Sicilská spojka

• Československo

Sicílska spojka

Sicilian Connection

Krimi / Drama

Itálie, 1984, 116 min (SE: 180 min)

Organizovaný zločin verzus rodinné vzťahy, to je odveká téma mafiánskych filmov. Ale povedal by som, že vzťah oboch bratov je vykreslený dosť zaujímavo, Placidova postava je značne ambivalentná, i keď prevládajú jej temné stránky. Pochopiteľne smerom k záveru sa začína smerom k bratovi viac rozplývať. Jeho záverečná dejová linka je uzavretá, mladší brat ale to "šťastie" nemá, otvorenosť konca ale filmu dodáva ďalšie plusové body. V rámci obrovského množstva talianskych filmov s podobnou tématikou asi iba mierny nadpriemer, ale keďže ich nesledujem zrovna každý deň, tak ma Sicílska spojka uspokojila na plnohodnotné štyri hviezdy.(14.2.2018)

Michele Placido vracející se z New Yorku do Palerma v hlavní roli nájemného vraha, zhruba tak ze stejné doby, jako jeho proslulý komisař Cattani. Organizovaný zločin, mafie, nějaká ta akce, pár dobře vyhrocených situací, finále jak vystřižené později z Chobotnice, film byl dost dlouhý, místy jsem se trochu nudil, ale jinak mohu doporučit, příběh je skutečně velmi dobrý.(11.3.2011)

Michele Placido, tentokrát v službách chobotnice, bol jediným svetlým zjavom medzi hercami a potvrdil, že úlohy záporákov sú plastickejšie a hrateľnejšie, než úlohy klaďasov. Potvrdila to aj úloha jeho brata, ako charakterného udavača a jeho lásky na prvý pohľad, inak prostitútky z donútenia a jej podarených bratov. Dejovo predstavoval film dobový štandard, ale scenáristická nemohúcnosť a trápnosť niektorých postáv mi umožňujú dať nanajvýš slabé tri hviezdičky.(2.5.2016)

Si můžu sypat popel na hlavu,že jsem vůbec neviděl tento snímek,až dnes na ČT2.Samozřejmě,kdo vyrůstal s inspektorem Cattani,tak musí Placida zbožňovat.To,že hraje odvrácenou stranu mince na druhé straně,mě v pozitivním slova smyslu hodně bavilo.Placido jakmile je na place,tak se hned něco děje a posouvá dějovou linku o milimetry vpřed,protože zde se moc nepospíchá.Hodně by mě zajímala ta rozšířená verze s 180 minutama,protože bohužel zde jsem konec sice dostal,ale ten bratr....Tím se vlastně dostávám k tomu,že jako drama to možná úplně neláme emocionální bouři,ale drží si to mafiánskou notu skvěle.Ta nerovnováha mezi bratrskou "válkou" funguje vážně skvěle,ikdyž si někdy říkám,že bratr Maria mohl být o lepší ždibec vykreslen věrohodněji.Mám pro tenhle styl filmu bohužel slabost,tak odpustím i místama horší vedlejší postavy.90%(18.4.2017)

"Buď přijmeš mou nabídku, nebo ti budu pomalu ukrajovat kousky ksichtu !! Začnu s uchem.." Že Italové mívají talent činit nabídky, které se nedají odmítnout, už víme, ale že by jejich kinematografie platila za podobně neodolatelnou.. To skutečně ne.. A formálně nesmírně bizarní Sicilská spojka skutečně vyniká pouze svou syrovostí..(1.5.2016)