Sudety, květen 1945. Skupinka ustupujících německých vojáků zajme skupinu mladých dělnic, totálně nasazených v chemické továrně. Chce je využít jako rukojmích během svého postupu k americké demarkační linii. Spolu s nimi se ukryje v nedalekém zámečku, který se vzápětí stane místem posledního boje odehrávajícího je jak v myslích, tak i v kulisách válkou rozbouřeného československa, krátce před osvobozením. Psychologická sonda, stejně jako komorní drama uprostřed zdí malého zámku je mozaikou minipříběhů mapující osudy, postoje i myšlenkové pochody jednotlivých postav na obou stranách barikády. (oficiální text distributora)

zette

Namet je vyborny, skoda, ze filmu chybi vice akce a napeti. Objevilo se zde nekolik dobrych napadu, at uz uvodni titulky, zakomponovani dokumentarnich zaberu do vypraveni, uvahy hlavnich postav... Film velmi dobre vykresluje jednotlive postavy, vcetne jejich vzpominek do minulosti. I presto jsem se misty dost nudil a nepresvedcily me ani herecke vykony, vcetne zde chvaleneho Eduarda Cupaka. ()

fantoci

Myslím si, že je škoda, že tento film není úplně povedený. Přitom má poměrně výborný námět i průběh. Sledujeme osudy několika postav odehrávající se na sklonku druhé světové války. Každá z nich nám útržkovitě vypráví něco o sobě a o své minulosti. Ať už jsou to nacističtí padouši v podání Jandáka a Cupáka, či německé a německo-české dělnice. Filmu ubližuje křečovité a prvoplánovité zpracování. Sledujme tedy osudy všech hrdinů až do úplného jejich konce. ()

topi

Drama z 8. května 1945. Skupina nácků na útěku zajmou sedm totálně nasazených mladých holek a zabarikádují se na opuštěném zámečku. Holky jsou uvězněny ve sklepě a podaří se jim posléze dostat se na svobodu. Jenže pro nácky ještě nic neskončilo a Říši budou sloužit až do konce....než přijdou Rusové. Film je prostříhán skutečnými záběry z druhé světové války a každá postava má i svoje vnitřní monology, které vzpomínají na to, co se v jejich životě odehrávalo před válkou nebo během ní. Zpracování je možná trochu kostrbaté, ale nic neubírá na celkové beznaději i chuti po životě. Film je místy i dost brutální a krvavý, zejména tragické finále, nebo prostory sklepení, kde se odehrávaly popravy anebo otrávení psi v jedné podzemní místnosti. Komorní prostředí polozničeného zámečku a sklepení působí dusivou stísněností. Z československých válečných filmů je to rozhodně nadprůměr bez nějakých bolševických ideologických blábolů. ()

dr.fish

Tady je to hodnotit fakt těžký. Skvělý námět- poslední hodiny pobytu německých SS na našem území v květnu 1945. Navíc z pohledu německých vojáků zaseknutých kdesi v Sudetech, snažících se zoufale dostat k Američanům, vyhnout se ruskému zajetí. Co jim v té chvíli katastrofální porážky asi táhlo hlavou, těm nejhorlivějším z horlivých, když jejich Říše ležela v troskách spojeneckých náletů? Skvělý námět, výtečný tandem Cupák a Jandák. Jeden problém tu ale je. Antonín Kopřiva se nesnažil natočit příliš lidský příběh, civilní drama, ale "umělecky" prokládá film podivnými záběry, prostřihy, kterými se snaží nám přiblížit minulost postav, ale to řešení je nešťastné až blbé, a do historického dramatu se moc nehodí. Asi toužil natočit něco jako Svobodovo Svět nic neví, jenže to zůstalo zcela napůl cesty. A mohla to být pecka. 60% ()

rakovnik

Až do konce jsem se obával, že válka je nespavedlivá a nesmyslná. Bohužel, to se mi potvrdilo. Jinak je to komorní film, kde postavy mne nenadchly, atmosféru lépe tvořily retrospektivy (ovšem se strašnou ozvěnou) a skutečné dokumentární záběry. Cupák jako hlavní postava měl strašně málo prostoru a stejně nic moc nepředcedl. Na druhou stranu Jandák byl před 50ti kily celkem fajn herec. Nejvíce mě zaujalo, jak zchátralé byly naše památky za dob hospodaření soudruhů. ()

• Natáčelo se na zámku Klášterec nad Ohří. (M.B)