poster

Smolíček

Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka

Československo / Itálie, 1973, 12 min

Scénář:

Jiří Brdečka

Kamera:

Jiří Šafář

Hudba:

Jiří Kolafa
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (13)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Být malá, tak se těch jezinek asi docela bojím. Hudba démonická, hlas pana Brodského ve správných chvílích patřičně strašidelný, Smolíček patřičně líbezný a nablblý, o co hloupější, o to vydatněji pláče, zlatoparoháč z poza hor a dolů dorazí akorát tak, aby ze sebe Smolda nevyndal poslední zbytky tekutin a chuděrkám jezinkám pocuchá načančanou trvalou. Výborná výchovná pohádka, pravda je však taková, že pokud u vás zaklepe jezinka, je dobré dveře i srdce otevřít dokořán, protože ta lepší část vašeho života teprve začíná.(8.10.2013)

 • Fabienne
  ****

  Smolíček od Brdečky a Pojara není klasicky zpracovanou pohádkou pro děti. Autoři se rozhodli pro u nás méně používanou ploškovou animaci, která je mnohem levnější než běžná kreslená. V tomto případě však šikovné ruce animátora dokázali zúročit výhody této techniky (především u skotačivých jezinek) a animace je tak jednou z nejlepších složek této pohádky. Celkové zpracování snímku je do značné míry moderní (ať se jedná o práci se střihem nebo nepatrné změny v příběhu). Jen pořád nechápu, proč měl Smolíček modré oční stíny... Že by se tvůrci snažili o nějakou psychoanaytickou interpretaci klasiky?(10.12.2006)

 • Aky
  ****

  Docela roztomilé verze klasických pohádek.(25.12.2014)

 • darkrobyk
  ****

  Těhle jeskyněk-jezinek jsem se jako dítě opravdu bál. K tomu zlověstný šepot, ponurá hudba, zima, holé stromy, sníh, mráz, jeskyně, Smolíček v kleci pláče a jeskyňky se jeho slzami opijí namol....Naštěstí do toho všeho vletí jelen a udělá pořádek! A navrch výchovná spank scéna...film funguje i po letech.(7.10.2013)

 • bart_
  *****

  Teoretika zoofilie v hrůzostrašné audiovizuální praxi... Ještě si dodnes pamatuji na to, jak jsem z této 'pohádky' měl neskutečný bobky. Na svou dobu fakticky úctyhodné.(7.3.2019)

 • Machrovic
  ***

  Bejt malej harant tak se těch jeskyněk vážně bojím. A ta hudba docela vzbuzovala strach. Jelikož už jsem docela vyrost tak dávám za tři, ale jako malé škrně bych dal určitě plnou ruku. // 70%(11.12.2006)

 • tomtomtoma
  *****

  Smolíček Jiřího Brdečky je unikátním zviditelněním prapůvodní podstaty strašidelných pohádek. Výchovně naučný úspěch je podložen hudbou Jiřího Kolafy a zvukem Benjamina Astruga do psychedelicky intenzivní vibrace nejzákladnějšího surového přírodního zákona o přežití. Hlas Vlastimila Brodského přizpůsobivě tvaruje oživlý kreslený svět Zdenice Macků. Dětské slzy jako základní ingredience omamného nápoje pro nebezpečná individua je dostatečným varováním. Psychedelické tvarování zvuku provádí zkoušku psychické odolnosti a zkoumá stavy úzkosti. Osobitě a působivě uchopená surovost oné prapodstaty pohádek!(14.3.2020)

 • Braddy
  *****

  Hned jak jsem uviděl první minutu, vzpomněl jsem si, že už jsem tento film několikrát viděl jako dítě. Nezapomenutelné jsou hlavně jeskyňky, které mě tenkrát fakt strašily. 5* dávám jednak z nostilgie, ale i za výbornou výtvarnou stránku a trochu netradiční zpracování.(17.12.2006)

 • pursulus
  ***

  Slušivá hororová pohádka pro děti i dospělé.¬         Nejslabším článkem Smolíčka Brdečky a Pojara je hudba J. Kolafy, přecházející často do nepříjemné až rušivé hýkavé trumpetové pochodovosti. K animaci: mohla býti lépe zpracována, na příklad, tvář Smolíčkova a jiné takové podrobnosti. Totéž mohu říci i o scénáři J. Brdečky, na kterém bylo upraviti pro krátkometrážní animovaný snímek původní pohádku Františka Hrubína ze známého "Špalíčku" pohádek vyšlého po prvé v r. 1961 — mohl býti lépe připraven, lépe (básničtěji) pojat podle původní pohádky, zvolena byla ale hýkavá trumpetovost korespondující s hudbou. Takže, suma sumárum, aby z opěvných ód ostatních něco zbylo, mohu přitakati, že hrůzostrašné prvky příběhu spojené s Jezinkami byly to nejlepší a nejpůsobivější na celém v celku slušně vyvedeném dílku postrádajícímu mimořádné kvality přisuzované mu pamětníky.(15.12.2019)

 • Matematicka
  ****

  Pohádka o Smolíčkovi ve velice zajímavém výtvarném zpracování, s vhodně zvolenou hudbou i hlasem vypravěče. Jezinky působí skutečně hrůzostrašně (především jejich zacházení se Smolíčkovými slzami), ale naštěstí je tu jelen, který Smolíčka zachrání a změní svůj způsob konverzace s ním... Zajímavé komentáře: Fabienne, lubospotti.(14.4.2013)

 • lubospoti
  ****

  Modernější varianta klasické pohádky(opilé jeskyňky ze Smolíčkových slz). Působivá hudba, trochu netradiční animace. Zajímavé bylo jak se jeskyňky měnily v závislosti na ročním období.(11.4.2013)

 • Scraffy
  ****

  Hudba temná, animácia mierne tiež a príbeh samotný celkom hororovo naladený. Celkom som sa za tých 12 minút bavil, ale na plný počet mi tam chýbala nejaká väčšia myšlienka.(7.3.2019)

 • offlineman
  ****

  Pedofilní jelen ulovil na barák v lese malýho haranta......... Abych se přiznal, tenhle Smolíček mi byl vždycky těžce nesympatický a vůbec by mi nevadilo, kdyby s ním jeskyňky provedly to, co měly původně v plánu! Navíc byl už Smolda po buzerantsku zpracovaný, viz jeho modré oční stíny!!!!(19.2.2013)