Touha, opatrnost

Film se obrací do historie východní Asie a obsahuje akční sekvence, romantiku i erotiku. Odehrává se v Šanghaji během druhé světové války. Odbojová skupina naplánuje vraždu tamějšího bosse, japonského kolaboranta Yee, kterou má provést mladičká Wang Jiazhi. Jakmile se ale celý podnik rozjede, uskutečnit vraždu není tak snadné. Yee i Wang upadají do tajuplného vztahu, kde jeden nemůže mít druhého a přesto bez sebe nemohou být… V hlavních rolích se představí asijská superhvězda Tony Leung (Stvořeni pro lásku, Hard Boiled, Volavka ad.) a mladá čínská herečka a režisérka Tang Wei. Postavu manželky pana Yee ztvárnila čínská herečka a režisérka Joan Chen, kterou diváci znají z množství západních produkcí (např. Poslední císař). (oficiální text distributora)

nmarca

Ang Lee má zřejmě dar přibližování: umí přiblížit homosexuály heterosexuálům, umí přiblížit Asiaty Evropanům. Strhující, nezvyklý (a trošku zdlouhavý) příběh čínské odbojářky, která propadne vášni (téměř) bez citu. Nádherná hudba, hluboce přesvědčivé výkony herců. ()

Rachi

Skvělé, vážně jsem nečekala že mě tento snímek tak uchvátí . Pro mě nejpovedenější režijní počin od Ang Leeho. Příběh odehrávající se v okupované Šhangaji za druhé světové války. Skupinka mladých studentů jež se přidá k odboji a rozhodne se zneškodnit Japonského kolaboranta pana Yee. Nejprve svépomocí následně ve spolupráci s odbojem . Vyberou mladou studentku Jiazhi Wang, aby získala Yeeho důvěru ( za pomocí všech dostupných prostředků) a následně jej zabila. Jenže vše dopadne úplně jinak než skupinka i odboj plánují. Více k příběhu prozrazovat nebudu. Musím zde vyzdvihnout precizní hudební doprovod filmu od Alexandre Desplat a tu hrubou, chladnou odtažitou, strojenou atmosféru z které mrazí jež se Ang Leemu podařila vytvořit. Výprava kostýmy vše pro mě bylo naprosto perfektníi. A herecký výkon Tang Wei opravdu wau . ()

McMeredith

Dlouho jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Pak jsem si ale uvědomila, že třeba „Zkrocená hora“ (jiný film stejného režiséra) ve mně zanechala mnohem hlubší otisk (= dotkla se snad každého nervu v mém těle ;-)), takže plný počet prostě nemůžu dát. Film byl na můj vkus hodně dlouhý a v některých chvílích až rozvláčný. Tak často zmiňované sexuální scény skvěle vykreslovaly spalující vztah mezi hlavními postavami, ale co se týče jejich otevřenosti – možná bych občas ubrala, přece jenom všechno vidět nemusím, něco bych si klidně i domyslela :o)). Tony Leung působil rezervovaně i charismaticky a Tang Wei svým herectvím také naprosto přesně vyjádřila to, co jsem u její hrdinky potřebovala vidět. (Nejen) scéna, kdy popisuje svůj vztah k panu I, mě zarazila hluboko do sedadla. Oceňuji i závěrečný moment, který ve své uměřenosti zapůsobil velmi intenzivně. Mám ráda filmy se silnou a zajímavou atmosférou, na které se nedá jednoduše zapomenout a které ve mně po odchodu z kina ještě dlouho „doznívají“. A sugestivní „Touha, opatrnost“ rozhodně takovým filmem je. ()

