• fantoci

Myslím si, že je škoda, že tento film není úplně povedený. Přitom má poměrně výborný námět i průběh. Sledujeme osudy několika postav odehrávající se na sklonku druhé světové války. Každá z nich nám útržkovitě vypráví něco o sobě a o své minulosti. Ať už jsou to nacističtí padouši v podání Jandáka a Cupáka, či německé a německo-české dělnice. Filmu ubližuje křečovité a prvoplánovité zpracování. Sledujme tedy osudy všech hrdinů až do úplného jejich konce.(6.3.2008)

Originální snímek české kinematografie, který je neprávem opomíjený. Tradičně jedinečný Jandák v roli SS a velmi překvapivý Cupák, kterému nejen SS uniforma , ale i sama role sedne jako ulitá. Zajímavé interiéry zámku v Klášterci nad Ohří. Velmi hezky zvolené zpracování používající prolínaní hraného děje se záběry autentickými (mimochodem i plukovníka Clause von Stauffenberga a soudního procesu z operace Valkýra). Veliká škoda táhlého děje a příliš hluhých, nic neříkajících míst. Konec byl zachraňující! (jak pro diváka, tak pro jednotlivé příslušníky SS)(23.1.2011)

Drama z 8. května 1945. Skupina nácků na útěku zajmou sedm totálně nasazených mladých holek a zabarikádují se na opuštěném zámečku. Holky jsou uvězněny ve sklepě a podaří se jim posléze dostat se na svobodu. Jenže pro nácky ještě nic neskončilo a Říši budou sloužit až do konce....než přijdou Rusové. Film je prostříhán skutečnými záběry z druhé světové války a každá postava má i svoje vnitřní monology, které vzpomínají na to, co se v jejich životě odehrávalo před válkou nebo během ní. Zpracování je možná trochu kostrbaté, ale nic neubírá na celkové beznaději i chuti po životě. Film je místy i dost brutální a krvavý, zejména tragické finále, nebo prostory sklepení, kde se odehrávaly popravy anebo otrávení psi v jedné podzemní místnosti. Komorní prostředí polozničeného zámečku a sklepení působí dusivou stísněností. Z československých válečných filmů je to rozhodně nadprůměr bez nějakých bolševických ideologických blábolů.(13.5.2018)

Československé válečné drama, jehož děj je zasazen do posledních dnů války, kdy se zbývající německé jednotky ocitají v naprosto bezvýchodné situaci, mnozí utíkají na západ, vzdávají se Spojencům a snaží se zachránit si život před Rudou lavinou. Dva nacističtí důstojníci (jako vždy výborný E. Cupák a V. Jandák) se rozhodnou zůstat loajální vůči jejich zesnulému Vůdci, opevní se na zámku někde v Sudetech s úmyslem bojovat až do konce. Další drama se odehrává ve sklepě zámku, kde jsou drženy německé dělnice jako rukojmí (ženské herecké výkony hodnotím o poznání hůře, zejména V. Gajerová mě vůbec nepřesvědčila). Snímek je pozoruhodný zejména skutečností, že je vypravován jakoby z pohledu Germánů a snaží se je zobrazit jako vojáky, kteří pouze plnili rozkazy. Jejich psychologické pochody před jistou smrtí jsou vykresleny dostatečně pečlivě a závěrečná scéna na mostě je velmi silná a dramatická. Děj samotný je doplněn netradičně ozvučenými monology a vyřčenými myšlenkami hlavních postav, tyto promluvy znějí jako z jiného světa. Oceňuji absenci tradiční prosovětské propagandy. Pro mě velmi zajímavá podívaná s výborným námětem.(7.11.2012)

Inu...je velká škoda že to nebylo zpracováno podstatně lépe...mnoho věcí by bylo třeba dotáhnout.Dát tomu trochu větší drajv a přidat více prvků které by udrželi divákovu pozornost. Nerad to říkám ale zrovna tenhle film bych osobně pojal o dost akčněji...hodilo by se to.Dusivé je to dost ale bohužel vládne takové uspávající ticho.Prostě taková trochu nemastná realizace filmu.A to je potíž většiny snímků z Československé série která ted v hojné míře vychází na DVD.Filmy typu Klíč nebo Vysoká modrá zeď.Tyto filmy mají pár věcí pro které stojí za to se na ně podívat.Nebo pár záběrů či situací které jsou geniální.Poté člověka dosti mrzí že jinak tyto snímky nestojí za moc jako celek.Tady je tou světlou stránkou Eduard Cupák a bývalý ministr kultury Jandák kteří zahráli skvěle.Finále je také docela síla...dobře vybudovaná atmosféra květnového dne, kdy se s přicházejícím večerem všechno chýlí k nezvratnému a krutému konci...a Jandák za kulometem střílející po holkách to se prostě jentak nevidí.Stojí to myslím za víc nežli kolikeré zahraniční tak říkajíc válečné filmy."Stejně nám to bude všechno hovno platný!"(24.5.2008)