Touha, opatrnost

Túžba, opatrnosť

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

• Malarkey

Během druhé světové války se pár bohatých čínských paniček sejde v Šanghaji, aby si zahrály Mahjong a do toho předpokládají, že u rýžového nehaj spokojeně tu válku prochlastaj a nic se jim v tom domě radosti a štěstí nestane. Jenže ejhle, sem tam je někdo zprzní, pak je někdo do něčeho namočí a hned je o problémy zaděláno. Ang Lee je super režisér. Taky to byl asi největší důvod, proč jsem se do tohoto filmu pustil. Nečekal jsem ale tak strašně nezajímavý příběh.(8.9.2015)

• FilmWave

Celkem neoriginální špionážní zápletka á la "Černá kniha". Navíc strašně rozvleklé.(27.10.2011)

Císař ani neví, že má nad sebou ještě jedno nebe. Je zvláštní, jak rychle se někdy změní názor i vkus: Možná jsem měl být opatrnější a touhu film po letech vidět znovu potlačit. Jestliže nic neubylo z dokonalosti asijského filmového stylu, slušné výpravy, neobyčejně perfektních kostýmů a herecké preciznosti zainteresovaných slavných i neznámých, snad s ohledem na přibývající léta jsem měl tentokrát jaksi potíž vtlačit se do atmosféry osudového erotického dusna, do něhož jsem kdysi zaplul jako, inu řekněme jako ryba do proudu, a zklamaně registroval vlastní větší zaujetí pro mahjong. Také jakoby mi z odstupem došlo, že Leemu víc než cokoliv jiného před lety pomohla ke kritickému úspěchu filmu Wei Tang, představitelka hlavní role, jejíž tvář byla z těch, které vypovídají všechno a nic, což je pro ztvárnění role herečky par excellence, umělkyně, která obcuje s leckým, nejvíce však se Stanislavskim, klíčové. Při pohledu do očí této cudné kokety jeden zapomene i na ty hrůzné bradavky - bůh ví, zda je Ang Lee viděl předtím, než se pustil do natáčení a zdy by býval nevolil jinak. Pro tvůrce, který dokázal heterosexuálnímu publiku tlumočit erotické vzplanutí mezi Heathem Ledgerem a Jakem Gyllenhaalem, nemohl být motiv padesáti odstínů žluté s postavami jakoby stvořenými pro lásku, opravdovou výzvou. Dojem z mistrně servírovaných souloží prostřednictvím výslechů vice versa možná v retrospektivě po 10ti letech škodí, že od doby uvedení vznikla díla jako The Little Drummer Girl, která úděl hereček, žen, které poznají zrádné a zcela aromantické principy lásky, mohla podat zevrubněji, analytičtěji, ještě méně hollywoodsky a možná ještě odvážněji. Ještě pořád za pět. Za dalších deset a několika nových adaptacích le Carrého, kdo ví?(22.9.2019)

Co dodat? Skvělé herecké výkony hlavních postav, perfektně rozehrané drama, kde napětí vydrží až do samotného konce. Rozhodně nečeká žádný happy end! Navíc skvělá čínština!(19.1.2008)

• Yomega

Precizní režie, dobré herecké výkony a celkově kvalitní zpracování pro mě ještě neznamenají hodnotný filmový zážitek. Touha, opatrnost je toho bohužel zářným příkladem. Film byl neskutečně dlouhý a prázdný, za celou dobu mě nevtáhl do děje a ke konci se mě začalo chtít spát….a to se mě v kině nestalo ani nepamatuju. Spánku jsem nakonec vší silou odolal, ale osudy hlavní hrdinky a všech postav filmu mě byly naprosto ukradené. Polovina dialogů a scén byla zbytečná a jen natahovaly už tak dlouhou stopáž. Dle ostatních komentářů jsem v menšině, ale tento film byl pro mě opravdu utrpení a Ang Lee mě přesvědčil, že režírovat sice umí, ale látka kterou si vybírá není pro mě. A to jsem si myslel, že horší než Zkrocená hora to být nemůže….(21.1.2008)

Najsilnejšie na mňa zapôsobil dej samotný a ako sa to nakoniec všetko vyvinulo. Prostredie zasadené do druhej svetovej vojny bolo vybraté dobre a erotické scény dráždia diváka celý film. Trošku mi vadilo, že to bol na mňa veľmi dlhý film, ale aj napriek tomu skvelý.(10.2.2008)

Krásný film, škoda jen že tak zdlouhavý a plný prázdných míst. Nadruhou stranu popisující události mě předtím neznámé, takže jsem se aspoň trošek přiučil. A navíc sexuální scény, na které se teda čekalo celkem dost dlouho, neměly chybu.(18.7.2010)

