Československé válečné drama, jehož děj je zasazen do posledních dnů války, kdy se zbývající německé jednotky ocitají v naprosto bezvýchodné situaci, mnozí utíkají na západ, vzdávají se Spojencům a snaží se zachránit si život před Rudou lavinou. Dva nacističtí důstojníci (jako vždy výborný E. Cupák a V. Jandák) se rozhodnou zůstat loajální vůči jejich zesnulému Vůdci, opevní se na zámku někde v Sudetech s úmyslem bojovat až do konce. Další drama se odehrává ve sklepě zámku, kde jsou drženy německé dělnice jako rukojmí (ženské herecké výkony hodnotím o poznání hůře, zejména V. Gajerová mě vůbec nepřesvědčila). Snímek je pozoruhodný zejména skutečností, že je vypravován jakoby z pohledu Germánů a snaží se je zobrazit jako vojáky, kteří pouze plnili rozkazy. Jejich psychologické pochody před jistou smrtí jsou vykresleny dostatečně pečlivě a závěrečná scéna na mostě je velmi silná a dramatická. Děj samotný je doplněn netradičně ozvučenými monology a vyřčenými myšlenkami hlavních postav, tyto promluvy znějí jako z jiného světa. Oceňuji absenci tradiční prosovětské propagandy. Pro mě velmi zajímavá podívaná s výborným námětem.(7.11.2012)

Originální snímek české kinematografie, který je neprávem opomíjený. Tradičně jedinečný Jandák v roli SS a velmi překvapivý Cupák, kterému nejen SS uniforma , ale i sama role sedne jako ulitá. Zajímavé interiéry zámku v Klášterci nad Ohří. Velmi hezky zvolené zpracování používající prolínaní hraného děje se záběry autentickými (mimochodem i plukovníka Clause von Stauffenberga a soudního procesu z operace Valkýra). Veliká škoda táhlého děje a příliš hluhých, nic neříkajících míst. Konec byl zachraňující! (jak pro diváka, tak pro jednotlivé příslušníky SS)(23.1.2011)

Namet je vyborny, skoda, ze filmu chybi vice akce a napeti. Objevilo se zde nekolik dobrych napadu, at uz uvodni titulky, zakomponovani dokumentarnich zaberu do vypraveni, uvahy hlavnich postav... Film velmi dobre vykresluje jednotlive postavy, vcetne jejich vzpominek do minulosti. I presto jsem se misty dost nudil a nepresvedcily me ani herecke vykony, vcetne zde chvaleneho Eduarda Cupaka.(18.2.2012)

• fantoci

Myslím si, že je škoda, že tento film není úplně povedený. Přitom má poměrně výborný námět i průběh. Sledujeme osudy několika postav odehrávající se na sklonku druhé světové války. Každá z nich nám útržkovitě vypráví něco o sobě a o své minulosti. Ať už jsou to nacističtí padouši v podání Jandáka a Cupáka, či německé a německo-české dělnice. Filmu ubližuje křečovité a prvoplánovité zpracování. Sledujme tedy osudy všech hrdinů až do úplného jejich konce.(6.3.2008)

• dr.fish

Tady je to hodnotit fakt těžký. Skvělý námět- poslední hodiny pobytu německých SS na našem území v květnu 1945. Navíc z pohledu německých vojáků zaseknutých kdesi v Sudetech, snažících se zoufale dostat k Američanům, vyhnout se ruskému zajetí. Co jim v té chvíli katastrofální porážky asi táhlo hlavou, těm nejhorlivějším z horlivých, když jejich Říše ležela v troskách spojeneckých náletů? Skvělý námět, výtečný tandem Cupák a Jandák. Jeden problém tu ale je. Antonín Kopřiva se nesnažil natočit příliš lidský příběh, civilní drama, ale "umělecky" prokládá film podivnými záběry, prostřihy, kterými se snaží nám přiblížit minulost postav, ale to řešení je nešťastné až blbé, a do historického dramatu se moc nehodí. Asi toužil natočit něco jako Svobodovo Svět nic neví, jenže to zůstalo zcela napůl cesty. A mohla to být pecka. 60%(10.12.2014)