Touha, opatrnost

Film se obrací do historie východní Asie a obsahuje akční sekvence, romantiku i erotiku. Odehrává se v Šanghaji během druhé světové války. Odbojová skupina naplánuje vraždu tamějšího bosse, japonského kolaboranta Yee, kterou má provést mladičká Wang Jiazhi. Jakmile se ale celý podnik rozjede, uskutečnit vraždu není tak snadné. Yee i Wang upadají do tajuplného vztahu, kde jeden nemůže mít druhého a přesto bez sebe nemohou být… V hlavních rolích se představí asijská superhvězda Tony Leung (Stvořeni pro lásku, Hard Boiled, Volavka ad.) a mladá čínská herečka a režisérka Tang Wei. Postavu manželky pana Yee ztvárnila čínská herečka a režisérka Joan Chen, kterou diváci znají z množství západních produkcí (např. Poslední císař). (oficiální text distributora)

ad-k

Ve vyprávění i formě poměrně tradiční, herecky docela zdařilý (před. zásluhou Tonyho Leunga, herecká kolegyně v hlavní roli ztrácí) snímek s jasnou myšlenkou a zdárným zakončením, které celou podívanou nedegraduje - ba naopak. Tj. Touha, opatrnost. Ang Lee se po Zkrocené hoře a jejím "westernovém vzezření" dostává do prostředí, které mu musí být nutně mnohem známější i bližší - do Šanghaje a Hong Kongu (a to v období druhé světové války). A v tom známém prostředí rozehrává mileneckou konspirační hru s explicitní erotikou (je to dané možná mou benevolencí k filmařům, ale nepřišlo mi to přehnaně samoúčelné), tragiku války malinko jinak i úvahy hlavních protagonistů v otázce, jak velkou odpovědnost k probíhajícím událostem a ke svým skupinám vlastně mají. Chválit se dá rozhodně nečernobílý náhled na postavy, kdy Ang Lee vykresluje jednotlivé aktéry stále v nejasných barvách, o to víc se však divák musí do dění zapojit a vážit sympatie i po definitivním střihu. To rozhodně zvykem u většiny velkoprodukcí nebývá... │60% ()

Katullka

Vůbec není špatný. Je naopak velmi dobrý. Jen tam chybí nějaké krásné tažení. Stejně mě to drželo v pozornosti. Ovšem z těch komerčnějších filmů, jeden z těch lepších. // Seminář Tchajwanských filmů Veselí nad Moravou 2011 ()

rawen

Naprosto vynikající filmařina, zajímavý děj, skvělý herecký výkon hlavní představitelky - potřebujete od filmu víc? Já ano, přeci jen bych potřeboval ještě malinký kousek něčeho, co by mnou pohnulo, co by se mě dotknulo a zůstalo ve mně. Ang Lee je skvělý režisér, bohužel nemá ten ("andělský" :) dar, který by film povýšil na opravdové umění. přesto 8/10 ()

zoe.x

Zpočátku velmi pozvolně plynoucí příběh, kde pečlivé soustředění na detaily jen nenápadně stupňuje napětí. Stejně totiž jako ticho občas bývá nejvíc ohlušující, může mít i emocionální odstup nakonec ten největší dopad. Chladně promyšlené plány tak narážejí na výbušnou horkokrevnost, svádění a letmé pohledy se mění v bouřlivou vášeň, naivita soupeří s realitou, přetvářka s upřímností, láska s nenávistí. Jsou to ale až odhalená těla, která odkrývají skutečnou duši. Není už jisté, kdo je tu oběť, krása a krutost pohltí vše. Opravdový vítěz je ale jen jeden - strach. ()

murakamigirl

Môj obľúbený filmový mesačník označil Lust, Caution za rozťahanú červenú knižnicu (Premiere). Vôbec nejde o to, že nesúhlasím... Je to ponižujúca nálepka kvalitného diela a mylný mostík k jeho porozumeniu. JA ho vidím ako zaujímavú, absolútne neúnavnú špionážnu drámu, čo síce točí okolo klasického trojuholníčka LÁSKA- ZRADA- TREST, no napĺňať nudou vás v žiadnom momente nebude, pretože Lee ju natočil zručne. K erotickým scénam dvoma vetami: Nie sú samoúčelné. Kým spočiatku Lee nijak neosloví, na konci ostanete bezmocne podmanení a vo velepružnej choreografii vyčítate ozajstné umelecké dielo nemlčiacich tiel. Snímka viacerých pekelne sugestívnych scén. A tak ako je VÝNIMOČNÉ pôsobenie Lust, Caution, také výnimočné budú aj moje ****. Zaujímavé komentáre: POMO, Adrian, Bluntman, Tommy987 ()