Weirdman

Neuveriteľne réžijné sústredenie na detajl predviedol majster Ang Lee. Kovbojov som síce dopozerať nezvládol, ale týmto počinom si u mňa Lee napravil renomé... Rozhodne odporúčam každému kto má chuť na film, v ktorom viac hovorí mimika tváre ako slová... (●) ()

sunjata

Že v tom nejsou emoce? Ale jasně že jsou. Jenom nejsou prezentovány tím explicitním, polopatistickým a neohrabaným způsobem jako se to děje běžně v holywoodských dojácích. Emoce na mě paradoxně začaly sálat až v okamžiku, kdy jsem příběh začal vnímat více rozumově a domýšlel jsem, jak se asi musí postavy v těch životních situacích cítit a jak bych se asi cítil já. Jinak samozřejmě vynikající řemeslo režijně, herecky, ..., ale i příběh je silný a zajímavý. V hlavě mi utkvěla scéna zabití kolaboranta nožem, kterého se dopustí parta nezkušených odbojářských studentů. Jak daleko je tahle scéna od běžného, přitroublého zobrazování násilí ve filmech. Zavražděný se ani neskácí mrtev po nedomrlé ráně do hlavy, ani z něho nelezou střeva na efekt. Prostě do něj bodají a on stále není mrtvý a ti mladí jsou podělaní z toho, co vlastně dělají. Ta scéna nádherně ukazuje, že někoho zabít není něco jako zmáčknutí vypínače, že i když jde o našeho nepřítele, tak takový čin ulpí na naší osobnosti. ()

muti

ako dobre vieme tak WWII nebola len o nackoch, na druhej strane zemegule sa totiz bojovalo proti dzapikom. v nasich zapadnych filmoch sa nehovori o tom co sa dialo tam na vychode. no vdaka HK kinematografii sa mozme dozvediet ako to tam asi vyzeralo. konflikt CN vs JPN bol dlhsi ako WWII a preto je aj o com rozpravat... Jeden z pribehov rozprava o skupine ziakov ktori dostanu sancu spravit nieco pre krajinu - dostali tip na kolaboranta (Tony Leung - Hard Boiled, Infernal Affairs, Red Cliff, Hrdina) a tak zacnu spriadat plan ako nanho spachat atentat. ono infiltrovat sa do strednej vrstvy bude aj nieco stat. podari sa im to? nezabudajte ze su to amateri, no a ake tazke/lahke moze byt zabit cloveka? a co ak nastanu komplikacie? a co ak do hry vstupia profesionali? One man... One chance... poznate to ;) vo filme si mozte vsimnut ake to bolo pocas vojny v Shanghaji a HK, ktory bol vtedy britskou koloniou. ps: v tomto filme rozpravaju super cinstinou, clovek sa aj nieco poduci ked chce :) ()

david666

Na to jak je film dlouhý tak se dá sledovat bez toho, že už nevíte na jakou stranu si sednout. Ale u mě je vždy u filmů, kde hrají jen asiaté problém v tom, že mi připadají všichni stejní a že přehrávají. I když tady zas tak ne, přece jen jsem je vcelku rozeznal :-) a drží ve svých projevech se při zemi Dalo by se říct, že hrají evropsky/americky. Sexuální scény jsou zajímavé a celkem odvážné, i když jsem čekal po přečtení některých recenzí větší "prasečinky". Taky jsem se zasmál a to hlavně u "šipky" při útěku do auta a obecně u hudební a pěvecké produkce zúčastněných-to je opravdu jiná kultura:-) ()

joseee

Li An opätovne preukazuje, že patrí medzi absolútnu špičku čínskej kinematografie. Krásny pribeh a na čínske pomery neuveriteľne naturalisticky podaná fyzická láska (autor sa nebál ani ukázať, že tradične si čínske ženy neholia podpazušie). Erotické scény boli v ČĽR scenzurované a naviac - strážcovia morálky na "pevnine" dali mladej herečke Wei Tang zákaz hereckého obsadenia. Wei vo filme totiž dala prednosť láske k mužovi pred láskou k vlasti a tým teda predstavuje zly príklad pre národ, ako aj uráža čínskych patriotov. (viď.: http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/film/article3524647.ece) ()

