Kasandřin sen

• Austrálie

• Kanada

Krimi / Drama / Thriller / Romantický

USA / Velká Británie / Francie, 2007, 108 min

Vcelku fajn, ale zatiaľ čo istú odťažitosť bolo pri barcelónskom výlete možné považovať za autorský zámer, tu už je jej priveľa. Zároveň ale nedokážem nadhodiť, čo tomu vlastne chýba, pretože ťažko niečo. Má to dobre napísané a schopne zahraté postavy (Colin Farrell nikdy nebol presvedčivejší), vynikajúcu zápletku so šťastne voleným rozuzlením... možno však tomu chýba vášeň - mohol byť Allen o čosi drsnejší, cynickejší, jedovatejší. V príbehu o "láske" toho všetkého bolo akurát, v prípade temnej rodinnej krimi to ale chcelo dvojnásobné dávky.(1.6.2010)

Málo na veľkom priestore!!!! Ťažko sa mi tento Woodyho film prijíma. Rozmýšľam, či to schválne malo byť tak nedynamické, nepodnetné, rozvláčne alebo Woody už trpí únavou materiálu. Intelektuálna práca s humorom sa zvrtla na moralistické odkazy - to by som mu ešte odpustila. No samotný scenár mal toľko hluchých miest a navyše rýchlo zbúchaný koniec, nevyvážený s prvou polovicou filmu sa už odpúšťa ťažšie. Pozornosť pútal zvláštne zafarbený Londýn, kontrastný s tým ako ho všeci poznáme a špinavé nechty neurotického Colina Farrella, ktorého výkon bol snaživý, ale toho si radšej pozriem napríklad v Phone Booth. Cassandra's Dream nie je najvydarenejšie dielo, dovolím si povedať, že jedno z najslabších. Je to však veľmi netradičné drama, od netradičného režiséra. Hollywood ending bol posledný tradičný Woody, snáď ma pripravovaný film "Vicky Cristina Barcelona" presvedčí o opaku.(15.6.2008)

Pro tvorbu Woody Allena tak typicky konverzační kriminálka, která zkoumá již tolikrát analyzované etické dilema - je člověk svobodný až tak absolutně, že může připravit o život jinou lidskou bytost? Raskolnikovská hloubka Allenově scénáři tentokráte schází, snaží se ji nahradit chvílemi až příliš majestátně a pateticky znějící hudba Philla Glasse, leč Kasandřin sen svůj účel splňuje - coby divák jsem si nad několika inscenovanými situacemi skutečně položil otázku, co bych na místě hrdinů dělal já... Zajímavým prvkem je nezobrazování klíčových scén příběhu, před divákem tak zůstává ukryto cosi podstatného (skládajícího se povětšinou z násilných výjevů) a modifikuje to jeho následný vizuální vjem, který je určen střihem či odjezdem kamery od merita věci. (Trochu to připomíná koncept Michaela Hanekeho v jeho fenomenální Bílé stuze) Suma sumárum - Woody Allen nezvykle vážný a coby režisér bravurně zvládající pro něho trochu netypický žánr, auru čehosi jedinečného ale jeho kriminální psychologické drama ztrácí, takhle píše a natáčí jen dobrý režisér a scenárista, ne už tak ten výjimečný... Podobné filmy: Zločiny a poklesky, Match Point - Hra osudu(5.9.2010)

• Malarkey

Woody Allen a jeho jeden film ročně už někdy od sedmdesátých let. Továrna na výborné příběhy a geniální dialogy tady přesto trošku strádá. Woody najal výborné herce: Ewan McGregor a Colin Farrell. Každopádně se ale pustil do trošku jiného tématu, než u něj obvykle bývá. Tak za prvé tady chybí vztahy, se kterými dycky na plátně kouzlí. A druhá věc je ta, že se ve filmu neobjeví žádná krasavice, které se kolem Woodyho filmového života a nejen toho, motaly. Tady prostě kde nic, tu nic.(18.4.2011)

Rozpočet £13miliónovTržby USA $973,018Tržby Celosvetovo $22,658,532║ Woody Allen dokáže vytvoriť pri svojich komornejších thrilleroch dosť chladnú atmosféru, čo už dokázal nejeden krát, to mu fakt ide náramne, herci zahrali pod jeho vedením veľmi dobre /70%/(27.12.2008)