Čch' pi

Historický / Akční / Dobrodružný / Válečný

Čína, 2008, 150 min

John Woo

Jingzhi Zou

John Woo is back! Návrat k Číně, zvonícím mečům i k vytříbené režisérské formě, která během Johnova působení v hollywoodských osidlech pomalu uvadala - tohle je Red Cliff. Film lpí na vzývaní čínských tradic a především čínských hodnot a působí (i) proto velmi klidně a vyrovnaně. Rozpohybovaná kamera si libuje s plynulých nájezdech/odjezdech a svým způsobem tak zdůražnuje důležitost jedince v davu, či naopak jeho nicotnost; zato nespoutané švenkování a ryanovské vynechávání políček je jí cizí. Film nesklouzává k divokosti a zuřivosti i navzdory faktu, že podstatnou část stopáže vyplňují bitvy - narozdíl od západní produkce nesázejí všechno na velkolepost, zaměřují se především na válečnou taktiku a působí nesmírně vynalézavě jak při mohutných střetech obřích digitálních armád, tak při typických wooovských prezentacích síly jednotlivce, kdy jeden hrdina stojí proti nekonečným zástupům nepřátel. Našinec ovšem bude mít možná problém s druhou třetinou, ve které se vyjednává spojenectví mezi královstvími Xu a Wu a hlavní postavy musí řešit jak politické, tak (především) vnitřní rozpory a ujasnit si své cíle. Děje se tak samozřejmě přes rozvláčné dilaogy a meditativně - symbolické pasáže, které jsem osobně nedovedl příliš u/po/chopit a tím pádem mi film v těchto místech nepřipadal tak zajímavý, jako v samotných bitvách. Přesto nemůžu nad kvalitami a chytlavostí Red Cliffu nejásat; čekání na (pravděpodobně velkolepý) druhý díl začíná být nesnesitelné už teď ... 80%(24.8.2008)

Veľkolepé dielo s monumentálnou výpravou, krásnym prostredím, pútavým príbehom a nevšedným prevedením... Rukopis pána Woo je tuna cítiť od prvých minút tohto diela. Zasadenie do deja je priam vzrušujúce, avšak chýbalo tám pár nadväzností... Teší má dané historické zobrazenie, vykreslenie hrdinov, stratégia boja (najlepšia ukážka stratégie v boji aku som kedy na filmovom plátne videl...), herecké obsadenie a nakoniec zaujímavý a v celku pútavý príbeh, ktorý ma ani na minútu nenudil... Nekompromisné technické a celkové prevedenie speje k nekompromisnému hodnoteniu 9/10(31.10.2008)

K tomuto filmu bych snad jen řekl, že nemá slabšího místa. Možná jedno. Na můj vkus se zde moc nedělo, ale na druhou stranu vše vykompenzoval příběh. Určitě zde mohlo být víc bitev, když tato část má bezmála dvě a půl hodiny. Přesto bych toto nepovažoval za negativum. Bitva, která se odehrála ke konci, byla na rozdíl od jiných, chytrá a promyšlená.(3.8.2010)

Monumentální bomba. Takovejhle film mi od časů Pána Prstenů hrozně chyběl. Dal bych tomu klidně pět miliard hvězdiček, protože ty bitevní scény jsou nehorázně namakaný. Sólíčka těch generálů jsou neuvěřitelně dobře udělaný, neradši mám ty dva fousatý dědy. Prostě MEGA!!!!!!(29.3.2009)

Monumentální opus s výtečnou choreografií, kamerou a obsazením. Co se týče té monumentálnosti a masovosti, takový Pán prstenů bez čehokoliv fantastického. Několik dechberoucích sekvencí, od hudebního vystoupení, přes taktiku želvího krunýře až po píseň u závěrečných titulků.(10.8.2015)

• - Během postprodukce se zabil při natáčení miniatur 23letý kaskadér poté, co vypukl požár, když jedna malá loď vrazila do větší válečné lodě. (Cheeker)

• - Yun-Fat Chow odmítl roli v den, kdy se začalo natáčet. Nahradil ho Tony Leung Chiu Wai. (Cheeker)

• - Natáčelo se v hlavním městě Číny Pekingu a v Taipei na Taiwanu. (Cheeker)