djcremo

Majstrovský natočený film. Aj napriek dlhej stopáži som vôbec nemal pocit, že film je dlhý a v tomto prípade by som možno kľudne zvládol aj dlhšiu stopáž. Film ma doslova vtiahol do deja a nedovolil mi ani na chvíľu ho stopnúť a dať si pauzu. Názov filmu aj presne vystihuje film. Na prvom mieste tu ide o túžbu a opatrnosť sa odsúva kdesi do pozadia. Ako u hlavného hrdinu aj u hlavnej hrdinky. Tomuto ja hovorím poriadna dráma a poriadna romantika. Tento film ma to čo mnohým filmom chýba. Má vášeň, má cit pre romantiku, má to poriadnu dávku citov, aj tých chladných, má to estetiku, dokonca aj s tých sexuálnych scén vyžaruje poriadna sexuálna energia. Viac takýchto filmov točiť. ()

wray

Se, jie (jo, v originali som si to pozrel - samozrejme s EN titulkami :) je vyborna drama. A to je pre mna asi problem, ja moc tieto vyborne dramy nemusim. Pri dlzke filmu som sa rozhodol ze si ho pozriem na 2x. Po prvej casti som mal z toho taky nejasny pocit (historicke? - u mna dalsie minus, nedokazal som sa celkom sustredit na dej - takze len zhruba som tusil o co ide), a tak som druhu cast nechal na neskor. Dostal som sa k tomu az o pol roka neskor. Zaujimave bolo, ze ta prva cast vobec nechybala a teda - ak si pustite film iba od druhej polovice stale je to pozeratelne :) No ale k hodnoteniu teda. Je to vyborne, to je bez debaty. Herci su naozaj velmi dobri (neviem ci su v azijskych krajinach vsetci taki chladni, ale tu to hraju vyborne), kostymy/vykreslenie doby tiez perfektne, krasna hudba (jeden z dovodov preco som sa na film tesil), a aj par velmi dobrych scen (obrazov) co mi ostali v hlave aj dlho po filme. Vyborny koniec (pristane!), no i tak - co mam robit, ked ma to cele ako film nezaujalo? :( Jednoducho, nie je to moja kategoria, a tak - napriek vsetkemu tomu pozitivnemu - som sa nudil. Davam 2*, ale je to silne subjektivne. ()

jopal

Kaslem na vase superlativy o hereckych vykonoch ci nejakych skrytych genialnych umeleckych zazitkoch. Ak si budem chciet porno, pozriem si porno, ak sa budem chciet zabavit, pozriem hocico ine, ale tak sa uz naozaj nudit nebudem, aby som pozrel tuto kravinu este raz! ()

Sakikura

Tenhle film dokazuje, že asijská kinematografie umí být neuvěřitelným zážitkem, divák však musí umět dobře číst mezi řádky, jinak přes tu hustou atmosféru neuvidí (a nepochopí) ani prd. Asijští režiséři se totiž doslova vyžívají ve stylu "však divák si to domyslí". I přes to, že film trvá více než 2 hodiny, od první až do poslední minuty jsem se nenudila. Herecké výkony jsou úžasné a fascinovalo mě, jak procítěné to celé bylo (scéna se zpěvem - dokonalé). Kouzlo je v tom, že děj je tady divákovi servírován postupně, nenásilně a hlavně napínavě. I když je to skvělý film, na plné hodnocení to necítím, možná je to kvůli tomu konci, ale za shlédnutí rozhodně stojí. SPOILER: Až do samého konce mě nenapadlo, že by se do toho páprdy fakt zamilovala :D ()

estella

Rozhodně zajímavý film - přemýšlím, že o Německé okupaci jsem již viděla mnoho filmů, ale tu Japonskou, byť jen na pozadí příběhu, jsem shlédla v tomto filmu poprvé. Také mě nadchlo napětí a potlačované city, které přímo proudí z plátna k vám. Erotické scény mě naopak moc neoslovily, připadaly mi vyumělkované, až příliš 'dokonalé', dá-li se to tak říct. 4* stoprocentně. ()

