Špionážní thriller z prostředí FBI byl natočen na základě skutečných událostí. Mladý agent O´Neill je pověřen sledováním svého nadřízeného Roberta Hanssena, který, jak se ukáže, už léta pracuje pro ruskou stranu…  V květnu 2001 byl zatčen Rober Hanssen, agent amerických tajných služeb a specialista na IT zabezpečení, který byl později usvědčen z patnáctileté spolupráce s ruskými špióny. Šlo o největší informační průlom v dějinách USA.
Americký špionážní thriller vypráví příběh mladého agenta FBI Erica O'Neilla, který je pověřen, aby sledoval svého nadřízeného Roberta Hanssena kvůli podezření ze sexuální úchylky. Eric však zjistí, že je to věřící katolík a věrný manžel, a začne k němu vzhlížet s úctou jako k „prototypu“ vzorného amerického občana. Když však posléze vyjde najevo pravda, musí vedle nepříjemného prozření a manželské krize řešit také dilema, jak nezklamat dobrého přítele a zároveň poctivě plnit pracovní povinnosti...
V hlavních rolích držitel Oscara Chris Cooper a Ryan Phillippe, režii má Billy Ray. (oficiální text distributora)

Cervenak

Vďaka komornému prístupu spočiatku veľmi atmosférické, ale asi po hodine začne byť jasné, že žiadne prekvapenie, dynamický zvrat ani výraznejšie napätie očakávať nemožno a tak film postupne vyšumí do ničoty. Väčšinou ľudia chvália Chrisa Coopera, ale jeho výkonu chýba niečo komplexnejšie - niečo, čo by diváka prinútilo uveriť, že tento rodinu milujúci, pravidelne sa modliaci katolík je vlastne mocou posadnutý deviant. Jeho záverečný monológ to čiastočne zachraňuje, ale predsa len by som chcel niečo výraznejšie. ()

Matty

Osudové setkání nenápaditě, leč svědomitě kopíruje dobře známou šablonu „infiltračního“ thrilleru o hře na důvěru, při které hlavní hrdina mnoho důvěry ztratí a navíc začne pochybovat o vlastních životních hodnotách. Pointu známé od prvních vteřin, takže o překvapení JE nouze a situaci nezachraňuje ani pár scén z kategorie „čas se krátí, podezřelý blíží“, ve kterých nikdy nejde o život, tudíž jde… však víte oč. Teprve druhému režisérskému počinu Billyho Raye nelze po stránce režisérské mnoho vytknout, inteligentní dialogy dokáže s mírou prokládat dobře zinscenovanými sekvencemi pulzujícími napětím, ale dech mi sebrat nedokázal. Vše je jaksi televizně uhlazené a jak už jsem napsal – předvídatelné. Primárním důvodem, proč Breach zhlédnout jsou, krom spousty informací o médii nepříliš proklamovaném případu, výtečné herecké výkony. V hlavní roli (a poprvé na zaslouženém prostoru) exceluje Chris Cooper jako záporná postava, která to vlastně myslí dobře a jejíž trestná činnost je pouze logickým důsledkem chorobné oddanosti své vlasti. Navzdory častým návštěvám kostela, je to právě duševně síla, co mu schází k učinění radikálnějších kroků nezbytných pro uniknutí z ubíjející rutiny každodenního života. Vlastně ani není moc patrné, proč chce FBI tohoto na pohled neškodného chlápka dostat za katr, což se závěrečným titulkem o doživotním vězení s nejpřísnějším režimem vyznívá až ironicky. Zajímavě se začíná profilovat Ryan Philippe, který předvedl, že jeho schopnosti nejsou limitovány rolemi upravených hezounů v jednoduchých teenagerských romancích typu Velmi nebezpečných známostí. Ústřední herecký trojlístek pak kompletuje Laura Linney, která si dokázala mé sympatie získat i navzdory zákeřnější povaze své postavy. S rozumnými očekáváními vám Breach dokáže nabídnou rozumnou zábavu a dle vlastního přesvědčení vás svým balancováním na hraně obou stran utvrdí v buď pozitivním či negativním názoru na ty velké spojené státy kdesi za vodou. 75% ()

Aluska88

Osudové selhání je film, který má na jednu stranu výborný scénář, o jehož kvalitách jsem byla přesvědčena již v okamžiku, kdy Chris Cooper poprvé vstoupí do dveří a setkává se s Ryanem Phillipem, na stranu druhou je však poměrně monotónně zpracován. Nenabízí žádný akční nášup, jak by ne jeden divák dle tématu mohl očekávat, spíše jen tak poklidně plyne, nejsou zde žádné výraznější scény, žádné zvraty, propracovaná zápletka či snad velkolepý, emoční závěr v Hollywoodském stylu. Je to vlastně i docela příjemné, když si takto můžeme odpočinout od všech těch filmů, kde na sebe agenti FBI, CIA, gangsteři a všichni ostatní míří bouchačkou, nadávají a pořád někoho pronásledují. I když postava Ryana Philippa mi přišla jako strašný nešika. S těmi jeho "nenápadnými" sledovačkami a nepromyšlenými akcemi se opravdu divím, že mu na to Chris Cooper nepřišel:) "Řekněte mi o sobě pět věcí, z nichž alespoň jedna je pravdivá", "V FBI vládne kultura zbraní, pokud jí nevládnete, nepatříte sem." ()

genetique

Filmy o špiónoch a tajných službách si dnešný divák predstavuje nabité akciou a nebezpečnými kaskadérskymi kúskami. V dobe, keď nám túto víziu do hláv vsugerúvajú príbehy o agentoch ako James Bond, či Ethan Hunt, sa potom takéto filmy strácajú v dave. Pritom sú práve podobné príbehy tie, ktoré by nám mali priblížiť skutočný život týchto tajomných postáv medzinárodných špionážnych sietí. O deji vo filme, podporenom skutočnými udalosťami, preto nemožno hovoriť ako o nejakom veľkom klišé. Príbeh samotný mal čo ponúknuť, akurát spracovanie si pýtalo viac zručností, ako bol režisér schopný predložiť. Herci sa však predviedli v pomerne jasnom svetle a film ako celok mal veľmi slušnú úroveň. 75%. ()

Malarkey

Velice zajímavý thriller, který ale jednoduchou látku rozčachtává na 105 minut dlouhý, těžce snesitelný drama-thriller, kde převládá především rodinná pohoda. To nejdůležitější se totiž odehraje až na konec a celý ten film to dost zastiňuje. Je hezký vidět, že nám film ukazuje věrohodně důležitý příběh CIA, ale bylo by lepší, kdyby takovejhle typ filmu měl trošičku víc akce, klidně i umělé, která ale na skutečných událostech nic nezmění. Pak se divím, že plno filmů, co se točí podle skutečné události, skutečnou událost trošičku upravují....ono je to fakt pro obyčejného smrtelníka občas těžce stravitelné. Vždyť málokdo má tak akční život jako třeba Chuck Norris nebo Rambo. ()

• V priebehu svojej 22 ročnej kariéry špióna prezradil Hanssen 50 ľudí. Troch z nich KGB popravila. (Smok)
  • Robert Hanssen, kterým je příběh inspirován, byl členem katolické organizace Opus Dei. (krubi)