Sicilská spojka

• Československo

Sicílska spojka

Sicilian Connection

Krimi / Drama

Itálie, 1984, 116 min (SE: 180 min)

Michele Placido si vyzkoušel obě strany, zajímalo by mě, která se mu hrála líp... V roce 1984 shodou okolností rovnež pod taktovkou Damiana Damianiho natočil legendární Chobotnici, 1985 si zahrál nájemného vraha pracujícího pro mafii. Sicilská spojka je přímočará, odhalující spíše spodinu společnosti, která je živnou půdou pro zločin, kterou ovládá pár mocných kmotrů, sledující výlučně své zájmy, k jejichž prosazování jsou ochotni nasadit jakkoli velký kalibr. A když jde o nepohodlného generálního prokurátora... Zajímavý je střet mezi bratry, z nichž každý reprezentuje opačnou stranu společnosti. Hodně dobrý film.(18.12.2014)

Výborný film, který skrývá nejen bezútěšný pohled na nezničitelnou chobotnici, ale překvapivě i milostný motiv hodný Romea a Julie. Kontrast "čistoty a špíny" a jejich překvapivé prolínání v mnoha a mnoha variacích, od milostného motivu mladé "nevinnosti", přes realitu městských ulic až po zdánlivě jasně rozdané karty dobrého a zlého bratra, to vše staví tento film o patro víš nad jiné kvalitní mafiánské filmy. V popisu sicilské reality je vlastně mnohem syrovější a opravdovější než "pohádkový" Kmotr. Blíží se Chobotnici či filmům Giuseppa Ferrary. Za ocenění stojí i nepolevující míra napětí, překvapivé zvraty a naprosto přesné zaznamenání "sicilské" komunikace a emocionality :)(18.4.2017)

Michele Placido, tentokrát v službách chobotnice, bol jediným svetlým zjavom medzi hercami a potvrdil, že úlohy záporákov sú plastickejšie a hrateľnejšie, než úlohy klaďasov. Potvrdila to aj úloha jeho brata, ako charakterného udavača a jeho lásky na prvý pohľad, inak prostitútky z donútenia a jej podarených bratov. Dejovo predstavoval film dobový štandard, ale scenáristická nemohúcnosť a trápnosť niektorých postáv mi umožňujú dať nanajvýš slabé tri hviezdičky.(2.5.2016)

Organizovaný zločin verzus rodinné vzťahy, to je odveká téma mafiánskych filmov. Ale povedal by som, že vzťah oboch bratov je vykreslený dosť zaujímavo, Placidova postava je značne ambivalentná, i keď prevládajú jej temné stránky. Pochopiteľne smerom k záveru sa začína smerom k bratovi viac rozplývať. Jeho záverečná dejová linka je uzavretá, mladší brat ale to "šťastie" nemá, otvorenosť konca ale filmu dodáva ďalšie plusové body. V rámci obrovského množstva talianskych filmov s podobnou tématikou asi iba mierny nadpriemer, ale keďže ich nesledujem zrovna každý deň, tak ma Sicílska spojka uspokojila na plnohodnotné štyri hviezdy.(14.2.2018)

Syrový mafiánský film ze Sicílie ze stejného roku jako legendární seriál Chobotnice. Michel Placido tady hraje tentokrát nájemného vraha, který se z New Yorku vrací na Sicílii, aby tu provedl nějaký špinavý kšeft do kterého chce zatáhnout i svého naivně čistého bratra. je to už trochu retro, ale na svou dobu celkem odvážné - nahatá striptérka, čtrnáctiletá nucená k prostituci, fungování mafie, omerta. PS: Naprosto famózní dabing(4.5.2016)