Touha, opatrnost

色,戒

Túžba, opatrnosť

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

Ať už se Ang Lee vrhne do jakéhokoli žánru, výsledek stojí za to. Tohle je sice občas až zbytečně rozvláčné, ale jinak po všech stránkách parádní zážitek. Tony Leung Chiu Wai je tradičně perfektní, debutantka Wei Tang v hlavní roli působí jako zjevení. Špionážní retro drama se slušnou porcí sexuální atletiky jednoznačně doporučuji (90%).(12.3.2008)

Ang Lee nevytvořil kontroverzní snímek o ožehavých tématech, nýbrž komplexní dílo, které funguje současně jako poutavé drama a nenápadná mnohovrstevná studie o síle iluze, kterou si člověk sám vytváří, neboť věci nevnímá, nýbrž do nich projektuje své představy. Zatímco u Zkrocené hory byl mediální humbuk kolem filmu nesmyslný, zde paradoxně dokazuje sílu filmu a nadčasovou aktuálnost jeho tématu. - Více v recenzi na Rejže.cz(22.2.2013)

Film, který nepostrádá reálné zobrazení citů, čemuž přikládám zásadní důležitost. Pochvalu však ode mě získává i vynikající režie a herecké výkony - ať už herecký výkon veterána Tonyho Leunga nebo mladé vycházející hvězdy Wei Tang. Navíc filmu na kouzlu přidává i Desplatova hudba v čele s ústředním tématem Wong Chia Chi’s Theme. Abych to shrnula, bez dalších pochyb bych film „Touha, opatrnost“ označila za nejlepší film, jaký jsem měla možnost v roce 2008 vidět. ~(5,0)~(13.1.2009)

Extrémně zraňující film. Emoce do morku kostí. Brilantní (pedantní) v důslednosti. Vizuálně luxusní. Ve finále logický. Ono to trvalo dvě a půl hodiny? ■ P.S. Pro Zízu, která viděla s dabingem a možná proto dala o hvězdičku méně: Viděl jsem v původním znění (mandarínská čínština). Pouze mě po nákupu vyděsil obal DVD, který uváděl jako jediné dva jazyky češtinu a angličtinu. V tu chvíli jsem si pomyslel, že se asi zbláznili, ale naštěstí šlo jen o překlep. ■ P.P.S. Pro lidi, co v souvislosti s "Touhou, opatrností" komunikují primárně o sexuálních scénách. Ano, neříkám, že se mi nelíbily (jsou součást výše zmíněné "luxusní" složky filmu). Nicméně jsem víc, než záběry na nahá těla, ocenil emoce, zobrazené bezprostředně potom. A ještě jednu poznámku k představitelce titulní role: Asijským ženám všeobecně oblečení evropského stylu příliš nesedí. Jí to však v klobouku a kabátě neuvěřitelně sekne!(17.12.2013)

Film spája tie najlepšie ázijské a americké filmové tradície, akokoľvek pri jeho hodnotení sa asi nevyhnem porovnaniu s nedávnou Verhoevenovou Čiernou knihou, no kým Verhoevenovmu filmu dominuje dramatický náboj, Ang Lee je viac emocionálny, ovplyvnený tradičnou čínskou kultúrou. PS: Piatu hviezdičku dávam špeciálne za režisérovo riešenie daného konfliktu.(28.7.2008)

• - Snímek získal na 27. filmovém festivalu v Hong Kongu cenu pro nejlepší asijský film. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsala Eileen Chang. (Terva)

• - V Číne sa premietala verzia s vystrihnutými scénami. Ako sa píše na herečkinej webstránke, začiatkom marca 2008 bola Tang Wei Činskym štátnym úradom pre rádio, film a televíziu (SARFT) zaradená na čiernu listinu. Inštitúcia následne požiadala regionálne TV stanice, aby zrušili odvysielanie komerčných reklám na kozmetiku, v ktorých Tang hrala. Ako dôvod k tomuto kroku SARFT uviedla herečkinu politicky senzitívnu rolu a sexuálne explicitné scény vo filme. Herec Tony Leung po prevzatí ceny za najlepšieho aktéra na tohtoročnom odovzdávaní Asian Film Awards v Hong Kongu tvrdí na jej obranu: "Našou úlohou je iba stvárniť rolu, a preto si myslím, že zakázať hercovi kvôli tomuto hrať, je jednoducho nesprávne." (PeterJon)