Touha, opatrnost

色,戒

Túžba, opatrnosť

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

Ang Lee má můj obdiv, především za to, jak je flexibilní v přístupu k různým žánrům. Tentokrát mě zasáhl příběh, kdy se mladá dívka pracující v odboji stane milenkou krutého tyrana a funguje jako návnada. Je to velmi silný příběh, kdy s hrůzou divák sleduje jak mezi oběma vzniká jakési pouto. Skvěle zvolená herečka Wei Tang používá minimalistickou mimiku naprosto bravurně. Castingem na tento film prošlo 10 000 uchazeček a byl to konkurz asi náročný, protože po herečce byly vyžadovány vyhrocené sexuální scény. Celý příběh je skvěle vystavěný a měla jsem pocit, že sleduju tanec na špičce jehly.(5.12.2012)

• Malarkey

Během druhé světové války se pár bohatých čínských paniček sejde v Šanghaji, aby si zahrály Mahjong a do toho předpokládají, že u rýžového nehaj spokojeně tu válku prochlastaj a nic se jim v tom domě radosti a štěstí nestane. Jenže ejhle, sem tam je někdo zprzní, pak je někdo do něčeho namočí a hned je o problémy zaděláno. Ang Lee je super režisér. Taky to byl asi největší důvod, proč jsem se do tohoto filmu pustil. Nečekal jsem ale tak strašně nezajímavý příběh.(8.9.2015)

Není lásky bez nenávisti a koho nenávidíme, pro toho máme místo v srdci i pro lásku. Chladně vyprávěný příběh o této dvojakosti, aniž si přitom vypravěči zadají tím, že by dali najevo své vlastní sympatie, názor, odsudek. Impozantní výprava, skvělí herci a při vší smělosti vkus v erotických scénách. Prostě jedna radost.(15.8.2010)

Naprosto vynikající filmařina, zajímavý děj, skvělý herecký výkon hlavní představitelky - potřebujete od filmu víc? Já ano, přeci jen bych potřeboval ještě malinký kousek něčeho, co by mnou pohnulo, co by se mě dotknulo a zůstalo ve mně. Ang Lee je skvělý režisér, bohužel nemá ten ("andělský" :) dar, který by film povýšil na opravdové umění. přesto 8/10(4.5.2008)

Že je to plytké, chladné a nudné? Možná to tak někdo vidí, na druhou stranu, někdy dokáže podstatu věci vystihnout jen ten nejjemnější náznak, protože pod tíhou doslovnosti by se sesypala jako domeček z karet. Ang Lee pojednává nejen o době, o které se ve školách nesmí učit, ale i o velmi zvláštním vztahu dvou hlavních postav, hraničícího mezi nenávistí a posedlostí, s neskutečnou obratností. Není divu, že si Wei Tang vysloužila místo na černé listině, spíš mě překvapuje, že tam nehodili celý štáb. Brilantní Tony Leung, odzbrojující Wei Tang a jako vždy geniální Ang Lee... ostatně, nikdo jiný by podobné téma tak mistrnně zvládnout ani nemohl!(22.11.2010)

• - Film byl pro své odvážné erotické scény v Číně zkrácen o devět minut a v USA dostal komerčně zničující rating NC-17. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsala Eileen Chang. (Terva)

• - Režisér Ang Lee získal na filmovém festivalu v Benátkách Zlatého lva v kategorii nejlepší režie. (Terva)