Touha, opatrnost

色,戒

Túžba, opatrnosť

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

Ve vyprávění i formě poměrně tradiční, herecky docela zdařilý (před. zásluhou Tonyho Leunga, herecká kolegyně v hlavní roli ztrácí) snímek s jasnou myšlenkou a zdárným zakončením, které celou podívanou nedegraduje - ba naopak. Tj. Touha, opatrnost. Ang Lee se po Zkrocené hoře a jejím "westernovém vzezření" dostává do prostředí, které mu musí být nutně mnohem známější i bližší - do Šanghaje a Hong Kongu (a to v období druhé světové války). A v tom známém prostředí rozehrává mileneckou konspirační hru s explicitní erotikou (je to dané možná mou benevolencí k filmařům, ale nepřišlo mi to přehnaně samoúčelné), tragiku války malinko jinak i úvahy hlavních protagonistů v otázce, jak velkou odpovědnost k probíhajícím událostem a ke svým skupinám vlastně mají. Chválit se dá rozhodně nečernobílý náhled na postavy, kdy Ang Lee vykresluje jednotlivé aktéry stále v nejasných barvách, o to víc se však divák musí do dění zapojit a vážit sympatie i po definitivním střihu. To rozhodně zvykem u většiny velkoprodukcí nebývá... │60%(18.6.2008)

Extrémně zraňující film. Emoce do morku kostí. Brilantní (pedantní) v důslednosti. Vizuálně luxusní. Ve finále logický. Ono to trvalo dvě a půl hodiny? ■ P.S. Pro Zízu, která viděla s dabingem a možná proto dala o hvězdičku méně: Viděl jsem v původním znění (mandarínská čínština). Pouze mě po nákupu vyděsil obal DVD, který uváděl jako jediné dva jazyky češtinu a angličtinu. V tu chvíli jsem si pomyslel, že se asi zbláznili, ale naštěstí šlo jen o překlep. ■ P.P.S. Pro lidi, co v souvislosti s "Touhou, opatrností" komunikují primárně o sexuálních scénách. Ano, neříkám, že se mi nelíbily (jsou součást výše zmíněné "luxusní" složky filmu). Nicméně jsem víc, než záběry na nahá těla, ocenil emoce, zobrazené bezprostředně potom. A ještě jednu poznámku k představitelce titulní role: Asijským ženám všeobecně oblečení evropského stylu příliš nesedí. Jí to však v klobouku a kabátě neuvěřitelně sekne!(17.12.2013)

Zpočátku velmi pozvolně plynoucí příběh, kde pečlivé soustředění na detaily jen nenápadně stupňuje napětí. Stejně totiž jako ticho občas bývá nejvíc ohlušující, může mít i emocionální odstup nakonec ten největší dopad. Chladně promyšlené plány tak narážejí na výbušnou horkokrevnost, svádění a letmé pohledy se mění v bouřlivou vášeň, naivita soupeří s realitou, přetvářka s upřímností, láska s nenávistí. Jsou to ale až odhalená těla, která odkrývají skutečnou duši. Není už jisté, kdo je tu oběť, krása a krutost pohltí vše. Opravdový vítěz je ale jen jeden - strach.(7.12.2010)

• Djkoma

Zdlouhavé, plytké, nudné, nezajímavé... Nechci pokračovat. Po dlouhé době jsem se odhodlal ke svému neoblíbenému režisérovi, ale oblíbenému herci (Tony Leung) a litoval jsem. Více jak dvě a půl hodiny ztraceného času, který mi nevynahradili ani dvě tři sexuální scény, v kterých bylo vidět o decimetr více než obvykle. Režisér, který opět nedokázal prostříhat film, jak by bylo potřeba a jestli někdo po tomto filmu touží, měl by být opatrný, aby neusnul a nelitoval jako já... Dvakrát měřte, jen jednou se podíváte...a třeba si na mě pak vzpomenete.(2.9.2008)

Naprosto vynikající filmařina, zajímavý děj, skvělý herecký výkon hlavní představitelky - potřebujete od filmu víc? Já ano, přeci jen bych potřeboval ještě malinký kousek něčeho, co by mnou pohnulo, co by se mě dotknulo a zůstalo ve mně. Ang Lee je skvělý režisér, bohužel nemá ten ("andělský" :) dar, který by film povýšil na opravdové umění. přesto 8/10(4.5.2008)

• - Snímek získal na 27. filmovém festivalu v Hong Kongu cenu pro nejlepší asijský film. (Terva)

• - Film byl pro své odvážné erotické scény v Číně zkrácen o devět minut a v USA dostal komerčně zničující rating NC-17. (Terva)

• - V Číne sa premietala verzia s vystrihnutými scénami. Ako sa píše na herečkinej webstránke, začiatkom marca 2008 bola Tang Wei Činskym štátnym úradom pre rádio, film a televíziu (SARFT) zaradená na čiernu listinu. Inštitúcia následne požiadala regionálne TV stanice, aby zrušili odvysielanie komerčných reklám na kozmetiku, v ktorých Tang hrala. Ako dôvod k tomuto kroku SARFT uviedla herečkinu politicky senzitívnu rolu a sexuálne explicitné scény vo filme. Herec Tony Leung po prevzatí ceny za najlepšieho aktéra na tohtoročnom odovzdávaní Asian Film Awards v Hong Kongu tvrdí na jej obranu: "Našou úlohou je iba stvárniť rolu, a preto si myslím, že zakázať hercovi kvôli tomuto hrať, je jednoducho nesprávne." (PeterJon)