Touha, opatrnost

色,戒

Túžba, opatrnosť

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

Výborný historický film s prostředí východní Asie. Není lásky bez nenávisti a koho nenávidíme, pro toho máme místo v srdci i pro lásku. Chladně vyprávěný příběh o této dvojakosti, aniž si přitom vypravěči zadají tím, že by dali najevo své vlastní sympatie, názor, odsudek. Impozantní výprava, skvělí herci a při vší smělosti vkus i v erotických scénách. Prostě jedna radost se na to dívat. Hezká podívaná.(26.6.2015)

..neuveritelne animalne, vasnive..podprahove napatie este aj v nie-instruktaznych scenach..presne preto opatrnost nech je akakolvek dostava na frak, ked nastupi chtic..a aky..chvilami mi ani nevadilo, ze kino [golden harvest cinema/gatewaz cinema na canton rd.] bolo asi povodne masokombinat a ponechali si chladenie.. PRE DOUGLASA-ASI SA TOMU VYHNI [kedze je to viac nez "temptation" ;].. {HK 10/25/2007}(26.10.2007)

Že je to plytké, chladné a nudné? Možná to tak někdo vidí, na druhou stranu, někdy dokáže podstatu věci vystihnout jen ten nejjemnější náznak, protože pod tíhou doslovnosti by se sesypala jako domeček z karet. Ang Lee pojednává nejen o době, o které se ve školách nesmí učit, ale i o velmi zvláštním vztahu dvou hlavních postav, hraničícího mezi nenávistí a posedlostí, s neskutečnou obratností. Není divu, že si Wei Tang vysloužila místo na černé listině, spíš mě překvapuje, že tam nehodili celý štáb. Brilantní Tony Leung, odzbrojující Wei Tang a jako vždy geniální Ang Lee... ostatně, nikdo jiný by podobné téma tak mistrnně zvládnout ani nemohl!(22.11.2010)

Při sledování jsem se ze začátku místy ztrácel, protože děj skáče mezi časovýma rovinama, není lehký se orientovat v postavách, a zdálo se mi, že se film vleče. To ale s přehledem vyrovnají jiný kvality v čele s hereckýma výkonama hlavních představitelů. Ty se mi i dva měsíce od zhlédnutí pořád občas vybaví a spolu s nima i vzpomínky na podmanivou hudbou podkreslený intenzivní scény (nemyslím ty erotický, i když ty byly intenzivní taky) a celkovou dobovou atmosféru válečné Šhanghaje a Hong Kongu. Takový ten film, co člověka na první dobrou moc nechytí, ale pak na něj ještě roky vzpomíná.(10.6.2020)

První polovinu prostříhat! Konec je ale famózní. Dá se říci, že od první erotické scény (nechápu, co s tím všichni tak nadělají, prostě tam souloží, no..) až do konce jsem byl napnutný a atmosféra na mě silně působila. Škoda že někteří diváci nevydrželi první část a po hodině a půl odešli. Ale popravdě řečeno, nedivím se jim. Stejně jako se nedivím lidem, co tu hodnotí průměrně. Dá říci, že Touha, opatrnost poskytne přesně takový zážitek, jaký očekáváte od tříhodinového špionážního válečného čínského dramatu. Občas nudí, je zdlouhavá, nepřehledná, Evropanem nepochopitelná, občas ale zajímavá, originální. "Uteč" na konci mě dostalo.(11.4.2008)

• - Debutujúcu herečku Tang Wei, rodáčku z Pekingu, vybrali pre rolu do tohto eroticky ladeného špionážneho thrilleru z vyše 10 000 kandidátok. Vyštudovala divadelnú réžiu a je bývalou finalistkou Miss Universe. (PeterJon)

• - Režisér Ang Lee získal na filmovém festivalu v Benátkách Zlatého lva v kategorii nejlepší režie. (Terva)

• - Snímek získal na 27. filmovém festivalu v Hong Kongu cenu pro nejlepší asijský film. (Terva)