Terva

Režisér Ang Lee získal na Filmovém festivalu v Benátkách 2007 Zlatého lva v kategorii nejlepší režie. V katergorii nejlepší kameraman zvítězil kameraman snímku Rodrigo Prieto, který získal Zlatou Osellu. Hudba : Alexandre Desplat - Dirigent: Alexandre Desplat. Datum vydání: 25.9.2007. Vydavatel: Decca Records. .......Hudební ocenění : 2008 - Asian Film Awards - nominace (nejlepší skladatel). .....2008 - Broadcast Film Critics Association Awards - nominace (nejlepší skladatel). ......2007 - Chicago Film Critics Association Awards - nominace (nejlepší původní score). .....2007 - Golden Horse Film Festival - vítěz (nejlepší filmové score). ()

m.krudenc

Výborný historický film s prostředí východní Asie. Není lásky bez nenávisti a koho nenávidíme, pro toho máme místo v srdci i pro lásku. Chladně vyprávěný příběh o této dvojakosti, aniž si přitom vypravěči zadají tím, že by dali najevo své vlastní sympatie, názor, odsudek. Impozantní výprava, skvělí herci a při vší smělosti vkus i v erotických scénách. Prostě jedna radost se na to dívat. Hezká podívaná. ()

liquido26

Emoce nula, napětí nula, akce nula, ale nic z toho by nevadilo, kdyby byl tento film o hodinu kratší. Příběh hlavní dvojice byl totiž zajímavý a hezky se na to celé koukalo. Bohužel rozvleklé dvě a půl hodiny byly, hlavně ve druhé půlce, dosti ubíjející. ()

kikuka

..neuveritelne animalne, vasnive..podprahove napatie este aj v nie-instruktaznych scenach..presne preto opatrnost nech je akakolvek dostava na frak, ked nastupi chtic..a aky..chvilami mi ani nevadilo, ze kino [golden harvest cinema/gatewaz cinema na canton rd.] bolo asi povodne masokombinat a ponechali si chladenie.. PRE DOUGLASA-ASI SA TOMU VYHNI [kedze je to viac nez "temptation" ;].. {HK 10/25/2007} ()

keddy79

Velice dlouhý ale nadmíru propracovaný snímek. Dokázal v mně vyvolat velkou odezvu, že si jej asi jen tak hned nepustím. ()

Cimr

První polovinu prostříhat! Konec je ale famózní. Dá se říci, že od první erotické scény (nechápu, co s tím všichni tak nadělají, prostě tam souloží, no..) až do konce jsem byl napnutný a atmosféra na mě silně působila. Škoda že někteří diváci nevydrželi první část a po hodině a půl odešli. Ale popravdě řečeno, nedivím se jim. Stejně jako se nedivím lidem, co tu hodnotí průměrně. Dá říci, že Touha, opatrnost poskytne přesně takový zážitek, jaký očekáváte od tříhodinového špionážního válečného čínského dramatu. Občas nudí, je zdlouhavá, nepřehledná, Evropanem nepochopitelná, občas ale zajímavá, originální. "Uteč" na konci mě dostalo. ()

frashmaker

Umělecky velmi dobrý snímek, který je ovšem na sledování poměrně náročný a musel jsem si udělat několik přestávek, abych jej vůbec zvládl celý překoukat. Trošku zklamání. Čekal jsem víc nepředvídatelný konec, ale nestalo se vpodstatě nic, což jsem sice nečekal, ale rozhodně mě to neuspokojilo. ()

sta

ne, ne a ne! profesně a žánrově sice poměrně standardní (což spíš zamrzí, protože člověk pak kritizuje film, který není pln větších chyb), ale laciná rádobykontroverznost bije do očí. btw: vypadá to, že Ang Lee pomalu ale jistě směřuje k žánru pornografie, už v Touze, opatrnosti jsou sexuální scény jednak celkem explicitní, jednak naprosto samoúčelné, příští film už třeba nebude potřebovat žádnou dějovou linii a půjde o standardní péčko.. proč ne?! když to Benátky spapají i s navijákem, že?! jestli v číně krátili o hodinu kvůli politice, já bych krátil mnohem víc kvůli estetice ()

