Touha, opatrnost

色,戒

Túžba, opatrnosť

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

„Zabil mi ženu a obe deti, ale stále som s ním schopný jesť pri jednom stole. Špión sa musí vedieť ovládať.“ Aj keď rozumiem filmovej reči Anga Lee a mám ju celkom rád, tohto filmu som sa pre jeho politický podtext dosť bál a nakoniec som si ho pozrel predovšetkým kvôli údajne kontroverzným sexuálnym scénam. Plus preto, že mám rád Milenca s Jane March (oba filmy líčia vzťah skúseného váženého podnikateľa s mladučkou dievčinou v úchvatnom, no politicky nepokojnom, ázijskom prostredí). Je pravda, že po prvej hodine a pol (film má dve a pol hodiny) sa odohrajú dve silné erotické pasáže, ktoré hraničia s pornom. To bolo ale pravdupovediac jediné, čo ma „naozaj“ zaujalo. Inak „len“ perfektná dobová atmosféra, pôsobivá výprava, silné herecké výkony. Všetko ale len tak akosi čudne šumelo mimo mňa. Možno ak by to bolo kratšie...(27.5.2011)

Není to špatný film, ale ani mě nijak zvlášť nezaujal – ani sexuálními scénami. Jediné, co mi přišlo opravdu zajímavé, byla interakce mezi Wang a Yeem, jen čistě mezi nimi, bez ostatních. Zbytek tak klidně nemusel být; pro mě byl navíc = film má přehnanou stopáž. Nenechalo to ve mně hlubší dojem, prostě jsem to viděla, nijak zvlášť mě to neoslovilo, a to přitom mám takové příběhy moc ráda. Řekla bych, že na tom má svůj podíl i dabing, většinou pro němu nic nemám, ale tady se mi zdál silně nehodící se. Možná kdybych to viděla v originálu, dala bych o hvězdičku víc.(27.9.2013)

Ono to bylo poměrně dlouhé a rozvleklé, trochu prostříhat by neškodilo (o sexuálních scénách nemluvím, ty nechat), ale bylo to tak zajímavé téma, ten strašlivý rozpor mezi odpovědností k vlasti a mezi city, že jsem o tom filmu přemýšlela ještě tři dny a to si myslím zaslouží 4*. Ještě pořád myslím na to, co byl Yee vlastně za člověka a co k němu ta nešťastná a velmi statečná dívka cítila a proč nakonec udělala to, co udělala.(5.12.2007)

Pro jednou přesně vystihující název. Čekal jsem více špionských intrik, ale film klade více důraz na vztah hlavní dvojice. Překvapila mě intenzivní erotika, takhle hodně se totiž nešukalo snad ani v Nymfomance. Nejvíc se mi ovšem líbila Wei Tang a skvěle udělané prostředí válečného Hongkongu a Šanghaje.(24.12.2014)

Šanghaj, Čína, Asie, to znamená plnej film šikmookejch. Ani by mi to nevadilo, ale od té doby, co se tam objevila ta druhá ženská z té odbojové buňky, tak jsem si začal říkat, že nemá oční víčka, ale jenom kůži z čela přetaženou přes oči. A to mě trochu nakazilo tím, že si mám dávat pozor, jestli se mi to bude libit nebo ne. Sledoval jsem to a musim řict, že dobová atmoška je skvělá, exteriéry i interiéry, rekvizity, hadry atd. Erotické scény byly hodně odvážné a natočené mistrovsky. Dějově si taky nemůžu moc stěžovat - pan Yee se chová jako gentleman, dokud je v okruhu více lidí. Ale jak jsou o samotě, je z něho zvíře a pěkná svině. A su rád, že tomu dostál i ten konec (koneckonců, kdo by se v jeho situaci nezachoval stejně, že) - akorát jsem Wang moc neuvěřil, že by ho fakt varovala, potom co si prožila. No, ale dějově řekněme, že ok. Horší je to s hereckejma výkonama - je to ale asi tím, že v Asii se prostě hraje jinak. Možná to ani nehrajou a prostě se v Asii lidi chovaj jinak. Další velkej problém jsem měl se jménama - kdo si má pamatovat, kterej z nich je Ming, Wang, Wong, Čeng, zasranej Jackie Chan...(8.8.2015)

• - Debutujúcu herečku Tang Wei, rodáčku z Pekingu, vybrali pre rolu do tohto eroticky ladeného špionážneho thrilleru z vyše 10 000 kandidátok. Vyštudovala divadelnú réžiu a je bývalou finalistkou Miss Universe. (PeterJon)

• - Obdobie, ktoré Ang Lee dramatizuje, je zriedka zobrazované, keďže je chúlostivé pre súčasnú komunistickú vládu. V tom čase totiž vyčkávala v úzadí, kým sa Kuomingtang vyčerpá bojom proti Japonsku, aby mohla v krajine prevziať moc. Ako prezradil režisér v rozhovore pre londýnske Epoch Times: "Táto historická perióda nebola nikdy predtým na plátne sfilmovaná. Mám dojem, že je to veľmi cenné, nevyučovalo sa o nej ani v školách na oboch stranách Číny. Obe vlády, tchajwanská a čínska, nedovoľujú spomínať režim Wang Jingweia. Nazývali ho 'Wangovým bábkovým režimom', zradcom a psom, ktorý napomohol votreleckej invázii. Sedem až osem rokov ten režim ovládal podstatnú časť Číny. O tomto nie je ani zmienka, čo je veľmi zvláštne,“ pokračuje Ang Lee. „Je to prázdna časť histórie, aspoň na plátne. (PeterJon)

• - Snímek získal na 27. filmovém festivalu v Hong Kongu cenu pro nejlepší asijský film. (Terva)