Gravedancers, The

Tanec s mŕtvymi

Horor / Thriller

USA, 2006, 95 min

Mike Mendez

K radujúcemu sa skutočnému šťastlivcovi .Už ďalej neplač na pozostatkoch tohto syna. Čítaj tieto slová. Zaposlúchaj sa do farby hlasu. Smej sa, spievaj. Začni zábavu. Život je pre živých, a nie pre mŕtvych. Ži dnešným dnom, o zajtrajšok sa neboj. Dnes môže dýchať, a oni nie. Tak začni tancovať na ich hrobe. Celá recenzia: TU(15.10.2010)

On mi byl sympatický už ten název, ale že to bude natolik povedená duchařina s mnoha originálními nápady a postupy, dost ucházejícími maskami a triky, která mě docela strhne, to by mě v životě nenapadlo. Ne že bych se chtěl pasovat do pozice nějakého zapšklého tradicionalisty a starého konzervativce pohrdajícího filmovým pokrokem a moderností, ale od horroru, který byl natočen v roce 2006 jsem toto opravdu ani zdaleka nečekal. Konečně digitální triky, které ve spojení se starou klasickou maskérskou prací, nebijí do očí a neshazují sami sebe a celý film obecně. Konečně film, u něhož tvůrci trochu mysleli (docela se mi líbilo přijatelně logické ztvárnění toho, že někdo mlátí ducha pěstí do ksichtu – tady to má opravdu logiku a není na tom nic nesmyslného). Zajímavé ženské postavy, jak hereckými představitelkami, tak celkovým dojmem, sympatický Dominic Purcell a konečně po dlouhé době film, v němž mi Tcheky Karyo výrazně nevadil. Konečně současný horror, který dokázal do moderního (trikově apod.) hávu navléknout klasickou osmdesátkovou atmosféru. Negativa by se samozřejmě dala objevit a zvýraznit (nad spektakulárním závěrem vám budou trochu škubat koutky), ale kdo by se tím zabýval, když vás celkově film strašně potěší? Kdybych měl vypsat deset nejlepších horrorů nultých let, snad by se tam The Gravedancers i probojovali, určitě to ale patří mezi ty nejlepší filmy, co jsem zatím z After Dark Horrorfestu viděl. Až mám chuť tu poslední hvězdičku přece jen přihodit.(28.9.2011)

Mystérium prastarého tanca nad hrobmi spolu s hypnotickým zaklínadlom privádzania mŕtvych na svet, má väčšiu silu ako samotný príbeh, ale aj ten má predpoklady zaujať. Obsahuje pomerne veľa strašidelných momentov a ľakačiek. Pričom najviac desivé sú tie, ktoré súvisia s porušením intimity či súkromia. Trojica duchov náhodne privolaných medzi živých je skutočne pestrá spoločnosť. Musím pochváliť tento výber. To sa naozaj podarilo.(16.7.2011)

Od nynějška chodím na hřbitově jen po vyznačených stezkách a případnou potřebu močit vykonám až za branami areálu.. Mendez je evidentně velký fanda Sama Raimiho a nebo je to vzhledem k roku výroby Drag me to hell naopak? Tanečníci z kerchova na mě dýchli sympaticky staromilskou atmosférou, kdy kameraman netočí ze hřbetu rodeového býka a člověka pak ani tolik nepřekvapí, že vše vyvrcholí jako by nacisté zrovna otevřeli Archu úmluvy. Když si přidám umění udělat z dějové naivity přednost, efektní práci se strachem z neviděného a hravý nadhled spojený s nástupem lovce paranormálních aktivit v podání T.Karyo, tak mému stažení do pekel už nemohlo nic zabránit. Jen doufám, že není pod parketem Star Dance nějaké pohřebiště, aby pak při úplňku někdo nenaháněl Metráčka se sekyrou.. Purcell má velkou hlavu, jak pytel od banánů, Purcell se v davu neztratí..(29.6.2012)

Existuje hodně lepších duchařin, ale ještě víc těch mizerných. Díky tomu se s Gravedancers stává nadprůměrná hororová záležitost. Při některých scénách je větší chuť se smát a atmosféra pokulhává také dost. Jenže tady je obrovská výhoda tempo, poněvadž od začátku má špičkový rozjezd. Poslední dobou jsem si zvykl na čekání minimálně do poloviny, ale tady jsem vše dostal už v prvních minutách. Herecké výkony nepovažuji za nejhorší, ale že by herci zářili, se také nedá říct. Divák by neměl čekat zázraky a bude rozhodně mile překvapen... 6/10 = 60%(5.3.2012)

• - Projekt bol predstavený už v roku 1999 štúdiom Artisan Entertainment. (beso74)

• - Postava Vincenta bola pôvodne písaná pre študenta, potom, ako úlohu získal Tchéky Karyo, ju prepísali. (beso74)

• - Po prvej nie príliš vydarenej scéne s mačkou - poškriabala Clare Kramer (Allison Mitchell) - boli zvyšné scény s ňou vyškrtnuté. (beso74)