Touha, opatrnost

色,戒

Túžba, opatrnosť

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

Jsou hry, které opouštějí pouze poražení, kterých i zdánlivý vítěz se nikdy nedozví pravdu a po zbytek života zůstane sám se svými pochybnostmi, ochromen nezodpovězenou otázkou, zda byl po celou dobu pouze obelháván nebo zda alespoň na okamžik skutečně žil. Touha, opatnost, přetvářka. Vše je zde podvratné, ale do sebe dokonale zapadající, výborná herecká dvojice, suverénní režie a dech bereroucí mizanscéna. Už dlouho, opravdu hodně dlouho se mi nestalo, abych filmu místo zdejších maximálních možných 5 hvězdiček chtěla dát 10.(8.6.2010)

Ang Lee vytvořil velmi silný a hutný příběh, který se na plátně mění v dokonalé dílo. Způsob, jakým si zahrává s divákem, mi začíná připomínat Larse von Triera. Netušíte v čem konkrétně to spočívá, ale mává to s vámi od začátku do konce - a ještě dlouho po tom. Možná jsou to ty výborné dilaogy, skvělé herecké výkony, dokonalá kamera...nebo vkusně natočené erotické scény, které ve filmu snad ani nemají obdobu. Nevím a pátrat po tom ani nechci. Rozhodně se však budu těšit na další počin tohoto režisérského génia.(1.12.2007)

Fillmy z dob svěových válek jsou vždycky dobré, zajimavé a ukazují nám dobu ve které to nebylo zas tak jednoduché. Ang Lee nám zase ukázal válku z jiného kontinentu než je stále dokola ohraná Evropa:-). Tento romantický film, jako že moc romantiky nemusím obsahoval opravdu vše co se o něm píše zápletku, napínavý děj, trocha násilí a erotika (kamasútra se může jít schovat:-)) Dopříště by mohl daný děj o něco malinko zkrátit, člověk chce film shlédnout a ne v druhé půlce usnout. Proto ubírám jednu hvězdičku.(8.6.2008)

Přeměně zapáleně vlasteneckých studentů / herců do odhodlaných odbojářů s cílem spáchat atentát na prominentního kolaboranta v okupované Šanghaji se uvěřilo snadněji, než skrze otevřené erotické scény rozkvétajícím citům, vedoucím k fatálnímu sebedestruktivnímu rozhodnutí. Perfekcionista Ang Lee je totiž okázale najevo nedával, čímž svému (jinak mistrovskému) dobovému dramatu plnému (chladné) spalující vášně odepřel adekvátní emocionální katarzi.(6.4.2018)

Mata Hari na činsky spôsob. Chcelo by to vypustiť par zbytočnych scen, trošku skratiť a malo by to lepši spad. Inak nie je čo vytknuť. Dobry pribeh, skveli herci, skvely režiser. Dokonca sa mi pačili aj (takmer) porno sceny, ktore by mi za inych okolnosti vadili, ale tu boli natočene a zahrane veľmi dobre a dotvarali celkovu atmosferu a pocity. Takže spokojnosť...(13.2.2008)

Krásný film s velkolepými scénami a erotikou, kde se toho ale bohužel za dvě a půl hodiny moc nestane.(13.12.2010)

Škoda té dlouhé stopáže, která tomuto filmu spíše uškodila, než-li prospěla. Docela mě udivilo, jakým naturalistickým způsobem jsou v Číně schopni, oproti USA či Evropě, točit erotické scény (v USA film snad nemohl být přístupný ani od 21 let). Neokoukané prostředí Číny z období druhé světové války dodává filmu určitý šmrnc a kouzlo, což mu rozhodně pomáhá zaujmout diváky z jiných kontinentů, ale přestože bych rád řekl, že jsem se celých 157 minut nenudil, není tomu tak. Určitě by pomohlo vystřihnout pár scén, přesto však drtivá většina filmu nudná nebyla a času, který jsem filmu věnoval, rozhodně nelituji.(6.7.2008)

Asijských filmů jsem moc neviděl, takže přehled v této oblasti nemám vůbec žádný, ale tento film se mi líbil. Původně se mi do toho moc nechtělo z důvodu délky filmu, ale přesto jsem zmáčknul Play. A teď můžu s klidem říct že jsem vůbec nelitoval. Zobrazení druhé světové války ve východní Asii poněkud jiným způsobem, zajímavý děj, zobrazení asijské kultůry ale třeba i NeCenzura. Možná jedny z nejlepších sexuálních scén které by mohli klidně konkurovat třeba Základnímu Instinktu. Jsem rád že konec byl takový jaký byl a nekonal se tu žádný Happyend. Fakt pěkný film!(28.11.2011)

Závěrečné titulky a já postrádám takové to nadšení, radost, hřejivý a nutkavý pocit, který nelze dostat z hlavy. Celkově Touha a opatrnost vyznívá jako skvělý snímek. Perfektní herecké výkony, zvláště pak Wei Tang, vás opravdu přinesou do Šanghaje za druhé světové války a naprosto správně upřednostňují vnitřní boje jednotlivých postav nad těmi na bitevním poli. Nicméně jak dokáží být Číňané někdy vášniví, prezentují se navenek spíše chladně a zdrženlivě. A tenhle film se odehrává podstatnou část právě v tomto duchu. Při dvou a půl hodinové stopáži to trochu kazí dojem a přestože se stále něco děje, občas si zívnete. Slušně natočený snímek od oskarového Anga Leea, ale americké prostředí (Zkrocená hora) mi je asi jako Evropanovi přeci jen o něco bližší. (70 %)(3.3.2012)