GodComplex

Cinsky film balancujici na hrane rozvlekle nudy a pusobiveho umeni. Ano, je to pomala, natahovana a narocna podivana, kterou si ale muzete skutecne vychutnat jste-li naladeni na spravne vlne a vas vkus je kompatibilni s asijskou kulturou. Stejne tak je to s explicitnimi a velmi pocetnymi sex scenes, jednoduse receno - videli jste nekdy asijske porno a libilo se vam to? Tak si predstavte, ze to cele vezme do ruky artisticky nadany reziser a namaluje podobne sceny jako nadherny pohyblivy obraz zasazeny do mentalne komplexniho pribehu. K tomu vam hraje prijemne netradicni Desplatova hudba a zacina to vypada nadejne. Lust, Caution je pres svou umeleckost a vizualni prorpacovanost emocionalne silne chladny, coz tomu budou urcite mnozi vytykat. To byl ale dokonaly Leeuv zamer, pokud analyzujete pohnutky hlavnich hrdinu a jejich psychologicke nastaveni, coz je analyza, ktera je vlastne jadrem celeho filmu, pak je to presne ten ton a ten pristup, ktery byl k vyjadreni nezbytny. Velmi unikatni kus, ktery vas sice nebude non-stop bavit a drzet na pokraji zidle, ale ktery ve vas zanecha efektivne mirenou, emocionalne zmrazenou orientalni diru. 7/10 ()

Alementina

Příběh takový standard, objektivne 3, ale s tou mojí slabosti pro Asii, pro ten jejich chlad na povrchu, za kterým se skrývají emoce... A taky pro ty explicitní erotický scény, málokdo je umí takhle natocit, aniž by to bylo vulgární. ()

dawe04

9/10 - Na první pohled přestřelená stopáž, na druhý nezbytný čas k prozkoumávání neuvěřitelného režisérova perfekcionismu - někdy až moc. Výborný scénář, který halí veškeré emoce a jiskření mezi postavami do chladné látky - dává však divákovi možnost si jej odkrýt nakolik chce. Klidně až do naha - peprných postelových scén je tu požehnaně, docela jsem Tonyho Leunga obdivoval. Opravdu skvěle napsané postavy, které nejsou ani černé ani bílé, navíc zahrané s oscarovým leskem a magicky podmanivá hudba. Touha, opatrnost potvrzuje jistou moc asijských dramat s nehollywoodským koncem a já se nemohu dočkat dalšího. ()

FilmFan24

Velice zvláštní milostný příběh odehrávájící se v Šangaji během druhé světové války. Pomalé tempo vyprávění, tíživá atmosféra, erotické dusno a emoce skryté tak, že k postavám vlastně nic necítíte a přesto nebo právě proto...prostě precizně zrežírovaný a nasnímaný film, který zanechá stopu až hodně dlouho po dodívání. Aspoň u mě to tak bylo. ()

Trierova sága o souložení

Trierova sága o souložení

29.08.2012

Seminář tchajwanských filmů (11.-13.3.2011)

Seminář tchajwanských filmů (11.-13.3.2011)

05.03.2011

Filmový klub ve Veselí nad Moravou ve spolupráci s Tchajpejskou ekonomickou a kulturní kanceláří v Praze pořádá ve dnech 11.-13.3. Seminář tchajwanských filmů. Program nabídne pouze jeden film,… (více)

Jackie točí, Woo odpočívá

Jackie točí, Woo odpočívá

14.04.2009

Co nového v Asii? Takhle před rokem mělo premiéru Zakázané království. A Jackie Chan si opět navlékl historický kostým a vydal se na cestu plnou nástrah a kung-fu soubojů. Historický epos Big Soldier… (více)

Natočil Kevin Smith opravdu porno?

Natočil Kevin Smith opravdu porno?

28.07.2008