Zdráhám se cokoliv dodávat - snad jen, že jsem překvapen nakolik nepatriotský (tj. v tomto případě "nestranický") film je schopna čína vytvořit. Krásně nehollywoodský závěr + celková rozvleklost (čti okouzlení detailem a atmosférou) mne donutil z původně očekávaných 3 hvězd udělat nakonec 90%. Uvidíme ještě, co s hodnocením provede druhé shlédnutí.(24.10.2010)

Trochu, dlhééé. Ale dejovo a samozrejme hercky skvelé. Tony Leung je stále frajer. Sexuálne scény ani neboli potrebné! Čiste komerčný doplnok! 80%(11.12.2010)

Byť "s hvězdičkou", je tahle cesta do hlubin špiončiny duše až příliš opatrná, proto nemůžu dát plný počet...(8.2.2015)

Herecky skvělé. Kladu si jen dvě otázky. Proč ta šíleně dlouhá stopáž? Stálo to jeho šukání opravdu za tolik životů?(6.6.2015)

Nenechte se odradit pomalým začátkem. Jakmile se to trochu odbrzdí , jedete s kopce...(15.3.2010)

Velice zajímavá mizanscéna a výkony herců, avšak téma s jasnou příchutí thrilleru a válečného filmu mě bohužel příliš neoslovilo... Navíc chvílemi jsem se ztrácela a nudila (157 minut na takový film mi připadá opravdu hodně!), takže bohužel nemůžu hodnotit jinak.(13.9.2015)

Ang Lee má zřejmě dar přibližování: umí přiblížit homosexuály heterosexuálům, umí přiblížit Asiaty Evropanům. Strhující, nezvyklý (a trošku zdlouhavý) příběh čínské odbojářky, která propadne vášni (téměř) bez citu. Nádherná hudba, hluboce přesvědčivé výkony herců.(17.8.2010)

• mrtvej pes

Tady si zas někdo plete sex a "greyovská" znásilnění. A ten konec by nasral i menšího Buddhu.(9.7.2017)

Skvělé, vážně jsem nečekala že mě tento snímek tak uchvátí . Pro mě nejpovedenější režijní počin od Ang Leeho. Příběh odehrávající se v okupované Šhangaji za druhé světové války. Skupinka mladých studentů jež se přidá k odboji a rozhodne se zneškodnit Japonského kolaboranta pana Yee. Nejprve svépomocí následně ve spolupráci s odbojem . Vyberou mladou studentku Jiazhi Wang, aby získala Yeeho důvěru ( za pomocí všech dostupných prostředků) a následně jej zabila. Jenže vše dopadne úplně jinak než skupinka i odboj plánují. Více k příběhu prozrazovat nebudu. Musím zde vyzdvihnout precizní hudební doprovod filmu od Alexandre Desplat a tu hrubou, chladnou odtažitou, strojenou atmosféru z které mrazí jež se Ang Leemu podařila vytvořit. Výprava kostýmy vše pro mě bylo naprosto perfektníi. A herecký výkon Tang Wei opravdu wau .(3.4.2018)

Dlouho jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Pak jsem si ale uvědomila, že třeba „Zkrocená hora“ (jiný film stejného režiséra) ve mně zanechala mnohem hlubší otisk (= dotkla se snad každého nervu v mém těle ;-)), takže plný počet prostě nemůžu dát. Film byl na můj vkus hodně dlouhý a v některých chvílích až rozvláčný. Tak často zmiňované sexuální scény skvěle vykreslovaly spalující vztah mezi hlavními postavami, ale co se týče jejich otevřenosti – možná bych občas ubrala, přece jenom všechno vidět nemusím, něco bych si klidně i domyslela :o)). Tony Leung působil rezervovaně i charismaticky a Tang Wei svým herectvím také naprosto přesně vyjádřila to, co jsem u její hrdinky potřebovala vidět. (Nejen) scéna, kdy popisuje svůj vztah k panu I, mě zarazila hluboko do sedadla. Oceňuji i závěrečný moment, který ve své uměřenosti zapůsobil velmi intenzivně. Mám ráda filmy se silnou a zajímavou atmosférou, na které se nedá jednoduše zapomenout a které ve mně po odchodu z kina ještě dlouho „doznívají“. A sugestivní „Touha, opatrnost“ rozhodně takovým filmem je.(26.1.2008)

Pro mě jeden z pěti nej láskových filmů. Fakt je, že mám pro Čínu slabost, ale nelze upřít, že díky nerozpoznatelným výrazům tváří jsem do konce nevěděl, na čem jsem. Napětí až do konce. A ten hudební doprovod!(17.1.2009)

Neuveriteľne réžijné sústredenie na detajl predviedol majster Ang Lee. Kovbojov som síce dopozerať nezvládol, ale týmto počinom si u mňa Lee napravil renomé... Rozhodne odporúčam každému kto má chuť na film, v ktorom viac hovorí mimika tváre ako slová... (●)(28.6.2009)

krasna ale hlupa..(19.6.2010)

Drsný film! Pěkná hudba. Hvězda dolů za zdlouhavost.(3.10.2010)