Sicilská spojka

• Československo

Sicílska spojka

Sicilian Connection

Krimi / Drama

Itálie, 1984, 116 min (SE: 180 min)

Michele Placido si vyzkoušel obě strany, zajímalo by mě, která se mu hrála líp... V roce 1984 shodou okolností rovnež pod taktovkou Damiana Damianiho natočil legendární Chobotnici, 1985 si zahrál nájemného vraha pracujícího pro mafii. Sicilská spojka je přímočará, odhalující spíše spodinu společnosti, která je živnou půdou pro zločin, kterou ovládá pár mocných kmotrů, sledující výlučně své zájmy, k jejichž prosazování jsou ochotni nasadit jakkoli velký kalibr. A když jde o nepohodlného generálního prokurátora... Zajímavý je střet mezi bratry, z nichž každý reprezentuje opačnou stranu společnosti. Hodně dobrý film.(18.12.2014)

Michele Placido vracející se z New Yorku do Palerma v hlavní roli nájemného vraha, zhruba tak ze stejné doby, jako jeho proslulý komisař Cattani. Organizovaný zločin, mafie, nějaká ta akce, pár dobře vyhrocených situací, finále jak vystřižené později z Chobotnice, film byl dost dlouhý, místy jsem se trochu nudil, ale jinak mohu doporučit, příběh je skutečně velmi dobrý.(11.3.2011)

Si můžu sypat popel na hlavu,že jsem vůbec neviděl tento snímek,až dnes na ČT2.Samozřejmě,kdo vyrůstal s inspektorem Cattani,tak musí Placida zbožňovat.To,že hraje odvrácenou stranu mince na druhé straně,mě v pozitivním slova smyslu hodně bavilo.Placido jakmile je na place,tak se hned něco děje a posouvá dějovou linku o milimetry vpřed,protože zde se moc nepospíchá.Hodně by mě zajímala ta rozšířená verze s 180 minutama,protože bohužel zde jsem konec sice dostal,ale ten bratr....Tím se vlastně dostávám k tomu,že jako drama to možná úplně neláme emocionální bouři,ale drží si to mafiánskou notu skvěle.Ta nerovnováha mezi bratrskou "válkou" funguje vážně skvěle,ikdyž si někdy říkám,že bratr Maria mohl být o lepší ždibec vykreslen věrohodněji.Mám pro tenhle styl filmu bohužel slabost,tak odpustím i místama horší vedlejší postavy.90%(18.4.2017)

Michele Placido, tentokrát v službách chobotnice, bol jediným svetlým zjavom medzi hercami a potvrdil, že úlohy záporákov sú plastickejšie a hrateľnejšie, než úlohy klaďasov. Potvrdila to aj úloha jeho brata, ako charakterného udavača a jeho lásky na prvý pohľad, inak prostitútky z donútenia a jej podarených bratov. Dejovo predstavoval film dobový štandard, ale scenáristická nemohúcnosť a trápnosť niektorých postáv mi umožňujú dať nanajvýš slabé tri hviezdičky.(2.5.2016)

Syrový mafiánský film ze Sicílie ze stejného roku jako legendární seriál Chobotnice. Michel Placido tady hraje tentokrát nájemného vraha, který se z New Yorku vrací na Sicílii, aby tu provedl nějaký špinavý kšeft do kterého chce zatáhnout i svého naivně čistého bratra. je to už trochu retro, ale na svou dobu celkem odvážné - nahatá striptérka, čtrnáctiletá nucená k prostituci, fungování mafie, omerta. PS: Naprosto famózní dabing(4.5.2016)