Touha, opatrnost

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

Ang Lee

Rodrigo Prieto

Tim Squyres

pěkný, pěkný, ale dlouhý jako čínská zeď... o pár mahjongů míň a bylo by to super! :-) 70%(14.4.2008)

Na jednej strane obrovské množstvo potláčaného napätia, strachu a vášne vyúsťujú v skutočne veľmi explicitných sexuálnych scénach, na tej druhej však charaktery postáv, ako aj náladu doby spoznávame len v náznakoch. Celý film je pomalý, no nenudný, napínavý, no "neinfarktový", a hlavne rovnako tajomný ako jeho hlavné postavy. Intenzívnych 9 / 10. P.S.: Tony Leung aj debutujúca (!) Wei Tang podali odrovnávajúco geniálne výkony. P.P.S.: Na druhé pozretie ešte OVEĽA intenzívnejší zážitok a už za jednoznačných 10 / 10.(7.12.2007)

Asijské filmy pro mě vždycky měly zvláštní kouzlo .. hlavně dramata. Jsou propracovaná do nejmenšího detailu, výprava i zpracování je úchvatné. Herecké výkony jsou bezchybné. Při shlédnutí filmu jako je tenhle si vždycky říkám - buď je to pro někoho hrozná, opravdu hrozná nuda a blbost a nebo je to pro někoho opravdové umění, u mě je to ten druhý případ. Krásný film, který je plný citu, ale je to tak inteligentní film, že jej neukazuje - takhle nějak napsal reakci i nějaký člověk zde a já souhlasím. Bohužel ač nerada, tak poprvé samovolně přiznám, že tohle umění není pro mě. I když jsem se nenudila a není to blbost...(29.5.2008)

Ve vyprávění i formě poměrně tradiční, herecky docela zdařilý (před. zásluhou Tonyho Leunga, herecká kolegyně v hlavní roli ztrácí) snímek s jasnou myšlenkou a zdárným zakončením, které celou podívanou nedegraduje - ba naopak. Tj. Touha, opatrnost. Ang Lee se po Zkrocené hoře a jejím "westernovém vzezření" dostává do prostředí, které mu musí být nutně mnohem známější i bližší - do Šanghaje a Hong Kongu (a to v období druhé světové války). A v tom známém prostředí rozehrává mileneckou konspirační hru s explicitní erotikou (je to dané možná mou benevolencí k filmařům, ale nepřišlo mi to přehnaně samoúčelné), tragiku války malinko jinak i úvahy hlavních protagonistů v otázce, jak velkou odpovědnost k probíhajícím událostem a ke svým skupinám vlastně mají. Chválit se dá rozhodně nečernobílý náhled na postavy, kdy Ang Lee vykresluje jednotlivé aktéry stále v nejasných barvách, o to víc se však divák musí do dění zapojit a vážit sympatie i po definitivním střihu. To rozhodně zvykem u většiny velkoprodukcí nebývá... │60%(18.6.2008)

• 5150

Jen na Filmasii 2007 bylo x lepších filmů, filmů ze kterých nebyl cítit pouze umělecký kalkul.(3.12.2007)

• - Snímek získal na 27. filmovém festivalu v Hong Kongu cenu pro nejlepší asijský film. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsala Eileen Chang. (Terva)

• - Debutujúcu herečku Tang Wei, rodáčku z Pekingu, vybrali pre rolu do tohto eroticky ladeného špionážneho thrilleru z vyše 10 000 kandidátok. Vyštudovala divadelnú réžiu a je bývalou finalistkou Miss Universe. (PeterJon)