Čch' pi

Historický / Akční / Dobrodružný / Válečný

Čína, 2008, 150 min

John Woo

Jingzhi Zou

Neviem, či je to tým, že mám miestami problém sa v ázijských filmoch orientovať kto je kto a hlavne keď tých hlavných postáv je viacero, ale nejako ma tento veľkofilm neoslovil. Kopa rečí, prehnane veľa stratégií, pri vymýšľaní ktorých mi občas postavy pripomínali Sherlocka Holmesa a keď už dôjde na boj, tak to často vyzerá ako keby to bol program nejakej priemernej umeleckej skupiny šermu. Či už súboje hrdina versus 20 nepriateľov, kedy sa naňho samozrejme nevrhnú súčasne, ale pekne po jednom, aby ich mohol všetkých efektne zlikvidovať, alebo hodené kopije, ktoré vyzerali že doletia ledva meter a navyše nie ostrím napred, ale krásne trafia vojakov rovno do srdca, alebo tisícky letiacich šípov, ktoré krásne vyzdobia niekoľkosto metrov vzdialené slamené loďky... A navyše aj tie efekty s výbuchmi vyzerali dosť nepodarene vzhľadom na výšku rozpočtu. Takže pre mňa sklamanie, ako prvá, tak aj druhá časť. Myslel som, že to zvládnem pozrieť na jeden šup, ale nakoniec som to musel rozložiť na 4 časti, aby som to zvládol bez toho, aby som zaspal.(3.5.2010)

Ne, ze bych nemel duveru v Johna Woo, ale precijen je to predevsim reziser modernich strilecek, takze nad jeho spojenim s historickym valecnym eposem ala LOTR se mi vznasel veliky otaznik. Pocatecni neduvera se ale zacala rychle rozplyvat a pomerne brzy vam je jasne, ze John rozehrava neco grandiozniho. Slovo rozehrava je klicove, protoze tohle je skutecne jen predehra pro druhou cast, presto ale zabavna a plna uzasnych momentu. Do jednoho vyborni a sympaticti herci, promakane bitvy a strategie, diplomacie, nadherny vizual a lokace. Vyborny film a co je na nem nejlepsi? Ze to nejlepsi vas teprve ceka ve druhe casti... 8/10(10.1.2011)

Ako uvod to funguje dobre. Postavy su na sachovnici rozostavane s potrebnym opisom charakterov, pricom nechybaju reziserove zname motivy - brastvo, priatelstvo, cest a a medzi hlavnymi muzskymi hrdinami vzajomny obdiv a pritazlivost (ovsem cisto v cudnej poohe), ktoru by vsak neprajnici mohli nazvat az homoerotizmom. Vo Woovom style, kde holubica je tym najbanalnejsim jeho trademarkom, nikdy nebola snaha o realistickost, pricom Red Cliff nie je vynimkou. Ano, bojove sceny su krvave, heroizuju sa tu iba zopar jednostlivcov, ovsem nenajdeme tu takmer ziadne stopy oblubenej kritiky vojny, charakteristicke pre viacere nedavne filmy s vojenskou tmatikou (napr. aj Warlords). U Wooa je vojna brana ako nevyhnutny jav, kde si muzi mozu dokazovat svoje cnosti a hodnoty. 7-8/10(22.2.2009)

Již v několika prvních minutách se ocitáme uprostřed bitvy kde se mrtvolami a krví rozhodně nešetří. Naprosto úchvatná jak obrazová tak zvuková podívaná. Tísícové armády stojíci proti sobě a nádherná ukázka bojových formací jsou opravdové lahůdky pro mé oči. Jako milovník tohoto žánru sem nemusel dlouho přemýšlet na ortelem, že se jedná o jeden z nejlepších filmu ve svém žánru. Za výtku snad jen stojí nepřemožitelní hrdinové bojující proti ohromným přesilám, ale to už tak nějak bývá zvykem, který není na škodu.(16.3.2009)

John Woo is back! Návrat k Číně, zvonícím mečům i k vytříbené režisérské formě, která během Johnova působení v hollywoodských osidlech pomalu uvadala - tohle je Red Cliff. Film lpí na vzývaní čínských tradic a především čínských hodnot a působí (i) proto velmi klidně a vyrovnaně. Rozpohybovaná kamera si libuje s plynulých nájezdech/odjezdech a svým způsobem tak zdůražnuje důležitost jedince v davu, či naopak jeho nicotnost; zato nespoutané švenkování a ryanovské vynechávání políček je jí cizí. Film nesklouzává k divokosti a zuřivosti i navzdory faktu, že podstatnou část stopáže vyplňují bitvy - narozdíl od západní produkce nesázejí všechno na velkolepost, zaměřují se především na válečnou taktiku a působí nesmírně vynalézavě jak při mohutných střetech obřích digitálních armád, tak při typických wooovských prezentacích síly jednotlivce, kdy jeden hrdina stojí proti nekonečným zástupům nepřátel. Našinec ovšem bude mít možná problém s druhou třetinou, ve které se vyjednává spojenectví mezi královstvími Xu a Wu a hlavní postavy musí řešit jak politické, tak (především) vnitřní rozpory a ujasnit si své cíle. Děje se tak samozřejmě přes rozvláčné dilaogy a meditativně - symbolické pasáže, které jsem osobně nedovedl příliš u/po/chopit a tím pádem mi film v těchto místech nepřipadal tak zajímavý, jako v samotných bitvách. Přesto nemůžu nad kvalitami a chytlavostí Red Cliffu nejásat; čekání na (pravděpodobně velkolepý) druhý díl začíná být nesnesitelné už teď ... 80%(24.8.2008)

• - Želvy, která se objeví ve filmu, nejsou suchozemské, jak je ve filmu vysloveno, ale sladkovodní. Konkrétně želva ve scéně plánování strategie na druhou bitvu by se v nádobě s vodou neutopila, ale naopak byla by schopna v ní poměrně dlouhou dobu vydržet. (Jirka_Šč)

• - Natáčelo se v hlavním městě Číny Pekingu a v Taipei na Taiwanu. (Cheeker)

• - Jedná se o první čínský film Johna Woo od roku 1992, tedy po 16 letech. (Cheeker)