Chejpao

V první řadě bych ráda řekla, že výraz „touha“ v názvu filmu považuji za nevhodný. Anglické „lust“ znamená touhu, ale také chtíč, což by se hodilo daleko lépe, protože čínské „se“ skutečně asociuje především sexuální žádost a právě o tu zde z mého pohledu šlo. Možná byl název vybrán s ohledem na knižní předlohu, kterou jsem nečetla, film ale vystihuje hůř, než by mohl. Hodnocení: spousta lidí by chtěla krátit, já si ale nevybavuju jedinou scénu, která by mi přišla navíc. Problém může být v tom, že některé čínské reálie - např. majong a vše s ním spojené, našinci většinou moc neříkají, a proto si některé scény nevychutná. Druhá věc - hodně lidí je zvyklých na údernost, explicitní „uřvanost“ a povrchní prvoplánovost amerického mainstreamu. Touha je ale film záměrně pomalý, staví na detailech a náznacích, neservíruje vše k jednoduché, okamžité konzumaci ani vás nenapumpuje intenzivními dojmy ve snaze vyvolat okamžité emoce. Zato nechává obrovský prostor k přemýšlení už během filmu a k očekávání příštího. Proto nejspíš, i v mém případě, potřebuje víceré zhlédnutí. Ještě jeden postřeh ohledně dálněvýchodních snímků obecně - sex je pořád tak trochu tabu, takže když to jde, tak se v erotických scénách nesmírně vyžívají (ne, že by mi to vadilo). ()

Mangus

Dlho som plánoval pozrieť si tento film, ale zakaždým mi padol zrak na stopáž a 157 minút je dosť veľa.Tentokrát som to však skúsil a neľutoval som. Počas celého filmu som sa ani chvíľu nenudil. Výprava spolu s dobovými autami, kostýmami, architektúrou, hudbou a spolu s Číňanmi pre mňa predstavovalo neskutočne sviežu zmenu po neustálom nátlaku ,,hollywoodskeho´´ západného štýlu, ktorý samozrejme nezatracujem, ale na druhej strane som niekedy dosť toho dosť presýtený. Film sa rozbieha pomalšie, a aj keď sa rozbehne tak to nie je žiadna rýchlosť. Ale je to na škodu veci? Napätie je neustále prítomné, či už zo sexuálneho pnutia ústrednej dvojice, vzájomnej náklonnosti alebo z podozrievania, z malých náznakov, možného odhalenia neustále hroziaceho. Intímne scény ma dostali, nečakal som toľkú otvorenosť režiséra, ale bolo to príjemné prekvapenie. V podstate nemám čo vytknúť a hlavne atmosféra doby vychádzajúca z obrazovky doťahuje moje hodnotenie do absolútna. Okrem IP mana som nevidel Čínu z minulosti v mnohých filmoch, a už vôbec nie film bez kung fu. 10/10 ()

Peenugirl

Neskutočne emočný Lee, znova a zas ma zasiahol nepripravenú, ajkeď pravdou je, že na jeho kúsky sa nedá priraviť. Ako krehké žieňa prepisuje šablónu o tajných agentoch a nasadených špiónkach. Zrada nie je vždy zrada, láska nie je vždy láska, niekedy nás vedú iné pohnutky, ako zvyk či ľútosť. Krutý vrahovia sú na oboch stranách boja a toto dokáže ukázať takýmto chladne zimomriavkastým pokojom len Lee. Nadšenie a nie menej ako 5* a 85% ()

Trierova sága o souložení

Trierova sága o souložení

29.08.2012

Seminář tchajwanských filmů (11.-13.3.2011)

Seminář tchajwanských filmů (11.-13.3.2011)

05.03.2011

Filmový klub ve Veselí nad Moravou ve spolupráci s Tchajpejskou ekonomickou a kulturní kanceláří v Praze pořádá ve dnech 11.-13.3. Seminář tchajwanských filmů. Program nabídne pouze jeden film,… (více)

Jackie točí, Woo odpočívá

Jackie točí, Woo odpočívá

14.04.2009

Co nového v Asii? Takhle před rokem mělo premiéru Zakázané království. A Jackie Chan si opět navlékl historický kostým a vydal se na cestu plnou nástrah a kung-fu soubojů. Historický epos Big Soldier… (více)

Natočil Kevin Smith opravdu porno?

Natočil Kevin Smith opravdu porno?

28.07.2008