• Česko

Heidi děvčátko z hor

Heidi, dievčatko z hôr

Rodinný

Velká Británie, 2005, 104 min

Typ filmu, kdy se nedělní ráno může u televize sejít celá rodina - od dětí (těch samozřejmě především) přes rodiče až po prarodiče (případně živočišstvo :-)). A jaký že bude výsledek? Nijaký, tento příjemný " snídaňový " film se nevnucuje vyusmívanou a přehrávanou dějovou linii, člověk se mnohdy i zasměje či aspoň pousměje nad osudem Heidi, avšak na druhou stranu ani nenabízí nijak převratný filmový zážitek, který by diváka emočně či jakkoliv jinak vyplýtval do posledního kousku filmu. Takže půl na půl :-)(2.1.2011)

Možná jsem očekával více. Osobně si myslím, že ve srovnání s televizní verzí z roku 1993 je tato filmová adaptace slabší, ale nuda to nebyla. Navíc podle mého názoru a možná to zní trochu bezohledně, ale hlavní představitelka Heidi mne moc neoslovila. Měl jsem z toho pocit, že nezachycuje zdaleka vše co je v knize. Kouká se na to celkem dobře, ale jak jsem již napsal, nic víc podstatně nového tato verze nepřinesla, spíš méně. Výraznou osobností byl zde Max von Sydow v postavě strýce Alpa.(30.12.2010)

Celkem povedeně zfilmovaný nesmrtelný příběh o Heidi, děvčátku z hor. Výprava je jednoznačně parádní, hory tam opravdu byly. Hudba také výborná. Horší už to bylo s dialogy, některé se mi zdáli takové umělé a nepatřičné, ovšem zcela to vyvážili Max von Sydow a neuvěřitelná Geraldine Chaplin, na tu byla radost se dívat. Konec mi také přišel takový nějaký moc uspěchaný, což filmu uškodilo. Ale nemůžu hodnotit podprůměrně, protože jsem u toho neusnul a vydržel až do konce, a přitom jsem byl fakt hodně unavený:-) To se cení ne?(18.2.2009)

Tenhle krásnej příběh by si zasloužil delší stopáž. Tvůrci se s tím sice poprali statečně, ale všechno bylo tak nějak osekaný. Scény při kterých jsem jako malá měla na krajíčku (tu knížku jsem četla snad stokrát) tu byly sotva zmíněný (stesk po domově, židlička pro Heidi, Petrova babička...). A vrcholem byl až moc zázračnej zázrak v podobě chodící Kláry, páni, jak zničeho nic vstala, ts ts ts... No ale přesto pěkný, musím pochválit hudbu.(14.2.2009)

Myslel jsem, že u takového žánru nevydržím a nasraně to vypnu, jak to často dělávám. Tento romantický filmeček o malé holce a prudivém starci ( Max von Sydow ) je tak šikovně udělán, má poutavou hudbu i kameru, že jsem se dodíval do konce. Ach, kdyby svět takový byl! Clara chodila, hory hořely v západu slunce a lidi se měli rádi. Jenomže svět i lidé stojí bohužel za vyliž prdel a s tím je nutno počítat.(30.7.2012)