Spojení režiréra Ang Lee a herce Tony Leung Chiu Wai (radši neskloňuju) mohlo asi stěží dopadnout špatně. Jakési romantické drama z okupované Šangaje za druhé světové války o amatérské skupině odbojářů a kolaborantském ministrovi. První polovina uteče docela rychle něco se stále děje a asijský film vše dohrává jako obvykle do nejmenších podrobností. Druhá polovina je pak více romantická, čímž myslím postelová, s dramatickým závěrem, který... no neprozradím :-)(1.4.2015)

Cesta k jeho dopadení vede přes mé tělo, ale…srdce odbočilo. Červené lucerničky, vůně jasmínu, ve vzduchu parfém strachu, lože v ohni, intimita silou Kámasútry hoří, do milování tisíce a jedné noci se noří. Ožehavé, bolestné, drsné, vášnivé, plazivé erotické scény nejsou jen kořením, zpestřením, sexuálním výkřikem. Jsou stavebním kamenem, hlavní tepnou nelítostného utajení, perfekcionistickým maskováním, přetvářkou, manipulací milování. Jsou vykachličkovaným piedestalem opatrnosti citů i toužebným geniem loci příliš tě(le)sné "vztahové" magie.(6.9.2015)

Citová nádhera ! Nejvíc se mi tam líbyla Wei Tang.(31.10.2016)

Film vskutku zajímavý. Pomalé tempo filmu bylo nejdříve velmi ukolébávající, ale postupem času se film obrací v drama, které nabírá tempo. Nerozhodnost a dilema pro koho se hlavní hrdinka na konec rozhodne je velmi dobře výstižené. A odvážné erotické scény jsou doposavad u čínských filmů nevídané, ale určitě nejsou na škodu, ba naopak:)(26.2.2008)

• Grizzly

Chladne, natahovane, nudne a straaaasne dlouhe. Mam rad asijske filmy a jejich rozvlekle a absurdni pointy, zvlaste jde li o lasku a sex. U tohohle filmu sem se ale skoro 3 hodiny citove nudil. Vztahy postav tu jsou (asi zamerne) naprosto chladne a o nicem. To ze ona dobre suka jeste neznamena ze ho miluje a ten "zakazany" vztah ji a toto odbojare vysel uplne zbytecne a naprazdno. Libilo se mi jen to jak se Wang vzila do sve role tak, ze se ji sama stala. Jinak natahovana nuda. 40%(4.5.2008)

Na plný počet hvězdiček to není, ale čtyři hvězdičky si tenhle film určitě zaslouží. Název filmu je naprosto výstižný svému děju. Film byl toužebný a velmi opatrný a jak už tu někdo zmínil, nejspíš určen pro asijský trh. Normalnímu divákovi to nejspíš nesedne, nebo film nedocení, možná ani nemůže, což je můj případ. Podle mě se Zkrocená hora Leemu podařila daleko víc, zaujme daleko větší spektrum obecenstva, tam jsem byl přímo unešen. Tady jsem tolik unešen nebyl, ale na konci jsem jsem byl spokojený, že jsem viděl kvalitní dílo. Moje hodnocení: 75%(7.2.2008)

Smutné, depresívne, explicitné erotické scény sú absolútné opodstatnené, ale samotný film je príšerne dlhý. Netypicky obsadený Tony Leung podáva velice vierohodný výkon. Pozn: jeden Tony Leung si filmovo užil v milencovi, druhý v Túžbe :)(1.4.2011)

Neříkejte to na mě. Normálně bych dal 3, ale za ty zajímavé erotické scény musím jednu přidat. Jinak film na mě dýchl mírně ponurou atmosférou bývalého režimu, okořeněnou čínskou pečlivostí a mojím lehkým nepochopením orientální mentality. Slušně odvedené filmové dílko.(8.4.2011)

Nádherný film s úžasnou hudbou!(11.7.2011)

Kdyby Se, jie byl můj poslední film, který bych viděla, nelitovala bych. Nádherný snímek s debutující Wei Tang a Tonym Leung Chiu Waiem považuju za jeden z nejlepších, který jsem dosud viděla. Předsvědčivé herecké výkony, výborná výprava, zajímavý děj, skvělé scény, nádherná hudba... Obvykle preferuju kratší filmy, ale u tohoto jsem se ani chvilku nenudila, spíš mě mrzelo, že končí. Velice bych pochválila sexuální scény, které se jen tak nevidí. :) Co se týče děje, někdy stačí 'málo', a zvrtne se vše, co je plánované i za cenu nejvyšší. Wei Tang byla pro tuto roli vybrána z více než 10 000 hereček, a doopravdy to byla skvělá volba. Momentálně jsem v takovým rozpoložení, že repete nenechá na sebe dlouho čekat. Tento briliantní skvost hodnotím 10/10!(15.1.2008)

Typ filmu, kde môžem zopakovať už viackrát napísané. Pre jedných nuda, pre druhých nebezpečne pulzujúce dramatické hody kŕmiace zmysly každým okamžikom. "Bežného" diváka však môže zaujať scéna dlhého zabíjania jedného nepohodlného týpka, natočená surovo a vizuálne v duchu tých najlepších scén napr. v Oldboyovi, či naozaj citeľné erotické dusno v scénach pre, ktoré vlastne vôbec po tomto filme siahne(aj sa poučí v sexuálnych polohách:). ...A záver je silný práve len kvôli náznakom a nie zbytočnej doslovnosti záberov.(2.12.2010)

• FilmWave

Celkem neoriginální špionážní zápletka á la "Černá kniha". Navíc strašně rozvleklé.(27.10.2011)