Sicilská spojka

• Československo

Sicílska spojka

Sicilian Connection

Krimi / Drama

Itálie, 1984, 116 min (SE: 180 min)

Syrovej kus Sicílie s mistrovským dabingem Filmového studia Barrandov. Placido tentokrát v jiné než cattaniovsky zabarvené roli. Škoda posledních pár minut, kdy je naprosto jasné, jak to musí dopadnout, a také části zhruba uprostřed, od kdy už začalo být tušeno, že klasická osa padouch-hrdina-spravedlnost nebude narušena. Výborný je dabing Alfreda Strejčka (místy zní jako Pavel Soukup), který se na Michela Placida výtečně hodí. Další z filmů z jižní Itálie, jimž v naší filmotéce náleží plné hodnocení.(20.12.2014)

Syrový mafiánský film ze Sicílie ze stejného roku jako legendární seriál Chobotnice. Michel Placido tady hraje tentokrát nájemného vraha, který se z New Yorku vrací na Sicílii, aby tu provedl nějaký špinavý kšeft do kterého chce zatáhnout i svého naivně čistého bratra. je to už trochu retro, ale na svou dobu celkem odvážné - nahatá striptérka, čtrnáctiletá nucená k prostituci, fungování mafie, omerta. PS: Naprosto famózní dabing(4.5.2016)

Si můžu sypat popel na hlavu,že jsem vůbec neviděl tento snímek,až dnes na ČT2.Samozřejmě,kdo vyrůstal s inspektorem Cattani,tak musí Placida zbožňovat.To,že hraje odvrácenou stranu mince na druhé straně,mě v pozitivním slova smyslu hodně bavilo.Placido jakmile je na place,tak se hned něco děje a posouvá dějovou linku o milimetry vpřed,protože zde se moc nepospíchá.Hodně by mě zajímala ta rozšířená verze s 180 minutama,protože bohužel zde jsem konec sice dostal,ale ten bratr....Tím se vlastně dostávám k tomu,že jako drama to možná úplně neláme emocionální bouři,ale drží si to mafiánskou notu skvěle.Ta nerovnováha mezi bratrskou "válkou" funguje vážně skvěle,ikdyž si někdy říkám,že bratr Maria mohl být o lepší ždibec vykreslen věrohodněji.Mám pro tenhle styl filmu bohužel slabost,tak odpustím i místama horší vedlejší postavy.90%(18.4.2017)

Výborný film, který skrývá nejen bezútěšný pohled na nezničitelnou chobotnici, ale překvapivě i milostný motiv hodný Romea a Julie. Kontrast "čistoty a špíny" a jejich překvapivé prolínání v mnoha a mnoha variacích, od milostného motivu mladé "nevinnosti", přes realitu městských ulic až po zdánlivě jasně rozdané karty dobrého a zlého bratra, to vše staví tento film o patro víš nad jiné kvalitní mafiánské filmy. V popisu sicilské reality je vlastně mnohem syrovější a opravdovější než "pohádkový" Kmotr. Blíží se Chobotnici či filmům Giuseppa Ferrary. Za ocenění stojí i nepolevující míra napětí, překvapivé zvraty a naprosto přesné zaznamenání "sicilské" komunikace a emocionality :)(18.4.2017)

• Martin741

Korado Katani, teda Michel Placido v uzanenej nudnej sracke. Ono ja Damianiho ako rezisera neznasam, tocil same plane, nudne otravne sracky, ktore sli v znormalizovanom Ceskoslovensku - vyhovovali v mnohom vladnucim sudruhom, lebo zobrazovali Zapad, kde vladne korupcia, mafia, prehnity kapitalisticky system, honba za peniazmi, majetkami ...... Damiani bol rutiner, ale tu v tejto podpriemernej planobe ani tu rezisersku rutinu nedokazal dotiahnut do konca : 20 %(23.5.2018)