjet. Vraždy jsou na duchařský horror dost zvláštní, protože oběť ještě předtím uvidí svou minulost a pak zemře! Jenže mrtvola není poté k nalezení! "Azyl" nehodnotím jako propadák, ale jen chtěl malinko doladit, protože jsou v něm malé nedostatky (například se tam studenti mezi sebou moc vykecávaj a vypráví si své životní osudy... To bych vynechala, protože to zabírá moc času), ale i tak uznávám, že se režisér snažil. Každopádně jako třešničku na dortu bych "Azyl" nehodnotila. Spíš takový sladký dortík s trochou hořkých mandlí, které potřebují vydloubnout ;-)(22.12.2013)

• Ivec

No ani neviem čo napísať o takomto filme, nakoľko vo mne veľa dojmov nezanechal. Snáď len toľko, že hororov tohoto typu som už pár omrkol, ale až s takto primitívnym podaním asi nie. Veľmy plytký dej mi nedovolil stotožniť sa s hlavnýmy postavami, a dokonca by som sa v rámci otrepaného príbehu ani stotožnovať nechcel. Nie je v tom nič, čo by ma prekvapilo, očarilo, zaujalo... Aj keď, trocha ma zaujala pasáž, keď "Nitka" rozpráva o hystórií budovy a doktorovi "magorovi". Ale inak nič... Ba čo ma neskutočne sklamalo bol koniec... Takto by sa to naozaj nemalo končiť vo filmoch tohto (a možno ani žiadneho iného) žánru. Ak by takto končila epizóda "itchyho a scratchyho" tak fajn... :) Ale preboha film, ktorý sa celý dlhý čas tvári tak neskutočne vážne nakoniec finišuje absolútne priblblo štýlom Buffy, premožiteľky upírov...???? To nám zasa raz pán režisér predviedol, aké jednoduché je urobiť si prdel z nadšencov hororu.(5.7.2010)

• Likan7

Azyl je s přehledem nejhorší Elisův film. Bez nápadu, invence, špetky něčeho zajímavého. První polovinu jsem myslel, že sleduju nepovedenou parodii na nějakej horor. Jenže je problém, že to všichni myslí vážně. Finále v lese je už vyloženě wtf, tam jsme skoro v Mortal Kombat. Ztráta času...zem buď panu Elisovi lehká.(18.4.2017)